رژیم پگان
رژیم پگان ترکیبی از ارژیم وگان و پائولو است که یک رژیم غذایی سالم و متنوع است که از تکمیل آن دو رژیم ساخته شده.

باید ها و نبایدهای رژیم پگان فواید آن برای بدن 

رژیم پگان یک برنامه غذایی می باشد که شامل عناصر بسیار سالم و ترکیبی از رژیم وگان و پائولو است. همچنان که سطح علمی جامعه بالا می رود، افراد نیز دوست دارند از منابع مختلف بیش از همیشه استفاده کنند . خوردن غذا های تمیز و سالم نه تنها یک هنر است ، بلکه باید به یکی از ضروریات زیاد زندگی فرد تبدیل شود.

هیچ چیز بهتر از این نیست که در کنار یک رژیم غذایی سالم حرکات فیتنس و ورزشی را نیز در پیش بگیرید و همچنین نیازهای طبیعی بدن خود را پاسخ گو باشید . چیزی که برای شما کار آمد است ، ممکن است که برای دیگری تاثیری نداشته باشد.

هر کس در نیاز های مواد مغذی خود با دیگری متفاوت است و این منحصر به فرد بودن بستگی به بیولوژیک بدن شما دارد و به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که قبل از هر رژیمی حتما به متخصص تغذیه مراجعه کنید.

 pegan diet

اکنون متخصصان رژیم جدیدی را به افراد توصیه می کنند که نام آن رژیم پگان می باشد و تضمین می کند که می تواند تمام مواد مغذی و مورد نیاز را به بدن شما برساند . رژیم پگان تعادل مواد مغذی ، چربی های سالم و دیگر ترکیبات حیاتی را برای بدن شما فراهم می کند و بدن را در اوج وضعیت سلامتی خود قرار می دهد. 

رژیم پگان چیست ؟

همان طور که گفتیم رژیم پگان ترکیبی از دو رژیم وگان و پائولو می باشد. در پائولو غذا هایی به کار می رود که مربوط به منطقه پالئولیتیک است و در این رژیم از سبزیجات و میوه ها ، ماهی و گوشت قرمز در کنار حذف لبنیات ، غلات ، روغن ها ، نمک و کافئین استفاده می شود.

رژیم وگان نیز بر مصرف گیاهان تاکید دارد و همچنین شامل مصرف سبزیجات ، غلات، آجیل، میوه و دیگر مواد غذایی گیاهی می باشد به دلیل اینکه رژیم وگان اجازه استفاده از هیچ نوع محصولات حیوانی را ندارد، به همین دلیل به طور کل گوشت و لبنیات از آن حذف شده است. 

رژیم پائولو ممکن است که کمی انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و دست شما در انتخاب مواد غذایی بازتر خواهد بود و پگان نیز می تواند یک جایگزین مناسب تر به جای این دو باشد زیرا تعادل بیشتری را رعایت کرده است . در این رژیم مصرف کربن ها به تنهایی و مواد غذایی حاوی گلایسمیک بالا محدود شده است که باعث می شود قند خون فرد بالا برود و کنترل اشتهای خود را از دست بدهید.

 رژیم غذایی پگان

تفاوت رژیم پگان با رژیم پائولو و وگان چیست ؟

همان گونه که بالاتر هم توضیح دادیم ، در رژیم وگان استفاده از هر محصولی مربوط به حیوانات ممنوع می باشد که در رژیم پائولو این گونه نیست و بعد از آن دکتر هایمن رژیم پگان را با اهدافی مشابه طراحی کرد و اهداف خاص این رژیم مصرف غذا های ارگانیک و تازه می باشد که بیشتر آن شامل سبزیجات است و علاوه بر آن رژیم پگان تاکید زیادی روی محصولات با کیفیت و ارگانیک دارد. 

چه چیزی بخوریم در رژیم پگان؟

مصرف میوه و سبزیجات یک وعده غذایی استاندارد باید حاوی میوه و سبزیجات در کنار گوشت باشد. در واقع میوه ها و سبزیجات باید یک دو سوم یا سه چهارم وعده غذایی شما را شامل شود و رژیم غذایی پگان به شما طیف وسیعی از مواد غذایی را پیشنهاد می کند. 

مصرف غذا با چربی سالم

پگان اهمیت غذا با چربی سالم را برای شما بیان می کند و همچنین شما را ملزم می کند که غذاهایی را با چربی و اسید چرب امگا 3 مصرف کنید. مصرف چربی های سالم مثل آجیل، دانه ها، روغن زیتون و آووکادو در این رژیم توصیه می شود و برعکس رژیم وگان در این رژیم استفاده از محصولات حیوانی نیز به فرد توصیه می شود و این رژیم همچنین به شما اجازه می دهد که از مواد ارگانیکی مثل کره نارگیل یا روغن نارگیل استفاده کنید که هر دو حاوی چربی اشباع شده بالایی هستند. 

متعادل نگه داشتن گلایسمیک

پائولو از مصرف غلات شما را باز می دارد ، اگر چه که غلات برای سلامتی فرد بسیار مهم هستند. رژیم پگان در این مورد بیش از حد جدی برخورد نمی کند و دست شما را برای مصرف غلات کامل بدون گلوتن باز نگه می دارد و علت آن هم این است که غلات حاوی گلوتن دارای کربوهیدرات های پیچیده هستند و روی قند خون شما تاثیر دارد. 

مصرف گوشت به عنوان چاشنی

بارها در بخش تغذیه نمناک گفته ایم که گوشت ها می توانند منابع بسیار سالمی برای بدن ما باشد . گوشت ها حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مفیدی هستند و همچنین پروتئین بدن ما را تا حد زیادی تامین می کنند و بیشتر گوشت ها نیز حاوی چربی های اشباع شده می باشند. رژیم پگان این گونه است که سبزیجات و میوه ها را در راس قرار می دهد و مصرف گوشت را به عنوان مکمل در نظر می گیرد و در واقع مصرف گوشت شما در هر وعده نباید بیش از 4 یا 6 اونس باشد . در واقع این رژیم به شما اجازه می دهد که گوشت را به عنوان چاشنی غذا استفاده کنید نه این که فقط یک وعده جداگانه ازگوشت داشته باشید .

گوشت در رژیم  

حذف گلوتن موجود در غلات و محصولات

گلوتن در رژیم پگان باید به کلی حذف می شود و بنابراین اگر می خواهید که رژیم پگان را به طور کاملا صحیح اجرا کنید ، حتماً باید از موادی مثل پاستا و نان کامل دست بکشید و به جای آن می توانید از مکمل های غلاتی استفاده کنید که گلوتن دارند مثل برنج قهوه ای و جو. 

دوری کردن از لبنیات

محصولات لبنی هم در رژیم پائولو و هم در پگان حذف می شود و متخصصان توصیه دارند که بدون لبنیات هم می توان زندگی کرد . فکر نکنید که دریافت کلسیم فقط از طریق مصرف لبنیات ممکن می باشد ، م یتوانید منابع جایگزین را برای آن انتخاب کنید که مصرف لبنیات به مقدار زیاد باعث چاقی، دیابت ، بیماری قلبی و سرطان می شود. 

مصرف قند به مقدار بسیار کم

مصرف قند و شکر خود را تا جایی که می توانید کاهش دهید . می توانید از مواد شیرین استفاده کنید اما باید مقدار آن را تا حد زیادی محدود کنید. 

حذف غذا های فرآوری شده

رژیم پائولو مصرف کربوهیدرات های فراوری شده را که حاوی گلایسمیک بالا هستند را محدود نمی کند اما در رژیم پگان باید مصرف این مواد را محدود کنید مثلا باید کمتر از کانولا یا روغن آفتاب گردان استفاده کنید زیرا التهاب را افزایش می دهند و کالری شما را بالا می برد.

تغذیه سالم

فواید رژیم پگان

حال در این بخش از تناسب اندام نمناک قصد داریم که چند مورد از فواید رژیم پگان را برای شما نام ببریم که شامل موارد زیر می باشد :

1. جلوگیری از خطرات موجود برای سلامتی

رژیم پگان با مصرف مواد غذایی سالم و دوری از لبنیات سلامتی فرد را تضمین می کند . افرادی که لبنیات بسیار زیادی مصرف می کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات ، تخمدان و دیابت نوع یک هستند که می توان در این رژیم از آن ها جلوگیری کرد. 

2. حفظ وزن سالم

در این رژیم می توانید به اندازه کافی کالری مصرفی خود را کنترل کنید. رژیم پگان هرگز محدودیت بیش از حد سنگینی ندارد و می تواند وزن سالم را به شما ببخشد . مصرف غذاهای سالم و ارگانیک در این رژیم باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما نیز تقویت شود. 

3. کمک به کاهش وزن

مصرف میوه ها و سبزیجات در رژیم پگان به کاهش وزن شما کمک زیادی می کند و همچنین می توانند ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی بدن شما را در حد بالایی نگه دارد . این رژیم ها حاوی فیبر زیادی هستند که برای کاهش وزن و مدیریت آن بسیار موثر می باشد.

فیبر همچنین می تواند شما را تا مدت زمان طولانی تری سیر نگه دارد ، بدون این که کالری زیادی به فرد بدهد و در این رژیم به طور کلی اشتهای شما کنترل خواهد شد.

4. مناسب برای قلب

چربی های غیراشباع جزء ضروری رژیم می باشند و نقش مهمی را در افزایش سلامت قلب ایفا می کنند رژیم پگان به شما اجازه می دهد که از چربی های غیراشباع سالم استفاده کنید و این کار باعث تنظیم کلسترول فشار خون و همچنین عملکرد بهتر قلب و عروق فرد خواهد شد.

معرفی کامل رژیم پگان و فواید و معایب آن + برنامه

2.58
این مطلب مفید بود ؟44
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /م.ح
وبگردی