نماز غفیله
نماز بین مغرب و عشاء بسیار فضیلت دارد و آن نماز توبه ‏کنندگان است و در روایت وارد شده که به آن نماز غفیله می گویند.

نماز غفیله چرا به این نام نامیده شده است؟

مصَغّر کلمه «غَفلَة»، «غُفَیلَة» است؛ این با کلمه «نماز غُفِیله» چه ارتباطی دارد؟

نماز غفیله به دو رکعت نمازی گفته می شود که با آیات و قنوت خاص بعد از نماز مغرب خوانده می شود. این نماز به نام های «غفیله»، «دو رکعتِ غفلت» و «دو رکعتِ زمانِ غفلت» مشهور شده است. علت این نام گذاری این است که نماز غفیله بین نماز مغرب و عشاء که به آن، زمان غفلت گفته می شود خوانده می شود. همان گونه که از امام باقر(ع) نقل شده که فرمود:«از زمان غروب خورشید تا زمان از بین رفتن شفق(سرخی مغرب)، ابلیس لشکریان شبانه اش را به کار گمارده و می گستراند. او لشکریان روزش را نیز از زمان طلوع فجر(اذان صبح) تا طلوع خورشید می گستراند. و پیامبر خدا(ص) می فرمود:در این دو زمان خاص، زیاد به یاد خدا باشید و از شر ابلیس و لشکریانش به خدا پناه ببرید و فرزندانتان را در این دو زمان در پناه خدا قرار دهید که این دو زمان، زمان غفلت است».

 نماز غفیله

نماز بین مغرب و عشا را چه می گویند؟

همچنین امام صادق(ع) فرمود که پیامبر خدا فرموده:«در زمان غفلت نماز مستحبی بخوانید. هرچند دو رکعت نماز خفیف باشد. چرا که این دو رکعت، موجب ورود به بهشت می شود. از پیامبر پرسیدند:زمان غفلت چیست؟ فرمود:بین نماز مغرب و عشاء».

فواید و ثواب نماز غفیله:

در روایات شیعه برای نماز غفیله ثواب و فواید بسیاری بیان شده که ما در این جا به برخی از آنها اشاره می نماییم.

1. نماز بین نماز مغرب و عشاء بسیار فضیلت دارد و آن نماز توبه ‏کنندگان است و در روایت وارد شده که به آن نماز «غفیله» می گویند و آن دو رکعت است، که در رکعت اول پس از حمد آیه وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً و در رکعت دوم پس از حمد آیه وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ می‏خوانند، و ثواب این نماز نزد خدا از گرفتن روزه بیشتر است.
2. امام صادق(علیه السلام) از پدرش و او از پدرانش(علیه السلام) روایت نموده که پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:در ساعت غفلت نماز نافله گزارید هر چند که دو رکعت نماز ساده باشد؛ زیرا آن دو رکعت سرای ارجمندی و بهشت را به دنبال آورد. عرض شد:ای پیامبر خدا! ساعت غفلت کدام است؟ فرمود:بین مغرب و عشاء (نماز غفیله).

نماز غفیله

نماز بین مغرب و عشا را چه می گویند؟

3. هشام بن سالم از امام صادق(علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت فرمود:هر کس این دو رکعت را در بین نماز مغرب و عشا بخواند و به این دعا تبرّک جوید و حاجت خود را از حضرت حق طلب نماید خداوند حاجت او را بر آورده نماید و آن چه را خواهد به او کرامت کند».

علت نامگذاری نماز غفیله چه بوده است؟

4.826
این مطلب مفید بود ؟251
برگرفته از تبیان/ی
برچسب :
وبگردی