استرس در خواب
حتما برایتان پیش آمده که دقیقا در زمان خواب شبانه استرس به سراغتان بیاید و خوابتان را مختل کند اما شما می توانید بر آن غلبه کنید.

دور کردن استرس هنگام خواب شبانه

داشتن خوابی راحت و آسوده آرزوی بیشتری افرادی است که دچار استرس بوده و نمی تواند با آرامش شب را سپری کنند. مشکلات و اختلالات خواب با عدم کنترل استرس رابطه زیادی دارد. داشتن استرس در خواب باعث به هم خوردن سیستم بدن می شود و خواب را مختل می کند.

مهم نیست که چقدر استرس دارید چنانچه پیش از این بارها در بخش سلامت نمناک گفته شده است بدون شک، همه ما کش مکش بی خوابی را در مدتی از زندگی خود تجربه کرده ایم استرس ها و فشارهای زندگی و ضرب العجل های کاری می آید و می رود.

با این حال، برای افراد بسیار حساس (HSP)، حدود 20 % از جمعیت بنا به نظر الین آرون، یک خواب خوب می تواند بیشتر از یک بخش ساده زندگی روزمره باشد.

داشتن یک سیستم عصبی حساس، فرد را مستعد به بی خوابی می کند ؛ خواب، ما را در وضعیت عمیق استراحتی و آرامشی قرار می دهد، که به راحتی قابل دست یابی و یا آشنایی با این دسته افراد نیست.

استرس در خواب

استرس در زمان خواب را چگونه کنترل کنیم؟ 

10 نکته برای داشتن خوابی عالی و با کیفیت و بدون استرس:

یکی از این نکاتی که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت را امشب برای داشتن خوابی شیرین و آرام امتحان کنید:

1. حتما 1 الی 2 ساعت قبل از خواب، ریلکس کنید و آرامش داشته باشید:

در آخرین ساعات شب، تحریک ها را تا حد ممکن کاهش دهید. به آرامی چراغ ها را کم کنید و کارها را آهسته تر کنید. کاری کنید که آرام شوید، مانند مطالعه، تمرین یوگا آرام، حمام و یا صحبت کردن در مورد روزتان با همسرتان.

تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید و اگر بعضی کارها غیرقابل اجتناب باشند، پس تمرین آن ها را به صورت آرام انجام دهید.

یوگا قبل خواب

راه های درمان استرس در خواب

موثرترین کارهایی که باید برای رفع استرس در خواب انجام دهید

2. از ظهر به بعد، کافئین مصرف نکنید:

کافئین می توانید 8 تا 14 ساعت پس از مصرف در بدن شما باقی بماند. اثرات کافئین از فرد به فردی دیگر متفاوت است، اما به طور کلی اگر شما با خواب مشکل دارید، سعی کنید آن را به مدت یک ماه کاملاً حذف کنید و ببینید که آیا این کار باعث بهبود خواب شما می شود یا خیر.

هم چنین منابع دیگر کافئین مثل شکلات و چای را هم در نظر بگیرید.جایگزینی آنها با آب، چای گیاهی و قهوه گیاهی هم مناسب است.

نخوردن کافئین

نخوردنی هایی برای رفع استرس در خواب

مفیدترین کارها برای رفع استرس در خواب

3.همراه با شام یک مواد غذایی خواب آور بخورید:

غذاهایی را بخورید که حاوی مواد غذایی هستند که خواب را ترویج می کنند. شامل تریپتوفان، ملاتونین و منیزیم. در شام، ترکیبی از پروتئین های با کیفیت و کربو هیدرات ها بسیار پیچیده را بخورید.

یک بشقاب کوینوا با سبزیجات سرخ شده را امتحان کنید و سینه مرغ را با دانه های بو داده کدوتنبل مخلوط کنید. برای دسر، یک کاسه گیلاس تازه یا ماست یخ زده با گیلاس یخ زده و شیر نارگیل امتحان کنید.

غذای خواب آور

غذاهای خواب آور برای کنترل استرس در زمان خواب

استرس در خواب را اینگونه دور بزنید

4. نفس کشیدن در سمت چپ را تمرین کنید:

سوراخ بینی راست خود را با انگشت شست راستتان مسدود کنید و تنها از سوراخ بینی چپ خود نفس عمیق بکشید. تنفس چپ - بینی یک اثر آرامش بخش روی ذهن بدن دارد. در یوگا، پیشنهاد می شود که 26 نفس طولانی و آهسته برای ایجاد اثر استراحت بر ذهن و بدن انجام شود.

5. از 10:30 شب به بعد چراغها را کم و یا حتی خاموش کنید:

هدف این است که هر شب در حدود یک ساعت به رختخواب بروید. بدن ما برای الگوی خواب 10 شب تا 6 صبح ساخته شده است. بیشترین فرم احیا کننده خواب بین 10 تا 2 صبح رخ می دهد.

خاموش کردت لامپ

راه های غلبه بر استرس در زمان خواب

استرس در خواب را چگونه کنترل کنم؟

6. دیدگاه خود را تغییر دهید:

راجع به خواب چه فکری می کنید؟ افکار ترسناک، تنش در بدن را ایجاد می کند، در منطقه ای از عصب که قادر به فرو رفتن در خواب عمیق می شود. ترس از اینکه نتوانید به خواب بروید، به راحتی می تواند شما را از خواب بیدار کند.

کش مکش با بی خوابی بالاخره فرد را بلند می کند، تا یک قرص خواب بخورد ، باید انتخاب شود که آرام بگیرید و همه چیز را رها کنید.

استرس ناخودآگاه

نحوه مهار کردن استرس در زمان خواب

ترفندهای عالی برای درمان استرس در زمان خوابیدن

7. بازی با نورپردازی و صدا:

تراز کردن ریتم درونی ما با طبیعت واقعی بدن، خواب آرامش بخش را بیشتر می کند. یک زمان برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روز و عصر ایجاد کنید، چند ساعت قبل از خوابیدن، نور را کم کنید. در یک اتاق تاریک بخوابید و یا یک چشم بند بزنید.

اگر دیدید که با برخی صداهای پس زمینه راحت تر هستید، از پنکه یا ماشین سر و صدا در هنگام خوابیدن استفاده کنید. اگر به سر و صدا حساس هستید، گوش گیرها گزینه عالی هستند.

8. دوش بگیرید:

نصف فنجان نمک اپسوم را با چند قطره روغن، مانند اسطوخودوس، در آب داغ وان حمام ترکیب کنید. به مدت 20 دقیقه در آب وان حمام بمانید. منیزیم موجود در نمک اپسوم از طریق پوست جذب می شود و احساس آرامش را ترویج می کند. آب و نمک انرژی را تصفیه و پاکسازی می کنند.

حمام کردن

رفع استرس در حمام قبل از خواب

چگونگی برطرف کردن استرس در زمان خواب

9. طب فشاری و یا یک روش تمدد اعصاب دیگری را امتحان کنید:

پیش از چرت زدن بر روی یک تشک طب فشاری دراز بکشید. همچنین می توانید یک ویدیو ماهیچه پیشرونده یوگا را امتحان کنید که در آن هر بخش از بدن خود را با استفاده از ذهن خود نگه دارید. گزینه دیگر این است که روش درمانی دیگری مانند طب سوزنی را امتحان کنید.

10. در طول روز از وقفه های استراحتی بهره ببرید:

سعی کنید حداقل در طول روز یک استراحت 15 دقیقه ای داشته باشید، تا بدن خود را در حالت تعادل نگه دارید تا در پایان روز بیش از حد خسته نشده باشید. 

 

10 روش و نحوه دور کردن استرس در زمان خواب شبانه

4281
این مطلب مفید بود ؟22358
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mindbodygreen / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی