سرطان روده
از نشانه های سرطان روده چه می دانید؟ آیا می دانید دلایل مبتلا شدن به سرطان روده چیست؟ روش های پیشگیری و جلوگیری سرطان روده چگونه است؟

هر آنچه باید در مورد سرطان روده بدانید

سرطان روده مربوط به روده بزرگ میشود، که بخش نهایی دستگاه گوارش شما را تشکیل میدهد. اغلب موارد سرطان روده بزرگ از تومورهای غیر خوش خیم (سلول های خونی) به نام پولیپ های آدنوماتوز آغاز می شود. با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان روده تبدیل شوند. پولیپ ها ممکن است کوچک باشند و علائمی بروز ندهند، به همین علت، پزشکان توصیه می کنند آزمایش های غربالگری منظم برای کمک به پیشگیری از سرطان روده بزرگ انجام دهید، تا پولیپ قبل از تبدیل شدن به سرطان روده شناسایی شود.

علائم سرطان روده:

علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ عبارتند از:

  • تغییر در عادات روده شما، از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر مداوم در مدفوع شما، که بیش از چهار هفته طول بکشد.
  • خونریزی مستقیم یا خون در مدفوع شما.
  • ناراحتی مکرر شکم، مانند گرفتگی، نفخ یا درد.
  • احساس اینکه روده شما کاملا خالی نشده است.
  • ضعف یا خستگی.
  • کاهش وزن نامعلوم.

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ هیچ علائمی در مراحل اولیه بیماری ندارند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، به احتمال زیاد، بسته به اندازه و مکان سرطان در روده بزرگ شما متفاوت است.

سرطان روده

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید:

اگر متوجه علائم سرطان روده بزرگ مانند خون در مدفوع خود یا تغییرات مداوم در عادت های روده شدید، با پزشک مطرح کنید. به طور کلی توصیه می شود که غربالگری سرطان روده در سن 50 سالگی شروع شود. پزشک شما ممکن است غربالگری های مکرر یا پیشتر را توصیه کند اگر شما عوامل دیگر مانند سابقه خانوادگی بیماری را داشته باشید. 

علل ابتلا به سرطان روده :

در اغلب موارد علت سرطان روده مشخص نیست. پزشکان می دانند که سرطان روده بزرگ هنگامی رخ می دهد که سلول های سالم در روده بزرگ خطراتی را در طرح ژنتیکی خود، DNA ایجاد می کنند. سلول های سالم رشد می کنند و به صورت منظم تقسیم می شوند، تا بدن شما به طور طبیعی عملکردش را حفظ کند. اما هنگامی که DNA سلول آسیب دیده و سرطانی می شود، سلول ها همچنان به تقسیم شدن ادامه میدهند - حتی زمانی که سلول های جدید مورد نیاز نیستند. همانطور که سلول ها تجمع می یابند، تومور را تشکیل می دهند. با گذشت زمان، سلول های سرطانی می توانند رشد کنند تا به بافت طبیعی بدن نفوذ کند. سلول های سرطانی می توانند به قسمت های دیگر بدن نیز حرکت کنند.

جهش های ژن های ارثی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند؛ جهش های ژن ارثی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند می توانند از طریق خانواده ها منتقل شوند، اما این ژن های ارثی تنها با درصد کوچکی از سرطان های روده ارتباط دارند. جهش های ژنتیکی به معنی سرطان نیست، اما می توانند خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

تشخیص سرطان روده

شایعترین فرمهای سندرم سرطان روده بزرگ به ترتیب عبارتند از:

سرطان HNPCC :

افراد مبتلا به HNPCC تمایل به ایجاد سرطان روده بزرگ قبل از 50 سالگی دارند.

سرطان (FAP). FAP :

یک اختلال نادر است که موجب می شود تا هزاران پولیپ را در پوشش کولون و رکتوم ایجاد کنید. افراد مبتلا به FAP بدون درمان آن ابتلا به سرطان روده بزرگ قبل از 40 سالگی را افزایش می دهند. این دو نوع سرطان ، و سندرم های سرطانی روده ای به ارث رسیده، می توانند از طریق آزمایش ژنتیکی تشخیص داده شوند.

 سرطان روده بزرگ

ارتباط بین رژیم غذایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ:

مطالعات گروههای زیادی از مردم نشان داده است که داشتن یک رژیم معمولی غربی با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده ارتباط دارد، رژیم غذایی معمولی غربی دارای چربی زیاد و کم فیبر است هنگامی که مردم از مناطقی که رژیم غذایی معمولی کم چرب با فیبر بالا دارند به مناطقی که رژیم معمولی غربی در آن رایج است حرکت می کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در این افراد به طور قابل توجهی افزایش می یابد. روشن نیست که چرا این اتفاق می افتد، اما محققان مطالعه می کنند که آیا یک رژیم غذایی با چربی زیاد و فیبر کم، بر میکروب هایی که در روده بزرگ زندگی می کنند اثر دارد و موجب التهاب میشوند و در نهایت به سرطان تبدیل می شود.

عوامل خطر سرطان روده :

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند عبارتند از:

سن بالا از دلایل ایجاد سرطان روده:

اکثریت مردم مبتلا به سرطان روده بالای 50 سال سن دارند. سرطان روده در افراد جوان اتفاق می افتد، اما بسیار نادر است.

نژاد آفریقایی-آمریکایی:

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نسبت به افراد نژاد دیگر دارند.

سابقه شخصی سرطان کولورکتال یا پولیپ ها:

اگر قبلا سرطان روده یا پولیپ های آدنوماتوز داشته اید، در آینده خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهید.

ابتلا به سرطان روده

افزایش احتمال سرطان روده با شرایط التهاب روده:

بیماری التهاب مزمن روده، مانند بیماری کرون، می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

سندرم های ارثی موثر در ایجاد سرطان روده:

که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند؛

خطر ابتلا به سرطان روده با سندرم های ژنتیکی :

که از نسل های خانواده شما عبور می کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند. این سندرم ها عبارتند از پلیپوز آدنوماتوس فامیلی و سرطان کولورکتال غیر پلیپسی ارثی که همچنین به عنوان سندرم لینچ شناخته می شود.

  سندرم های ژنتیکی

سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ:

اگر والدین، خواهر و برادر یا کودک مبتلا به این بیماری دارید بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستید. اگر بیش از یک عضو خانواده دارای سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم باشد، خطر شما حتی بیشتر هم است.

رژیم غذایی با فیبر کم، چربی بالا:

سرطان روده ممکن است با یک رژیم کم فیبر و با چربی زیاد و کالری همراه باشد. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. بعضی از مطالعات خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افرادی که رژیم غذایی با گوشت قرمز و گوشت فرآوری دارند، افزایش می دهد.

شیوه زندگی آرام از دلایل بروز سرطان روده:

اگر شما غیرفعال هستید، بیشتر احتمال دارد که سرطان روده بزرگ اتفاق بیفتد. فعالیت بدنی منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

سرطان روده

دیابت از علت های ابتلا شدن به سرطان روده بزرگ:

افراد مبتلا به دیابت و مقاوم به انسولین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.

افزایش احتمال سرطان روده بزرگ با چاقی:

افرادی که چاق هستند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند، در نظر گرفته شده است.

سیگار کشیدن از دلایل ایجاد سرطان روده:

افرادی که سیگار می کشند احتمال خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.

سیگار کشیدن

احتمال ابتلا شدن به سرطان روده با مصرف الکل:

استفاده سنگین از الکل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

پرتو درمانی برای سرطان:

رادیوتراپی که در شکم برای درمان سرطان های قبلی عمل می کند خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.

پیشگیری از سرطان روده

راه و روش های جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به سرطان روده :

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است در این بخش از سلامت نمناک سعی کردیم کامل تر به این بخش بپردازیم؛ برای سرطان روده تست دهید؛ افرادی که به طور متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند، می توانند از سن 50 سالگی شروع به غربالگری کنند. اما افرادی که دارای خطر بالاتری هستند، مانند افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند، باید زودتر بررسی کنند. چندین گزینه غربالگری وجود دارد - هر کدام با منافع و اشکالات خود.

شیوه زندگی را برای کاهش خطر تغییر دهید:

شما می توانید اقدامات خود را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با تغییر در زندگی روزمره خود انجام دهید. مراحل زیر را انجام دهید:

خوردن انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند که ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد. انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید تا انواع ویتامین ها و مواد مغذی دریافت کنید.

میوه و سبزی 

پیشگیری از سرطان روده برای افرادی که دارای خطر بالایی هستند:

برخی از داروها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد. با این حال، شواهد کافی برای توصیه این داروها به افرادی که به طور متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند نیست به عنوان مثال، طبق برخی شواهد، مصرف مداوم آسپرین یا داروهای مشابه ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد اما میزان دوز و مدت درمان مشخص نیست. مصرف روزانه آسپرین دارای برخی خطرات است، از جمله خونریزی های دستگاه گوارش، بنابراین پزشکان معمولا این را به عنوان یک استراتژی پیشگیری توصیه نمی کنند، مگر اینکه خطر ابتلا به سرطان روده افزایش یابد.

جراحی سرطان روده بزرگ

تشخیص:

غربالگری برای سرطان روده بزرگ:

پزشکان آزمایشات غربالگری خاصی را برای افراد سالم بدون نشانه یا علائم به منظور جستجوی سرطان روده بزرگ توصیه می کنند.

پیدا کردن سرطان روده در اولین مرحله آن، بزرگترین شانس برای درمان را فراهم می کند.

تشخیص سرطان روده بزرگ

بیمار کولونوسکوپی دریافت می کنند.

کولونوسکوپی:

اگر علائم و نشانه ها، نشان دهد که شما می توانید سرطان روده داشته باشید، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش و رویه را از جمله:

کولونوسکوپی با استفاده از یک لوله بلند، انعطاف پذیر و باریک متصل به یک دوربین فیلمبرداری و مانیتور برای مشاهده کامل روده انجام میشود.اگر منطقه مشکوکی یافت شود، پزشک شما می تواند نمونه برداری کند (بیوپسی).

تشخیص سرطان روده

نشان ندادن سرطان روده با آزمایش خون:

در صورت وجود سرطان روده، هیچ آزمایش خونی نمی تواند آنرا تشخیص دهد. اما پزشک شما ممکن است خون شما را برای سرنخ هایی درباره سلامت کلی شما، مانند آزمایش کلیه و عملکرد کبد، آزمایش کند. پزشک همچنین ممکن است، خون را برای یک ماده شیمیایی که گاهی اوقات توسط سرطان روده بزرگ (آنتی ژن کارسینوآمبوری یا CEA) تولید می شود، تست کند.

پروکتوسکوپی :

در این روش از طریق دستگاه های خاصی به صورت مستقیم داخل راست روده و قسمت های تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می گیرد. از طریق این روش نیمی از سرطان ها، قابل تشخیص هستند. در این روش ممکن است بیمار احساس فشار کند، اما دردی را احساس نخواهد کرد.

بیوپسی :

در صورت وجود هر گونه توده در طول این قسمت ها نیاز است که بخشی از توده برداشته شود تا در زیر میکروسکوپ از نظر وجود بافت یا سلول های سرطانی مورد بررسی قرار گیرد.

مشاوره ژنتیک ‏:

تست و مشاوره ژنتیک در خانواده هایی که به صورت وراثتی احتمال ابتلا به مواردی از سرطان کولون نظیر سرطان روده غیرپولیپی ‏‎(HNPCC)‎‏ یا پولیپ غده ای خانوادگی ‏‎(FAP)‎‏ را دارند، پیشنهاد می شود.

چون سرطان روده بزرگ و راست روده پنهان کار است، غربالگری راه حل ردیابی زودهنگام می باشد. در اکثر افرادی که به 50 سالگی می رسند، باید هر 10 سال یکبار آندوسکوپی روده بزرگ انجام شود.

علائم سرطان روده 

مراحل سرطان روده:

هنگامی که شما با سرطان روده تشخیص داده شده اید، پزشک آزمایشات را برای تعیین میزان (مرحله) سرطان توصیه میکند. مرحله بندی کمک می کند تا درمان مناسب انتخاب شود.

آزمایش های مرحله بندی ممکن است شامل روش های تصویربرداری مانند CT، اسکن شکمی، لگن و قفسه سینه باشد.

مراحل سرطان روده بزرگ عبارتند از:

مرحله ی I سرطان پوشش سطحی (مخاطی) روده بزرگ را فرا گذبتا، اما فراتر از دیواره روده گسترش نیافته است.

مرحله دوم سرطان به داخل دیواره روده بزرگ گسترش یافته است، اما به گره های لنفاوی حمله نکرده است.

مرحله III سرطان به گره های لنفاوی مجاور حمله کرده است، اما هنوز قسمت های دیگر بدن شما را تحت تاثیر قرار نداده است.

مرحله IV سرطان به مکان های دور، مانند اندام های دیگر، مانند کبد یا ریه شما گسترش یافته است.

سرطان روده بزرگ

درمان:

نوع درمان که پزشک شما توصیه می کند تا حد زیادی بستگی به مرحله سرطان شما دارد. سه روش اصلی درمان عبارتند از:جراحی، شیمی درمانی و اشعه.

انواع جراحی سرطان روده

جراحی سرطان روده بزرگ:مرحله اول

اگر سرطان روده شما بسیار کوچک است، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند، مانند:حذف پولیپ ها در طول کولونوسکوپی. اگر سرطان شما کوچک است ممکن است پزشک بتواند در طول کولونوسکوپی آن را کاملا حذف کند.

برداشتن مخاطی آندوسکوپی:

از بین بردن پولیپ های بزرگتر ممکن است نیاز به برداشت مقداری از دیواره روده منجر شود. پولیپ هایی که در طول جراحی کولونوسکوپی قابل برداشتن نیستند ،ممکن است با استفاده از جراحی لاپاروسکوپی حذف شوند. جراح ممکن است نمونه هایی از گره های لنفاوی را در ناحیه سرطانی پیدا کند.

جراحی سرطان روده تحریک پذیر:

اگر سرطان به داخل روده افزایش یافته باشد، جراح شما ممکن است توصیه کند:

کمپلمان جزئی:

در طی این روش، جراح بخشی از روده را که حاوی سرطان است همراه با یک حاشیه از بافت نرم در هر دو طرف سرطان حذف می کند. جراح شما اغلب می تواند بخش های سالم روده بزرگ یا مقعد را دوباره وصل کند.

حذف گره لنفاوی:

در این روش گره های لنفاوی برای نمونه برداری برداشته می شوند.

جراحی برای سرطان پیشرفته:

اگر سرطان شما بسیار پیشرفته باشد یا سلامت کلی شما بسیار ضعیف باشد، جراح ممکن است یک عمل جراحی را برای رفع انسداد روده یا سایر شرایط برای بهبود علائم توصیه کند. این عمل جراحی برای درمان سرطان انجام نمی شود، بلکه برای تسکین نشانه ها و علائم مانند خونریزی و درد است؛ در موارد خاص که سرطان تنها به کبد گسترش یافته است، اما سلامت کلی شما خوب است، پزشک ممکن است عمل جراحی را انجام دهد تا ضایعه سرطانی را از کبد حذف کند.

شیمی درمانی ممکن است قبل یا بعد از این نوع جراحی استفاده شود.

سرطان روده

شیمی درمانی برای درمان سرطان روده:

شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می میشود؛ اگر سرطان به گره های لنفاوی گسترش یافته باشد، شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ معمولا بعد از جراحی قابل استفاده است به همین ترتیب شیمی درمانی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از سرطان کمک کند. گاهی اوقات شیمی درمانی ممکن است قبل از عمل جراحی نیز مورد استفاده قرار گیرد، با هدف کاهش سرطان قبل از عمل؛ شیمی درمانی قبل از جراحی در سرطان رکتوم بیشتر از سرطان روده است. شیمی درمانی همچنین می تواند برای از بین بردن علائم سرطان روده بزرگ که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است، کمک کند.

از بین بردن علائم سرطان روده با پرتو درمانی:

پرتو درمانی با استفاده از منابع انرژی قدرتمند مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده میشود، برای کاهش تومورهای بزرگ قبل از عمل، به طوری که آنها می توانند راحت تر برداشته شوند، یا برای از بین بردن علائم سرطان روده بزرگ. پرتودرمانی به تنهایی یا همراه با شیمی درمانی یکی از گزینه های استاندارد درمان برای مدیریت اولیه سرطان است.

اثر پیاز و زردچوبه بر سرطان کولون

ترکیبات موجود در زردچوبه و پیاز (کورکومین و کوئرستین) موجب کاهش اندازه و تعداد پولیپ های روده می شود.

سرطان روده چه علائمی دارد و و روش های جلوگیری از سرطان روده

4.82951
این مطلب مفید بود ؟2814137
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی