درمان سوختگی
سوختگی پوست مشکلی است که در اثر اتفاقات متفاوت رخ می دهد و درمان آن برای برخی افراد دشوار می باشد، اما برای “درمان سوختگی” پوست روش های فراوانی وجود دارد که کمک شایانی به شما می کند.

24 درمان خانگی موثر برای سوختگی

سوختگی پوست دست ، صورت و بدن و حتی داخل دهان حالتی است غیرقابل تحمل که به دلیل آسیب حرارتی پوست رخ می دهد ، شدت ناراحتی ایجاد شده در این حالت به حدی است که فرد چندین روش و نسخه را امتحان می کند تا شاید کمی از سوزش پوست کم شود . برای درمان سوختگی روش های درمانی بسیاری در میان نسخه های طب سنتی و خانگی یافت می شود که 24 مورد آنها را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

نسخه های خانگی و طب سنتی درمان سوختگی پوست

1-آب سرد برای بهبود سوختگی

این یکی از بهترین راه های خنک کردن و بهبود سوختگی است منطقه سوخته شده را ، زیر آب سرد قرار دهید و یا تکه های یخ را روی محل آسیب دیده اعمال کنید ، این کار را باید تا 10 دقیقه ادامه دهید. همچنین ،باید حداقل 8 تا 10 لیتر آب ،روزانه بنوشید تا زمانی که سوختگی درمان شود.

2- عسل برای جلوگیری از عفونت سوختگی

به لحاظ پزشکی ثابت شده است که اعمال عسل بر روی سوختگی های درجه دوم، مانع ایجاد هر گونه عفونت میشود برای تاثیر گذاری چند قطره عسل کافی است ، زیرا بسیار قوی هستند و زود موثر واقع می شوند.

مصرف عسل

عسل برای جلوگیری از عفونت کردن سوختگی

3- بهبود زود سوختگی با میوه ها

میوه ها،غنی از آنتی اکسیدان ها هستند بر طبق تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، میوه ها برای بهبود زود هنگام سوختگی ها، باید به طور مرتب مصرف شوند. گوجه فرنگی،گیلاس و زغال اخته ها،منبع خوبی از آنتی اکسیدان میباشند و برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند.

4- مصرف زرد چوبه برای کاهش التهاب

خوب است که زرد چوبه را به شکل پودر،مخلوط با شیر گرم در شب ،هنگام خواب مصرف کنید زرد چوبه، برای درمان و کاهش التهاب بسیار موثر است.

5- تمیز کردن محل سوختگی با چای کیسه ای

آنها را در آب خیس کنید سپس روی سطح سوخته قرار دهید ؛ و یا حتی می توانید چای سیاه را دم کنید و جوشانده آنرا با یک تکه پنبه یا پارچه تمیز روی محل آسیب دیده، بمالید.

چای کیسه ای

محل سوختگی را با چای کیسه ای تمیز کنید

6- برگ های درخت چنار برای بهبود سوختگی

این گیاه خواص دفع کننده و همچنین اثرات ضد میکروبی و ضد التهاب دارد و همچنین میتواند به عنوان یک مرطوب کننده قوی در منطقه آسیب دیده عمل کند همچنین آب برگ های آن،بر روی قسمت های سوخته شده،باعث بهبود و تسکین سریع درد میشود.

7- درمان سوختگی با گل همیشه بهار 

گل همیشه بهار،برای درمان سوختگی بسیار خوب است زیرا پوست سوخته شده را باز سازی و ترمیم میکند و ظاهر زخم ها را کاهش و بهبود میبخشد. اگر از این گیاه، به طور منظم در مدت زمانی،استفاده کنید به روند بهبود، بسیار کمک خواهد کرد. علاوه بر این، روغن گل همیشه بهار می تواند، تولید بافت را تحریک کند، که پس از سوختگی درجه دوم ضروری است.

نحوه استفاده ؛ شما می توانید چند قطره از این روغن را در وان آب گرم ریخته و پس از 20 الی 30 دقیقه، در آن حمام کنید . این کار به خصوص برای سوختگی های وسیع درجه اول، مانند آفتاب سوختگی، مفید است، هم چنین می تواند به صورت موضعی در مقادیر محدود به طور مستقیم به سوختگی اعمال شود.

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار برای درمان سوختگی پوست

8-درمان سوختگی های دهان با  نمک 

سوختگی های دهان، ناشی از خوردن غذای داغ،میتواند با شستشو دهان بوسیله آب نمک تسکین یابد ؛ هر 2 ساعت این کار را انجام دهید ،تا احساس درد، کمتر شود.

9- پاپایا 

پاپایا را میتوان روی منطقه سوخته شده، اعمال کرد زیرا حاوی آنزیم هایی است که میتواند تمام سلول های مرده را حذف کند. با تکرار این کار،پس از 3 الی 4 روز، پوست تقریبا مثل روز اولش میشود.

10- روغن اسطو خودوس برای درمان سوزش سوختگی

این روغن برای درمان سوزش موثر است این روغن را باید چند روز بعد از سوختن به آرامی با دست روی محل مورد نظر بمالید.

روغن اسطو خودوس

 جلوگیری از سوزش سوختگی با روغن اسطو خودوس

11- جلوگیری از عفونت با سیب زمینی

مشاهده شده است که پوست سیب زمینی آب پز شده را میتوان روی منطقه آسیب دیده قرار داد این کار باعث جلوگیری از عوامل عفونی میشود ، از این تکنیک ،در بسیاری از بیمارستان ها هم استفاده میکنند.

12- سرکه از ضد عفونی کننده های قوی

سرکه به عنوان یک ضد عفونی کننده و رطوبت ساز مورد استفاده قرار میگیرد.و برای جلوگیری از عفونت بسیار مناسب است با این حال ،فراموش نکنید که باید سرکه را با آب رقیق کنید و بعد به محل مورد نظر اعمال کنید.

استفاده سرکه

استفاده از سرکه با ضد عفونی کردن پوست

12-اعمال آلوئه ورا روی محل آسیب دیده

ژل به دست آمده از آلوئه ورا، به خاطر خاصیت شفا بخش، ضد درد و اثرات خنک کننده اش، مشهور است این ژل را میتوانید 2 تا 3 بار در روز ،روی محل آسیب دیده بمالید.

14- روغن درخت چای برای درمان سوختگی

روغن به دست آمده از درخت چای ،باید با مقدار کمی از آب رقیق شود و در منطقه آسیب دیده، مورد استفاده قرار گیرد. توصیه میشود که افراد مبتلا به سوختگی درجه سوم منطقه آسیب دیده را به صورت منظم ماساژ دهند این باعث افزایش گردش خون و توزیع بیشتر مواد مغذی و اکسیژن در محل سوختگی می شود، تا سلول ها و بافت های از بین رفته، مجددا بازیابی شوند.

نحوه استفاده : در استفاده از این روغن، بسیار دقت کرده و محتاط باشید ، زیرا این روغن بسیار قوی و در شرایطی ممکن است سمی باشد (به صورت خوراکی )، بنابراین آن را با روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده و چند قطره به صورت مستقیم روی محل سوختگی بچکانید، تا علاوه بر خاصیت آنتی باکتریالی قوی ، به درمان سریع سوختگی نیز کمک کند.

روغن درخت چای

فهرستی از بهترین روغن های طبیعی برای درمان سوختگی:

15.خاصیت ضد التهابی روغن گل مریم

خواص ضد التهابی و ضددردی قابل توجه این روغن، می تواند به سرعت گرما و درد را از سوختگی بیرون بیاورد، در عین حال با بی حس کردن اطراف محل سوختگی ، و هم چنین کاهش خارش در محل سوختگی، به درمان محل سوختگی کمک کند .

نحوه استفاده : شما میتوانید از خاصیت خوراکی این روغن نیز برای بهبود سریع محل سوختگی استفاده کنید ، هم چنین برخی افراد از ترکیب این روغن با روغن نارگیل بصورت موضعی برای درمان سوختگی استفاده میکنند.

16. روغن چوب بلسان بنفش برای محافظت از سوختگی

روغن Rosewood ،به عنوان یک ماده ضد باکتری قوی و با عوارض جانبی بسیار کم شناخته شده است، که این روغن برای محافظت از سوختگی درمقابل عفونت، بسیار ایده آل است فراتر از آن، همچنین می تواند به بهبود الاستیسیته و تولید کلاژن در پوست کمک کند ،که می تواند روند بهبود سوختگی ها را افزایش داده و ظاهر زخم را نیز درمان کند .

نحوه استفاده : بهترین راه استفاده ،به صورت موضعی و گاها ترکیب آن با یک روغن مکمل مانند روغن نارگیل است .

17. روغن مانوکا برای درمان عفونت در سوختگی

خواص ضد عفونی کننده و تحریک کننده این روغن ، می تواند به جلوگیری از عفونت در سوختگی های درجه اول و دوم کمک کند، همچنین فرایند بهبود و کاهش التهاب و درد را سرعت می بخشد.

نحوه استفاده : بر خلاف بسیاری از روغن های دیگر، روغن مانوکا می تواند به شکل جامد مورد استفاده قرار گیرد و برای رسیدن به بهترین نتایج، به طور مستقیم بر روی زخم قرار می گیرد. با این حال، برای افراد دارای پوست حساس، مخلوط کردن آن با روغن زیتون نیز موثر است.

18.درمان زخم با روغن نرویل

وقتی که نوبت به آنتی اکسیدان ها می رسد ، این روغن با توانایی بالا در درمان زخم ناشی از سوختگی ، به درمان ظاهر زخم نیز کمک بسیاری میکند این روغن، با کمک به تحریک رشد سلول های جدید و کاهش استرس اکسیداتیو، می تواند به حذف هر سلول از سوختگی کمک کند.

نحوه استفاده :با استفاده از یک تکه پنبه، به آرامی چند قطره از این روغن بسیار قوی را به طور مستقیم بر روی محل سوختگی خود بمالید ، شما می توانید این روند را 2-3 بار در روز تکرار کنید ،تا زمانی که زخم ناپدید شود، که ممکن است تا 3 ماه طول بکشد.

19. روغن نعناع برای زود خوب شدن زخم ها

روغن نعناع، علاوه بر ایجاد حس تازگی و خنکی ، به طور طبیعی خاصیت ضد التهاب و درد نیز دارد فراتر از این، حتی می تواند جریان خون بیشتری را به منطقه آسیب دیده برساند، که باعث افزایش سرعت زمان بهبود ودرمان می شود.

نحوه استفاده : استفاده موضعی و داخلی از روغن نعنا برای سوختگی موثر است، بدین صورت که استفاده موضعی می تواند درد و تورم را از بین ببرد، و استفاده خوراکی ،می تواند باتحریک گردش خون به بهبود توانایی های طبیعی بدن کمک کند.

 روغن نعناع

بهبود زخم ها با استفاده از روغن نعناع

20. روغن کندر برای بهبود محل سوختگی

ترکیبات ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی قابل توجهی در روغن کندر وجود دارد ،که می تواند به داشتن پوستی پاک و بدون عفونت کمک کند در عین حال با تحریک سیستم ایمنی بدن ، یک بهبود طبیعی را برای محل سوختگی به ارمغان خواهد داشت .

چگونگی استفاده : روغن کندر را با روغن جوجوبا یا نارگیل مخلوط کنید و سپس به طور موضعی آنرا به محل سوختگی و اطراف آن اعمال کنید شما همچنین می توانید چند قطره روغن کندر را، به وان حمام خود اضافه کرده و برای مدت طولانی در آن بمانید تا آثار درد در سوختگی های درجه ی یک و دو را التیام دهید .

21. کاهش سوختگی با مصرف روغن بابونه 

همانند بسیاری از روغن های موجود در این لیست ،روغن بابونه ، دارای ترکیبات ضد عفونی، ضد التهابی و ضد درد است این روغن ،می تواند به کاهش درد از سوختگی ها کمک کند و در عین حال از عفونت زخم جلوگیری کرده که این عفونت بزرگترین خطر در سوختگی نوع دوم بشمار میرود .

نحوه استفاده :روغن بابونه را همیشه با یک روغن مکمل دیگر ترکیب کنید، زیرا طبیعت قدرتمند این روغن میتواند به تحریک پوست شما بیانجامد همچنین میتوانید بااضافه کردن چند قطره از این روغن به چای گیاهی خود ، درمان داخلی را نیز برای سوختگی داشته باشید .

چند نسخه دیگر برای درمان سریع و فوری سوختگی

22. شیر و ماست پرچرب درمان سریع سوختگی پوست

ناحیه ی سوخته پوست را در به مدت 15 دقیقه در شیر قرار دهید این کار به سرعت سوزش محل سوختگی را رفع می کند ، همچنین ماست پرچرب نیز در خنک کردن و آب رسانی محل سوختگی بسیار مفید است.

شیر و ماست

درمان سریع محل سوختگی پوست

23. درمان سوختگی با جو 

روش درمان سوختگی با جو به این طریق است که یک فنجان جو را به آب وان حمام اضافه کرده و به مدت 20 دقیقه در آن دراز کشیده تا تاثیر فوق العاده آن را در درمان قسمت سوخته پوست و از بین رفتن خارش ها ببنید.

استفاده از جو

درمان فوری سوختگی پوست با استفاده از جو

24.سریع خوب شدن زخم با قرص ویتامین 

برای سرعت بخشیدن به بهبود زخم ها سوختگی، یک درمان خانگی و حیرت انگیز با استفاده از قرص های ویتامین C و E وجود دارد. برای انجام این روش غذاهای حاوی ویتامین C و E برای یک هفته بعد از سوختگی مصرف کنید. از این گذشته می توانید کپسول ویتامین E را سوراخ کرده و مایع درون آن به طور مستقیم بر روی ناحیه سوخته بریزید تا سوختگی به سرعت درمان شود .

هشدار :

با تشکر از اثرات همه جانبه روغنهای ذکر شده که برای درمان سوختگی بسیار عالی هستند، باید عوامل متعددی را مورد توجه قرار داد.

در سوختگی های شدید ،همیشه به پزشک مراجعه کنید ،تا از عدم آسیب به بافت های عصبی اطمینان حاصل نمایید .

در حالیکه بسیاری از اسانس های فوق الذکر ،دارای خصوصیات ضد عفونی هستند، عفونت همچنان یک نگرانی عمده برای هر نوع سوختگی است.

در نهایت، روغن های ذکر شده، مواد بسیار قوی هستند و بعضی از این ها می توانند واکنش های آلرژیک و التهاب پوستی را به خصوص در افراد دارای پوست حساس، ایجاد کنند.

درمان سوختگی های خفیف تر، با مقدار کمی از روغن های ذکر شده ، کاملا قابل قبول است، اما برای زخم های جدی تر ، قبل از هرگونه درمان ، حتما به پزشک مراجعه کنید .

بهترین درمان های برای سوختگی پوست و روش عالی برای سوختگی پوست

4.1146
این مطلب مفید بود ؟11927
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی