سکسکه

علل سکسکه و تمام راههای درمان خانگی و فوری سکسکه

کد مطلب : 18782تعداد نظرات : 24 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
سکسکه به دلیل انقباض دیافراگم بروز می کند. علل مختلفی برای سکسکه وجود دارد و به طبع آنها راه و روش های دارویی ، گیاهی و خانگی مختلفی برای درمان و رفع سکسکه توصیه می شود.

علت سکسکه و درمان خانگی آن

سکسکه انقباضات ناگهانی و غیر ارادی ماهیچه دیافراگم هستند انقباض اعصاب که از گردن تا سینه کشیده می شود موجب سکسکه می شود. بسیاری از شرایط می تواند منجر به این انقباض شود، از جمله خوردن بیش از حد سریع و بلعیدن هوا جویدن آدامس، سیگار کشیدن ، خوردن یا نوشیدن بیش از حد ،حملا مغزی یا قلبی ، تومور مغزی برخی داروها، بخارات سمی، اضطراب و استرس، در نوزادان، سکسکه ممکن است با گریه، سرفه، یا رفلاکس همراه باشد ؛ در ادامه این بخش از سلامت نمناک در مورد سکسکه توضیحات کاملی خواهیم داد.
 
درمان فوری سکسکه
علت سکسکه کردن و درمان آن

سکسکه چیست ؟

سکسکه فشردگی ناگهانی و غیر ارادی ماهیچه دیافراگم هستند. هنگامی که ماهیچه به طور مرتب منقبض می شود، باز شدن میان تارهای صوتی به منظور کنترل جریان هوا و ایجاد صدای سکسکه . انقباض اعصاب که از گردن تا سینه کشیده می شود می تواند موجب سکسکه شود. اگر چه با برخی از بیماری ها مرتبط هستند ( برخی ممکن است جدی باشند مثل ذات الریه و وقتی مواد مضر در خون ایجاد می شود مثالا نارسایی کلیه ) سکسکه ها جدی نیست و دلیل روشنی برای رخ دادن ندارند. حضور آن ها به ندرت موجب مشکلات سلامتی مانند تغییرات گفتاری یا تداخل در خوردن و خوابیدن می شود.

درمان سکسکه با طب سنتی

 درمان خانگی برای سکسکه کردن 

علل سکسکه چیست ؟

بسیاری از بیماری ها با سکسکه مرتبط هستند، اما هیچ کدام از آن ها علت سکسکه نیستند. اگر فرد خیلی سریع غذا بخورد، می تواند به همراه غذا هوا را قورت دهد و دچار سکسکه شود.
 • سیگار کشیدن یا جویدن آدامس می تواند باعث شود فرد بتواند هوا را قورت دهد و سکسکه کند.
 • هر گونه اعمال دیگری که ممکن است دیافراگم را تحریک کند مانند خوردن بیش از حد ( به ویژه غذاهای چرب ) و یا نوشیدن بیش از حد ( نوشیدنی های الکلی یا نوشابه های کربناته ) می تواند فرد را مستعد سکسکه کند در این نمونه ها، شکم که در زیر و مجاور دیافراگم قرار گرفته است، کشیده شده است. زمانی که هنگام خوردن و نوشیدن، سکسکه رخ می دهند ، بعضی اوقات سکسکه ها به عنوان واکنشی برای محافظت فرد در برابر خفگی در نظر گرفته می شوند.
 • تومور مغزی یا حملات مغز ساقه مغز را در گیر می کنند و برخی از اختلالات مزمن پزشکی ( مانند نارسایی کلیه ) می توانند موجب سکسکه شوند ؛ تومورمغز، مننژیت و انسفالیت نیز ممکن است موجب سکسکه شوند .آسیب به عصب واگ و یا گردنی ممکن است باعث شود سکسکه به مدت طولانی ادامه پیدا کند. مشکلات کبدی ، شامل ورم، عفونت، و یا جرم می تواند موجب آسیب دیافراگم شود که می تواند موجب سکسکه شود.
 • برخی از داروها می توانند باعث برگشت اسید شوند نیز می توانند سکسکه ها را به عنوان اثر جانبی داشته باشند. بیشتر بنزودیازپین از جمله دیازپام ( والیوم )، آلپرازولام ( Xanax ) و لورازپام ( Ativan ) می توانند موجب سکسکه شوند . به علاوه، داروهایی نظیر لوودوپا( Larodopa )، نیکوتین و ondansetron ( Zofran ) می توانند موجب سکسکه شوند. داروهای دیگری که می توانند موجب سکسکه شوند عبارتند از :levodopa، methyldopa ( Aldomet )، نیکوتین، ondansetron ( Zofran )، barbiturates، افیونی ( opioid )، corticosteroids، بی حسی، یا داروهای شیمی درمانی.
 • دود غلیظ نیز می تواند علایم سکسکه را تحریک کند.
 • کودک بعد از گریه یا سرفه، ممکن است سکسکه کند، این موضوع در اولین سال در کودکان شایع است. در برخی موارد، نوزادان با برگشت اسید معده ممکن است بیشتر مستعد سکسکه باشند.
 • استرس وعصبانیت هر دو می توانند سکسکه کوتاه مدت و بلند را القا کنند.

تشخیص سکسکه

 درمان سکسکه با طب سوزنی 

سکسکه چه زمانی نگران کننده است؟

سکسکه به ندرت موجب نگرانی می شوند ، اما اگر مکرر، مزمن و پایدار بماند ( بیش از 3 ساعت طول بکشد )، اگر روی الگوی خواب اختلال ایجاد کنند، تداخل غذایی ایجاد می کند که باعث رفلاکس و استفراغ می شود با درد شکمی شدید، تب، تنگی نفس، بالا آوردن خون و یا احساسی درگلو همراه است.
 

چه پزشکی سکسکه را درمان می کند ؟

از آنجا که سکسکه ها به ندرت وضعیتی اورژانسی پزشکی هستند، احتمالا ابتدا با پزشک خانوادگی یا پزشک داخلی مشورت کنید. کودکان ممکن است با پزشک اطفال ویزیت شوند
در موارد اضطراری که در بالا توضیح داده شد ممکن است متخصص طب اورژانسی را در بخش اورژانس بیمارستان ببینید.
متخصصان دیگری که در درمان این بیماری نقش دارند ( متخصص در دستگاه گوارش )، ( متخصص مغز و سیستم عصبی )، متخصص گوش و حلق ، بینی
 
درمان خانگی سکسکه
 علت سکسکه کردن چیست؟
 

تشخیص سکسکه 

تشخیص براساس ارزیابی فیزیکی است. تست آزمایشگاهی به ندرت لازم است مگر اینکه سکسکه ها نشانه یک وضعیت پزشکی مرتبط باشند. تست های تشخیص شرایط پزشکی مربوطه انجام خواهند شد و آزمایش ها مطابق با شرایط مربوطه متفاوت خواهند بود.

درمان سکسکه

انواع درمان های خانگی برای رفع سکسکه ها وجود دارد مثل نگه داشتن نفس برای نوشیدن یک لیوان آب ، رشته مشترک بیشتر این درمان ها این است که کربن دی اکسید در خون ایجاد می شود و یا تحریک اعصاب واگ سکسکه را متوقف می کند مراقبت های پزشکی به ندرت برای درمان سکسکه مورد نیاز است. اگر یک فرد برای بیش از دو روز سکسکه دارد باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد.
 
دلایل سکسکه
سکسکه را چگونه متوقف کنیم؟

درمان سکسکه با طب سنتی

مثل همیشه طب سنتی راه چاره ای برای حل مشکلات دارد که بهترین انها برای درمان سکسکه شامل:

بذر گیاه ِ شوید:

برای توقف سکسکه همچنین می توانید مقداری بذر شوید را به آرامی بجوید. این روش قدیمی بسیار مؤثر است. رایحه بذر این گیاه با درگیر کردن اعصاب و عضلات ِ وابسته، در کار سکسکه وقفه می اندازد.

دارچین:

خوردن آب دم کرده آن با سرکه و مصطکی کوبیده برای رفع سکسکه رطوبی مناسب است.

عوارض سکسکه

درمان سکسکه با دارچین

کندر:

5 گرم از آن را با یک مثقال زیره مخلوط کرده و بکوبید و بخورید جهت آرام کردن سکسکه، جلوگیری از آروق زدن.

پونه :

نوشیدن آب جوشانده آن رفع کننده سکسکه است.

سوسنبر( آویشن وحشی):

نوشیدن دم کرده آن جهت درمان سکسکه.

خرمالو :

خوردن آن، قابض، تقویت معده، آرام کننده سکسکه، نرم کننده سینه است.

 درمان سکسکه

 سکسکه را با خرمالو متوقف کنید

نان:

خشک آن را قطعه قطعه کرده و بلغ نمایید جهت آرام کردن سکسکه.

سیرابی:

شیردان گوسفند را کاملًا بپزید روزی سه دانه صبح و ظهر و عصر میل نمایید.

آب سیرابی را با گلاب مخلوط نموده هر یک ساعت فاصله یک استکان میل نمایید.

سکسکه

 درمان خانگی و خوراکی سکسکه کردن 

نسخه های خانگی برای درمان سکسکه :

زمانی که سکسکه می گیریم دیگران توصیه های بسیاری از قبیل خوردن آب و یا نگه داشتن نفس را پیش می کشند که گاهی موث و گاهی بی فایده است. در کل درمان های خانگی رفع سکسکه شامل:
 1.  نگه داشتن نفس و شمردن به آرامی از 1 تا 10
 2. نفس کشیدن داخل یک کیسه کاغذی برای مدتی کوتاه
 3. نوشیدن سریع یک لیوان آب سرد
 4. خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان
 5. بالا کشیدن زانوها به درون سینه
 6. بیرون کشیدن ناگهانی و شدید زبان
 7. انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید. سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست، فشار دهید. انگشتان سبابه خود را حدود 20 ثانیه داخل هر دو گوش فشاردهید.
 8. زبان خود را به ملایمت بکشید.
 9. گاز زدن یک تکه لیموترش
 10. غرغره آب یخ
 11. ماساژ انتهای گلو
 12. خوردن یک قاشق سرکه
 13. نوشیدن آب به حالت درازکشیده و خوردن از سمت مقابل لیوان
 14. قرار دادن انگشت در دهان
 15. تکان تند و شدیدی به زبان خود بدهید
 16. زبان کوچک را به کمک یک قاشق بلند کنید
 17. یک تکه نان خشک را بجوید و سپس ببلعید
 18. چشمان خود را ببندید و فشار ملایمی را به کره های چشم وارد کنید.
 19. یک قاشق چایخوری شکر خشک بخورید.
 20. خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان
 21. بالا کشیدن زانوها به درون سینه
خوردن مواد شیرین، مانند شکر، می تواند با خراش دادن مری، منجر به تحریک اعصاب و ماهیچه ها شده و عمل انقباضی آنها را متوقف کند. چشیدن سس فلفل در بعضی موارد می تواند باعث رفع سکسکه شود. تُندی فلفل، منجر به گیج کردن اعصاب در ناحیه گلو شده و توجه آنها را به درک طعم و مزه فلفل جلب می کند. و سکسکه فراموش می شود. عسل:یک قاشق مرباخوری عسل را در مقداری آب گرم هم بزنید و آن را در انتهای زبان خود نگه دارید. این مایع شیرین، همانند سرکه، می تواند منجر به تحریک اعصاب و رفع سکسکه شود.
 
دلیل سکسکه
 درمان دارویی سکسکه کردن 

درمان های پزشکی سکسکه کدامند؟

سکسکه های معمولی که معمولا خودش متوقف میشود، درمان های خانگی به طور کلی کافی هستند.برای سکسکه های سخت و مداوم ( معمولا تا 2 روز طول می کشد )، پزشک ممکن است داروها  را امتحان کند تا بیماران را مدیریت کند.
Chlorpromazine ( Thorazine ) معمولا اولین داروی تجویز شده برای سکسکه است ، اگرچه داروهایی مانند baclofen ( Lioresal ) و دارو برای convulsions مانند phenytoin ( Dilantin ) نیز موفق بوده اند.
تلاش برای بی هوشی ، مسدود کردن عصب گردنی و عمل جراحی بر روی یک محرک الکترونیکی برای تحریک عصب واگ موثر بوده است. جراحی برای از کار انداختن عصب گردنی ( اعصاب که دیافراگم را کنترل می کند ) اغلب آخرین چاره است.
 
دلیل سکسکه کردن
 علل سکسکه و همه راههای درمان آن
 

عوارض و تاثیرات منفی سکسکه چیست ؟

در افراد سالم، سکسکه ها معمولا بدون هیچ تاثیر جدی کنار می روند. با این حال ، اگر سکسکه ها ادامه پیدا کند ، ممکن است باعث پریشانی و پریشانی اجتماعی شوند و اگر طولانی شوند، خوردن و اختلالات خواب می تواند منجر به اختلال در کلام، خوردن و اختلالات خواب شود .

علل سکسکه و تمام راههای درمان خانگی و فوری سکسکه

4.2729
این مطلب مفید بود ؟619110
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
برچسب : سکسکه
24 نظر به ثبت رسیده است
انید1399-02-25
سلام من همه کاری کردم تمام این گزینه هارو هم استفاده کردم رفع نمیشد تا اینکه گزینه ۷ رو انجام دادم اوکی شد سریع رفع شد ممنون ازتون
118
محمد1398-11-10
یک قاشق غذاخوری سس فلفل تند بخورید خوب میشه روی من جواب داد
613
علی اشرف1398-02-18
هیچ کاری نکنین فقط یه خورده زمان بگذره خودش خوب میشه بی شک همه ما دچار سکسکه شده ایم و بی آنکه درمان خاصی انجام داده باشیم بدون اینکه متوجه باشیم بهبود یافته ایم
4453
اسماعیل1398-01-28
من نزدیک یک ساعت سکسکه داشتم دراز کشیدم پاهام توی شکم جمع کردم همون حالت دراز کش اب خوردم خداروشکرخوب شدم
136
محمد امیر1398-01-10
فقط نصف لیوان عرق نعنا میل کنین زود زود ردیف میشین ، بارها امتحان شده کوتاهی نکنین
219
معید1397-09-19
من آب سرد خوردم سکسکم قطع شد ممنون از راهنماییتون
219
پریا1397-09-05
سلام .من وقتی سکسکه میگیرم لواشک میخورم خوب میشه
218
محمد1397-07-29
من سکسکه گرفتم خوب نمیشه
308
محمدرضا1397-07-22
بطری آبلیمو رو برداشتم سر کشیدم خوب شد
1912
داریوش1397-07-09
من همین چند دقیقه قبل به مدت تقریبا ۱۵ دقیقه سکسکه شدیدی داشتم با جمع کردن زانو در شکم ، مشکلم رفع شد واقعا ممنونم
1710
رضا1397-01-29
سلام. وقعا ممنون من 4 ساعت بود سکسکه داشتم با دمان آب خوردن خوابیده خوب شدم! ممنون
167
زهرا1396-06-22
با سلام همسرم بعد از پنج روز سکسکه مداوم و خوردن انواع داروهای طبی وسنتی بی اثر فقط با خوردن دمنوش گلپر خوب شد.ان هم با دو لیوان که با فاصله یک ساعت خورده شد هر یک قاشق گلپر دریک لیوان اب جوش دم شود.
2811
مهدي1396-04-08
من از جمع كردن پاها بطرف شكم استفاده كردم خوب شدم پشت بندش چند قاشق عسل وأب سرد خوردم متشكر از شما
168
سارا1396-02-29
سلام من سکسکه ی چندتایی نمیکنم ولی بعضی وقتا موقع حرف زدن ی بار صدایی مث سکسکه ناخوداگاه برام ایجا میشه....میشه بگید مشکلم چیه؟
2510
زینب1396-03-02
باید کمی آب و زیره وکندر بخوری غذاهای مثل کالباس وسوسیس نخوری غذاهای تند نخوری
194
راحیل1396-02-16
سلام من بعداز خوردن مواد غذایی مدام سکسکه ام میگیره چکار کنم که این مشکل رفع شه
3713
حسين رحيمي1396-01-26
سلام : من حدود 12 روز سكسكه شديد داشته و چند بار نيز احساس خفگي ميكردم .نهايتا با درمانهاي ذيل خوب شدم:1)استفاده از آمپول كلرو پرومازين و .اگه نشد قرص آن روزي 2 عدد 2)استفاده از داروي عطاري خوش جوش كه تركيبي از جوش شيرين و اسيد تارتار و ... حتما با عرق نعنا مصرف شود. 3)از سردي و ترشيجات استفاده نكنيد . هر لقمه غذا حدود 40 جويده شود. از مواد غذايي گرم استفاده كنيد.. به اميد بهبودي
209
پوریا1396-02-15
برای من هم جواب داد...ممنون
179
علیرضا1395-10-28
سلام با تشکر از شما عسل وآب گرم خوردم شکر خدا خوب شد
2711
صالح1395-11-27
یک قاشق عسل رابا یک چهارم قاشق پودر زنجبیل وکمی دارچین مخلوط کرده میل کنید سکسکه رفع میشود
4511
سجاد1395-10-26
من 3 روزه که مدام سکسکه دارم..تمام راهکارها رو امتحان کردم فایده ای نداشت
13846
Mohammad1397-03-19
دیابت میگیری
4231
ملیکا1396-07-11
منم امتحان کردم خیلی خوب بود
8410
سما1395-09-17
سلام من خوردن شکر رو امتحان کردم سکسکم قطع شد.ممنون از روش هایی که گذاشتین.
6520
وبگردی