تولد
ماست کم چرب یا پرچرب
در ماست کم چرب یا پرچرب میزان کالری و چربی متفاوت است و بهترین و مفید ترین نوع آن ماست پرچرب می باشد که دارای ارزش غذایی بالاتری است.

ماست کم چرب یا پرچرب ؟ کدامیک بهتر است؟

ماست کم چرب معمولا دارای مواد نگهدارنده و قند برای طعم دار کردن است در نهایت آن ها نسبت به ماست پرچرب سلامت کمتری دارند. ماست یکی از قدیمی ترین مواد غذایی جهان است و به خاطر ارزش غذایی، تطبیق پذیری در پخت و پز و کاربردهای آرایشی آن مشهور است برای افرادی که می خواهند از ارزش غذایی لذت ببرند، اکنون برخی تردید دارند که برخی محصولات کم کالری در بازار وجود دارد.

سوال این است آیا ماست پرچرب یا ماست کم چرب برای سلامتی بهتر است ؟" بهترین راه برای گنجاندن در رژیم غذایی چیست ؟" در این بخش از سلامت نمناک ، پاسخ این سوال و سوالات دیگر در مورد این غذای باستانی و اینکه ماست کم چرب یا پرچرب را خواهیم گفت.

ماست پرچرب، کم چرب و ماست بدون چربی

این سه نوع ماست در مقدار چربی شیر و کالری با یکدیگر تفاوت دارند. ماست پرچرب یا ماست شیر کامل، تقریباً 3٫5 درصد چربی دارد و یک فنجان ماست ساده پرچرب دارای تقریباً 225 کالری است.

ماست کم چرب از شیر یک درصد یا2 درصد تهیه می شود و حاوی 2 درصد تا 5 درصد چربی است. یک فنجان ماست ساده کم چرب تقریباً 150کیلوکالری دارد. ماست بدون چربی از شیر بدون چربی تهیه می شود و دارای مقدار اندکی چربی است. یک فنجان ماست بدون چربی، دارای تقریباً 50 کالری است.

ماست کم چرب یا پرچرب

ماست کم چرب بهتر است یا پرچرب؟

ماست پر چرب چیست ؟

ماست یک محصول لبنی است که از فرآیند تخمیر استفاده می کند در طی این فرآیند، صدها میلیون باکتری تولید می شوند که فواید بسیاری برای سلامتی بدن انسان دارند. این باکتری ها معروف به پروبیوتیک هستند و باید شنیده باشید چون به بهبود گیاهان روده کمک می کنند ، ماست طبیعی عموما به روش سنتی درست می شود و رنگ ، افزودنی ندارد.

ارزش تغذیه ای ماست پرچرب

ماست های پرچرب سرشار از ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین E، D و A بوده و از نظر طعم با ماست های کم چرب تفاوت چندانی ندارند. مصرف ماست پر چرب برای افراد بسیار لاغر، کودکانی که دچار سوءتغذیه یا سوء جذب هستند و افرادی که بیماری های سخت و کاهنده وزن دارند، مفید است، اما افراد چاق هستند یا چربی خون بالا نباید از محصولاتی با 5 / 1 تا 2 درصد چربی استفاده کنند.

خواص ماست پر چرب

ماست پرچرب مفید برای افراد لاغر

3 باور و افسانه قدیمی درباره ماست پر چرب

بسیاری از افسانه ها در مورد ماست پر چرب وجود دارد که شما را گیج می کند. در زیر سه مورد بسیار رایج را ذکر کرده ایم.

1. ماست پر چرب حاوی چربی بیشتری نسبت به کم چرب است

در یک حس دقیق، می تواند حقیقت داشته باشد. برای تولید محصولی کم چرب ، آن ها ازشیر کم چرب استفاده می کنند، که بدیهی است مقدار کالری کمتری دارد پس مشکل چیست ؟ خوب، مشکل این است که فرض می کنید این چربی " بد " است، اگر ماست از شیر گاو درست شود، چربی آن برای شریان ها مضر نیست، سطح کلسترول و وزن را افزایش نمی دهد.

2. بهتر است ماست را با شیرین کننده مصنوعی شیرین کنید.

این افسانه ، نتیجه مستقیم مورد قبلی است و به خاطر چیز بسیار ساده:با حذف چربی از ماست، طعم و قوام را از دست می دهد. در نتیجه، اضافه کردن چیزهای مصنوعی برای جبران آن ضروری است. بسیاری از مردم فکر می کنند شیرین کننده ها ایرادی ندارد.

این خوب به نظر می رسد اما تحقیقات زیادی نشان داده اند که ارتباطی بین شیرین کننده ها و سرطان وجود دارد علاوه بر این ، مطالعه ای در سال 2006 مرتبط با دیابت و چاقی انجام شد .شاید بهتر است دفعه بعد که به خرید می روید، ماست پر چرب انتخاب کنید. بهترین محصولات را انتخاب کنید اگر می خواهید میوه را به ماست اضافه کنید، میوه فصلی و تازه را انتخاب کنید.

ماست پرچرب و چاقی

خوردن ماست با میوه تازه به جای شیرین کننده مصنوعی

3. می توانیم ماست بیشتری بخوریم اگر کم چرب باشد

برای به دست آوردن فواید سلامتی این غذای مغذی، کم کالری و آسان هضم ، تنها به یک فنجان در روز نیاز دارید. به این ترتیب ، توصیه روزانه خود را از کلسیم دریافت خواهید کرد ،اگر ماست پر چرب بخورید، باز هم می توانید از طعم و قوام آن لذت ببرید. فقط باید سعی کنید بیش از حد آن را نخورید، چون این کار می تواند برای دستگاه گوارش مفید باشد.

بهترین ماست برای رژیم غذایی شما :

پایه اصلی تمام ماست ها، شیر است. اما درصد چربی شیر عاملی است که موجب تفاوت میان انواع ماست ها می شود .معمولاً ماست هایی با چربی بالای 5 / 2 درصد، پرچرب محسوب می شوند.

بهترین ماست برای رژیم غذایی شما ، قطعا ماستی است که سرشار از چربی و طبیعی باشد بهترین ایده برای لذت بردن از مزایای ماست پر چرب انواعی از شیرین کننده ها با خامه است.

لبنیات کم چرب یا پرچرب

ماست پرچرب بهترین ماست در رژیم غذایی

انتخاب های خوب دیگر ماست عبارتند از :

ماست یونانی:از ماست پرچرب درست شده است قوام و نرمی آن باعث پخش کامل آن می شود. می توانید از آن به عنوان جایگزین کرم در پاستا و دسرها استفاده کنید.

کفیر :این ماست خواص درمانی و احیا کنندگی برای بدن دارد . پروتئین بالاو کالری کمی دارد. مطمئنا برای افرادی که حساسیت به لاکتوز دارند ، توصیه می شود.می توانید از آن به عنوان کنار غذا برای ناهار یا میان وعده بعد از ظهر استفاده کنید همیشه یک گزینه سالم است.

ماست کم چرب، بله یا نه؟

واقعیت این است که خوردن ماست کم چرب چندان منطقی نیست این نوع به جایگزینی چربی برای مواد دیگر مثل قند و مواد نگهدارنده تمایل دارد بهترین راه انتخاب نوع عادی و محدود کردن خود به یک فنجان روزانه است.

**** نکات مطرح شده کلی است و برای افرادی که مشکلات گوارشی و بیماری های خاص دارند نه تنها ماست بلکه هیچ ماده غذایی نباید بدون مشورت با پزشک مصرف شود.***

آیا لبنیات پرچرب شما را چاق می کند؟

افرادی که از لبنیات پرچرب استفاده می کنند ، به این دلیل که محصولات لبنی حاوی چربی باعث احساس سیری بیشتر می شوند کاهش وزن می یابند اما باید در مقدار مصرف این محصولات لبنی دقت شود .

اگر شیر و ماست پر چرب را زیاد از حد مصرف کنیم موجب چاقی و اضافه وزن خواهد شد. مصرف لبنیات پرچرب تاثیر متوسطی بر وزن بدن دارد و کسانی که مصرف لبنیات پرچرب مصرف می کنند افزایش وزن جزئی خواهند داشت.

مصرف لبنیات کم چرب و پرچرب بر اساس سن

استفاده مواد لبنی کم چرب و پرچرب در سنین مختلف متفاوت است. در مواد لبنی کم چرب و پرچرب میزان کلسیم یکسان است اما هرچه چربی مواد لبنی کمتر باشد کلسیم بهتر جذب می شود و مصرف لبینات کم چرب به جذب بالای کلسیم کمک می کند.

مصرف مواد لبنی پرچرب برای کودکان زیر 5 سال توصیه می شود زیرا قند، پروتئین بدن این گروه سنی باید توسط این منبع تا مقدار قابل توجهی تأمین شود. برای افراد بالای 18 سال مصرف مواد لبنی کم چرب توصیه می شود زیرا مصرف طولانی مدت مواد لبنی پرچرب سبب افزایش فشارخون و تنگ شدن رگ های قلب و عروق می شود.

مصرف لبنیات غنی شده با ویتامین D

مصرف لبنیاتی که با ویتامین D غنی شده است ، جذب کلسیم را افزایش می دهد و شما با مصرف این ماده غذایی می توانید یک قدم به تامین کلسیم مورد نیاز روزانه تان نزدیک تر شوید. اگر دچار کمبود کلسیم هستید ، مصرف لبنیات غنی شده با ویتامین D بویژه برای خانم ها یکی از بهترین گزینه هاست.

انتخاب ماست ساده بهتر است یا طعم دار؟

ماست ساده وماست های طعم دار، هر دو از شیر کامل، کم چرب و بدون چربی تهیه می شوند اما ماست ساده کم کالری تر است. میزان مواد نگه دارنده، رنگی و کالری هر دو نوع یکسان است اما در ماست های طعم دار کارخانه ای از طعم دهنده های مصنوعی استفاده شده است .

اگر ماست طعم دار را می پسندید شما می توانید ماست ساده را بخرید و با اضافه کردن یک قاشق سوپ خوری عسل یا مربای خانگی یا نصف فنجان میوه تازه به ماست ساده، آن را طعم دار کنید.

ماست چکیده یا کیسه ای

از آبگیری ماست معمولی ماست چکیده به دست می آید. هر چه آب این ماست کمتر باشد میزان پروتئین، چربی و ویتامین های محلول در چربی آن بیشتر است. اما به دلیل خروج آب ماست ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین های گروه B کاهش می یابد و کالری آن افزایش می یابد.

نصف لیوان ماست چکیده حدوداً معادل یک لیوان ماست معمولی است و برای افرادی که مبتلا به مشکلات گوارشی هستند توصیه نمی شود.اما در تهیه ماست کیسه ای آب ماست را دور نریزید. آب ماست همان سرم شیر است و ارزش غذایی فراوانی دارد و سرشار از پروتئین های محلول و ویتامین های گروه B است.

 

برای رژیم شما ماست کم چرب بهتر است یا پرچرب ؟

4.576
این مطلب مفید بود ؟688
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : ماست
وبگردی