دکتر مهدی زارع
برنامه خندوانه شب گذشته 5 دی ماه 1397 با حضور دکتر مهدی زارع زلزله شناس و مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی با صحبت هایی جالب درباره احتمالات وقوع زلزله در تهران روی آنتن رفت.

زلزله شناسی با دکتر مهدی زارع در خندوانه

برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان شب گذشته 5 دی 1397 ساعت 23 روی آنتن شبکه نسیم رفت. رامبد جوان در برنامه شب گذشته خندوانه میزبان آیت بی غم کمدین جوانی بود که در دوره قبل خنداننده شو حضور یافت.

آیت بی غم که با اجرای استندآپ کمدی هایی در مرحله قبل خنداننده شو مورد توجه مخاطبان خندوانه قرار گرفته بود ، شب گذشته با اجرای یک استندآپ کمدی در خندوانه حاضر شد. بعد از اجرای استندآپ آیت بی غم دکتر مهدی زارع زلزله شناس و مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی به عنوان مهمان در این برنامه به گفتگو با رامبد جوان پرداخت.

از سیر تا پیاز زلزله شناسی با دکتر مهدی زارع در خندوانه

دکتر مهدی زارع زلزله شناس و مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی به عنوان مهمان در خندوانه حاضر شد و درباره زلزله شناسی ، احتمالات وقوع زلزله ، پیش بینی زلزله ، خسارات زلزله و .... در این برنامه اطلاعاتی را در اختیار تماشاگران قرار داد.

دکتر مهدی زارع زلزله شناسی را علم شناخت لرزه ها نامید که در 100 سال اخیر به شناخت زمین امواج آن بسیار کمک کرده است و هیچ علمی به اندازه زلزله شناسی نمیتواند زمین و امواج آن و دانستنی های مربوط به قسمت های مختلف زمین را شناسایی کند.

دکتر مهدی زارع

دکتر مهدی زارع زلزله شناس در خندوانه

اهمیت زلزله شناسی در کشورهای مختلف بسته به زلزله خیز بودن آنها متفاوت است، مثلا در کشور ما زلزله شناسی فقط شناخت زمین نیست بلکه بعد انسانی آسیب های زلزله بسیار مهم تر است.

رامبد جوان از دکتر مهدی زارع درباره غیرقابل پیش بینی بودن زلزله پرسید که گفت :اگر بپذیریم که زلزله یک رخداد طبیعی است و علم کارش شناسایی است پس باید بتوانیم زلزله را شناسایی و پیش بینی کنیم اما این امکان در حال حاضر در هیچ جای دنیا وجود ندارد اما مطمئنیم که دانشمندان در آینده میتوانند راهکارهایی را برای پیش بینی زلزله ارائه بدهند.

دکتر مهدی زارع

دکتر مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی

دکتر مهدی زارع ادامه داد :در سالهای اخیر ما کارهای خوبی در رابطه با پیش بینی زلزله انجام داده ایم و ما محققان بسیار فرهیخته ای داریم که در کشورهای مختلف دنیا به عنوان بهترین ها مشغول به کار هستند.

احتمالات وقوع زلزله در تهران از زبان دکتر مهدی زارع و روش های پیشگیرانه

رامبد جوان در ادامه صحبت های دکتر مهدی زارع درباره وضعیت تهران در زلزله پرسید که مهمان خندوانه گفت :تهران از نظر لرزه خیری از کرمانشاه و بندعباس لرزه خیزی کمتری دارد ولی سابقه زلزله در تهران نشان داد که احتمال وقوع زلزله در تهران وجود دارد اما مساله نگران کننده در تهران جمعیت است. تهران و اطراف آن حدود 16 میلیون نفر جمعیت دارد و اگر به این وسعت جمعیت مساله خانه هایی که از مقاومت خوبی برخوردار نیستند را هم اضافه کنیم به خوبی به نگران کننده بودن موضوع پی میبریم.

دکتر مهدی زارع

دکتر مهدی زارع زلزله شناس مهمان خندوانه شد

دکتر مهدی زارع درباره راهکارهای مناسب برای پیشگیری از آسیب پذیری زیادی در زلزله تهران گفت :ما باید بافت های فرسوده تهران را بازسازی کنیم و خانه هایی را که ساخته میشود با مقاومت بالاتری بسازیم و از سویی دیگر تدبیری بیاندیشیم که تا جمعیت تهران اگر کم نمیشود ، بیشتر هم نشود . سالانه 120 هزار نفر به تهران مهاجرت میکنند و این تمرکز جمعیت در تهران واقعا خطرناک است.

دکتر مهدی زارع درباره احتمالات وقوع زلزله 9 ریشتری در ایران گفت :ما برای ایران وقوع زلزله 9 ریشتر و حوالی آن را با توجه به ویژگی های زمین پیش بینی نمیکنیم و اگر روزی زلزله ای در تهران رخ دهد از 6 و 7 ریشتر بالاتر نخواهد بود.

دکتر مهدی زارع در بخش های پایانی صحبت هایش به آسیب های روانی زلزله اشاره کرد و از شایعاتی که در خصوص پیش بینی زلزله مطرح میشود گفت و از مردم خواست به این شایعات توجه نکنند.

احتمالات وقوع زلزله در تهران از زبان دکتر مهدی زارع در خندوانه

11
این مطلب مفید بود ؟01
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک / م.ف
وبگردی