حقایق جالب میمون ها
“میمون ها” توانایی هوشی بسیار بالایی دارند و حقایق زندگی آنها در سال اخیر بسیار جالب و جذاب می باشد.

حقایق جالب درمورد میمون ها

در مورد میمون ها چقدر می دانید ؟ با توانایی ها و هوش متفاوت آنها چقدر اطلاعات دارید ؟ مطمئنا واقف هستید که میمون ها حیوانات باهوشی هستند و رفتار و عکس العمل شان با حیوانات دیگر متفاوت است ولی این تنها راز زندگی و خلقت آنها نیست ، رازهایی وجود دارد که دانستن شان مطمئنا منجر خواهد شد تا شما نوعی دیگر آنها را ببینید و رفتارشان را تحلیل کنید ؛ در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک بیشتر خواهید خواند.

رازهای جالب و باورنکردنی در مورد انواع میمون ها

ریشه های کلمه "میمون" نامشخص است. به نظر می رسد ارتباطی بین کلمه "بشر(mankind)" با کلمه هلندی "manneken" به معنای "انسان کوچک" وجود داشته باشد و یا نیز می تواند از نام یک داستان محبوب عجیب و غریب در قرون وسطی که در آن، یک پسر میمون نمایی بنام "Moneke" وجود داشت.
میمون ها می توانند اعداد نوشته شده را بفهمند و حتی می توانند شمارش کنند ،آنها همچنین می توانند بخش های اساسی ریاضی را یاد بگیرند و درک کنند و حتی در مواردی نادر ضرب هم کنند.
برای جذب یک شریک مونث، میمونهای نر کاپوچین، در دستان خود ادرار می کنند و سپس به طور کامل به موهای تن خود میمالند.
 
یک زن کلمبیایی ادعا کرده است ، در زمانی که او 4 ساله بود و بعد ربوده شده بود و در جنگل رها شده بود، توسط یک کلونی از میمون های کاپچین بزرگ شد. مغز خام و پخته میمون های مرده به طور گسترده ای در چین و مالزی مصرف می شود.
 
میمون
حقایق جالب درباره میمون ها
 
دانشمندان به میمون های ماده، یاد میدهند که به فرزندانشان یاد دهند که دندان هایشان را نخ دندان بکشند و کوچکترین میمون در جهان، مارموزت کوچک است، با بدن کمتر از 5 اینچ (12 سانتیمتر) و دمی به طول حدود 7 اینچ (17 سانتیمتر) ، به عنوان یک مقایسه، آنها به اندازه یک همستر هستند، می توانند در کف دست، یک انسان قرار بگیرند، و وزنشان همانند یک بسته کارت است.
نژاد میمونی که اخیرا کشف شده است، میمون لسولا است که در سال 2007 در جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقا کشف شد.
 

بیماری هایی که می توانند از میمون به انسان منتقل می شوند عبارتند از:

ابولا، ویروس آنفولانزای مرغی (سرپوئی تیکین هرپس ویروس 1)، بوکس میمون، تب زرد، ویروس نقص ایمنی سایمین، سل و سایر بیماری هایی که هنوز شناسایی نشده اند.
گیبون، لمور و شامپانزه ها به طور علمی در دسته میمون ها طبقه بندی نشده اند ؛ همه ی آنها جزو دسته نخستین پستانداران هستند، اما مانند انسان ها، طبقه بندی های مختلفی برای میمون ها وجود دارد.
مرکز تحقیقات پزشکی رها شده ، به نام مرکز خون نیویورک ، از شامپانزه های وحشی در تحقیقات واکسیناسیون خود در دهه 1970 استفاده کرد. هنگامی که تاسیسات تحقیقاتی در سال 2005 خاتمه یافت،66 شامپانزه باقی مانده در یک زمین کوچکی به نام که "جزیره میمون" نامیده می شد، آزاد شدند و انتهای دم میمون ها یک لکه پوست لخت قرار دارد که مانند نوک انگشتان انسان میماند.
آنها بسیار حساس به لمس شدن هستند و همچنین دارای رگه های کوچک است که دم خود را بتوانند بهتر بالا و محکم نگه دارند.
 
میمون هایی که در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کنند، "میمونهای جدید جهان" نامیده می شوند و میمون هایی که در آفریقا و آسیا زندگی می کنند، میمون های "قدیمی جهان; نامیده می شوند. بر خلاف افکار عمومی، انسان ها از میمون نشات نگرفته اند. بلکه انسانها و میمونها یک اجداد مشترک در بین 25 تا 30 میلیون سال پیش داشته اند که این حیوان به روشهای گوناگون تکامل یافتند.
میمون های قدیمی جهان دارای بینی های باریک هستند که پایین آویزان هستند، در درختان آویزان نمیشوند، بزرگتر هستند، دم آنها کاربرد بقیه میمون های جدید را ندارد، و نشیمنگاه عجیب و غریبی در پشت آنهاست ، میمون های جدید جهان دارای بینی های پهن تر هستند، در درختان زندگی می کنند و دم با کارایی خاص دارند.
 
میمون ها
بیماری های میمون ها
 
میمون ماده عنکبوتی، دارای طولانی ترین دم در تمام گونه های اولیه پستاداران است. حتی اگر بدن آنها تنها 2 طول درازا داشته باشد. دم آن می تواند به 3 فوت طول برسدو می تواند کل وزن بدن میمون را تحمل کند و حتی می تواند در بلند کردن چیزهای کوچکی به اندازه بادام زمینی به آنها کمک کند.
میمون های ماندریل دارای دندانهایی هستند که حتی بلندتر از دندانهای شیر هستند. آنها همچنین دارای نشیمنگاه های رنگی هستند که باعث می شود آنها ،در دشت برگ های جنگل راحت تر دیده شوند.
سریع ترین نمونه پرایمتس ها (میمون های اولیه) بر روی زمین میمون پاتاس هستند. این میتواند،به سرعت 34 مایل (55کیلومتر) در ساعت برسد و میمون های هواکاری؛ یکی از عجیب ترین و غیر معمول ترین میمون های جدید جهان هستند.

شبیه بودن میمون ها به اورانگوتان

در حالی که به نظر شبیه به اورانگوتان ها هستند، ولی صورتشان صورتی است که، اغلب اوقات هنگامی که حیوان هیجان زده یا عصبانی می شود رنگش قرمز روشن می شود و حتی صدایی شبیه به خنده انسان ها ایجاد میکنند. در حالی که میمون ها و بوزینه ها به هم مرتبطتند ، ولی بسیار متفاوت از یکدیگر هستند.
میمونها دم دارند، دارای پوزه هستند، و به اندازه بوزینه ها باهوش نیستند و علاوه بر این، بوزینه ها در شمال یا جنوب امریکا یا اروپا وجود ندارند، در حالی که میمون ها در آن مکان ها یافت میشوند.
میمون جغدی (میمون شب):تنها میمون های جدید شب زیست دنیا هستند.
 
میمون ها
شباهت میمون ها به اورانگوتان
 
آنها همچنین یکی از معدود گونه های میمون هستند که تحت تاثیر مالاریا قرار میگیرند و به همین دلیل از آنها در آزمایش های انسانی در برابر مالاریا استفاده میکنند و بیابان های نامیب آفریقا خانه عنتر چاکماست. یک عنتر چاکما با خوردن انجیر میتواند 116 روز بدون آب در بیابان زنده بماند.
تنها میمون وحشی در اروپا، ماکاو بارباری وحشی بی دم است، که در مناطق آفریقای شمالی و بریتانیا یافت می شود، نخستین نخستینها(پرایمت) فرستاده شده به فضا، یک ریز مازاک به نام آلبرت بود.
در 14 ژوئن 1949، آلبرت به فضا فرستاده شد، تا اثرات سفر فضایی بر روی بدن او آزمایش شود و در حالی که او از زمان پرواز سالم و زنده مانده بود، زمانی که چتر نجات موشک به مشکل خورد، درگذشت.
ماکائو یک میمون ژاپنی است که ساکن شمال است و قادر به زندگی کردن در عمق بیش 3 فوت از برف در دمای کمتر از 5 درجه فارنهایت (-15 درجه سانتیگراد) می باشد.
 

بزرگترین میمون جهان

بزرگترین میمون جهان،میمون نر ماندریل است. با طول تقریبا 1 متر (3.3 فوت) و وزن حدود 35 کیلوگرم است (77 پوند). میمون، 9 امین حیوان در منطقه چین است.
افراد متولد شده در سال میمون ظاهرا هوشمند، پر جنب و جوش و خوش اخلاق هستند، اما ممکن است خودخواه و بی تاب هم باشند و میمون کاپوچین رایج ترین و باهوش ترین میمون های جدید جهان هستند.
میمون عنکبوتی، آکروباتیک ترین و فرز ترین میمونهای جدید جهان هستند که میتوانند فاصله هایی به بزرگی 35 فوت را بپرند و میمون ها تقریبا در همه جای زمین یافت میشوند، به جز استرالیا و آتلانتیک.
میمون های دایانا از یکی از الهه های شکارچی رومیان الهام گرفته شده زیرا نوار در پیشانی آن شباهت به کمان دیانا دارد.
میمون نر پر سر و صدا، بلندترین صدا را درمیان نخستین ها دارند و یکی از بلندترین صداهای حیوانات در جهان را دارا می باشند و جالب توجه است، هر چه صدای بلند میمون بلندتر باشد، بیضه هایش کوچکتر و تعداد اسپرم هایش کمتر میشود.
 
میمون نر
میمون نر ماندریل بزرگترین میمون جهان
 
میمون های کاپوچین پس از قرن شانزدهم نامگذاری شدند؛ زیرا موهای این نوع میمون ها شبیه به روپوش های کت و شلوار راهبان هستند. میمون ها عمر طولانی دارند و بین 10 تا 50 سال زنده می مانند.
اتیوپیان بزرگترین نوع از میمون های جهان را تشکیل میدهند، باجمعیت بین 350 تا 650، عنترها دارای "زبانی" با بیش از 30 صدا هستند و آنها از طریق کارهایی مانند شستن صورت و لگد زدن نیز ارتباط برقرار می کنند.
برداشتن انگل ها و کثیفی ها از بدن های یکدیگر نیز راهی برای برقراری ارتباط، ایجاد سلسله مراتب اجتماعی و تقویت پیوندهای خانوادگی و دوستی, بینشان است.
میمون های سیاه و سفیدی تنها در چین دراستان یوننان یافت می شوند ، که در بالاترین ارتفاع، نزدیک به 15،000 فوت (4،572 متر) زندگی می کنند، یک گروه از میمون ها به صورت حالت سرباز و حالتهای مختلف و یا قبیله ای هستند و زندگی میکنند.
میمون های سنجاب، خود را به راحتی شناسایی می کنند و غذا را بر روی دم خود قرار می دهند، که بسیار شبیه به این است که انسان ها لباس میپوشند و به دلیل از دست دادن درختان در زیستگاه بومی آنها، تنها حدود 1500 شیر طلایی تامارین( بومی امریکای جنوبی) در حیات وحش وجود دارد و ژاپن از میلیونها پریمونت استفاده می کند. محققان ژاپنی میلیون ها تعداد از نخستین ها را مورد ازمایش قرار میدهند.

غذای میمون ها در دهه 1940 

در دهه 1940محققان سیب زمینی شیرین ژاپنی، ماکائو را در طول تحقیقات به میمون ها میدادند، میمونها که طعم خاکی و کثیفی را در سبزیجات دوست نداشتند، میوه ها را شستشو دادند. در حال حاضر، در نسل بعد، شستن مواد غذایی به یک رفتار تعلیم داده شده. تبدیل شده است و هیچ میمون دیگری در جهان وجود ندارد که مواد غذایی خود را قبل از غذا خوردن، بشورد.
ویروس HIV در شکم یک شامپانزه ای که دو نوع مختلف از میمون ها را خورده بود و هر دو میمون حاوی ویروس های مختلفی بودند، تشکیل شد و بوجود آمد. دو ویروس تبدیل به یک ویروس هیبریدی (ترکیبی.2رگه) شدند که سپس از طریق گونه ای از شامپانزه پخش شد و بعدا به انسان منتقل می شود.
 
میمون ها

غذاهای میمون ها در گذشته

میمونهای سفید-صورت کاپوچین پوست خز را با هزارپای غول پیکر آفریقایی می پوشانند، که به عنوان یک نوع دافع حشرات عمل می کند، در جزیره یاکوشیمای ژاپن میمون داماد غذاهایش را با گوزن عوض میکند تا به جایش یک سواری به او بدهد.
پس از هفته ها تمرین، میمون های رسوس آموخته اند، که خود را در یک آینه تشخیص دهند. اولین کاری که آنها انجام دادند این بود که به سرعت خودشان را بررسی نمایند، هر گوشه از خودشان را نگاه کنند.
گل "ارکیده میمون" یک گل است که به نظر می رسد چهره گرگ و میش یک میمون است. به طرز عجیب و غریبی، به جای بوی گل (مانند موز)بوی پرتقال رسیده را میدهد.
الکساندر، پادشاه یونانی، بعد از اینکه توسط یک سپیس که یکی از میمون های دست آموزشان بود گاز گرفته شد،مرد. مرگ او منجر به جنگی شد که بیش از 100 هزار نفر در آن کشته شدند و بر اساس یک کشف جدید درمورد میمون ها، میمون های برمه ای، هر زمان که باران می آید عطسه می کنند.
 
میمون ها
رازهای جالب و باور نکردنی درباره میمون ها
 
گروهی متشکل از 15 میمون اسیر شده در یک موسسه تحقیقاتی نخستین ها در ژاپن، از شاخه های درختی استفاده کردند تا خود رااز بالای یک حصار الکتریکی به بالا پرتاب کنند. آنها را بعدا توسط بادام زمینی به مرکز تحقیقاتی برگرداندند.
برای اینکه اثبات شود که بچه ها به عشق مادری نیاز دارند، دانشمندی به نام هری هارلو موضوع تحقیقی با این حرکت که میمونهای کوچک را به آزمایش های وحشتناک در آنچه که «گودال ناامیدی» نامیده وارد میکرد، که در آنجا از مادرشان جدا میشدند و شکنجه داده میشدند.

صحبت های پروفسور سرجیو کاناورو

پروفسور ایتالیایی سرجیو کاناورو ادعا کرد که اولین پیوند سر میمون بدون هیچ آسیب عصبی به حیوان انجام شده و با این حال، او نخاع را متصل نکرد، بنابراین میمون کاملا فلج شد. با این کار میمون فقط برای 20 ساعت پس از عمل به دلایل اخلاقی زنده ماند، نام علمی گوریل، گوریل گوریلا است.

دانستنی های جالب و عجیب از زندگی میمون ها

4.652
این مطلب مفید بود ؟484
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی