کاربرد نمک
تا چه حد از “کاربرد نمک” در خانه داری و دیگر مسائل اطلاع دارید؟ مطمئنا نمی دانستید که با نمک می توان ظروف و آشپزخانه را برق انداخته و جوش صورت را درمان کنید.

26 کاربرد و استفاده شگفت انگیز از نمک

نمک یکی از مهمترین و اجتناب ناپذیر ترین عناصر در زندگی ما است. به طوری که حتی اگر شما غذای مورد علاقه خود را بخواهید استفاده کنید ولی نمک نداشته باشد از خوردن آن صرف نظر می کنید. نمک ادویه ایی ارزان و ضروری برای غذاهایی که میل می کنید، می باشد و ما در زندگی روزمره برای مزه دار کردن غذاهایمان از آن استفاده می کنیم. آیا باور می کنید که نمک را می توان به عنوان یک جایگزینی مناسب در مقابل بسیاری از محصولات شیمیایی که هر روز از آن استفاده می شود، دانست؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که می شود از نمک به عنوان یک ماده تمیز کننده استفاده کرد؟ اگر قبول ندارید مطالب ذیل را بخوانید تا از 26 استفاده شگفت انگیز و جالب نمک مطلع شوید.

همان گونه که می‌دانید نمک، نقش اصلی را در زندگی روزمره ما بازی می کند. در ادامه با گفتن استفاده های شگفت آور، نمک قطعا شما را متحیر می کند. ممکن است که هیچ تصوری نسبت به استفاده های شگفت انگیز نمک را نداشته باشید؛ و هم اکنون ما شما را از استفاده های آن مطلع می کنیم.

کاربرد نمک

کاربرد نمک در خانه داری و زیبایی

رفع بوی پیاز و سیر:

معمولا پس از برش پیاز یا سیر، بوی پیاز یا سیر به راحتی از دستان شما برطرف نمی شوند. اینک ما یک راه سریع برای برطرف کردن این بو از دستان شما معرفی می کنیم! شما ابتدا باید دستانتان را خیس کنید سپس با نمک دستانتان را به هم بمالید تا بوی زمخت پیاز و سیر به راحتی از دستان شما برطرف شوند.

درمان جوش های صورت:

شما می توانید جوش های صورت خود را با استفاده از نمک درمان کنید؛ بدین صورت که ابتدا صورت خود را بشویید سپس مقداری نمک بر روی قسمت هایی که جوش در آنجا رشد می کند بریزید. سپس با آب بشویید. همچنین از نمک برای درمان زخم های داخل دهان استفاده می کنند.

از بین بردن بوی کفش:

بوی کفش هایتان در اکثر مواقع باعث خجالت کشیدنتان می شود و هیچ راهی را برای از بین بردن این بو نمی دانید. نگران نباشید، شما می توانید فقط یک کیسه پارچه پر از نمک را در کفش هایتان قرار دهید. در عرض دو ساعت، مطمئن باشید که حتما غافلگیر خواهید شد!

بوی کفش

درست کردن رنگ خانگی:

فقط یک فنجان آرد را با یک فنجان نمک و آب مخلوط کنید. سپس چند قطره رنگ به این مخلوط اضافه کنید. رنگ خانگی شما آماده استفاده می باشد.

تازه نگه داشتن برش های میوه:

یکی از بهترین استفاده های نمک، تازه و با طراوت نگه داشتن برش های میوه می باشد؛ بدین گونه که می توانید مقداری نمک را بر روی میوه های برش خورده بریزید و بدون هیچ گونه تغییر رنگ در میوه های برش خورده تان،از آنها نگهداری کنید.

خوشبو نگه داشتن اتاق:

با استفاده از یک نصف فنجان نمک و اضافه کردن چند گلبرگ رز در اتاق ضروری است و به خوشبویی اتاق کمک می کند. برای اینکه طبیعی تر به نظر برسد، به صورت مستقیم مخلوط نمک را بر روی یک پرتقال نصف پوست کنده قرار دهید.

برق انداختن سینک:

برای شوینده های گران هزینه نکنید. اگر می خواهید سینک آشپزخانه تان بدرخشد، آب لیمو و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید و سپس با این مخلوط سینک آشپزخانه تان را بشویید. این یکی از کاربردهای مهم نمک است که شما را با نتیجه اش، غافلگیر خواهد کرد.

تمیزکردن سینک

استفاده از نمک به عنوان خاموش کننده آتش:

بله، از نمک می تواند به عنوان یک خاموش کننده آتش استفاده کرد، مانند پخت و پز غذاهای چرب. برای خاموش کردن آتش غذاهای پر چرب، از مقدار کمی نمک استفاده می کنند.

پاک کردن جعبه آهنی:

قبل از جایگزین کردن جعبه های آهنی جدید با قدیمی کمی صبر کنید. همه کاری که شما باید انجام دهید این است کم‌کم نمک را بر روی یک کاغذ قهوه ای یا سطح چوبی بپاشید و سپس با آن، جعبه آهنی را تمیز کنید.

برای ظروف براق مسی:

اگر شما هم دوست دارید ظروف مسی شما مثل روز اول بدرخشند آنها را با مخلوطی از نمک و آرد و سرکه تمیز کنید. بدون شک این یکی از بهترین استفاده از نمک است.

ظروف مسی

تسکین نیش پشه:

اگر دست شما را پشه نیش زده باشد و سعی در تسکین سریعتر قسمت های نیش زده می باشید، توصیه می شود که کمی نمک روی آن قسمت بریزید سپس با ماساژ نمک روی پوست، نیش پشه سریعتر تسکین می یابد.

نمک رنگ طبیعی لباس های کهنه را برمی گرداند:

ما هر کاری می توانیم انجام می دهیم تا لباس های کهنه، نو به نظر برسند یا حداقل آن را شسته و تمیز می کنیم؛ اما تاثیرات زیادی نداشته است، نمک را امتحان کنید! فقط لباس هایتان را در محلول آب شور خیس کنید و یا یک چهارم فنجان نمک را به چرخه شستشو اضافه کنید مطمئنا از نتایجی که می گیرید شگفت زده خواهید شد.

نوسازی و تمیز کردن گل های مصنوعی:

این یکی نسبتا ساده و شگفت انگیز است هیچ شخصی گرد و غبار روی گل های مصنوعی را دوست ندارد، اما از بین بردن گرد و غبار تقریبا غیرممکن است که از شر آنها (حداقل برای همیشه) خلاص شوید. در بخش رازهای خانه داری نمناک می خوانید که یک روش آسان برای نگه داشتن گل های مصنوعی این است که کمی نمک را در کیسه قرار دهید (ترجیحا کاغذی)، گیاه مصنوعی را به آن اضافه کنید و آن را تکان دهید نمک هرگونه اثری از خاک و کثیفی را از بین می برد و دوباره جالب به نظر می رسد.

پاک کردن رژلب:

رژلب های بادوام و قوی در برابر شستشو با آب مقاوم هستند و ممکن است به سختی از روی لب پاک شوند و درد ایجاد کند به همین منظور می توانید از نمک برای پاک کردن لب، استفاده کنید.

نمک برای لب

لایه برداری ارزان و مؤثر:

نمک همچنین می تواند جایگزین خوبی برای مراقبت از پوست خشک باشد؛ پوست مرده را از بین می برد، گردش خون شما را افزایش می دهد و یک روش خوب و ارزان برای بهبود سلامت پوست شما است!

بسیار مؤثر است اگر آن را پس از یک حمام داغ به کار ببرید. به یاد داشته باشید:به کار بردن نمک در حالی که پوست شما هنوز کمی مرطوب است، پوست را به روش دایره ای برای نتایج بهتر ماساژ دهید و از نمک دریا استفاده کنید!

نمک جایگزین خمیر دندان:

آیا تا به حال در وضعیتی قرار گرفته اید که خمیر دندان ندارید؟ از نمک استفاده کنید! یک روش ساده دیگر این است که در واقع نمک را به برنامه روتین خود اضافه کنید، خوب است که لکه ها را پاک، دندان هایتان را سفید کنید و حتی آنها را ضدعفونی کنید به دلیل خواص ضد باکتری نمک، انتظار نداشته باشید که دندان های شما یک شب سفید شود، کمی زمان و ثبات لازم است تا لکه ها را از بین ببرید، اما ارزش انتظار را دارد.

مسواک خود را به آرامی در نمک فرو کنید و دندان های خود را مسواک بزنید. متناوبا، کمی نمک روی خمیر دندان خود اضافه کنید تا دندان ها را تمیز کنید!

امتحان کنید ببینید آیا تخم مرغ هنوز خوب است یا خیر:

بله، تخم مرغ چیزی است که ما دوست داریم در بیرون از یخچال نگهداری کنیم این به این معنا نیست که ما نمی دانیم آنها خراب می شوند، فقط به طور ناخودآگاه فکر می کنیم آنها بیش از هر چیز دیگری ماندگاری دارند.

کمی نمک را به یک فنجان آب یا هر ظرف دیگری اضافه کنید تا به اندازه کافی بزرگ باشد که تخم را در آن نگه دارید اگر تخم مرغ در آن غرق شد، خوب است اگر روی آب شناور شود، تخم را نخورید!

درمان شوره سر:

اگر شوره سر درمان نشود، می تواند روی اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد؛ احتمالا هزاران درمان و راه درمانی برای آن امتحان کرده اید و هیچ وقت بازدهی رضایت بخش نداشته است آیا نمک را امتحان کرده اید؟

قبل از شامپو کردن موهای خود، کمی نمک روی پوست سر خود بریزید، آن را با دقت و حداقل 5 دقیقه ماساژ دهید، سپس شامپو بزنید این کار برای درمان شوره سر و همچنین به رشد مو بلند و قوی کمک می کند.

 

جلوگیری از شکل گیری یخ:

یخ می تواند در طول زمستان یک مشکل باشد، به خصوص هنگامی که باید بچه ها مدرسه بروند و یا هنگام سر کار رفتن، شیشه جلوی اتومبیل به اندازه یک کوه یخی پوشانده می شود!

نمک برای مقابله با یخ استفاده می شود زیرا دمای آن یخ را ذوب می کند و به عنوان یک روش مؤثر و ارزان عمل می کند قبل از رفتن به رختخواب، یک پارچه کوچک بردارید آن را با نمک پر کنید، و روی شیشه اتومبیل بمالید.

درمان گلو درد با نمک:

محلول نمک و آب می تواند برای گلو درد مفید باشد؛ آب نمک خلط و ورم را کاهش می دهد و باکتری ها و محرک های دیگر را خارج می کند که می تواند علت گلو درد باشد. در نمناک توضیح داده ایم که برای این منظور فقط کمی نمک را به یک لیوان آب اضافه کنید و بین 30 ثانیه تا یک دقیقه آن را قرقره کنید، شگفت زده خواهید شد از اینکه چقدر به طرز عجیبی مؤثر است.

از بین بردن لکه های آب از روی مبل:

مشکلی دیگر وجود دارد:آن لکه های روی مبل است به خصوص اگر مهمانی های زیادی دارید. راهی آسان برای خلاص شدن از شر آنها وجود دارد این است که کمی نمک را مستقیما بر روی آن بریزید و به آرامی با اسفنج تمیز کنید، ترجیحا با یک اسفنج مرطوب ممکن است بتوانید از شر این لکه های بی مصرف خلاص شوید!

با نمک عمر مسواک خود را بیشتر کنید:

بسیار شگفت آور و یک ترفند ساده و ارزان است و هم می تواند به شما در پس انداز پول کمک کند. این خیلی ساده است، فقط مسواک را برای مدتی قبل از استفاده در آب نمک خیس کنید این کار به ماندگاری مسواک کمک می کند همچنین می توانید نمک را روی برس بریزید و سپس آب را روی آن بریزید.

نمک برای دهان

با نمک لب های خود را جذاب و نرم تر کنید:

نه تنها نمک برای تمیز کردن پوست مناسب است بلکه برای لب های شما هم خوب است؛ هر زمان که احساس می کنید لب های شما خشک، زبر و سخت است و به هیچ وجه زیبا نیستند، فقط نمک اضافه کنید!

یک روش سریع و آسان برای انجام این کار این است که کمی نمک را به یک مسواک اضافه کرده و با دقت لب های خود را با آن مسواک بزنید (ثابت شده است که حرکات دایره ای بهترین هستند) پس از انجام این کار، آن را بشویید؛ لب های شما در هیچ زمانی عالی به نظر نمی رسند.

بهبود سلامت دهان با ترکیب آب:

همانطور که قبلا بحث کردیم، نمک خواص ضد باکتریایی عالی دارد و می تواند یک روش عالی و ارزان برای حفظ و بهبود سلامت دهان شما بدون خرید محصولات گران‌قیمت باشد.

همانند قرقره کردن گلو می توانید محلول آب شور را به مدت 30 تا 60 ثانیه حل کنید، این روشی مناسب برای تسکین هرگونه جراحت یا زخم هایی است که بر روی گلو وجود دارد؛ به ویژه برای دهان مؤثر است.

براق کردن تنگ ماهی با استفاده از نمک:

فقط داخل تنگ ماهی را با نمک مالش دهید و سپس آن را با آب بشویید، اما ضروری است در آخر کاملا تنگ را آبکشی کنید و ماهی را درون تنگ قرار دهید.

تمیز کردن لوله ها با نمک:

اگر یک لوله مسدود شده در خانه خود دارید اما لوله بازکن ندارید، فقط نمک را امتحان کنید! فقط 1 / 2 فنجان نمک را در لوله کثیف بریزید که به طور طبیعی، خشن و ساینده است.

26 کاربرد نمک که شما را شگفت زده می‌سازد

4.4218
این مطلب مفید بود ؟19424
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ف/ن
وبگردی