مضر برای مغز

کدام مواد غذایی برای سلامت مغز مضر است؟

کد مطلب : 65021زمان مطالعه : 4 دقیقه
خوراکی های خوشمزه ای هستند که می توانند آسیبات جدی به مغز وارد کنند و عملکرد مغز را دچار مشکل کنند این غذاها مضرات فراوانی برای مغز دارند.

مواد غذایی مضر برای مغز

برخی از غذاها وجود دارند که می توانند تاثیرات منفی روی مغز بگذارند، به طور جدی، چیز وحشتناکی است ! برای اینکه به شما کمک کنیم هوشیاری خود را حفظ کنید و ذهن خود را برای زندگی بهتر و هوشیارانه نگه دارید ، این غذاها را به سرعت از رژیم غذایی خود دور کنید ؛ لیست مواد غذایی و خوراکی های مضر برای مغز را در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

آسیبهای مغزی

مافین مضر برای مغز:

اگر چه چربی های ترانس در بسیاری از محصولات صنعتی وجود دارد اما مقادیر زیادی به شکل روغن نسبتا هیدروژنه وجود دارد و هنوز می تواند در برخی از غذاهای بسته بندی آماده یافت شود اینها باعث کاهش قدرت ذهن و حافظه می شود مافین توت فرنگی معمولی تقریبا 400 کالری و یک سوم چربی روزانه را تامین می کند.

مضرات دونات

نوشابه ها مضر برای مغز:

اروپا و ژاپن پیش از این ماده سمی را از نوشیدنی های خود منع کرده بودند ، اما هنوز در کشور ما این نوشیدنی های گازداز جای خود را دارد اگرچه مقدار کم آن مضر نیست ولی می تواند باعث کاهش حافظه و اختلالات عصبی شود. نوشابه های رژیمی نیز به همین اندازه مضر است.

عوارض نوشابه

مضرات ماهی تن برای مغز:

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند ماهی را حداقل دو بار در هفته بخورید. اما اگر آن را بیش از حد در منوی خود بگنجانید بیشتربه خود آسیب وارد می کنید. چرا ، چون ماهی جیوه زیادی دارد و مصرف بیش از حد این فلز سنگین باعث کاهش شناختی می شود. برای ایمن بودن، انواع دیگر ماهی را در رژیم غذایی خود مانند ماهی کولی، سالمون وحشی، یا قزل آلا را داشته باشید.

عوارض ماهی تن

سس سویا مضر برای مغز:

مصرف سس سویا در غذا را محدود کنید یک قاشق سوپ خوری این غذا حدود 40 درصد از نمک توصیه شده را دارد. با توجه به مطالعه اخیر عصب شناسی، فشار خون اغلب با خوردن بسیاری از غذاهای شور و نمک مانند سس سویا، می تواند بالا برود که خون را به مغز محدود کرده و مهارت ها و حافظه را کم می کند. هم چنین مصرف بالای نمک می تواند باعث عدم تعادل الکترولیت و کم شدن آب بدن شود.

عوارض سس سویا

کیک فریز شده مضر برای مغز:

نه تنها یکی از چیزهایی است که شما را چاق تر می کند، می تواند باعث ضعیف شدن مغزتان شود. طبق یک مطالعه در مجله عصب شناسی مصرف سطوح بالای چربی های ترانس ( معروف به روغن هیدروژنه ) می تواند توانایی های ادراکی را کاهش دهد و ممکن است در واقع باعث انقباض مغز در طول زندگی شود.

عوارض کیک فریزشده

پیتزا فریزشده مضر برای مغز:

طبق یافته های منتشر شده در مجله مواد مغذی، غذاهایی که چربی بالایی دارند می توانند باعث خستگی و عدم هوشیاری مغز شوند . در حالی که چیپس ها ، بستنی، و شیرینی ها برای مغزبسیار بد هستند، پیتزا یخ زده تک نفره 40 درصد، یا 24 گرم چربی روز را تامین می کنند.

پیتزا برای مغز

مضرات بستنی برای مغز:

اگر تا به حال عادت به خوردن بستنی داشته اید، نه تنها باعث چاقی می شود بلکه شکر و چربی های اشباع شده موجود در آن مهارت های شناختی و حافظه شفاهی را کاهش می دهد. به جای بستنی، ماست یونانی را با کمی قره قاط یا توت فرنگی بخورید.

عوارض بستنی

سیب زمینی سرخ کرده مضر برای مغز:

یکی از بدترین چیزها برای مغز ، غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده است. طبق یک مطالعه توسط " عصب شناسی " باعث مسدود کردن رگها و غلظت کلسترول در نتیجه منجر به افزایش خطر بیماری آلزایمر و کاهش عملکرد شناختی می شود.

عوارض سیب زمینی سرخ کرده

مضرات برنج سفید برای مغز:

غذاهای دارای کربوهیدرات بالا، مانند برنج سفید و دیگر محصولات گندم سفید، تاثیر منفی بر سلامت ذهن دارند. مطالعه ای که توسط مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد نشان داد غذاها با شاخص گلیسمی بالا می تواند ریسک افسردگی در زنان بعد از یائسگی را افزایش دهند. مطالعات نشان داد زنانی که لاکتوز بیشتر، فیبر، میوه و سبزیجات می خورند کاهش قابل توجهی در علایم افسردگی دارند.

عوارض برنج سفید

آب میوه مضر برای مغز:

آب میوه های صنعتی قند زیادی دارند که برای مغز خوب نیست. مطالعه ای که در علم اعصاب منتشر شد نشان داد که رژیم غذایی غنی از قند می تواند منجر به کاهش قابل توجهی در عملکرد شناختی، تغییر حافظه بلند مدت و کوتاه مدت شود. محققان معتقدند که قند باکتری های شکمی سالم را مختل می کند که به نوبه خود تاثیری بر عملکرد شناختی دارد.

عوارض آب میوه صنعتی

مضرات الکل برای مغز:

الکل سلول های مغزی را می کشد. تحقیقی که منتشر شد نشان می دهد حتی نوشیدن متوسط آن ها حدود 6 تا 9 بار در هفته به مغز صدمه می زند.

دونات مضر برای مغز:

دونات اساسا ترکیبی از دو عامل بسیار خطرناک برای مغز هستند:شکر و چربی اشباع شده. یک دونات فروشی متوسط می تواند بیش از 12 گرم شکر و 7 گرم چربی اشباع شده داشته باشد که دو فاکتوراصلی در کاهش کارکرد شناختی هستند . برای یک وعده غذایی سالم تر، یکی از این غذاهای سالم را چک کنید.

مواد غذایی که سلامت مغز را تهدید می کنند!

426
این مطلب مفید بود ؟215
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : سلامت مغز
وبگردی