درمان سوختگی
سوختگی پوست مشکلی است که در اثر اتفاقات متفاوت رخ می دهد و درمان این بیماری بسیار مشکل است، اما شما میتوانید با انجام چند راه حل به درمان قطعی برسید.

درمان های خانگی سوختگی و جای سوختگی با نسخه های طبیعی

درمان سوختگی دست، درمان خانگی سوختگی صورت و بدن و حتی داخل دهان جزو درمان های حساسی هستند که در شرایط دردناک میتوانند موثر واقع شوند. این سوختگی ها حالتی است غیرقابل تحمل که به دلیل آسیب حرارتی پوست رخ می دهد، شدت ناراحتی ایجاد شده در این حالت به حدی است که فرد چندین روش و نسخه را امتحان می کند تا شاید کمی از سوزش پوست کم شود. برای درمان سوختگی روش های درمانی بسیاری در میان نسخه های طب سنتی و خانگی یافت می شود که مواردی از آنها را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

بهترین درمان خانگی سوختگی دست و..

چنانچه بخشی از دست یا قسمت دیگری از پوستتان دچار سوختگی سطحی شد، میتوانید از روش های زیر استفاده کنید. فراموش نکنید که سوختگی های شدید و عمیق بایستی توسط پزشک معالجه شوند.

درمان سوختگی با آب سرد

این یکی از بهترین راه های خنک کردن و بهبود سوختگی است منطقه سوخته شده را، زیر آب سرد قرار دهید و یا تکه های یخ را روی محل آسیب دیده اعمال کنید، این کار را باید تا 10 دقیقه ادامه دهید. همچنین،باید حداقل 8 تا 10 لیتر آب،روزانه بنوشید تا زمانی که سوختگی درمان شود.

درمان سوختگی دست با عسل

به لحاظ پزشکی ثابت شده است که اعمال عسل بر روی سوختگی های درجه دوم، مانع ایجاد هر گونه عفونت میشود برای تاثیر گذاری چند قطره عسل کافی است، زیرا بسیار قوی بوده و زود موثر واقع می شود.

مصرف عسل

درمان سریع سوختگی با میوه ها

میوه ها،غنی از آنتی اکسیدان ها هستند بر طبق تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، میوه ها برای بهبود زود هنگام سوختگی ها، باید به طور مرتب مصرف شوند. گوجه فرنگی،گیلاس و زغال اخته ها،منبع خوبی از آنتی اکسیدان میباشند و برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند.

پاکسازی محل سوختگی با چای کیسه ای

برای این منظور کافیست چای کیسه ای را در آب خیس کرده و سپس روی سطح سوخته قرار دهید؛ و یا حتی می توانید چای سیاه را دم کنید و جوشانده و سرد شده آن را با یک تکه پنبه یا پارچه تمیز روی محل آسیب دیده، بمالید.

درمان خانگی سوختگی با برگ های درخت چنار

این گیاه خواص دفع کننده و همچنین اثرات ضد میکروبی و ضد التهاب دارد و همچنین میتواند به عنوان یک مرطوب کننده قوی در منطقه آسیب دیده عمل کند. همچنین استعمال آب برگ های آن،بر روی قسمت های سوخته شده، باعث بهبود و تسکین سریع درد میشود.

درمان گیاهی سوختگی با گل همیشه بهار

گل همیشه بهار،برای درمان سوختگی بسیار خوب است زیرا پوست سوخته شده را باز سازی و ترمیم میکند و ظاهر زخم ها را بهبود میبخشد. اگر از این گیاه، به طور منظم در مدت زمانی مشخص،استفاده کنید به روند بهبود، بسیار کمک خواهد کرد. علاوه بر این، روغن گل همیشه بهار می تواند، تولید بافت را تحریک کند، که این عمل پس از سوختگی درجه دوم ضروری است.

نحوه استفاده:

شما می توانید چند قطره از این روغن را در وان آب گرم ریخته و پس از 20 الی 30 دقیقه، در آن حمام کنید. این کار به خصوص برای سوختگی های وسیع مانند آفتاب سوختگی، مفید است. هم چنین می تواند به صورت موضعی البته در مقادیر محدود به طور مستقیم به سوختگی اعمال شود.

گل همیشه بهار

درمان سوختگی های دهان با نمک

سوختگی های دهان، ناشی از خوردن غذای داغ میتواند با شستشو دهان بوسیله آب نمک تسکین یابد؛ هر 2 ساعت این کار را انجام دهید تا احساس درد، کمتر شود.

پاپایا برای ترمیم سوختگی دست و بدن

پاپایا را میتوان روی منطقه سوخته شده، اعمال کرد زیرا حاوی آنزیم هایی است که میتواند تمام سلول های مرده را حذف کند. با تکرار این کار پس از 3 الی 4 روز، پوست تقریبا مثل روز اولش میشود.

روغن اسطوخودوس برای درمان سوزش سوختگی

این روغن برای درمان سوزش موثر است؛ روغن اسطوخودوس را باید چند روز بعد از سوختن به آرامی با دست روی محل مورد نظر بمالید.

روغن اسطوخودوس

درمان سوختگی با زرد چوبه

خوب است که زرد چوبه را به شکل پودر،مخلوط با شیر گرم در شب،هنگام خواب مصرف کنید. زرد چوبه، برای درمان و کاهش التهاب بسیار موثر است.

سرکه از ضد عفونی کننده های قوی محل سوختگی

سرکه به عنوان یک ضد عفونی کننده و رطوبت ساز مورد استفاده قرار میگیرد که برای جلوگیری از عفونت بسیار مناسب است؛ با این حال،فراموش نکنید که باید سرکه را با آب رقیق کنید و بعد به محل مورد نظر اعمال کنید.

درمان سوختگی با ژل آلوئه ورا

ژل به دست آمده از آلوئه ورا، به خاطر خاصیت شفا بخش، ضد درد و اثرات خنک کننده اش، مشهور است؛ این ژل را میتوانید 2 تا 3 بار در روز،روی محل آسیب دیده بمالید.

درمان خانگی سوختگی با روغن درخت چای

روغن به دست آمده از درخت چای،باید با مقدار کمی از آب رقیق شود و در منطقه آسیب دیده، مورد استفاده قرار گیرد. توصیه میشود که افراد مبتلا به سوختگی درجه سوم منطقه آسیب دیده را به صورت منظم ماساژ دهند این باعث افزایش گردش خون و توزیع بیشتر مواد مغذی و اکسیژن در محل سوختگی می شود، تا سلول ها و بافت های از بین رفته، مجددا بازیابی شوند.

نحوه استفاده

در استفاده از این روغن، بسیار دقت کرده و محتاط باشید زیرا این روغن بسیار قوی بوده و در شرایطی ممکن است سمی باشد (به صورت خوراکی)، بنابراین آن را با روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده و چند قطره به صورت مستقیم روی محل سوختگی بچکانید، تا علاوه بر خاصیت آنتی باکتریالی قوی، به درمان سریع سوختگی نیز کمک کند.

برای درمان سوختگی و جای سوختگی چی خوبه؟ روغن های گیاهی

علاوه بر روغن هایی که در میان نسخه های بالا معرفی شد، برخی از دیگر روغن های گیاهی نیز میتوانند به درمان سوختگی کمک کنند، روغن هایی که شامل موارد زیر هستند:

روغن گیاهی

روغن مریم گلی

خواص ضد التهابی و ضددردی قابل توجه این روغن، می تواند به سرعت گرما و درد را از سوختگی بیرون بیاورد، در عین حال با بی حس کردن اطراف محل سوختگی و هم چنین کاهش خارش در محل سوختگی، به درمان محل سوختگی کمک کند.

نحوه استفاده

شما میتوانید از خاصیت این روغن برای بهبود سریع محل سوختگی استفاده کنید، هم چنین برخی افراد از ترکیب این روغن با روغن نارگیل بصورت موضعی برای درمان سوختگی استفاده میکنند.

روغن چوب بلسان بنفش برای محافظت از سوختگی

روغن چوب بلسان بنفش،به عنوان یک ماده ضد باکتری قوی و با عوارض جانبی بسیار کم شناخته شده است، که این روغن برای محافظت از سوختگی در مقابل عفونت، بسیار ایده آل است. فراتر از آن، همچنین می تواند به بهبود الاستیسیته و تولید کلاژن در پوست کمک کند و روند بهبود سوختگی ها را افزایش داده و ظاهر زخم را نیز درمان کند.

نحوه استفاده

بهترین راه استفاده،به صورت موضعی و گاها ترکیب آن با یک روغن مکمل مانند روغن نارگیل است.

روغن نعناع برای زود خوب شدن زخم سوختگی

روغن نعناع، علاوه بر ایجاد حس تازگی و خنکی، به طور طبیعی خاصیت ضد التهاب و درد نیز دارد. این روغن گیاهی حتی می تواند جریان خون بیشتری را به منطقه آسیب دیده برساند که باعث افزایش سرعت زمان بهبود و درمان می شود.

نحوه استفاده

استفاده موضعی و خوراکی از روغن نعنا برای سوختگی موثر است، بدین صورت که استفاده موضعی می تواند درد و تورم را از بین ببرد، و استفاده خوراکی،می تواند باتحریک گردش خون به بهبود توانایی های طبیعی بدن کمک کند.

روغن نعناع

بهبود محل سوختگی با روغن کندر

ترکیبات ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی قابل توجهی در روغن کندر وجود دارد که می تواند به داشتن پوستی پاک و بدون عفونت کمک کند در عین حال با تحریک سیستم ایمنی بدن، یک بهبود طبیعی را برای محل سوختگی به ارمغان خواهد آورد.

روش استفاده

برای درمان جای سوختگی، روغن کندر را با روغن جوجوبا یا نارگیل مخلوط کنید و سپس به طور موضعی آنرا به محل سوختگی و اطراف آن اعمال کنید. شما همچنین می توانید چند قطره روغن کندر را، به وان حمام خود اضافه کرده و برای مدت طولانی در آن بمانید تا آثار درد در سوختگی های درجه ی یک و دو را التیام دهید.

کاهش سوختگی با مصرف روغن بابونه

همانند بسیاری از روغن های موجود در این لیست، روغن بابونه نیز دارای ترکیبات ضد عفونی، ضد التهابی و ضد درد است. این روغن، می تواند به کاهش درد از سوختگی ها کمک کند و در عین حال از عفونت زخم جلوگیری کرده که این عفونت بزرگترین خطر در سوختگی نوع دوم بشمار میرود.

نحوه استفاده

روغن بابونه را همیشه با یک روغن مکمل دیگر ترکیب کنید، زیرا طبیعت قدرتمند این روغن میتواند به تحریک پوست شما بیانجامد. همچنین میتوانید با اضافه کردن چند قطره از این روغن به چای گیاهی خود، درمان داخلی را نیز برای سوختگی داشته باشید.

چای کیسه ای

برای سوختگی چی خوبه؟ نسخه های درمان خانگی

ترکیب چند ماده طبیعی در خانه می تواند در درمان سوختگی های سطحی مفید باشد، چنانچه در ابتدای این بخش از نمناک گفته شد، این نسخه ها برای درمان سوختگی های عمیق و شدید به هیچ وجه مناسب نخواهند بود.

درمان سریع سوختگی پوست با شیر و ماست پرچرب

ناحیه ی سوخته پوست را در به مدت 15 دقیقه در شیر قرار دهید این کار به سرعت سوزش محل سوختگی را رفع می کند، همچنین ماست پرچرب نیز در خنک کردن و آب رسانی محل سوختگی بسیار مفید است.

درمان سوختگی با جو

روش درمان سوختگی با جو به این طریق است که یک فنجان جو را به آب وان حمام اضافه کرده و به مدت 20 دقیقه در آن دراز کشیده تا تاثیر فوق العاده آن را در درمان قسمت سوخته پوست و از بین رفتن خارش ها ببنید.

استفاده از جو

درمان زخم و جای سوختگی با قرص ویتامین

برای سرعت بخشیدن به بهبود زخم ها سوختگی، یک درمان خانگی و حیرت انگیز با استفاده از قرص های ویتامین C و E وجود دارد. برای انجام این روش غذاهای حاوی ویتامین C و E برای یک هفته بعد از سوختگی مصرف کنید. از این گذشته می توانید کپسول ویتامین E را سوراخ کرده و مایع درون آن به طور مستقیم بر روی ناحیه سوخته بریزید تا سوختگی به سرعت درمان شود.

برای سوختگی صورت چی خوبه

از آنجا که سوختگی صورت، حساسیت بیشتری نسبت به دیگر قسمت های پوست دارد پس هرگز نباید خود درمانی را جایگزین مراجعه به متخصص پوست کرد. هرچند نکاتی وجود دارند که بایستی در منزل رعایت کنید که در ادامه خواهید خواند.

اقدامات اولیه پس از سوختگی صورت

 1. پس از سوختگی صورت هرگونه لباس یا جواهراتی را که نزدیک ناحیه سوختگی است را جدا کنید.
 2. در صورت سوختن چشم و صورت به جای اینکه فرد دراز بکشد بهتر است بنشیند زیرا این کار به کاهش تورم کمک می کند.
 3. سوختگی را زیر آب خنک بگیرید اما به سوختگی‌های شدید و بزرگ، آب نزنید زیرا این کار ممکن است، سبب کاهش جدی دمای بدن (هیپوترمی) شود.
 4. از خود درمانی بپرهیزید و از یخ، کره و... روی قسمت سوخته قرار ندهید زیرا این اقدامات به بافت پوست آسیب می رساند.
 5. در سوختگی شدید که نیاز به درمان پزشکی می باشد، هیچ محلول یا دارویی را روی محل سوختگی قرار ندهید تا پزشک بتواند سوختگی شما را به درستی ارزیابی کند.
 6. سوختگی را با پارچه ای تمیز و خشک بپوشانید، باند پانسمان استریل (نه پارچه نخی پرزدار) را شل ببندید. بانداژ مانع نفوذ هوا به محل سوختگی شده، درد را کاهش می‌دهد و از پوست تاول زده محافظت می‌کند و موجب کاهش عفونت می شود.
 7. از ترکاندن تاول های ایجاد شده در اثر سوختگی اجتناب کنید.
 8. در سوختگی جزئی در صورت نیاز، از مسکن ضد درد استفاده کنید.
 9. اگر سوختگی ناشی از واکنش اسیدی یا شیمیایی است، اورژانس را شماره گیری کنید و با آب تمیز منطقه آسیب دیده را از اسید و مواد شیمیایی بشویید.
 10. مراقب علائم شوک مانند غش و ضعف، رنگ پریدگی صورت یا نفس های کوتاه و کم عمق باشید.
 11. سوختگی های جدی تر نیاز به مراقبت های پزشکی حرفه ای دارند پس حتما به کلینیک های سوختگی یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.

هشدارهای ضروری درباره درمان سوختگی

 • در سوختگی های شدید،همیشه به پزشک مراجعه کنید تا از عدم آسیب به بافت های عصبی اطمینان حاصل نمایید.
 • در حالیکه بسیاری از اسانس های فوق الذکر دارای خصوصیات ضد عفونی هستند، عفونت همچنان یک نگرانی عمده برای هر نوع سوختگی است.
 • در نهایت، روغن های ذکر شده، مواد بسیار قوی هستند و بعضی از این ها می توانند واکنش های آلرژیک و التهاب پوستی را به خصوص در افراد دارای پوست حساس، ایجاد کنند.
 • درمان سوختگی های خفیف تر، با مقدار کمی از روغن های ذکر شده، کاملا قابل قبول است، اما برای زخم های جدی تر قبل از هرگونه درمان حتما به پزشک مراجعه کنید. 

برای درمان سوختگی پوست دست و صورت چی خوبه؟

4302
این مطلب مفید بود ؟24161
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی