تیر کشیدن قلب

علت سوزش و تیر کشیدن قلب چیه؟

کد مطلب : 27096تعداد نظرات : 13 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
تیر کشیدن قلب همیشه نشان دنده بیماری قلبی نیست و می تواند دلایل دیگری مانند استرس و اضطراب و یا بخاطر مشکلات استخوانی و عضلانی باشد.

سوزش و تیر کشیدن قلب نشانه چیست؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که قفسه سینه تان درد بگیرد و یا قلبتان تیر بکشد . تیر کشیدن قلب در اکثر مواقع دلایل غیر قلبی داشته و گذرا هستند اما در برخی از موارد این مشکل حادتر است و نیاز به بررسی بیشتر دارد . در این بخش از نمناک به شما می گوییم کدام یک از دردها مربوط به مشکلات قلب است و علت تیرکشیدن قلب چیست ؟

آیا تیرکشیدن قلب نشانه بیماری قلبی است ؟

همیشه دردهای قفسه سینه و تیرکشیدن قلب نشانه بیماری قلبی نیست بلکه در اکثر مواقع تیر کشیدن قلب دلایل غیر قلبی مانند استرس، اضطراب، برخی عفونت ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ترومای قفسه سینه، درد شکمی و ریفلاکس معده دارد.

فشارهای روانی مانند اضطراب و تنش می توانند باعث بروز فشار در عضلات ویا بی نظمی ضربان قلب شوند . افرادی مضطراب به سرعت تنفس میکنند و ممکن است در قفسه سینه ، احساس ناراحتی و بی حسی و کرختی در لب ها و اندام ها کنند.

مشکل خوش خیم گوارشی نظیر سوزش سردل ، فتق دیافراگم و یا پس زنش اسید معده نیز ممکن است سبب ایجاد درد قفسه سینه شوند.علت دردهای ریزی که با دم بدتر می شود ، پلورزی یا التهاب پرده در بر گیرنده شش ها ، ذات الریه و دیگردرگیری های ریوی است.

دل درد

علت تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب دو دلیل دارند که مربوط به مشکلات قلب و علل غیر قلبی است . تیر کشیدن قلب گاهی به علت اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب می باشد.

آنژین صدری

اگر در حال راه رفتن زیر استخوان های سینه در طرف چپ احساس فشار و گرفتگی نمایید و این درد به سوی بازوها و یا به سمت بالا ، پشت و گردن و چانه کشیده شود ، اگر درد بعد از 5 تا 15 دقیقه و پس از ایستادن برطرف شود شما به آنژین صدری دچار هستید.

آنژین در اثر حمله ی قلبی نیست و رسوب چربی در دیواره ی رگهای کرونر ، باریک شدن مسیر عبور خون ، کاهش جریان و کاهش رسیدن اکسیژن مورد نیاز قلب موجب ایجاد بیماری های قلبی می شود.

آنژین در زمان فعالیت ، هیجان ویا زمانی که کار قلب افزایش می یابد و نیاز به خون پر از اکسیژن دارد رخ می دهد و فرد را متوجه می کند که قلب به اکسیژن نیازدارد. آنژین هشدار می دهد که رگهای کرونر به شدت باریک شده ویا لخته ای جریان خون را قطع کرده است .سیگار کشیدن ، فشارهای روحی و روانی ، فقدان فعالیت جسمی انسداد رگهای کرونر و درد را افزایش می دهد .

حملات قلبی

در حملات قلبی درد بیشتر طول کشیده وشدید تر می شود و فرد دچار گیجی ، تهوع ، تعریق و تنگی نفس خواهد شد . در این مورد فرد باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

پریکاردیت یا التهاب کیسه ای

پریکاردیت یا التهاب کیسه ای یکی دیگر از علت های دردهای قلبی است که ناشی از عفونت های ویروسی می باشد . در این مورد درد تیز وثابت است و زمان تنفس و یا دراز کشیدن، درد شدید تر می شود.

پاره گی سرخرگ های قلب یا بیماری های دریچه ای قلب

از دیگر علت های تیرکشیدن قلب پاره گی سرخ رگ های قلب یا بیماری های دریچه ای قلب است.

قلب

چه دردهایی نشانه بیماری قلبی است ؟

التهاب پرده قلب :

دردهایی در قفسه سینه که با تنفس عمیق تشدید شود و زمان فعالیت بیشتر شود و علائم آن با:

 • تنگی نفس
 • تهوع
 • سرگیجه 
 • تعریق سرد همراه باشد

درد ناشی از حمله قلبی :

چند دقیقه طول می کشد و با

 • احساس سنگینی در قفسه سینه
 • درد و فشار در قفسه سینه
 • سوزش در قفسه سینه همراه است.

کدام دردها ناشی از مشکل قلبی نیستند؟

دردهایی که یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می کشد و بلافاصله تمام می شود، معمولا حمله قلبی نیستند. دردهای شدید نقطه ای که برطرف می گردد احساس سوزش یا دردی که با تغییر بالا تنه شروع می شود ،نگران کننده نیستند .

درد قفسه سینه غیر قلبی با تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر می کند. زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلفی مانند:

 • تهوع 
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست داشته باشند.

علت احساس تیرکشیدن قلب زنان باردار:

شایع ترین علت درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان، درد دیواره قفسه سینه است که این درد به ندرت به علت مشکل قلب می باشد، اما می تواند به علت سندرم مارفان یا پاره شدن آئورت باشد.

استرس

راهکارهایی برای کاهش درد قفسه سینه:

اگر درد ناشی از آنژین صدری بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.

 • برطرف شدن درد ناشی از آنژین نیتروگلیسرین زیر زبانی استفاده کنید.
 • داروهای مثل آتنولول و پروپرانولول مصرف کنید ، این داروها سبب کاهش کار قلب و نیاز به اکسیژن و کاهش درد می شوند.
 • داروهای دیگر متسع کننده عروق مانند دیلتیازم و یا نیفیدی پین مصرف کنید که موجب افزایش اندوخته اکسیژن قلب می شوند.
 • روزانه آسپرین مصرف کنید . این کار سبب کاهش خطر حملات قلبی و برطرف شدن درد می شود.
 • برای برطرف کردن سوزش سر دل قرص و یا شربتهای ضد اسید مفید را مصرف کنید.
 • برای کاهش درد های ناشی از پریکاردیت از چند بالش استفاده کنید و تا از سطح زمین بالاترباشید.
 • اضطراب و تنش را کاهش دهید.
 • ورزشهای سبک تر مانند پیاده روی انجام دهید.
 • مواد غذایی که موجب تشدید درد معده می شود را مصرف نکنید.
 • سیگار نکشید.
 • الکل مصرف نکنید.
 • بیش از حد قهوه مصرف نکنید.

علت اصلی سوزش و تیر کشیدن قلب چیست ؟

4.61056
این مطلب مفید بود ؟96789
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : بیماری قلبی
13 نظر به ثبت رسیده است
سینا1397-03-29
هر روز قلبم تیر میکشه پشت قلبم و دور برش خیلی درد دارم ولی نمیدونم چرا سکته نمیکنم لطفا راهنمایی کنید والدین به حرفم گوش نمیدن
26751
Shirin1397-07-26
این که اصلا علاّم سکته نیست علائم سرماخوردگيه البته اگر هم به قلبت مربوط باشه بازم علائم سکته نیست و اگر جدي بود امان بهت نمیداد علائم سکته شدید درد گرفتن قلبه و عرق سرد لرزش بدن
2514
Tania1397-09-16
فک نکنم اینا به سکته ربط داشته باشه
1315
ناصر محرابی هلارته1397-04-09
باعرض سلام و خسته نباشی خدمت شما.من حدود ده روزه که قلبم هر به نیمساعت حدود بیست ثانیه درد میگره و ول میکنه.غذاهای تند و ترش رو خیلی میخورم.لطفا راهنمایی کنید
10428
مینا1397-09-15
غذای تند برای قلب مضره خیلی اشتباه میکنید که میخورید لطفا ضاعقتون رو عوض کنید
189
نگار1397-07-25
سلام.من هر وقت عصبی میشم قلبم تیرمیکشه و میسوزه که بعد از چند دقیقه برطرف میشه،مشکل من چیه،باید حتما به دکتر مراجعه کنم؟لطفا راهنماییم کنید
14252
امیر1397-08-10
سلام قلب من موقع خواب درد میگیره علتش چیه
7337
ارشد1397-08-16
باسلام .شغلم مکانیکه بعضی وقتا قلبم یه تیری میکشه که حدود چندثانیه ازتحرک وایمیستم نفسم عمیق بکشم بدترمیشه اکو گرفتم گفتن مشکلی نیست لطفاراهنمای کنین با تشکر
4715
علی1397-10-02
با سلام با اکو معلوم نمیشه فقط تست ورزش و اسکن قلب و اینکه متاسفانه رگ های قلب شما گرفته است
2312
ریحانه1397-08-17
سلام من نزدیک یک هفته هستش که سمت چپ سینم درد میکنه حس میکنم که اتیش گرفته وهراز گاهی تیر میکشه نمیدونم دلیلش ناراحتیه قلب هس یاعلت دیگه ای داره راهنماییم کنین ممنون میشم
8331
بهزادم1397-09-21
نه جانم تنش و استرس عصبیه مواظب باش سرما نخوره سعی کن کمربند ببندی گرم باشه
197
ایمان 1397-12-12
سلام. نزدیک به 13 روز میشه ک قلبم خیلی میسوزه و سیخ میکشه حالات گیج و منگی دارم تنگی نفس احساس خفگی شدید ک با دراز کشیدن هم بدتر میشم اکو با تست ورزش انجام دادم دادم مشکلی نداشته فقد اکو کارکرد قلبم زده 60 درصد
355
احمدی1397-12-12
سلام . دوست عزیز احتمال داره شما عصب اضافه روی قلبت باشه که باید حتما در مواقعی که احساس خفگی و تپش قلب داری دکتر ببینت شاید نیاز به آنژیوگرافی داشته باشی.
172
وبگردی