فواید دریا برای انسان
فواید دریا برای انسان زیاد است مخصوصا از لحاظ روحی و روانی تاثیر مثبت زیاد و باور نکردنی بر بدن انسان دارد و به انسان حس آرامش را القا می کند.

فواید نگاه کردن به دریا و سپری کردن تعطیلات در ساحل

واقعاً به تعطیلات در کنار دریا نیاز دارم ؟ تا به حال چند بار این جمله را شنیده اید ؟ افرادی که از کارهای روزمره خود خسته هستند و نیاز به استراحت دارند، این جمله را تکرار می کنند. حتی ممکن است خودتان نیز از این جمله استفاده کرده باشید که کاملاً هم حق دارید.

مطالعات نشان می دهد که کنار دریا بودن نه تنها احساس آرامش به فرد می دهد، بلکه می تواند بیولوژی بدن او را نیز تغییر دهد. در این قسمت از سلامت نمناک قصد داریم که به برخی از فواید ساحل و ارتباط آن با آرامش روانی انسان اشاره کنیم.

فواید دریا برای انسان

فواید دریا برای رفع خستگی

فواید نگاه کردن دریا برای انسان 

بشر قادر است که تاثیرات مثبت دریا را در دهه های اخیر متوجه شود که این کار را کرده است. در قرن 18 پزشکان افراد را تشویق می کردند که در دریا حمام کنند زیرا اعتقاد داشتند که این کار خواص درمانی دارد.

بیمارستان ها نیز در بعضی از کشورها کاملا رو به دریا ساخته شده بودند و امروز می توانیم این را ثابت کنیم که آن ها کار درستی انجام می دادند زیرا اثرات مثبت بودن دریا بر روی انسان بسیار زیاد است و می تواند مغز را به طور کامل اکسیژن رسانی کند و به آن آرامش ببخشد.

آرامش دریا

فواید دریا بر کاهش استرس

کشفیات دانشمندان درباره ی فواید دریا برای انسان

یکی از تاثیراتی که توسط تیم دانشمندان کشف شده است، این است که دریا و صدای آن می تواند ناحیه ای از مغز را درگیر کند که به آن کورتکس پیشین می گویند. این قسمت ناحیه ای است که مسئول احساسات و عواطف و عکس العمل های شخصی می باشد.کورتکس پیشین با تشخیص صدای دریا آگاهی را بهبود می بخشد و می تواند در شرایط منفی بهتر عمل کند.

امواج دریا همچنین نقش مهمی را در سلامت و شادی فرد دارد و طبق تحقیقات انجام شده زمانی که در ساحل هستیم، بدن ما یون های منفی را جذب می کند که از امواج دریا تشکیل شده است و این کار باعث می شود که بدن اکسیژن بیشتری داشته باشد و بتواند سطوح سروتونین را تنظیم کند.

 فواید دریا رفتن

فواید دریا بر آرامش انسان

فواید دریا بر سروتنین در بدن انسان

سروتنین چیست ؟

سروتونین ماده ای است که اضطراب را کنترل می کند و همچنین می تواند احساس آرامش را به فرد ببخشد ( انگار که یوگا انجام داده است ).صدای دریا و اقیانوس استرس را کاهش می دهد و متخصصان به این نتیجه رسیدند که صدای دریا سطح کورتیزول را پایین می آورد که هورمون استرس می باشد و باعث آرامش فرد می شود.

آن ها همچنین این موضوع را به اثبات رساندند که صدای دریا می تواند با صدای ضربان قلب مادر در آرام کردن فرد یکسان باشد زیرا تاثیر عاطفی زیادی بر روی احساسات انسان دارد.

نگاه به دریا

فواید دریا بر زندگی انسان 

علت آرامش انسان ها در کنار دریا 

متخصصان معتقدند که یکی از علت های این آرامش این است که زمانی که فرد در کنار دریا قدم می زند، احساس امنیت بالایی می کند مثلاً مطمئن است که هیچ حیوان درنده ای در آن قسمت ها وجود ندارد. سطح دریا نیز بسیار صاف بوده و افق دید عمیقی را به ما می بخشد و همین امر حس امنیت و استقامت ما را بالا می برد.

حمام آفتاب در ساحل نیز تاثیرات بسیار خوبی بر روی سیستم اندورفین می گذارد که مسئول آزاد کردن غدد درون ریز می باشد و این مواد شیمیایی باعث می شود که فرد در هر لحظه بتواند احساس شادی داشته باشد و البته چیزی که باید دقت کنید، این است که ضدآفتاب و مرطوب نگه داشتن بدن را فراموش نکنید تا به پوستتان آسیبی وارد نشود.

فواید دریا برای انسان و اثرات مثبت ساحل برای مغز

2.7119
این مطلب مفید بود ؟6455
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /م.ح
برچسب : سلامت مغز
وبگردی