لرزش خودرو هنگام حرکت
لرزش خودرو هنگام حرکت یا در حال در جا مشکلی است که برای بسیاری از خودروها ایجاد می شود و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

چرا ماشین تکان می خورد ؟ علت لرزش خودرو هنگام حرکت چیست؟

این برای بسیاری از صاحبان خودرو اتفاق میافتد به خصوص زمانی که از ماشین برای مدت طولانی استفاده کرده اند، همچین همه چیز در ظاهر خوب به نظر می رسد تا اینکه تکان های کوچک شروع می شود و بعد بیشتر می شوند و طولی نمی کشد که می توانید آن ها را از طریق صندلی و فرمان خودرو حس کنید.

چه اتفاقی دارد میافتد؟

خوشبختانه، این لرزش ها معمول هستند و تشخیص آن ها آسان است، این اغلب موقعیتی بسیار ساده با راه حلی آسان است؛ اما خوب است اگر ماشینتان را چک کنید تا شاید در موارد نادری ماشینتان دارای مشکلی جدی در سیستم تعلیق ،فرمان یا سیستم محور خودرو باشد.

لرزش خودرو هنگام حرکت

علت لرزش ماشین هنگام حرکت چیست؟

8 دلیل لرزش شدید ماشین هنگام حرکت

1.ممکن است سیستم محور خودرو تا شده باشد

اگر با تصادفی جزئی و یا حادثه ای مثل تصادف با جدول خیابان مواجه شوید، به نطرتان خسارتی به ماشینتان وارد نشده است، اما این فکر ممکن است درست نباشد، زیرا با وارد شدن آسیب کوچکی نیز ممکن است سیستم محورتان خم شود و کم ترین خم شدگی در این قسمت بسیار مهم می تواند منجر به تکان های شدید خودرو به خصوص وقتی که سرعتتان زیاد است، شود.

در انتهای سیستم محور قطعه ای به نام constant velocity joint یا cv joint وجود دارد که اگر این اتصالات از هم بازشوند ممکن است خودرو دچار لرزش شود.

2.روتور ترمز ممکن است تاب برداشته باشد

اگر تکان ها تنها زمانی که ترمز می گیرید اتفاق میافتند و هنگامی که ماشین می ایستد لرزش ها هم متوقف می شوند ممکن است روتور ترمزتان تاب برداشته باشد، روتور قسمتی از خودرو شما است که درست داخل چرخ قرار دارد و با گذشت زمان روتور ها در اثر اصطکاک فرسوده می شوند، چنانچه در بخش دانستنی های خودرو در نمناک می خوانید هنگامی که روتور به طور کامل از بین برود ،با هربار ترمز گرفتن لرزشی را حس می کنید .

3.چرخ های ماشینتان لق است

آیا چرختان به محکمی به وسیله نقلیه اتان چسبیده ؟ یک چرخ شل و ول می تواند منجر به تکان های جدی شود و در صورت عدم رسیدگی فوری می تواند منجر به تصادف شوند، اگر چرختان محکم چسبیده باشد ممکن است ایراد از یاتاقان چرخ باشد، اگرچه این قطعات برای استفاده دائمی در خودرو طراحی شده اند، اما برخی با زیادی کار کشیدن از آن ها باعث تخریبشان می شوند .

چرخ شل و ول

لرزش خودرو هنگام حرکت به دلیل چرخ های شل و ول

علل تکان خوردن و لرزش خودرو هنگام حرکت و درجا

4.چرخ خودرو شما باید تراز شود

اگر چرخ هایتان به درستی تراز نباشند در جاده به خوبی عمل نمی ، کنند در نتیجه ،بله درست حدس زدید ، لرزش های بدی را در پی دارد! این لرزش ها با گذر زمان بد تر می شوند و می توانند بر دیگر چرخ هایتان نیز اثر بگذارند، مشکلات دیگر ممکن است شامل مسائل هم ترازی یا مشکلاتی مثل کنده شدن روکش لاستیک باشد .

5.ممکن است با چیز خطرناکی برخورد کرده باشید

دلیلی وجود دارد که رانندگان به دست انداز ها و جدول های کوتاه بد و بیراه می گویند ، این ها دلایلی برای به وجود آوردن مشکلات جدی برای چرخ ها هستند ، اگر اخیر با دست انداز و یا مانعی برخورد کرده اید و ماشینتان تکان های بدی دارد ممکن است برای چرخ هایتان مشکلی به وجود آمده باشد که مستلزم بررسی توسط یک مکانیک چرخ ماهر است .

6.ممکن است کولیس ترمزتان گیر کرده باشد

این اتفاق عجیبی است که می تواند برای وسیله نقلیه اتان رخ بدهد ، اما این قطعا سهمی در لرزش های ماشین دارد، زمانی که کولیس گیر می کند و خودرو شما به سرعت خاصی معمولا بین 40 تا 50 مایل در ساعت می رسد، شروع به تکان خوردن می کند و هرچه سرعتتان بیشتر شود این لرزه ها بدتر می شوند و زمانی که ماشین از حرکت بازمی ایستد ممکن است بویی مثل لاستیک روی آتش به مشامتان برسد .

لرزش شدید خودرو

گیر کردن کولیس ترمز علت لرزش خودرو هنگام حرکت

علت لرزش خودرو هنگام حرکت را بدانید

7.خراب شدن خنک کننده رادیاتور

زمانی که خنک کننده خراب شود، خیلی ناجور می شود همچنان برای روشن شدن تلاش می کند، اما لنگ می زند و اگر خنک کننده رادیاتورتان خراب شده باشد ، خودرو شما به خصوص زمانی که سرعت بالا دارید تکان می خورد .

8.لق شدن پایه موتور

موتور وسایل نقلیه توسط پایه موتور به بدنه ماشین متصل شده است، بیشتر وسایل نقلیه حداقل چهار یا بیش از چهار پایه موتور دارند حتی اگر یکی از پایه ها لق یا جدا شود بدین معنا است که موتور شنا فضای بیشتری برای حرکت دارد و حرکت می کند، داشتن پایه موتور شل لرزش های قابل توجهی به همراه دارد .

برخی سوال و جواب های متداول در مورد لرزش خودرو هنگام حرکت

1.آیا ماشین در حالت سکون نیز لرزش دارد ؟

اگر ماشینتان روشن است اما ثابت ایستاده است ولی تکان میخورد، احتمالا به خاطر چرخ هایش نیست این معمولا به خاطر این است که چیزی در موتورتان خراب شده است، مثل خنک کننده رادیو یا پایه های موتور. مشکل سیستم سوخت رسانی نیز می تواند سبب لرزش ماشین هنگامی که بی حرکت است، بشود .

2.آیا لرزه ها در سرعت بالا بدتر می شوند ؟

لرزشی که در اثر بالا رفتن سرعت خاصی به وجود میاید، احتمالا به خاطر مشکلی در چرخ ها یا associated system می باشد. اتصال یونیورسال یا سیستم انتقال مایع دو چیز دیگری هستند که ممکن است در صورت داشتن تکان های شدید در سرعت بالا بد کار کنند.

لرزش در سرعت بالا

تاثیر سرعت بالا در لرزش خودرو هنگام حرکت

3.آیا این لرزه ها بر فرمان خودرو تمرکز دارند؟

اگر در حین رانندگی لرزه ها را از طریق فرمان احساس می کنید، ممکن است مشکل از میله مهار، کمک فنر، استرات، یاتاقان یا سیبک خودرو باشد، هرکدام از این مشکلات باید توسط تعمیرکاری حرفه ای رفع شود و بنا بر میزان مشکل باید مقداری پول خرج کنید.

4.آیا زمانی که ماشین می لرزد با صدای بلندی همراه است ؟

اگر این طور است رانشگر یا drivetransmission ممکن است خراب شده باشد، این یک شرایط جدی است که باید فورا به تعمییرکار مراجعه کنید، زیرا خودرو شما تا زمانی که مشکلش برطرف نشده است در جاده امنیت ندارد.

5.اگر خودروی شما می لرزد چه کاری باید انجام دهید ؟

اول یک نگاه به کاپوت ماشین بیاندازید گاهی اوقات مشکلاتی مثل شکستگی خنک کننده رادیاتور یا ترکیدگی پایه موتور بسیار واصح هستند، همه چیز را بررسی کنید و تا زمانی که ماشین خنک شود صبر کنید و بعد به سراغ چرخ ها بروید.

بخش دانستنی های خودرو نمناک پیشنهاد می کنید حتما چرخ هایتان را خوب بررسی کنید تا ببینید مشکلی مثل ناحیه ای برآمده جایی که لاستیک ها پایین میایند یا ناحیه هایی که روکش لاستیک در آن خیلی نازک شده است یا به طور کامل از بین رفته است ، همچنین به کناره های لاستیک نگاهی بیندازید تا چیزی مثل بریدگی یا شکاف روی آن نباشد، مثل کنده شدن روکش لاستیک از پایه.

دیواره ها را چک کنید تا کثیفی جمع نشده باشد، مثل لجن یا شن زیرا سبب میشود چرخ ها از هم ترازی در بیایند.

این مشکلات تنها با مراجعه به یک تعمییرگاه محلی با انجام تعمیرات معمولی مثل چرخاندن لاستیک ها، تعویض قطعات از کار افتاده و بررسی کاپوت توسط تعمیرکار با تجربه قابل حل می باشند.

 

علت لرزش خودرو هنگام حرکت و درحال درجا چیست؟

3.5114
این مطلب مفید بود ؟8034
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی