تشنج
تشنج یک حمله ناگهانی و غیر قابل کنترل در مغز است که وجود یک بیماری در مغز را هشدار می دهد و شایع ترین علت حملات تشنج بیماری صرع می باشد.

آنچه لازم است در مورد تشنج در کودکان و بزرگسالان بدانید

 • تشنج چیست؟
 • حملات تشنجی چه علائمی دارند؟
 • علل و ریشه بروز تشنج در کودکان و بزرگسالان چیست؟
 • اگر فردی تشنج کرد چه کنیم؟
 • راههای پیشگیری و درمان تشنج کدام است؟
 • انواع تشنج چه علائم و مشخصاتی دارند ؟
 • کمک های اولیه هنگام حمله تشنج چیست ؟

این سوالات و تمام سوالات دیگری که در مورد تشنج در میان کودکان و بزرگسالان داشتید در ادامه این بخش از سلامت نمناک در احترام به درخواست شما کاربران نمناکی بیان شده است اما قبل از هر توضیحی باید خاطر نشان کنیم که این اطلاعات برای افزایش آگاهی شماست و جنبه ی دیگری ندارد.

تشنج

همه چیز در مورد بیماری تشنج

تشنج چیست ؟

تشنج یا همان اصطلاح رایج غش کردن که با انقباضات اعضای بدن همراه است همشه به خاطر بیماری صرع نمی تواند باشد، بلکه علائم و دلایل مختلفی در بروز این بیماری نقش دارند.تشنج یک حمله ناگهانی، یک اغتشاش و غیر قابل کنترل در مغز است. این می تواند باعث ایجاد تغییراتی در رفتار، حرکات و احساسات و در سطوح آگاهی شود.

اگر شما دو یا چند مورد حمله و یا حملات مکرر داشته باشید، دچار صرع خواهید شد. انواع زیادی از تشنج وجود دارد که شدت آن ها باهم متفاوت است. انواع صرع ها از نظر اینکه از کجا و چگونه در مغز شروع می شوند، باهم فرق می کنند.

اکثر حملات از 30 ثانیه تا دو دقیقه طول می کشند. حمله ای که بیش از پنج دقیقه طول بکشد، یک وضعیت اورژانسی پزشکی است. تشنج از آنچه فکر می کنید رایج تر است. تشنج می تواند پس از سکته، آسیب سر، عفونت هایی مانند مننژیت و یا یک بیماری دیگر رخ دهد.

با این حال بسیاری از اوقات علت یک حمله مشخص نیست. بیشتر این اختلالات می توانند با دارو کنترل شوند، اما مدیریتشان می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره افراد داشته باشد.

غش کردن

تشنج چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

علایم تشنج :

علایم و نشانه های تشنج می توانند از خفیف تا شدید و بسته به نوع حمله متغیر باشند.

علائم صرع و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سردرگمی موقت
 • خیره شدن
 • تکان غیرقابل کنترل دست و پاها
 • فقدان آگاهی یا هوشیاری
 • علائم شناختی یا احساسی مانند ترس، اضطراب و یا آشنایی.

پزشکان عموماً تشنج را به صورت کانونی یا کلی طبقه بندی می کنند، براساس این که چگونه و کجا فعالیت غیر عادی مغز شروع می شود. تشنج ممکن است به عنوان شروع نامعلوم طبقه بندی شوند، در صورتی که معلوم نباشد این حمله چگونه آغاز می شود.

علائم تشنج

سردرگمی و اضطراب از نشانه های بیماری تشنج

تشنج کانونی:

تشنج کانونی ناشی از فعالیت غیر عادی الکتریکی در یک ناحیه از مغز است. حملات کانونی می توانند بدون از دست دادن آگاهی و یا بدون از دست دادن هوشیاری رخ دهند.

تشنج کانونی با هوشیاری ناقص:

این تشنج شامل تغییر و یا از بین رفتن آگاهی و هوشیاری هستند. ممکن است به جایی خیره شوید و به طور معمول به محیط خود واکنش نشان ندهید و یا حرکات تکراری مانند مالش دست، جویدن، بلعیدن و یا پیاده روی را انجام دهید.

تشنج کانونی بدون از دست دادن هوشیاری:

این حملات ممکن است احساسات را تغییر دهد و یا طرز نگاه کردن اشیا، بو، احساس، چشایی یا صدا را تغییر دهند اما شما هوشیاری خود را از دست نمیدهید. این تشنج ممکن است منجر به حرکت ناخواسته بخشی از بدن، مانند یک بازو یا پا و علائم حسی خود به خودی مانند خارش و گیجی شوند. علایم تشنج کانونی ممکن است با اختلالات عصبی دیگر مثل میگرن، مشکلات خواب یا بیماری ذهنی اشتباه گرفته شود.

انواع تشنج

مشکلات خواب از علائم تشنج کانونی

تشنج کلی:

تشنجی که به نظر می رسد شامل تمام بخش های مغز می شوند، تشنج کلی نامیده می شوند.

انواع مختلف تشنج کلی

عدم تشنج:

عدم تشنج که قبلاً به عنوان یک تشنج کوچک شناخته می شد، اغلب در کودکان رخ می دهد و با خیره شدن به فضا و یا حرکات ظریف بدنی، مانند چشمک زدن و یا زدن لب، مشخص می شود.

تشنج تونیک:

حملات ناگهانی باعث سفت شدن عضلات شما می شوند. این حملات معمولاً بر روی کمر، بازوها و پاها تاثیر می گذارند و ممکن است باعث شوند که شما زمین بیفتید.

تشنج اتونیک:

تشنج اتونیک، که به عنوان تشنج قطره ای هم شناخته می شود، باعث از دست رفتن کنترل ماهیچه می شود که ممکن است باعث شود که شما به طور ناگهانی بیفتید و یا سقوط کنید.

تشنج اتونیک

از دست رفتن کنترل ماهیچه در تشنج اتونیک

تشنج کلونی:

تشنج کلونی با حرکات مکرر یا ریتمیک در ارتباط هستند. این حملات معمولاً بر گردن، صورت و بازوها تاثیر می گذارند.

تشنج میوکلونیک:

تشنج میوکلونیک معمولاً به صورت ناگهانی و مختصر باعث تکان هایی در بازو و پاها می شوند.

تشنج تونیک- کلونی:

تشنج تونیک- کلونی که قبلاً به عنوان تشنج گرندمال در همه جا شناخته می شد، درامیتیک ترین نوع صرع است و می تواند باعث از دست رفتن ناگهانی هوشیاری، عضلات منقبض و لرزیدن و گاهی اوقات از دست دادن کنترل مثانه و یا گاز گرفتن زبان شما شود.

تشنج تونیک کلونی

علائم تشنج تونیک- کلونی یا تشنج گرندمال

چه زمانی باید برای تشنج به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید:

 • این تشنج بیش از پنج دقیقه طول می کشد.
 • تنفس و یا هوشیاری مجدد پس از تشنج باز می گردند.
 • حمله دوم بلافاصله صورت می گیرد.
 • تب بالا.
 • تجربه گرمای زیاد.
 • داشتن دیابت.
 • در طی تشنج، به خودتان آسیب زده باشید.
 • اگر برای اولین بار دچار حمله شدید، به دنبال مشاوره پزشکی بروید.

تب بالا

خطر بیماری تشنج با داشتن تب بالا

علل تشنج :

سلول های عصبی (نورون ها) در مغز ایمپالس ها الکتریکی را ارسال و دریافت می کنند که به سلول های عصبی مغزتان اجازه ارتباط می دهند. هر چیزی که این مسیرهای ارتباطی را مختل کند، می تواند منجر به تشنج شود.

شایع ترین علت تشنج، صرع است. اما هر فردی که دچار تشنج می شود، صرع ندارد.

بعضی اوقات حملات به این دلایل ممکن است که اتفاق بیفتند:

 • تب بالا که می تواند با عفونت مانند مننژیت مرتبط باشد.
 • کمبود خواب.
 • سدیم کم خون که می تواند با درمان دیورتیکی اتفاق بیفتد.
 • داروهایی از قبیل مسکن ها، داروهای ضد افسردگی و یا توقف مصرف دخانیات.
 • آسیب های سر که باعث خونریزی در مغز می شوند.
 • سکته.
 • تومور مغزی.
 • داروهای غیر قانونی یا غیرتجویزی مانند آمفتامین ها یا کوکائین.

علل تشنج

تومور مغزی از دلایل حملات تشنج

مشکلات تشنج :

داشتن یک تسنج در مواقع خاص می تواند منجر به شرایطی شود که برای شما یا دیگران خطرناک هستند. در این موارد در معرض خطر هستید:

افتادن:

اگر در طی یک تسنج بیفتید، ممکن است سرتان مجروح شود و یا استخوانتان بشکند.

تصادف اتومبیل:

حمله ای که باعث از دست دادن آگاهی و یا کنترلتان می شود، می تواند خطرناک باشد، مخصوصا اگر شما در حال رانندگی با اتومبیل هستید یا با تجهیزات دیگری کار می کنید.

غرق شدن:

اگر در هنگام شنا و آب تنی دچار تشنج شوید، در معرض غرق شدن قرار می گیرید.

غرق شدن

غرق شدن در زمان شنا با تشنج کردن

آسیب های ناشی از تشنج

مشکلات بارداری:

تشنج در دوران بارداری برای مادر و برای کودک خطراتی را ایجاد می کند و برخی داروهای ضد صرع، خطر نقص های مادرزادی را افزایش می دهند.اگر مبتلا به صرع هستید و قصد دارید باردار شوید، با پزشک خود مشورت کنید.

مسائل سلامتی عاطفی:

افراد مبتلا به تشنج معمولاً مشکلات روانی، مانند افسردگی و اضطراب دارند.

تشخیص تشنج :

پس از تشنج، پزشک شما به طور کامل علایم و تاریخچه پزشکی را بررسی خواهد کرد. او ممکن است چند آزمایش برای تعیین علت و ارزیابی احتمالی آن انجام دهد.

این آزمایش ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

تست عصبی:

ممکن است پزشک رفتار، توانایی های حرکتی و عملکرد ذهنی شما را آزمایش کند تا مشخص کند که آیا شما مشکل با مغز و سیستم عصبی دارید یا خیر.

تست عصبی

انجام تست عصبی برای تشخیص علل تشنج

دلایل تشنج چگونه تشخیص داده می شود؟

تست های خون:

پزشک ممکن است یک نمونه خون را برای بررسی علائم عفونت، شرایط ژنتیکی، میزان قند خون و یا عدم تعادل الکترولیت بگیرد.

پونکسیون کمری:

اگر پزشک مشکوک به دلیل عفونت برای تسنج شود، ممکن است نیاز باشد که یک نمونه از مایع مغزی - نخاعی شما را برای آزمایش بگیرد.

الکتروانسفالوگرام (EEG):

در این تست، پزشکان الکترودهایی را با یک ماده خمیری مانند، به پوست سر شما وصل می کنند. الکترودها، فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کنند که به شکل خطوط موجی بر روی یک ثبت EEG نشان داده می شود. EEG ممکن است الگویی را آشکار کند که به پزشکان بگوید که آیا حمله مجدد رخ می دهد یا خیر.

تست EEG همچنین ممکن است به پزشک کمک کند شرایط دیگری را که تشنج را به عنوان دلیل حمله شما تقلید می کند، حذف کند.

الکتروانسفالوگرام (EEG)

تشخیص دلایل تشنج با روش الکتروانسفالوگرام (EEG)

روش ها و آزمایشات برای تشخیص علت تشنج

پرتونگاری کامپیوتری (CT):

سی تی اسکن از اشعه ایکس برای به دست آوردن تصاویر مقطعی از مغز استفاده می کند. CT اسکن می تواند ناهنجاری هایی را در مغز شما آشکار کند که ممکن است باعث یک حمله، مانند تومور، خونریزی و کیست شود.

ام آر آی:

یک اسکن MRI از مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد یک بررسی دقیق از مغز استفاده می کند. چنانچه در بخش سلامت نمناک بیشتر توضیح خواهیم داد پزشک ممکن است قادر به تشخیص ضایعات و یا ناهنجاری در مغز شما باشد که می تواند منجر به صرع شود.

پرتونگاری انتشار پوزیترون (PET). اسکن PET از مقدار کمی از مواد رادیو اکتیو با مقدار کمی از رادیو اکتیو برای کمک به تصویرسازی مناطق فعال مغز و تشخیص ناهنجاری ها استفاده می کند.

توموگرافی کامپیوتری توزیع تک فوتون (SPECT .(SPECT مقدار کمی از مواد رادیو اکتیورا به بدن تزریق می کند تا یک نقشه سه بعدی از فعالیت جریان خون در مغز شما که در طول یک حمله رخ می دهد، ایجاد کند.

اسکن MRI

بررسی دقیق مغز و تشخیص علت تشنج با MRI

درمان تشنج :

هر کسی که یک بار دچار تشنج می شود قرار نیست باز هم این حمله در او تکرار شود، و به این دلیل که یک حمله می تواند یک حادثه مجزا باشد، پزشک باید تصمیم بگیرد که درمان را شروع کند یا خیر.

هدف بهینه در درمان تشنج به دست آوردن بهترین درمان ممکن برای متوقف کردن آن، با کم ترین اثرات جانبی است.

داروی تشنج:

درمان تشنج اغلب شامل استفاده از داروهای ضد تشنج است. چندین گزینه برای داروهای ضد تشنج وجود دارد. هدف یافتن دارویی است که برای شما بهتر عمل می کند و عوارض جانبی کمتری داشته باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است بیش از یک دارو را توصیه کند.

جراحی و دیگر درمان های تشنج:

اگر داروهای ضد تشنج موثر نباشند، درمان های دیگر ممکن است مناسب باشند:

جراحی:

هدف جراحی جلوگیری از تشنج است. جراحان، محلی که در مغز که در آن تشنج شروع می شود را پیدا می کنند و از بین می برند.

درمان تشنج

درمان و جلوگیری از تشنج با جراحی مغز

چگونگی درمان تشنج

تحریک عصبی:

دستگاهی در زیر پوست سینه شما کار گذاشته می شود که عصب واگوس را تحریک می کند و سیگنال هایی را به سمت مغز ارسال می کند را مهار می کند. همراه با این درمان ممکن است دارو هم مصرف کنید، اما کمتر.

واکنش تحرک عصبی:

در طی این درمان، دستگاهی بر روی سطح مغز یا در بافت مغز کار گذاشته می شود که می تواند منجر به کشف فعالیت تشنج شود و تحریکات الکتریکی را متوقف می کند.

تحریک عمقی مغز:

پزشکان در نواحی خاصی از مغز الکترودهایی را وارد می کنند تا تکانش های الکتریکی را تولید کنند که فعالیت غیرعادی مغز را تنظیم می کنند. الکترودها به دستگاه ضربان ساز مانندی که زیر پوست سینه شما قرار دارد و مقدار تحریک تولید شده را کنترل می کند، متصل می شوند.

حملات صرع

تنظیم فعالیت غیر عادی مغز برای درمان تشنج

درمان رژیمی تشنج:

پیروی از رژیم غذایی با چربی کم و کم کربوهیدراتی می تواند کنترل تشنج را بهبود ببخشد.

بارداری و تشنج:

زنانی که حملات قبلی داشته اند، عموماً می توانند بارداری های سالمی داشته باشند. نقص های مادرزادی مربوط به داروهای خاصی است که گاهی اوقات رخ می دهند. به طور خاص، والپرویک اسید - داروی تشنج کلی - مرتبط با نقص شناختی و نقص های لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا است.

در برخی موارد، ممکن است بهتر باشد که مقدار داروی تشنج را قبل و یا در طول دوران بارداری تغییر داد.داروها ممکن است در موارد نادر تغییر کنند.

تشنج در بارداری

تاثیر تشنج در دوران بارداری

داروهای ضد تشنج و پیشگیری از بارداری:

برخی از داروهای ضد تشنج می تواند اثربخشی داروهای پیشگیری از بارداری را تغییر دهند.

اگر پیش گیری از بارداری اولویت بالایی برایتان دارد، با پزشک خود مشورت کنید که آیا داروی شما تداخلی ایجاد می کند یا خیر.

سبک زندگی و درمان های خانگی تشنج :

در ادامه این بخش از سلامت نمناک چند گام وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها تشنج خود را کنترل کنید:

دارو را درست مصرف کنید:

مصرفش را قبل از صحبت با پزشک خود تغییر ندهید. اگر احساس می کنید که داروهای شما باید تغییر کند، آن را با پزشک خود بررسی کنید.

داروی ضد تشنج

مصرف صحیح دارو برای درمان تشنج

کنترل و درمان طبیعی بیماری تشنج

به اندازه کافی استراحت کنید:

کمبود خواب می تواند منجر به تشنج شود. حتماً هر شب استراحت کافی داشته باشید.

دستبند هشدار پزشکی بزنید:

این کار به پرسنل اورژانس کمک خواهد کرد تا اگر دچار حمله ای شدید، به درستی شما را درمان کنند.

فعال باشید:

ورزش کردن و فعال بودن می تواند به شما کمک کند تا سالم بمانید و افسردگیتان را کاهش دهید. مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می نوشید و در صورت خستگی خوب استراحت می کنید.

انتخاب های سالم داشته باشید:

مدیریت استرس، محدود کردن نوشیدنی های الکلی و پرهیز از سیگار منجر به سبک زندگی سالم می شود.

مدیریت استرس

جلوگیری از تشنج با مدیریت استرس

امنیت شخصی برای تشنج:

تشنج معمولاً منجر به جراحت جدی نمی شود، اما اگر دچار تشنج مکرر شده باشید، ممکن است که آسیب ببینید. این گام ها می توانند به شما در جلوگیری از آسیب در طول یک حمله کمک کنند:

مواظب آب باشید:

به تنهایی شنا نکنید و یا تنها در قایق نمانید.

کلاه ایمنی برای محافظت در طول فعالیت هایی چون دوچرخه سواری یا مشارکت ورزشی بپوشید.

اثاثیه خود را اصلاح کنید:

مبلمانی با با گوشه های تیز نگیرید و صندلی هایی را انتخاب کنید که دسته دارند و می توانید آنها را بگیرید. از فرش ضخیم استفاده کنید تا اگر در حال افتادن بودید از شما محافظت کنند.

داشتن نکات کمک های اولیه در جایی که مردم به راحتی می توانند آن ها را ببینند. مانند شماره تلفن های مهم.

نکات مهم درباره تشنج

نکات ضروری برای جلوگیری از آسیب های تشنج

کمک های اولیه تشنج:

بسیار مفید است که بدانید وقتی دچار حمله ناگهانی شدید، چه کاری را باید انجام دهید. اگر شما در خطر حمله قرار دارید، این اطلاعات را با خانواده، دوستان و همکارانتان درمیان بگذارید تا آن ها بدانند چه کارهایی را باید انجام دهند.

برای کمک به افراد در طول یک حمله، این گام ها را بردارید:

 • به دقت فرد را به یک طرف بچرخانید.
 • چیزی نرم زیر سر او بگذارید.
 • اگه دور گردنش چیزی است، آن را شل کنید.
 • از قرار دادن انگشتان خود و یا اشیا دیگر در دهان وی خودداری کنید.
 • از تلاش برای مانع شدن در برابر تشنج خودداری کنید.
 • اگر فرد در حال حرکت است، اشیا خطرناک را از کنار او دور بکنید.
 • تا زمانی که پرسنل پزشکی برسند، کنار او بمانید.
 • فرد را به دقت نگاه کنید، تا بتوانید جزییاتی را در مورد این که چه اتفاقی افتاده است گزارش دهید.
 • در زمان تشنج آرام بمانید.

 

 

تمام علت و علایم تشنج در کودکان و بزرگسالان + درمان و پیشگیری

4.6247
این مطلب مفید بود ؟22720
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : epilepsyontario / jamanetwork / mayoclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی