تولد
نماد داروخانه

چرا مار نماد دارو و داروخانه ها در جهان شد؟

کد مطلب : 17170تعداد نظرات : 4 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
از زمان های بسیار قدیم نماد داروخانه مار و افراد مریض بیمار است، اما دلیل انتخاب مار به عنوان نماد داروخانه های جهان چیست و چرا به افراد مریض بیمار می گویند؟

راز دومار و عصا در نماد داروخانه های جهان چیست ؟

تصویر مار که در اطراف یک جام، چوب یا عصا تنیده شده است، تصویر آشنایی برای مسائل پزشکی است که معمولاً آن را روی بسته بندی های دارویی، آمبولانس ها یا بیمارستان ها می بینید. نیش مار عموماً اتفاق خوبی نیست بنابراین شاید این حیوان سمبل خوبی برای حرفه پزشکی نباشد؛ اما پشت این قضیه یک داستان وجود دارد و در کل اعتقادات بر این است که دو مار نشان دهنده تعادل و تقارن هستند که یکی از آن ها علوم تجربی را نشان داده و دیگری نیروهای معنوی، در این مورد دو داستان و اسطوره یونانی وجود دارد که در این بخش جذاب از نمناک میخوانید.

داستان انتخاب مار به عنوان نماد داروخانه های جهان

داستان اول :

روزی اسکولاپ (پسر آپولو)، در حال درمان کردن مردی به نام گلائوکس بود که زئوس به او با آذرخش آسیب زده بود. در این حال، ماری وارد اتاق وی شد و اسکولاپ مار را با عصایش کشت و مجددا مار دیگری هم به اتاق او رفت و گیاهانی در دهان مار مرده گذاشت و آن را زنده کرد و سپس اسکولاپ هم از همان گیاه برای زنده کردن گلائوکس استفاده کرد و از آن به بعد، مار نماد داروخانه و علم پزشکی شد.

 نماد مار داروخانه

داستان دوم :

داستان دیگری که وجود دارد این است که در افسانه های قدیم یونان، مار نشان دهنده تندرستی بوده است زیرا مار شهر رم را از بیماری طاعون نجات داده بود. به پاس این کار در سر راه مار جام شرابی نهادند تا از آن بنوشد. ایرانیان باستان نیز مار را نشانهٔ زندگی و سلامتی و جام را نشانهٔ دوستی می دانستند. آن ها در جشن ها و مراسم، شربت را در جام ریخته و به نشانهٔ سلامتی می نوشیدند.

علاوه بر این اتفاق که مار نماد بهداشت و داروخانه ها شده بود، از زهرمار برای مصارف دارویی استفاده می کرده اند، هنوز هم روی داروخانه ها تصویری هست از یک جام و ماری که زهرش را در این جام می ریزد. روغن مار نیز برای رفع درد های عضلانی و استخوانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

مار نماد پزشکی 

چرا به افراد دچار امراض، بیمار می گویند؟

جالب است بدانید در زمان شیوع طاعون در رم، بیماری طاعون در مناطقی که مار زیاد بوده، وجود نداشت اما بیماری در جاهایی که مار نبوده شیوع داشته است؛ بنابراین، برخی داشتن و نگهداری مار را نشانه سلامت می دانستند و به افرادی که زیاد دچار امراض می شدند، می گفتند:«بی مار» (بیمار!)

ایرانیان به کسی که حال خوشی نداشت و در بستر بود، بیمار (بی زندگی و سلامتی) می گفتند بنابراین مار که سمبل زندگی بود در جام سلامتی، نشان تندرستی و شفا بود.

چرا مار نماد دارو و داروخانه ها در جهان شد؟

4.2557
این مطلب مفید بود ؟46691
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
4 نظر به ثبت رسیده است
نيما گوگل1398-12-26
از باستان، بابليان، مصريان، و ايرانيان از زهر مار، زهر زنبور عسل، و غيره براي تهيه دارو استفاده مي كردند و هنوز هم اينچنين استفاده مي شود و اين ريشه كلمات بيمار و تيمار(غم) است. داستان ابن سينا هم به نظر درست مي ايد ولي من منبعي نمي شناسم.
143
سعید1397-07-29
مبنای علمی و تاریخی نداره،
4318
aboozar1397-02-19
سلام. ایا تا کنون فکر کرده اید چرا علامت داروخانه در سراسر جهان "ماری است که به دور جامی از شراب" پیچیده ودر حال خوردن شراب میباشد ویک علامت بین المللی شناخته شده میباشد.اگر فکر کنید این ابتکار جهانی مربوط به ایران است به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم. وما اصل مطلب . در زمان ابن سینا طاعونی سخت در همدان شیوع پیدا کرد .ابن سینا متوجه شد که تنها عامل این بیماری موش میباشد .دستور داد هر خانه اگر می خواهد از طاعون در امان باشد در خانه مار نگهدارد تا با خوردن موش طاعون از بین برود .هم چنین برای تقویت و زهر زیاد دستور داد جامی شراب قرمز در سر راه مار قرار دهند .تا توان شکار موش بیشتری داشته باشد.بعد از آن در شفاخانه هر شخص طاعونی که می امد مشخص میشد در ان خانه" مار" نبوده وطاعون سرایت کرده ومیگفتند بی مار یعنی مار در خانه نداردبیمار شده. به افتخار این پزشک ایرانی علامت داروخانه در دنیا ""ماری در حال سر در جام شراب "" ثبت شد وکلمه "بیمار " در فرهنگ ما ماندگار شد . به این فکر کنید که اگر اینکار توسط یک اروپایی انجام میشد در مورد آن کتابها نوشته میشد.وهزاران خیابان ومیدان بنام ایشان نام گذاری.
15752
121400-09-12
یعنی در زبان لاتین بیمار به معنی مریض لست????????????
92
وبگردی