فواید غسل جنابت

فواید علمی غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی

کد مطلب : 14303تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
غسل جنابت یکی از احکام واجب اسلام بعد از رابطه زناشویی است که فواید زیاد و جالبی از نظر علمی و بهداشتی دارد که شاید بسیاری از افراد ندانند.

موارد مهم در مورد فواید غسل جنابت که باید دانست

غسل جنابت از نظر اسلام یک امر واجب بعد از رابطه جنسی زناشویی است که در این مورد هم مثل همیشه اسلام علم را برای یافتن دلیل تشویق کرده و نتایج جالبی حاصل شده است.

چرا اسلام در مورد غسل جنابت، تاکید بسیار می کند و غسل جنابت چه فوایدی دارد ؟ اسلام به عنوان دین کامل ، قبل از آن که محققان و دانشمندان به نکات ریز سلامت پی ببرند، آنها را بیان کرده است.

دلیل غسل جنابت چیست؟

به هنگام خروج منی یا آمیزش جنسی ، روح و جسم متأثر می شوند . روح به سوی شهوات مادی کشیده می شود و جسم به سوی سستی و رکود. غسل جنابت علاوه بر شستشوی جسم ، چون به علت قصد قربت انجام می شود ، شستشوی جان نیز می باشد ، اثر دوگانه ای روی جسم و روح می گذارد تا روح را به سوی خدا و معنویت سوق دهد و جسم را به سوی پاکی و نشاط و فعالیت بدنی و فکری می شود.

انجام غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است .زیرا افراد بسیاری وجود دارند که اهمیتی به نظافت و بهداشت خود نمی دهند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو داده و بدن را پاک نگه دارند.

این موضوع ارتباطی به مردم گذشته ندارد زیرا ، در عصر و زمان ما نیز بسیارند کسانی که به علل مختلفی از نظافت و بهداشت بدن غافلند. البته این حکم به صورت یک قانون کلی و عمومی است حتی افرادی را که به تازگی استحمام کرده اند را نیز شامل می شود.

این مجموعه فوق روشن می سازد که چرا باید به هنگام خروج منی (در خواب یا بیداری) و همچنین آمیزش جنسی (اگر چه منی خارج نشود) غسل کرد و تمام بدن را شست.

فواید غسل جنابت

فواید غسل جنابت از نظر علمی :

طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت‏های بدن را کنترل می‏کنند :اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک

این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان گسترده‏ شده اند. وظیفه اعصاب سمپاتیک تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه‏های مختلف بدن است. گاهی جریان‏هایی در بدن رخ می‏دهد که این تعادل را به هم می‏زند، مانند ارگاسم و اوج لذت جنسی که معمولا حین خروج منی صورت می‏گیرد.

از جمله اموری که می‏توان اعصاب سمپاتیک را وادار به کار کرد و تعادل از دست رفته را تأمین نمود، تماس آب با بدن است و از آنجا که تأثیر ارگاسم روی تمام اعضای بدن به طور محسوس دیده می‏شود، دستور داده شده که بعد از آمیزش جنسی یا خروج منی، تمام بدن با آب شسته شود.در پرتو اثر حیات بخش آن تعادل کامل در میان آن دو دسته اعصاب در سراسر بدن برقرار گردد.

فواید بهداشتی غسل از نظر پزشکی :

  1. کاهش احتقان خون در پوست و دستگاه تناسلی و دفع خون های جمع شده در این قسمت ها به سایر قسمت های بدن به ویژه مغز و قلب
  2. احساس نشاط در بدن و ورزیده شدن آن از طریق تحریک پایانه های عصبی موجود در پوست
  3. از بین بردن سلول های مرده، مواد چربی زائد، گرد و غبار و سایر آلودگی ها از پوست
  4. تامین سلامتی پوست و کمک به عملکرد بهتر پوست در انجام وظایف متعدد که مهمترین آنها، انتقال احساسات و تنظیم دمای بدن و حفظ سلامتی بدن است
  5. ایجاد نشاط قلب و حسن جریان خون در بدن و ورزش عضلات ارادی بدن :زیرا انجام غسل مانند یک فعالیت کامل و بسیار نرم عضلانی عمل می کند

البته فایده غسل منحصر به این نیست بلکه غسل کردن علاوه بر این یک نوع عبادت و پرستش نیز می باشد که اثرات اخلاقی آن قابل انکار نیست.

خواص غسل جنابت

حدیث درباره غسل جنابت

امام صادق علیه‏السلام

در پاسخ زندیقی که پرسید :علت غسل جنابت چیست ؟ همانا آمیزش ‏کننده ، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم باعث آلودگی نیست. جنابت ، همانند حیض است ؛ چرا که نطفه ، خونی است استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست ، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره . پس ، چون به پایان رسانَد ، بدن ، نفس می‏کشد و مرد از نفس آن ، در خود بویی بد احساس می‏کند . غسل برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت ، افزون بر این ، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر ، آنان را آزمایش کند.

امام رضا علیه‏السلام :

علت غسل جنابت ، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است ، تطهیر شود و همه تن او پاک گردد ؛ زیرا جنابت ، از همه بدن شخص برخاسته و از همین رو ، تطهیر همه بدن بر او واجب شده است.

امّا علت آسان‏تر گرفتن درباره پیشاب و مدفوع ، آن است که تعداد دفعات انجام آنها از جنابت بیشتر و همیشگی تر است . از همین رو ، به سبب فراوانی ، مشقت‏ آوری و بیرون آمدن آنها بدون خواست و شهوت ، خداوند ، در این باره به وضو بسنده کرده است ، در حالی که جنابت ، تنها از لذت‏ جویی و وادار کردن خود به این کار از انسان برمی‏خیزد.

حدیث «تحت کل شعرة جنابة» (در زیر هر مویی جنابت است) اشاره به همین نکته دارد. علاوه بر این مساله، هنگام عمل آمیزش، در اثر حرکات شدید، اعصاب خسته و منقبض می شود و غسل کردن با آب گرم، اعصاب را منبسط و آنها را به حال طبیعی و عادی بر می گرداند و نیز جریان خون را در همه بدن تشدید و تجدید می نماید.

دلیل تاکید و فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی

4.6768
این مطلب مفید بود ؟70563
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/بحارالانوار/طب در قرآن/فلسفه احکام/ن/ز.ت
2 نظر به ثبت رسیده است
مانی1395-09-10
سلام خدا قوت ، یکی اینکه عرق اسیدی ترشح میشه که بوی خاص خودشم داره که البته نشستن این ع ق باعث ریزش مو هم میشه و مطلب دوم استخوان بدن رو ماهیچه ها نیگر میدارن که وقتی ارضا میشیم این ماهیچه ها شل میشن ،که باعث میشه استخوان ها به هم ساییده بشه،وقتی غسل میگیریم اب ولرم یا خنک این ماهیچه ها جمع میشه و استخونها رو محافظت میکنه ،و مطلب بعدم که خب عرق بدن دو طرف بهم میخوره و منافع پوستی هم باز میشن و الودگی ها محیط و عرق طرف خیلی راحت وارد بدن میشه و الودگی خودش رو داره و علت دیگشم اینکه وقتی دوش بگیره سرحال میشه و کسل نمیفته گوش خونه
7428
علی1396-06-21
عالی بود تا حالا نمی دونستم
354
وبگردی