راضی نگه داشتن دیگران
راضی نگه داشتن دیگران تاثیرات بسیار منفی در زندگی فردی و اجتماعی را به همراه دارد، اما برای درمان آن روش های فوق العاده ای وجود دارد که بسیار موثمر ثمر می باشند.

19 نکته را رعایت کنید تا زیادی مردُم محور نباشید و دست از راضی کردن دیگران بردارید

افراد دلسوز، می خواهند همه در اطرافشان خوشحال باشند و هر کاری را که از آنها خواسته شده را به هر قیمتی انجام دهند.آنها همواره نگران این هستند که دیگران وقتی آنها می گویند نه، به چه چشمی به آنها نگاه می کنند ؛ نمی خواهند به عنوان تنبل، بی رحم، خودخواه یا کاملا خودخواه از دید مردُم به نظر برسند.آنها از اینکه از گروه جدا می شوند، «از دوستان، خانواده و همکارانشان» می ترسند. آنچه که بسیاری از افراد اینچنین، نمی دانند این است که افراد دلسوز می توانند خطرات جدی داشته باشند.
این، نه تنها فشار و استرس زیادی به شما وارد می کند، بلکه اساسا شما می توانید خود را بخاطر سرویس دهی بیش از حد به دیگران مریض کنید.اگر بیش از حد متعهد هستید که دیگران را همیشه خوشحال نگه دارید، احتمالا خواب کمتری خواهید داشت و اضطراب بیشتری خواهید کشید.
همچنین، انرژی خود را در بدترین راه ممکن صرف می کنید. شما از زمانی که از خواب بیدار می شوید خود را افسرده می بینید، زیرا در چنین وضعیتی بیش از حد، زیر بار مسئولیت رفته اید و احتمالا نمی توانید تمام این کارها را انجام دهید. یک سری استراتژی مطرح شده در این بخش از نمناک برای کمک به شما در خودداری کردن از همیشه راضی نگه داشتن مردم و سرانجام توانایی «نه» گفتن آمده است.

توصیه های روانشناسی درمان بیماری راضی نگه داشتن دیگران

1. باور کنید که حق انتخاب دارید:
افراد دلسوز ،اغلب احساس می کنند که وقتی کسی از آنها کمک می خواهد باید بله بگویند.به یاد داشته باشید که همیشه گزینه ی «نه» گفتن نیز وجود دارد.
 
2. اولویت های خود را داشته باشید:
دانستن اولویت ها و ارزش های خود، به شما کمک می کند تا به مردُم کمی کمتر اهمیت دهید. شما بهتر می دانید چه زمانی با «نه» گفتن راحت تر هستید یا با «بله» گفتن.از خودتان بپرسید:"مهمترین چیزها برای من چه هستند؟"
 
3. جایگاه ویژه خود را داشته باشید:
هر زمان که کسی از شما درخواستی می کند، این کاملا طبیعی است که شما در مورد آن فکر کنید.این، به شما فرصتی می دهد تا در صورت تمایل به آنها قول کمک بدهید. (همچنین مهم است که از شخص مقابل جزئیات بیشتری در مورد موضوع بپرسید)از خودتان بپرسید:«این امر چه قدر برایم استرس زا خواهد بود؟آیا وقت دارم که این کار را انجام دهم؟چرا دارم تسلیم می شوم؟
چقدر احساس می کنم تحت فشار قرار می گیرم ؟آیا من در کنار این شخص که خواهان کمک هست ناراحت هستم؟"از شما میخواهیم که این سوالات کلیدی را از خود بپرسید، زیرا اغلب پس از اینکه بله گفته یا کمک کرده اید، تعجب می کنید که اصلا چطور فکر می کردم؟
من که هیچ زمان و تخصصی برای کمک به آن ها ندارم ، اگر فرد نیاز به یک پاسخ درست داشته باشد، "پاسخ خودکار شما می تواند گاهی هم «نه» باشد." این به این دلیل است که "گاهی اگر شما بگویید «بله»، برای مدتی گیر کرده اید."با گفتن نه به طور خودکار، "شما یک گزینه را رد می کنید" بگذارید کمی بعدتر اگر متوجه شدید که کاری از دستتان بر می آید «بله» بگویید و در اینصورت "یا باید انجام دهید و آن را از دست نداده اید یا مایل نیستید انجام دهید."
 راضی نگه داشتن دیگران

راضی نگه داشتن دیگران بیماری است؟

 
4. محدوده زمانی تعیین کنید:
اگر شما موافقت کردید که به کسی کمک کنید،" محدوده زمانی خود را معین کنید. " بگذارید فرد بداند که مثلا "من فقط از ساعت 10 صبح تا 12 صبح در دسترس هستم".
 
5. در صورت اغفال شدن، در نظر بگیرید:
گاهی اوقات مردم به وضوح از شما استفاده می کنند، بنابراین مهم است که مراقب چاپلوس ها و فریبکارها باشید. چطور آنها را تشخیص دهید؟ "اغلب افرادی که به شما دروغ می گویند [اظهاراتی مانند]،" اوه شما خیلی خوب کیک می پزید، برای تولد فرزند من کیک می پزید؟"یا" من نمی دانم چگونه این کتابخانه را سر هم کنم، اما شما بسیار با عُرضه هستید، آیا می توانید به من کمک کنید؟ "یک راهکار کلاسیک برای مقابله با آنها این است که باور نکنید که:"هیچکس این کار را بهتر از شما انجام نمی دهد."همچنین، این افراد "یا شما را به انجام کاری وادار کرده یا به شما می گویند که چه چیزی در دسترس شما است، یا اینکه چه زمانی باید تشریف بیارید." در واقع، قبل از اینکه شما درجریان باشید، آنها برای شما تصمیم می گیرند.
 
6. یک وِرد ایجاد کنید:
یک وردی را که می توانید به خودتان بگوئید برای متوقف کردن شما از همیشه خوشنود کردن مردم، برای خود ایجاد کنید.این ،حتی می تواند، زمانی که یک دوست خاص که "همیشه وقتی به شما نزدیک می شود، که بتواند شما را به بحث دلخواهش وارد کند" باشد ؛ یک تصویر بصری ساده به عنوان یک فلاش بزرگ که روی آن نوشته "نه" در ذهن خود داشته باشید.
 
7. با اعتماد به نفس «نه» بگویید:
اولین «نه» به هر کس، همیشه سخت ترین است ؛ اما هنگامی که این اولین مرتبه را می گذرانید، شما به خوبی از راه بی پایان «بله گفتن» رد شده اید.همچنین، به یاد داشته باشید که به دلایل دلخواه خود بله یا خیر می گویید ، فقط برای خود و برای افرادی که واقعا مایل به کمک به آنها هستید، زمان بگذارید.
بیماری راضی نگه داشتن دیگران

درمان بیماری راضی نگه داشتن دیگران

 
8. از ادعای همدلی استفاده کنید:
بعضی از مردم ،معتقدند که خود را جای دیگران گذاشتن و اقرار به همدلی، نه تنها نوعی دفاع از خود است بلکه این با خویشتنداری در ارتباط است.از ادعای همدلی، بدان معنی که خودتان را جای دیگران قرار می دهید همانطور که ادعا می کنید استفاده کنید با این روش اجازه می دهید شخص بداند که شما درک می کنید که جریان چیست، اما «متاسفانه شما نمی توانید کمک کنید».مردم باید احساس شنیده شدن و درک شدن کنند، و این یک شیوه احترام به خودتان است در حالی که «نه» می گویید.
 
9. اگر ارزش آن را داشته باشد، موضوع را در نظر بگیرید:
از خود بپرسید:"آیا واقعا ارزش دارد؟"احتمالا این که رئیستان راجع به عادت آزاردهنده خود بگوید، خسته کننده ست، اما ارزشش را دارد تا به دوستتان بگویید که نمی توانید با او ناهار بخورید چون شما فوق العاده مشغول هستید.
 
10. بهانه تراشی نکنید:
اینکه بخواهید از دلیل خود برای «نه»گفتن به کسی دفاع کنید، تا بتوانند شما را درک کنند وسوسه انگیز است.اما حقیقتا نتیجه این کار منفی است همانطور که شما شروع به توضیح می کنید، انگار به شخص دیگری که اتاق در را باز می کند و می گوید:«اوه، شما می توانید این کار را بعدا انجام دهید!»، می گوئید:«می توانم برنامه خود را تنظیم کنم» یا «مهم نیست که من چه می خواهم»
 
 11. شروع کوچک:
همه چیزهایی که ما یاد می گیریم این است که بعد چگونه در یک فرآیند از آن استفاده کنیم"، بنابراین گام های کوچک بردارید ، به جای اینکه از دفتر رئیس خود برای ارتقا درخواست کنید، ابتدا با سرپرست خود درباره نحوه آماده شدن برای ترفیع گفتگو کنید.
 
شروع کوچک

برداشتن گام های کوچک

12. اگر چیزی تقصیر شما نیست، عذرخواهی نکنید:
افراد مهرطلب بصورت سریالی در حال عذرخواهی کردن هستند ، توجه داشته باشید چه زمانی عذرخواهی کنید و در نظر بگیرید که واقعا مقصر هستید یا خیر.از خود بپرسید که آیا مسئولیت این وضعیت برعهده شماست؟ معمولا جواب این است:نه.
 
13. به یاد داشته باشید که نه گفتن مزایای خود را دارد:
شما به عنوان یک فرد حق دارید که برنامه ی خود را داشته باشید و لازم است برای افرادی که می خواهید به آنها کمک کنید، وقت بگذارید و درست زندگی کنید.به «نه» گفتن به عنوان فرصتی برای گذراندن وقت خود در راه انجام آنچه که در زندگی به آن اهمیت می دهید، نگاه کنید.
 
15. مرزهای مشخص تعیین کنید و همان ها را دنبال کنید:
ما همه افرادی دارای محدودیت های جسمی یا عاطفی هستیم و به همین خاطر، باید مرزهای خود را مشخص کنیم.از خودتان بخواهید که کاری را انجام دهید در حالی که از محدودیتها فراتر نروید.همچنین در ارتباط با مرزهای خود به روشنی بگویید ،چه فکر میکنید و چه میخواهید و اجازه ندهید هر کسی مرزهای شما را بدون اجازه جابجا کند؛
 
مرزهای مشخص

انتخاب مرزهای مشخص و دنبال کردن آن ها

16. ترس از سرخوردگی ؛
می تواند شما را به سرکوب کردن این احساس منفی در مورد یک فرد بکشاند تا حدی که به حال انفجار برسید و به احساسات شما نسبت به آن شخص آسیب برساند یا منجر به قطع ارتباط کامل گردد. به عنوان مثال، ممکن است دوستی داشته باشید که، از لحاظ احساسی نیازمند و مهرطلب و منفی گرا باشد ،تا جاییکه فکر کنید همیشه فقط هنگام با مشکلات خود تماس می گیرد و می خواهد شما را به گوش دادن وادار کند...و هر بار که با هم بیرون می روید، شما حس می کنید بدبخت هستید و او احساس می کند حالش بهتر است.
 
مرزهای خود را محترم بدانید و در بعضی موارد به او بگویید «من نمی توانم به شما کمک کنم».همچنین روش های نرمی برای احترام به مرزهای خود وجود دارد ، شما ممکن است «تماس ها را خودتان برقرار و خودتان تمام کنید.» شما می توانید همین کار را با فردی که شما را در شلوغ ترین روزتان فرا می خواند، انجام دهید. ممکن است لازم باشد بگویید:«من نمی توانم در ساعت 2:30 در خدمت شما باشم، زیرا من در دفترم هستم؛ بگذارید زمان خاصی برای گفتگو بگذاریم».
پیشنهاد تنظیم زمان، می تواند بهترین تصمیم برای شما باشد. تعیین مرزهای فیزیکی ممکن است به این معنا باشد که به یک نفر اعلام کنید که «نمی تواند فقط وقتی از شما چیزی را می خواهد، سر راه شما ظاهر شود و یا مثلاً وسایل شما را بدون اجازه بردارد».
 
16. از تغییر جَو نترسید:
مردم دلسوز اغلب ،نگران هستند که پس از آنکه آنها «نه» می گویند، تخریب فاجعه باری رخ دهد ؛ اما همان طور که می دانید، بگومگو هرگز، ، آنطور که ما فکر می کنیم بد نیست در حقیقت، معمولاً بسیار ناچیز است. چرا؟ برای شروع، بهتر است بدانید «مردم به اندازه ی خودتان، به شما فکر نمی کنند». معمولاً پس از اینکه شما «نه» می گوئید، فرد بیشتر متمرکز می شود روی این امر که چه کسی نفر بعدی خواهد بود که به او درخواست کمک دهد.
حتی یک درخواست قابل توجه از قبیل افتخار شرکت در عروسی دوستتان، به عنوان ساقدوش قطعاً فاجعه آمیز نیست.
افتخار آمیز است اما " زمان زیاد، انرژی و پول"، زیادی میخواهد که شما ممکن است نداشته باشید. و بخواهید جواب منفی بدهید.
 
تغییر جو

هرگز از تغییر جو نترسید 

17. در نظر بگیرید که می خواهید زمان خود را داشته باشید:
از خودتان بپرسید «به چه کسی واقعا میخواهم کمک کنم؟
 
18. آرامش برای خود؛
استفاده از گفتار مثبت در مورد خودتان، مانند مادر خوبی بودن برای خودتان است ، شما می توانید از این برای یادآوری اولویت ها و مرزهای خود استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است بگویید «من می توانم این کار را انجام دهم»، «من حق دارم در این پارکینگ پارک کنم»، «تصمیمم را گرفتم» یا «ارزشهای من از این که در این وضعیت باشم بیشتر است»
 
19. باور کنید که نمی توانید همه چیز ،برای همه کس باشید:
باز هم، افراد دلسوز می خواهند همه را خوشحال کنند در حالی که شما ممکن است کسی را به طور موقت خوشحال کنید، این در طولانی مدت بی فایده است و شما ممکن است صدمه ببینید. افرادی که زمان و انرژی خود را حفظ می کنند، متوجه می شوند که نمی توانند دیگران را همیشه خوشحال کنند. درک کنید که تنها افکار و احساساتی که می توانید و باید نسبت به خودتان تغییر دهید، افکار و احساسات خودتان هستند.

از همین امروز عادت راضی نگه داشتن دیگران را ترک کنید

در ادامه 4 راه وجود دارد که ما آنهارا به شما آشنا میکنیم.شما میتوانید با چند مرحله کوتاه اعتماد به نفستان را تقویت کنید و با شادی و آرامش زندگی تان را سپری کنید.

1-دکمه مکث را فشار دهید

افرادی که مدام به فکر راضی کردن دیگران هستند ، از ناراحت کردن دیگران نفرت دارند. برای ترک این عادت کافیست که از این جمله استفاده کنید(اجازه دهید تا من برنامه های خودم را چک کنم سپس مزاحم شما خواهم شد) با استفاده از این جمله می توانید خوب فکر کنید و ببینید که آیا انرژی و وقت انجام دادن آن کار را دارید یا خیر و سپس کاری را که به شما پیشنهاد شده را انجام دهید.

2-به هیچ وجه احساس گناه در قبال خواسته ایی نداشته باشید

از خودتان بپرسید که چرا باید پروژه ایی را که دوستتان از شما در خواست کمک و انجام دادنش را داده را باید انجام و دهید و اگر انجام ندادید (شاید کاری برایتان پیش آمد و...)احساس پشیمانی و گناه می کنید؟

Odessky می گوید:"اگر از انجام کاری احساس پشیمانی و گناه خواهید کرد ،در خواست طرف مقابلتان را رد کنید" لازم به ذکر است که احساس گناه وپشیمانی همیشه بد نیست و در بیشتر مواقع خیلی خوب است و می تواند مارا مجبور به کاری که نمیخواستیم انجام دهیم می کند مانند تماس گرفتن با مادرتان

راضی نگه داشتن دیگران

درمانی بیماری راضی نگه داشتن دیگران

3-باترس مبارزه کنید

هیچ زمان از انجام ندادن کاری ترس نداشته باشید چرا که ترس باعث ضعف شما می شود.تامل کنید که اگر برای خودتان وقت بگذارید چه اتفاقی خواهد افتاد؟اگر شما تصمیم بگیرید که به کلاس های کاراته شرکت کنید همسرتان شمارا طلاق خواهد داد؟خب یقینا که هیچ اتفاقی پیش نخواهد امد و جای هیچ نگرانی نیست.

4-از کم به زیاد شروع کنید

حتما هر هدفی که دارید انجام خواهند شد ولی هرکاری نیاز به صبر دارد و فقط کافیست که صبر داشته باشید تا به تمام خواسته هایتان دست پیدا کنید.روزانه به مدت 15دقیقه پیاده روی کنید و با ههمسرتان در آخر هر هفته چند ساعتی را بیرون از خانه بگذرانید.لیستی تهیه نمایید و تمام کارهای روزانه تان را درون آن یادداشت کنید و آنرا ارزیابی کنید و بسنجید که چه کاری انجام دهید بیشتر موفق خواهید شد

در آخر با انجام این کارها شما مرزهای سالمی را برای خود ایجاد خواهید کرد و این مرزها از شما مراقبت خواهند کرد.

روش هایی فوق العاده برای درمان راضی نگه داشتن دیگران

4.851
این مطلب مفید بود ؟492
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
برچسب : سلامت روان
وبگردی