ساختمان پلاسکو تهران
پاساژ پلاسکو نام یک مرکز خرید قدیمی در تهران است که از آن به عنوان اولین ساختمان مدرن و مرتفع در تهران یاد می شود. این مرکز خرید از یک ساختمان 17 طبقه تشکیل شده است. کار بنای این ساختمان در سال 1342 به پایان رسید.پس از 56 سال، در روز پنج شنبه 30 دی 1395 بر اثر آتش سوزی فرو ریخت و400 واحد تجاری در آن نابود شد.

ساختمان پلاسکو از گذشته تا به امروز

ساختمان پلاسکو ، ساختمانی در ضلع شرقی چهارراه استانبول ، تهران بود. از این ساختمان 17 طبقه به عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می شد. این ساختمان که در سال 1339 ساخته شده بود پس از 56 سال، در روز پنج شنبه 30 دی 1395 بر اثر آتش سوزی فرو ریخت و 400 واحد تجاری در آن نابود شد.

ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم، به عنوان نخستین برج های ایرانی، بخشی از اموال این سرمایه دار ایرانی در جهان بودند که عرصه ی تجاری بازار تهران را هم گسترش دادند. در سال های 1970 حبیب الله القانیان و برخی دیگر از تجار ایرانی به چین دعوت شدند و روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و چین را بنا نهادند. معروف است، حاج حبیب که در تامین مخارج کارهای خیریه معمولا پیشگام بود، همیشه یک شانه ی پلاستیکی در جیبش داشت. به او منسوب است که با این کار می خواسته یادش نرود ثروتش را از کجا و از چه راهی به دست آورده است.

ساختمان پلاسکو

عکس ساختمان پلاسکو در زمان قدیم

 

او با پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 کشور را ترک نکرد، توسط انقلابیون دستگیر و در دادگاهی به جرم فساد از طریق تماس با اسرائیل و صهیونیسم محاکمه و در دادگاهی توسط حجت الاسلام صادق خلخالی به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او چند روز بعد، در اردیبهشت 1358 اجرا شد.

در دادگاه به اسنادی اشاره شد که ساواک درباره ی ارتباط او و بسیاری دیگر از سران یهودیان ایران با اسرائیل داشته و طبق آن ها، این افراد به سرمایه گذاری های گسترده در فلسطین اشغالی پرداخته بودند. در این اسناد گفته شده بود، القانیان، مشغول احداث ساختمان چندین طبقه در نزدیکی تل آویو است؛ با بلندی سه برابر ساختمان پلاسکو تهران!

با این حال، متهم در دفاعیات خود گفت:«اینجانب حبیب القانیان، افتخار می کنم کلیمی ایرانی هستم... تا به حال هیچ گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم... افتخار می کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می باشم. هیچ دارایی به نام من در اسراییل وجود ندارد».

ساختمان پلاسکو

موقعیت ساختمان پلاسکو بر روی نقشه

 

ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم پس از اعدام القانیان، مانند دیگر اموالش مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد.

ساختمان پلاسکو در تمام این سال ها، در اختیار تولیدکنندگان و فروشندگان عمده ی پوشاک بود.

ساختمان پلاسکو پس از ابتلای یک واحد آن به آتش در صبح پنجشنبه 30 دی 95، اطفای آتش توسط آتش نشانان و شیوع دوباره ی آن، پس از چند ساعت، کمی مانده به ظهر، به طور کامل فرو ریخت؛ اما روی سر خودش، نه ساختمان های اطراف.

ساختمان پلاسکو

لحظه ی آتش سوزی ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو بعد از آتش سوزی و فرو ریختن

 

ساختمان پلاسکو تهران کجاست؟ + نقشه و عکس

4.757
این مطلب مفید بود ؟543
منبع : وب گردی نمناک/م.ن
وبگردی