مایت ها
مایت ها حشرات ریز و گازگرفتنی هستند که اغلب در جاهای گرم و مرطوب خانه یا جایی که گرد و غبار جمع شده است زندگی می کنند و با انجام چند ترفند می توان آن ها را از بین برد.

مایت ها چگونه حشراتی هستند و در کجای خانه زندگی میکنند؟

مایت ها بندپایان کوچک و مرتبط با کنه ها هستند. چندین نوع از کنه ها را می توان در خانه ها یافت و برخی از آن ها ممکن است انسان را گاز بگیرند. بیشتر مایت ها برای حشرات یا چرنده ها بی ضرر هستند. برخی از کنه ها، آفت محصولات انباری مانند پنیر و گندم را تغذیه می کنند.

برخی دیگر صرفاً آفت های آسیب رسان هستند و به طور تصادفی از زیستگاه طبیعی خارج می شوند. تنها تعداد کمی از گونه ها در پرندگان یا پستانداران انگلی هستند, اما این گونه ها گاهی می توانند در خانه ها به حشرات گاز گرفتنی تبدیل شوند. شناسایی نوع مایت و یا میزبان احتمالی اولین گام در حل هجوم مایت های داخلی است.

مایت ها

مایت ها حشرات گاز گرفتنی در خانه

کنه های گاز انسان:

انواع مختلفی از انگل ها با ابتلا به درماتیت پوستی در انسان همراه هستند. مایت موش گرمسیری، اورنیتونیسوس باکوتی، یکی از رایج ترین گونه های مهاجم است. مایت مرغ گرمسیری, اورنیتونیسوس بورسا و مایت مرغ شمالی، اورنیتونیسوس سیلویاروم نیز در خانه های زیادی یافت می شوند. دو گونه آخر اصولاً در پرندگان اهلی یا وحشی یافت می شوند.

مایت موش خانگی، لیپونیسوئید سنگوئینوس نیز ممکن است در ساختارهایی از خانه با عفونت موش خانگی یافت شود. مایت موش گرمسیری انگل در موش است. اگر چه هیچ یک از این گونه ها حقیقتاً برای انسان انگل نیستند, اما به راحتی انسان ها را گاز می گیرند، که اغلب موجب درماتیت و خارش می شوند.

آلودگی ها و عفونت های موش و پرندگان در ساختارهایی رخ می دهد که لانه های موش یا پرنده در آنجا وجود دارند. مایت ها نمی پرند یا پرواز نمی کنند, اما ممکن است چندین حیاط از لانه آلوده دور شوند.

اغلب, گزش تنها در اتاق های خاصی از سازه, احتمالاً نزدیک به لانه های موش یا پرنده دیده می شود. برخلاف حشرات تخت خواب, نه مایت ها و نه حیوانات پرنده " بر روی افراد و یا در سایر مکان ها تاثیر نمیگذارند.

این آلودگی گاهی به دنبال نابودی یا پس از مرگ میزبانان طبیعی یا ترک ساختمان است. آلودگی های انگلی ممکن است در جایی رخ دهد که آلودگی های انگلی در اطراف لانه موش یا پرنده ایجاد شده است. گاهی اوقات مایت های جوندگان یا پرندگان را می توان در میان جوندگان خانگی مشاهده کرد.

مایت های موش ها کوچک هستند و همانطور که در نمناک گفته شده است آن ها به طور فعال حرکت می کنند و می توانند با انگشت مرطوب, برس یا تکه ای چسبناک برداشته شوند.

تمایز بین گونه های مختلف اورنیتونیسوس مایت ها به منظور تعیین اینکه آیا پرندگان یا جوندگان منبعش هستند یا خیر، مشکل است و نیازمند تخصص ویژه می باشد. اولین دوره زمانی که با گاز گرفتن مایت مواجه می شوید, جستجوی همه منابع بالقوه پرنده یا جونده و جمع آوری برخی از مایت ها در صورت امکان لازم و مفید است.

مایت های موش ها

وجود مایت ها در لانه موش ها

جمع آوری مایت ها:

اکثر شرکت های کنترل آفت بدون اثبات حضور آفت با خانه ای کار نمی کنند. بنابراین جمع آوری مایت ها قبل از درمان مهم است. مایت های انگلی اغلب در هنگام گاز گرفتن دیده می شوند. مایت ها را می توان از طریق پوست و یا براش هنرمندان برداشت و در الکل گذاشت.

مایت های جمع آوری شده به این روش باید در یک شیشه یا ظرف ضد آب دیگر با مقدار کمی از الکل قرار گیرند. هم چنین مایت ها ممکن است که از پوست با یک تکه چسب جمع آوری شوند.

دام های چسبنده ابزاری مفید برای نمونه برداری از بندپایان ریز در اطراف خانه هستند. برای کنترل آنها، چندین تله چسبان را در اتاق هایی که گاز می گیرند قرار دهید.

کنترل مایت ها:

میزبان اولیه باید قبل از کنترل موفق جانوران جونده یا پرندگان برداشته شود. اشارات به نوع میزبان که به خانه حمله کرده است، می تواند تا زمانی که هجوم کنه رخ دهد, استنتاج شود.

هجوم جوندگان در هر زمانی ممکن است. هر چند که به نظر اغلب در پاییز و زمستان رخ می دهند. مشکلات پرنده در فصل بهار و تابستان شایع تر است. موش سقفی رایج ترین موش خانگی در خانه های غربی هستند.

همانطور که نام آن ها نشان می دهد، موش ها کوه نوردان خوبی هستند و اغلب از طریق جاهای باز در سقف یا مناطق زیر طاق وارد خانه می شوند. صداها در اتاق زیر شیروانی یا سقف، به خصوص در شب، می تواند بیانگر فعالیت موش سقفی باشد.

برای آب بندی خانه ها در برابر جوندگان تمام منافذ و نقاط ورود الکتریکی باید به شدت با تجهیزات سخت افزار فلزی مقاوم در برابر موش مقاوم و بسته شوند. نقاط ورودی در اطراف دودکش و بین توفال های شل باید چک شود.درها و پنجره ها باید محکم بسته شوند.

موش ها در نزدیکی زمین، به ویژه تحت درهای با مهر و موم شده وارد زمین می شوند.هجوم پرندگان اغلب با صدای زمزمه که از یک دودکش یا منطقه می آید، مشخص می شوند.

همان قوانین و مواد مورد استفاده برای ضد ورود کردن موش ها، در دور نگه داشتن پرنده ها از خانه موثر هستند. غربالگری ویژه ممکن است برای جلوگیری از دسترسی پرندگان به مناطق دودکش مورد نیاز باشد.

لانه پرندگان در دودکش نیز می تواند نشان دهنده نیاز به تعمیر و نگهداری دودکش و تمیز کردن آن باشد. مرغ ها و پرندگان دیگر که در انبارها و یا کوپه های متصل به خانه نگهداری می شوند که می توانند منبع کنه ها در داخل خانه باشند.

آفت کش ها می تواند به نابودی آلودگی در خانه کمک کند، اما باید در ترکیب با کنترل پرنده یا موش به کار رود. درمان مایت ها باید همزمان، یا حتی قبل از آن، نابودی موش ها قبل از رفتن موش ها انجام شود.

راه رهایی از مایت

چگونه مایت ها را از بین ببریم؟

چندین آفت کش را می توان در داخل خانه برای درمان مشکلات مایت ها استفاده کرد:

اسپری ها حاوی ساینجرایزد پیرترین هستند که باید در تماس مستقیم با کنه ها باشند، با این حال درمان تنها تا چند ساعت موثر خواهد بود.

اسپری های حشره کش حاوی پرمترین یا بیفاترین هستند، که در برابر بسیاری از کنه ها موثر می باشند و باید برای چند هفته ویژگی های کشتاری خود را حفظ کنند.

قبل از اسپری کردن، برچسب محصول را به دقت مطالعه کنید، تا مطمئن شوید که این محصولات اجازه استفاده از قسمت های زنده، اتاق های زیر شیروانی و سینه خیز رفتن را می دهند.

اسپری داخل ساختمان باید تنها برای پایه های دیوارها و سایر نقاط ورودی بالقوه بکار رود، نه روی مبل و یا سطوح دیگر که افراد با آن در تماس مستقیم هستند.

خشک کن، مانند دیاتومیت زمینی یا ارگول سیلیکا می توانند برای خروجی های الکتریکی و یا دیگر نقاط دسترسی خالی دیوار در مناطق زندگی یک خانه بکار رود.

هنگامی که یک لانه ساخته می شود، بهتر است ابتدا ناحیه اطراف لانه را بررسی و پاکسازی کنید (به عنوان مثال، با یک اسپری حشره کش و یا خشک کننده بپوشانید. این امر می تواند خطر پراکندگی مایت های زنده را از محل و ورود به قسمت های داخلی سازه را کاهش دهد.

در زمانی که می خواهید یک لانه قدیمی موش یا پرندگان را ببرید، توصیه می شود لباس آستین بلند بپوشید، دستکش و یک ماسک بزنید تا خطر قرار گرفتن در برابر انگل ها، مانند مایت ها و سایر پاتوژن ها را کاهش دهید.

اگر حیوانات خانگی موش مانندی دارید موش صحرایی، موش های سفید و یا همستر در مناطقی که جای گاز گرفتگی هایی صورت گرفته، حضور داشته باشند، باید به دامپزشک برده شوند و برای بررسی مایت ها معاینه شوند.

اسپری آفت کش

از بین بردن مایت ها با اسپری های آفت کش

سایر مایت ها:

دیگر مایت ها که ممکن است در خانه ها یافت شوند، عبارتند از:مایت های شبدر و مایت های خاص مرتبط با محصولات ذخیره شده.

هجوم مایت های شبدر به خانه ها در اواخر زمستان و اوایل بهار شایع است. مایت های شبدر جوندگانی روی چمن و علف هرز هستند و گاهی اوقات می توان سازه های مهاجم را از بیرون از پنجره و درها پیدا کرد.

مایت های بالغ تقریباً 1 میلی متر طول دارند و می توانند با بزرگنمایی بالای پاهای بلند خود تشخیص داده شوند. این مایت ها گاهی اوقات یک لکه قرمز را در زمان خرد شدن ایجاد می کنند.

مایت شبدر مردم را گاز نمی گیرد و عمدتاً یک آفت غیر آزار دهنده هستند. تمیز نگه داشتن و مرتب کوتاه کردن علف های هرز و آب بندی پایه های ساختاری و محکم در اطراف پنجره ها و درها می تواند به کاهش تهاجم مایت ها به خانه کمک کند. اسپری های دافع را می توان برای مناطق با ورودی بالقوه از بیرون اعمال کرد.

مایت های محصولات ذخیره شده آفات معمولی در خانه ها هستند. مایت های غلات یکی از مهم ترین آفات انباری هستند. این مایت ها بیشتر بر روی فرآورده های غلات عمل آوری شده (مانند آرد) یافت می شوند، آرد گندم کامل منبع خوب غذایی هستند، مخصوصا برای کپک ها و قارچ ها. مایت های غلات نیز از پنیر, بستر مرغ و حتی از لانه های زنبور رها شده می ایند.

مایت های انگلی را می توان تنها با استفاده از یک میکروسکوپ با قدرت بالا متمایز کرد; با این حال مکان هجوم در داخل خانه ممکن است بهترین سرنخ را برای این که آیا آفت یک تغذیه کننده روی دانه های انبار شده باشد, فراهم کند.

بیشتر حشرات غلات ذخیره شده گاز نمی گیرند. حذف آلودگی و پاک سازی کامل منطقه, به طور معمول برای حذف آلودگی کافی است. نم و رطوبت بالا نیز به هجوم مایت ها کمک می کند, بنابراین کنترل رطوبت خیلی مهم است.

برخی مایت ها شکارگر هستند و از مایت های دیگر تغذیه می کنند. برخی دیگر از مواد فاسد شده و از مواد پوسیده تغذیه می کنند. با این حال, برخی دیگر از گیاهان تغذیه می کنند و می توانند به آفات کشاورزی تبدیل شوند. در نهایت برخی از مایت ها از حیوانات غذا می گیرند.

چرخه زندگی مایت ها:

این عنکبوتیان شروع به تخم گذاری از مراحل لاروی و شفیرگی قبل از بلوغ کامل شدن می کنند ، آن ها می توانند در خشکی و در آب زنده بمانند. اگرچه اغلب انگل ها برای حیوانات مضر نیستند, اما برخی گونه ها در طبیعت انگل هستند.

چندین روش تضمین شده برای رها شدن از مایت های گرد و غبار در خانه :

در ادامه این بخش از نمناک روش های موثر برای رهایی از شر مایت ها در خانه و .. را برایتان خواهیم گفت.

1. کاهش دما و سطح رطوبت:

دمای ایده آل برای کاهش مایت های گرد و غبار:

مایت های گرد و غبار عاشق زندگی در محیطی هستند که در آن دما بین 75 درجه فارنهایت و 80 درجه فارنهایت (24 ° C و 27 درجه سانتی گراد) و رطوبت نسبی حدود 70 تا 80 درصد است. هر چیزی خارج از این محدوده لزوماً آن ها را نمیکشد، اما آن ها را بیرون از منطقه راحتی خود هل می دهد و زاد و ولد شان را کند می کند.

دمای داخل خانه خود را در دمای بالاتر از 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتی گراد) تنظیم نکنید. اگر شما بتوانید به راحتی در چند درجه زیر این دما زندگی کنید، نه تنها پول خود را در هزینه های گرمایش صرفه جویی خواهید کرد، بلکه زندگی را برای مایت های گردو غبار نیز سخت تر خواهید کرد.

سطح رطوبت ایده آل برای کاهش مایت های گرد و غبار:

مایت های گرد و غبار به راحتی در دمایی شبیه به انسان ها زندگی می کنند، اما در واقع رطوبت بالاتر را ترجیح می دهند. سعی کنید رطوبت نسبی در اتاق خواب و خانه را به کم تر از 50 % برسانید.

2. به طور مرتب گرد و غبار خانه را تمیز کنید:

بدانید که مایت ها از گرد و غبار تغذیه می کنند، چون از سلول های مرده پوست تشکیل شده است. با ریزش پوت میانگین انسانی به اندازه کافی در هر روز، تغذیه یک میلیون از این موجودات فراهم می شود. تمام مناطق خانه را تمیز کنید، به خصوص آنهایی که زیاد خاکی می شوند، چندین بار در هفته با یک پارچه مرطوب و یا یک دستمال میکروفایبر پاکشان کنید.

جارو کشیدن فرش، قالیچه و مبل های پارچه ای .برای پاک کردن گرد و غبار، گرده ها و دیگر مواد آلرژن هوایی، شما باید از یک خلا با فیلتر HEPA آب بندی کننده استفاده کنید. HEPA برای هوای ذرات معلق دارای کارایی بالا است، و با به دام انداختن ذرات کوچک در شبکه ریز، شامل گرده، گرد و غبار و حتی دود دخانیات کار می کند.

جاروبرقی معمولی فقط تکه های بزرگ گرد و غبار را به داخل می کشند، اما ممکن است ذرات ریز میکروسکوپی کمی به هوا پرتاب شوند. با توجه به آژانس حفاظت از محیط زیست، "فیلترهای HEPA می توانند بیش از 99 % ذرات که حداقل 0.3 میکرون هستند را جذب کرده و مانع از آزاد شدن آن ها در هوا می شوند".

3. کشتن مایت ها با شستن پارچه در آب داغ:

خوشبختانه، مایت های گرد و غبار ممکن است با درجه هوای بیش از حد گرم خوب نباشند. ملافه های تخت، روتختی ها، لباس ها، پرده ها و دیگر پارچه های قابل شستشو را با آبی با دمای130 ° و 140 درجه فارنهایت (54 ° تا 60 درجه سانتی گراد) به منظور کشتن مایت ها و برداشتن مواد مدفوع و ذرات پوست بشورید.

از تنظیمات حرارتی مشابه در خشک کن استفاده کنید، و اجازه دهید تا چرخه تا زمانی که همه چیز کاملاً خشک شود اجرا شود. سعی کنید این کار را به صورت هفتگی انجام دهید تا جمعیت مایت های گرد و غبار را حداقل نگه دارید.

توجه: مرتب رختخوابتان را تمیز کرده و ملحفه ها را بشویید، زیرا یک رختخواب گرم و مرطوب زیستگاه مناسبی برای مایت های گرد و غبار است.

نکته: پارچه های پشمی و ابریشمی برای مایت های گرد و غبار مناسب نیستند.

4. از بخارشوی بر روی مبل، تخت خواب و فرش استفاده کنید:

اکثر بخارشوی ها تا دمای 200 تا 250 درجه فارنهایت (93 درجه تا 121 درجه سانتی گراد) می رسند. این حتی از درجه حرارت ماشین لباس شویی و خش کن ها نیز گرم تر و بیشتر است.

از یک پاک کننده در بخارشویتان برای شستن فرش ها، پرده ها، بالش ها، سطوح آشپزخانه / حمام و دیگر مکان های سخت در دسترس استفاده کنید. بخار نه تنها مایت های گرد و غبار را می کشد، بلکه براب کشتن باکتری ها و هاگ های کپک ها نیز به کار می رود.

5. مایت ها با یخ زدن بکشید:

مایت های گرد و غبار نمیتوانند از دمای داغ جان سالم به در ببرند و خوشبختانه، آن ها نیز از سرمای شدید نیز نمی توانند جان سالم به در ببرند. برای پارچه های ظریف و یا اقلامی که باید شسته شوند مثل حیوانات خشک شده، ابریشم یا تور، آن ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به مدت 24 ساعت در فریزر بگذارید. این کار هر مایت گرد و غباری را می کشد،

6. پاشیدن دیاتومیک زمینی (DE) روی تخت، مبلمان، و فرش:

دیاتومیک زمینی پودر خالص طبیعی است که از سنگ سیلیکا ساخته شده است. DE اسکلت خارجی مایت های گرد و غبار را خراب می کند و آن ها را درجا می کشد. تاثیری که خاک بر روی کنه گرد و غبار دارد شبیه آن ها است که در یک مخلوط کن بریزند.

در هر جایی که فکر می کنید کرم های گرد و غبار ممکن است ساکن باشند، از قبیل تخت خواب، بس ترهای حیوانات خانگی، فرش، مبلمان و غیره این ماده را بپاشید. سپس رویش را کمی جارو بکشید.

7. استفاده از اسپری روغن درخت چای و اکالیپتوس:

روغن درخت چای یک روغن ضد میکروبی، ضد ویروسی، و ضد قارچ طبیعی است که برای کشتن همه چیز از باکتری های آکنه و قارچ پا، تا کپک کمک می کنند. هم چنین مایت های گرد و غبار را از بین می برد و از ویروس ها و قارچ ها جلوگیری می کند.

دو فنجان آب مقطر را با دو قاشق سوپ خوری روغن درخت چای و دو قاشق سوپ خوری روغن اکالیپتوس مخلوط کنید. این معجون را در یک بطری اسپری تیره بریزید تا از رسیدن نور به روغن جلوگیری شود و روی همه جا بپاشید.

8. از یک پوشش محافظ تشک و بالش یا یک پوشش محافظ ضد آلرژی استفاده کنید:

آزماییش انجام شده در مورد این که چه تعداد مایت خاک واقعاً در یک تشک متوسط زندگی می کنند به شدت متفاوت است، از 10، 000 تا بیش از یک میلیون. هر چه که باشد، یک چیز مسلم است:حتی تمیزترینشان هم پر از این حشرات موذی هستند.

یک کاور بالشت و تشک هیپوالرژیک و یا یک پوشش محافظ می تواند مایت ها را کاهش دهد. پوشش ضد آلرژن و محافظ نسبت به نوع هیپوالرژیک، ارزان تر هستند و به روش های مشابه، به عنوان یک مانع غیرقابل نفوذ برای جلوگیری عمل می کنند و رطوبت بدن و پوست شما را از ورود به تشک حفظ می کنند.

اگر گیاهان خانگی دارید، زیادی به آنها آب ندهید. برگ های مرده را از روی خاک تمیز کنید. پنجره های باز را به طور منظم به سطوح رطوبت پایین تر در خانه باز کنید. فرش ها، پرده ها و مبلمان نرم را با کف سخت، کرکره ها، و وسایل چرمی و چرمی عوض کنید.

9. فرش را با کاشی های کف سخت تعویض کنید:

فرش ها، مانند تخت ها و اثاثیه نرم، بهشتی برای کنه ها گرد و غبار هستند. فرش دامی برای پوست مرده و پرزهای حیوانات خانگیهستند که مایت ها به آن ها می رسد. کف سخت، این چیزهای را ندارد. نمناک توصیه می کند که اگر اگر شما می توانید این کار را انجام دهید، فرش را در اتاق خواب خود - یا به طور ایده آل، در کل خانه - با کفپوش سخت یا کاشی تعویض کنید.

اگر از بیرون گذاشتن فرش ها برایتان غیر عملی یا بسیار پرهزینه است، سعی کنید به طور منظم - حداقل دو یا سه بار در هر هفته آنها را جارو کنید و با شستشو دهنده ها بشویید..

10. تختتان را صبح ها درست و مرتب نکنید:

برای افرادی که از درست کردن تختشان در صبح بدشان می آید، خبر خوبی آورده ایم. خودتان را اذیت نکنید! فقط روکش تختتان را بکشید. این کار به رطوبت اجازه می دهد که در طول شب از بدن ما دفع شوند تا خشک شوند.

مایت های گرد و غبار، رطوبت را دوست دارند، زیرا به معنای طبیعی نمی توانند آب بنوشند. بنابراین به جای آن، آب را از طریق هوا جذب می کنند. با کاهش رطوبت و نم در بس تر، زندگی را برای آن ها بسیار سخت می کنید.

11. از شر کوسن، پرده و لوازم نرم خلاص شوید:

مبلمان نرم واثاثیه نرم، یک بهشت برای مایت های گرد و غبار است. پارچه، گرد و غبار و رطوبت را گرفتار می کند و مایت ها از اینها تغذیه می کنند و آن ها را از تهدیدات بالقوه محافظت می کنند. هر بار که پرده ها را میکشید یا روی مبل پارچه ای می نشینید، مایت های گرد و غبار خرد شده در هوا پخش می شود.

تعویض بالش های پارچه ای با نوع چرمی یا چرم مصنوعی. صندلی های پارچه ای و صندلی های راحتی را چرمی کنید.

12. حیوانات خانگی خود را بیرون از اتاق خواب قرار دهید:

مایت های گرد و غبار عاشق حیوانات خانگی هستند، پس اگر ممکن است آن ها را از اتاق خواب خود بیرون ببرید. به یاد داشته باشید که هر حیوان خانگی خود را به طور مرتب حمام کنید. به خاطر داشته باشید که سگ ها و گربه ها نیز می توانند از مایت های گرد و غبار و آلرژی های غذایی رنج ببرند.

آیا مایت های گرد و غبار می توانند انسان را گاز بگیرند؟

بر خلاف حشرات رختخواب، مایت های گرد و غبار انسان ها را گاز نمی گیرند. آن ها از پوست مرده انسان که ریخته و گرد و غبار تغذیه می کنند. برخی افراد نسبت به واکنش های شدید نسبت به مایت ها و مدفوعشان واکنش نشان می دهند، بنابراین ممکن است جوش بزنند اما این خارش علامت نیش نیست.

آیا باید از لیسول یا درمان های خانگی برای حذف مایت های گرد و غبار استفاده کرد؟

لیسول می تواند 99 درصد از مایت های گرد و غبار را بکشد، با این حال، لاشه مرده و فضله مایت های گرد و غبار عامل آلرژی است. کشتن آن ها کافی نیست؛ شما همچنین باید منطقه را تمیز کنید و یا رختخوابتان را بعد از کشتنشان تکان دهید.

اگرچه لیسول موثر است، اما درمان های طبیعی خانگی مانند استفاده از دماهای بسیار داغ و سرد و یا استفاده از روغن درخت دیاتومیت و یا روغن درخت چای ایمن تر از اسپری های تجاری، بسیار ارزان تر و به همان اندازه موثر و تاثیرگذار هستند.

 

مایت چیست و چگونه از شر مایت ها در خانه خلاص شویم؟

4.5164
این مطلب مفید بود ؟14816
منبع : citybugs / orkin / dengarden / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی