محافظت از مغز
استرس و اضطراب شرایطی هستند که مغز را در شرایط حساس و خطرناک قرار می دهند در این شرایط محافظت از مغز امری است مهم که می توانید با خوردن خوراکی های مفید و طبیعی آن را انجام دهید.

9 ماده ی غذایی طبیعی و گیاهی برای محافظت از مغز در شرایط خاص

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، هر سال تعداد افراد مبتلا به زوال عقل به 10 میلیون نفر افزایش می یابد . یکی از عوامل خطر ، تغذیه نامتعادل و نامناسب است . بنابراین مهم است که از محصولات و مواد غذایی و خوراکی که می توانند از تخریب نورون های مغز محافظت نمایند ، استفاده کنید.
محافظت از مغز

خوردنی ها و خوراکی های طبیعی برای محافظت از مغز

این مواد غذایی عبارتند از : 

1-آجیل کاج خوردنی طبیعی و گیاهی برای محافظت از مغز

100 گرم آجیل سدر حاوی 440% هورمون منگنز ، 47% ویتامین E و 66% مس و 63% عنصر منیزیم می باشد . در 100 گرم آجیل ، میزان اسیدهای چرب امگا 6 ، 20 برابر آووکادو می باشد که این میزان از امگا 6 کمک می کند که مغز به آرامی رشد کند . ویتامین E موجود در آجیل کاج ، یک منبع مناسب آنتی اکسیدان می باشد که از مغز در برابر استرس محافظت می نماید و همچنین میزان منیزیم موجود در آجیل کاج از اضطراب جلوگیری می کند و باعث مقاومت ما در برابر استرس می شود . مس نیز بر میزان توانایی یادگیری تاثیر می گذارد ، اما اضافه آن نیز مضر است و نباید از میزان توصیه شده در روز پیشروی کنید .
 

2- برای محافظت از مغز چغندر قند عالی است

نیتریت موجود در چغندر ، میزان جریان خون را در مغز بهبود می بخشد و اکسیژن بیشتری را به مغز می رساند . مطالعه در سال 2017 نشان داد که آب چغندر موجب افزایش نوروپلاست می شود که این به ویژه برای سالمندان موثر است . بتانین که موجب تغییر رنگ چغندر می شود ، از مغز در برابر آلزایمر و تجمع مواد زائد محافظت نماید . ویتامین B9 همچنین نقش مهمی در سلامت مغز دارد که کمبود این ویتامین منجر به اختلالات مغزی و زوال عقل می شوند .
 

3- چای خانگی نوشیدنی طبیعی برای محافظت از مغز

کافئین موجود در چای سیستم عصبی را تحریک می کنند که خستگی و خواب آلودگی را تحریک می کنند و فعالیت ذهنی را به حالت اول باز می گردانند و حافظه بلند مدت نیز بهبود می یابد . کسانی که تمایل زیادی به نوشیدن قهوه ندارند ، چای می تواند یک جایگزین مناسب برای قهوه باشد . مواد موجود در چای می توانند علائم افسردگی را از بین ببرند و از تخریب نورون ها و همچنین از بیماری پارکینسون محافظت می کنند .
محافظت از مغز

چای نوشیدنی گیاهی ساده برای محافظت از مغز 

4- آب انار آب میوه ای مفید برای محافظت از مغز

آنتی اکسیدان های موجود در انار ، بسیار زیاد می باشد که برای مثال در مقایسه با چای 3 برابر است . آب انار از ایجاد رادیکال های آزاد جلوگیری می کند و از سلول های مغز در برابر تخریب توسط عوامل مخرب و التهاب جلوگیری می نماید . پلی فنول موجود در انار حافظه کلامی و بصری رابهبود می دهند چرا که محققان در بررسی اخیر خود ، این که چگونه آنتی اکسیدان های موجود در انار می توانند توانایی شناختی را تحت تاثیر قرار دهند را یافتند و همچنین اعلام کردند که پس از 4 هفته نوشیدن آب انار می تواند عملکرد حافظه را بهبود دهد .
 

5- زرد چوبه ادویه ای پرخاصیت برای محافظت از مغز

آنتی اکسیدان های موجود در زردچوبه ، به بهبود عملکرد حافظه در افراد مبتلا به آلزایمر کمک می کند . زرد چوبه ، مغز را تحریک به ایجاد و تشکیل سلول های جدید مغزی می کند و از آن نیز به عنوان یک داروی طبیعی ضد افسردگی یاد می شود که با مصرف به اندازه ان می توان میزان افسردگی و اضطراب را کاهش داد .
محافظت از مغز

استفاده از زردچوبه برای محافظت از مغز در برابر استرس و اضطراب 

6- عدس توصیه ی طب سنتی برای محافظت از مغز

200 گرم عدس شامل 90%از ویتامین B9 و 49% منگنز و 37% اهن و 17% روی می باشد . همان گونه که در بالا ذکر شد ، ویتامین B9 به مغز کمک می کند تا بتواند به بهترین نحو کار کند و منگنز و آهن موجود در عدس نیز مانع اختلالات در سیستم عصبی می شود و برای تقویت یادگیری مغز نیز یکی از عنصرهای به نام و اصلی می باشد . 
 

7- میوه ی انگور برای محافظت از مغز در شرایط پراسترس

یکی از آنتی اکسیدان های مهم و موثر در پوست انگور به نام Resveratrol موجود هستند که می توانند زوال عقل را کاهش دهند و در نتیجه با آلزایمر روبرو نخواهید شد . انگور می تواند التهاب ، استرس ، اختلال حافظه و فشار خون بالا را از بین ببرد و بهبود بخشد و تنها 2 فنجان انگور در روز می تواند این فواید را برای شما به ارمغان بیاورد . 
 

8- توت فرنگی خوشمزه ترین راه برای محافظت از مغز

100گرم توت فرنگی حاوی 98% ویتامین C می باشد . ویتامین C برای مغز بسیار مهم تر از ارگان های دیگر می باشد . توت فرنگی یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها می باشد که عملکرد نورون های موجود در مغز را بهبود می بخشند و از آنها در برابر تخریب جلوگیری می کنند . فلاونوئیدها در توت فرنگی باعث کاهش سن مغز می شود و این بدین معناست که با استفاده از توت فرنگی مغز شما سالم باقی خواهد ماند و هیچ اتفاقی برای ان نخواهد افتاد .
محافظت از مغز

توت فرنگی برای محافظت از مغز و تقویت قدرت مغز 

9- برای محافظت از مغز کشمش بخورید

100گرم کشمش حاوی 21% پتاسیم و 18 درصد مس و 16 درصد ویتامین B6 می باشد . کشمش به دلیل مواد مغذی و معدنی موجود در آن برای بهبودی حافظه بلند مدت و کوتاه مدت بسیار مفید است که در نتیجه می تواند برای حافظه مفید و موثر باشد .پتاسیم برای سلول های عصبی بسیار مهم است .

بهترین خوردنی محافظت از مغز در برابر استرس و اضطراب

4.793
این مطلب مفید بود ؟876
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ ف.ن
وبگردی