تولد
غذاهای فرآوری شده
غذاهای فرآوری شده شاید خوش طعم و لذیذ باشند اما در عین حال مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده مشکلات و بسیار جدی و بیماری هایی را به همراه دارد.

عوارض مواد غذایی و غذاهای فرآوری شده

خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده می تواند باعث التهاب و سموم در بدن شود. اجتناب از خوردن آن ها برای جلوگیری از بیماری های مزمن بسیار مهم است. خطرات مواد غذایی فرآوری نشده ، خبر تکان دهنده ای نیست. حتی اگر چه مصرف کنندگان به تازگی هشدارهایی در مورد خطرات آن در سال های گذشته داده اند، این مشکل دهه های پیش در راستای منافع صنایع غذایی آغاز شد.

در حالی که پیدا کردن محصولات غذایی سالم ممکن است، بسیاری از محصولاتی که قفسه های سوپرمارکت را گرفته اند پر از مواد مضر هستند. چرا باید از خوردن آن ها اجتناب کرد ؟ پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند. اگرچه ممکن است خوش مزه و متنوع به نظر برسند اما فرآیند تولید آن ها شامل مواد نگه دارنده و افزودنی های شیمیایی مضر است. علاوه بر این ، بسیاری از آن ها فاقد مواد مغذی ضروری هستند و کالری زیادی دارند.

خطر غذاهای فرآوری شده چیست ؟

غذاهای فرآوری شده، نوعی محصول غذایی هستند که دستخوش فرآیند صنعتی قرار می گیرند . با استفاده از فرآیندهای شیمیایی، طعم و بافتهای این غذاها برای جذب مصرف کنندگان ساخته می شوند. شرکت هایی که این محصولات را می سازند آن ها را به عنوان بهترین گزینه " برای رژیم های غذایی سریع و رضایت بخش " به فروش رسانده اند. با این حال، پس از آن، آن ها این واقعیت را پنهان می کنند که ترکیبات مصنوعی و فرایندهای تصفیه شده می توانند پیامدهای منفی برای بدن داشته باشند. آن ها دقیقا چه هستند ؟

غذاهای فرآوری شده

خطراتی که غذاهای فرآوری شده به همراه دارد

1. غذاهای فرآوری شده اعتیادآور هستند 

هیچ شکی وجود ندارد که در آن منافع صنعت غذا قرار دارد :پول بیشتری بدست می آورند. برای آن ها مهم نیست که از طیف گسترده ای از افزودنی های شیمیایی استفاده می کنند که اثر اعتیاد آوری دارد و باعث می شود مصرف کنندگان به طور مرتب آن را انتخاب کنند.

2. غذاهای آماده منجر به چاقی می شوند

چاقی یکی از مشکلات بزرگ سلامت عمومی مدرن است. در بسیاری از موارد ریشه ژنتیکی دارند. با این حال، اکثر این موارد ارتباطی با عادات غذایی و مصرف غذاهای فرآوری شده دارند.غذاهای فرآوری شده پر از قند، چربی های اشباع شده و کربو هیدرات ها هستند که باعث افزایش چربی برای مصرف کننده می شوند . علاوه بر این ، آن ها حاوی محصولات شیمیایی مثل گلوتامات مونو سدیم و شربت ذرت هستند که مرتبط با اضافه وزن و چاقی هستند.

3. pH بدن را تحت تاثیر قرار می دهند:

یکی از خطرات بزرگ تر غذاهای فرآوری شده این است که آن ها اصول ترکیبات غذایی را دنبال نمی کنند. در نتیجه بدن نمی تواند مواد غذایی که دریافت می کند ، استفاده کند، و منجر به اسیدی شدن خون می شود که سلامتی را به خطر می اندازد. این غذاها با ایجاد عدم تعادل در pH بدن، سموم را در خون افزایش می دهند و منجر به بیماری های مختلف با التهاب مرتبط می شوند. علاوه بر این ، آن ها متابولیسم را نیز تحت تاثیر قرار می دهند و منجر به افزایش وزن می شوند.

عوارض غذاهای فرآوری شده

خطرات جبران ناپذیر مواد غذایی فرآوری شده

4.غذاهای فرآوری شده مقصران تغییر فلور شکم هستند

میزان بالای اسیدها که از این محصولات حاصل می شوند ، بر فعالیت میکروارگانیزم های شکمی بدن تاثیر می گذارند. در نتیجه، احتمال پیشرفت شرایط هاضمه یا عفونت افزایش می یابد .

5. غذاهای فرآوری شده باعث افسردگی و عصبانیت می شوند

در حالی که غذاهای ارگانیک به ما کمک می کنند احساس خوبی داشته باشیم ، غذاهای فرآوری شده تاثیری منفی بر وضعیت ما دارند. مصرف منظم آن ها به افسردگی، اضطراب و عصبانیت مرتبط است.

6. افزایش خطر بیماری های مزمن با غذاهای فرآوری شده

گوشت فاسد و مواد غذایی تصفیه شده ، مواد التهابی را در خون آزاد می کنند که می تواند منجر به بیماری های مزمن شود. با توجه به اینکه آن ها در طول زمان فرآیند تخریب سلولی را تسریع می کنند، غذاهای فرآوری شده می تواند منجر به شرایطی نظیر روماتیسم مفصلی، پوکی استخوان و یا سرطان شود.

غذاهای فرآوری شده

 عوارض مصرف غذاهای فرآوری شده

7. تاثیر غذاهای فرآوری شده روی سلامت قلب

سیستم قلبی عروقی می تواند دچار عواقب ناشی از خطرات غذاهای فرآوری شود. بسیاری از افراد ممکن است توجه و فکر نکنند اما این محصولات معجونی از موادی هستند که برای قلب و گردش خون مضر هستند. اکثر محصولات تصفیه شده شامل چربی های اشباع شده و سدیم بیش ازحد هستند که باعث ایجاد فشار خون یا کلسترول بالا می شوند. خوردن آن ها به طور مرتب می تواند باعث تصلب شریان و یا حملات قلبی شود.

8. پیری زودرس با مصرف غذاهای فرآوری شده

مواد شیمیایی یافت شده در غذاهای فرآوری شده سمی هستند. به لطف اندام های دفع بدن، بسیاری از این سموم می توانند از طریق عرق و ادرار دفع شوند. با این حال، این غذاها سم تولید چون به صورت روزانه مصرف می شوند. در نتیجه، این ذرات سلول های بدن را خراب می کنند و باعث افزایش سن می شوند.

رایج ترین مثال ها از غذاهای فرآوری شده چه هستند ؟

همانطور که قبلا گفتیم، مغازه ها پر از این نوع محصولات هستند. حالا ما می دانیم آن ها خطرناک هستند، توانایی شناسایی آن ها برای محدود کردن مصرف آن ها تا حد ممکن حیاتی است. در زیر لیستی کوتاه از رایج ترین انواع آن آورده شده است:

  • گوشت های فرآوری شده
  • غلات بسته بندی شده
  • نان و غذاهای های پخته شده
  • غذاهای کنسروی
  • سس و چاشنی هایی که به صورت صنعتی تهیه می شوند
  • نوشیدنی های کربناته
  • غذاهای بسته بندی شده شور و سرخ شده
  • پاپ کورن

آیا در مورد عوارض مواد غذایی فرآوری شده اطلاع دارید ? همانطور که یاد گرفتید، برای بدن ما بسیار مضر هستند. سعی کنید آن ها را تا جایی که می توانید از رژیم غذایی خود کم کنید و به جای آن غذاهای ارگانیک انتخاب کنید.

غذاهای فرآوری شده چه ضررهایی دارد

مضرات بسیار جدی مصرف کردن غذاهای فرآوری شده

8 دلیل مهم برای نخوردن غذاهای فرآوری شده

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سلامت بدن
وبگردی