کاهش وزن
فصل بهار به دلیل تغییرات آب و هوایی بهترین فصل برای کاهش وزن است. شما می توانید با داشتن یک رژیم غذایی مناسب در این فصل به اندام ایده آل برسید.

دلایلی برای این که بهار بهترین فصل سال برای کاهش وزن است

اگر قرار است که وزن خود را کاهش دهید و نمی دانید که دقیقا چه زمانی این کار را انجام دهید ، اکنون زمان مناسبی برای تصمیم گیری است . بهتر است بدانید که فصل بهار بهترین زمان برای کاهش وزن می باشد.

اما واقعا دلیل اصلی آن چیست ؟ در این قسمت از تناسب اندام نمناک چندین مورد از اصلی ترین دلایل را به شما معرفی می کنیم که چرا بهار، بهترین فصل برای کاهش وزن است.

چرا بهار بهترین فصل برای کاهش وزن است؟

تغییرات آب و هوا

تغییرات آب و هوا تاثیر مثبتی بر روی وضعیت روانی ما می گذارد . خورشید ساعات بیشتری در آسمان قرار ددارد که امکان جذب ویتامین Dبیشتر می شود و در نتیجه سطح کورتیزول یعنی هورمون مرتبط با استرس کاهش می یابد.

این روند با افزایش انرژی و حوصله همراه است که تمایل بیشتری برای انجام تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی به وجود می آورد . همچنین کاهش سطح کورتیزول موجب افزایش متابولیسم بدن نیز می شود.

به دلیل گرمای هوا کمتر گرسنه می شوید

همه مردم در فصل پاییز، روزانه بیشتر از 86 کالری اضافه تر در مقایسه با فصل بهار مصرف می کنند . به همین دلیل هنگام تغییر فصل از بهار به تابستان ، کمتر از همیشه میل به غذا دارید.

اشتهای شما در فصل تابستان کاهش پیدا می کند زیرا بدنتان مایل است خودش را خنک نگه دارد . عملکرد بدن مثل گوارش و هضم در این فصل بیشتر می شود که علت آن، خنک نگه داشتن بدن است.

در آب و هوای گرم تر ، کالری سوزی افزایش پیدا می کند

بعضی از افراد تصور می کنند هرچقدر که بیشتر عرق کنند ، یعنی کالری بیشتری سوزانده اند اما این فرضیه همیشه درست نیست . عرق فقط حاوی آب نیست ، بلکه مواد معدنی و مفیدی نیز در آن موجود است که به کاهش چربی ربطی ندارد.

اگر در روزهای گرم سال فعالیت بدنی خود را حفظ کنید ، کالری بیشتری می سوزانید زیرا بدن شما سعی می کند که خودش را خنک کند و این کار را با عرق کردن انجام می دهد.

کاهش وزن در بهار

مواد غذایی در فصل بهار سبک تر است

در فصل بهار، کم تر کسی را می بینید که مثلا از مواد خوراکی داغ یا نوشیدنی هایی مثل هات چاکلت مصرف کند . مواد غذایی و خوراکی در فصل بهار و تابستان سبک تر می شود و در نتیجه بدن تمایل بیشتری به مصرف نوشیدنی های خنک دارد . به طور مثال افراد به جای قهوه داغ از چای سبز استفاده می کنند که چربی سوز و کاهش دهنده اشتها است.

نوشیدنی های نعنایی نیز گزینه مناسبی برای کاهش وزن در این فصل است که طرفداران زیادی دارد.

بدن شما به طور طبیعی اثر ورزش را افزایش می دهد.

بدن شما در فصل های سرما و خنک باید کالری و انرژی بیشتری نسبت به فصل های دیگر استفاده کند تا بدن را گرم نگه دارد . بنابراین این قضیه در فصل های گرم برعکس است یعنی بدن برای گرم نگه داشتن خود نیاز به تلاش نخواهد داشت چراکه دمای محیط این گرما را فراهم خواهد کرد.

اگر قصد دارید یک برنامه غذایی یا تمرینی مناسب برای کاهش وزن در فصل گرما داشته باشید ، باید روی تمرین های ورزشی تمرکز کنید زیرا بدن در این فصل، خود بخود کالری بیشتری می سوزاند.

روحیه شما بهتر است

بسیاری از افراد خودشان متوجه می شوند که تغییر فصل تا چه حد در بهبود روحیه آن ها موثر است . روز های تاریک و سرد زمستانی به شدت منجر به افسردگی های کوتاه مدت یا اختلالات فصلی در افراد می شود . معمولا این افراد تمایل بیشتری به مصرف کربوهیدرات و شیرینی جات در این فصل دارند که منجر به افزایش وزن نیز خواهد شد.

فضای خانه مطبوع تر است

اینکه در فصل بهار دست شما باز است که پنجره ها را باز بگذارید ، از صدای گنجشک ها لذت ببرید، در کاهش وزن شما موثر است . فصل بهار به گونه ای است که انگار کنترل بیشتری روی زندگی و اعمال خود دارید و در نتیجه پروسه کاهش وزن برای شما راحت تر پیش خواهد رفت.

تنظیم خواب

در فصل بهار به دلیل مطبوع بودن هوا ، بیدار شدن سر ساعت مناسب و خوابیدن سر ساعت ،راحت تر از زمان های دیگر می باشد . خواب مناسب نیز یکی از عوامل اصلی کاهش وزن است.

خواب فصل بهار

ویتامین موجود در نور خورشید کمک کننده است

البته هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است اما ظاهرا بین کمبود ویتامین D، مقاومت به انسولین و چاقی ارتباطاتی وجود دارد . به عبارت دیگر افرادی که چاق هستند ، بیشتر در معرض کمبود ویتامین D قرار می گیرند.

به همین دلیل در فصل بهار ، ویتامین D بیشتری به بدن می رسد و کاهش وزن راحت تر خواهد بود . البته این قضیه برای همه صدق نمی کند . پس بهتر است که بدون توجه به اینکه در کدام فصل از سال بسر می برید، از مکمل های ویتامین D استفاده کنید.

آرام غذا خوردن

زمانی که هوا مطبوع باشد و منظره بهتری پیش روی شما باشد ، ناخودآگاه غذا خوردن تان آهسته تر می شود، بدون اینکه خودتان متوجه این موضوع باشید و در نتیجه زودتر احساس سیری خواهید کرد.

انگیزه برای تعطیلات

همه ما در فصل بهار انگیزه بیشتری برای کاهش وزن داریم . علت آن هم شروع شدن تعطیلات، مسافرت ها و مهمانی ها است . چنین انگیزه ای باعث می شود که کاهش وزن ما با سرعت بالاتری پیش برود.

افزایش میل جنسی

بله! رابطه جنسی در هر دقیقه حدود 3.6 کالری را می سوزاند . ظاهرا خانم ها نیز در فصل بهار میل جنسی بیشتری دارند و محققان بر این باور هستند که این میل جنسی و افزایش روابط زناشویی به شدت در کاهش وزن موثر خواهد بود.

پوشش لباس های مخصوص این فصل

همه ما در فصل بهار و تابستان از لباس های آستین کوتاه ، دامن و در کل لباس های راحت بیشتری استفاده می کنیم. به همین دلیل بیشتر بدن خود را می بینیم و نیاز به کاهش وزن را بیشتر احساس می کنیم و در نتیجه غذا خوردنمان را بیشتر رعایت می کنیم.

زمانی مناسب برای پیاده روی

به دلیل آب و هوای مناسب ، میل افراد برای پیاده روی و قدم زدن افزایش پیدا می کند . پیاده روی نیز یکی از بهترین و موثرترین اقدامات کالری سوزی و فیتنس است.

پیاده روی

برنامه غذایی عالی برای کاهش وزن در فصل بهار

غذاهای سالم در فصل بهار بیشتر هستند

اگر دقت کرده باشید ، در فصل بهار غذاهای سالم تری در دسترس شما می باشند ، مثلا سالادهای سرد، میوه ها، سبزیجات ، تمشک ، هندوانه جزء مواد خوراکی سالم و کمک کننده در کاهش وزن هستند اما بسیار مهم است که در مصرف این مواد غذایی زیاده روی نکنید و همچنان انتخاب شما در مواد غذایی ، متمایل به مواد غذایی سبک تر باشد.

بهترین مواد غذایی که موجب کاهش وزن در فصل بهار می شوند عبارتند از :

ماهی قزل آلا :

ماهی سرشار از امگا 3 است که اثرات ضد چاقی دارد و مانع افزایش چربی در سلول ها می شود. مصرف مداوم ماهی موجب تجزیه و از بین رفتن چربی های بدن می شود.

اسفناج :

اسفناج یکی از مواد غذایی مفید و غنی از مواد مغذی مهم است .برگهای سبز اسفناج سرشار از آهن ، فولات ، ویتاین A و C است .در هز پیمانه از اسفناج تنها 7 کالری وجود دارد که عملا این مواد غذایی فاقد کالری می باشد .علاوه بر این اسفناج موجب کاهش اشتها می شود.

هندوانه :

خوردن یک تکه هندوانه به جای یک تک کیکی که صدها کالری در بدن شما ذخیره می کند انتخاب بسیار مناسبی است .92 % هندوانه آب است که موجب رفع گرسنگی ناشی از کمبود آب می شود.

گوجه فرنگی :

یک آنتی اکسیدان قوی و سرشار از لیکوپن است که منجر به کاهش التهاب و کنترل سطوح لپتین می شود . یک تنظیم کننده اشتها است که موجب کاهش اشتها می شود.

علاوه بر این گوجه فرنگی کالری کمی دارد به طوری که یک گوجه فرنگی متوسط دارای 22 کالری است . همچنین منبع خوبی از ویتامین ث است که یک آنتی اکسیدان مربوط به افزایش سوزاندن چربی به خصوص در ورزش محسوب می شود.

میگو :

تقریبا 85 گرم میگو دارای 101 کالری و تنها 1 گرم چربی است. اما همین مقدار میگو 19 گرم پروتئین دارد که موجب سیر شدن شما و اجتناب از خوردن مواد غذایی دیگر توسط شما می شود . علاوه بر این میگو سرشار از انرژی است و منبع خوبی از سلنیوم و ویتامین ب می باشد.

آناناس :

این میوه گرمسیری شیرین، دارای آنزیم بروملین پروتئولیتیک می باشد . این آنزیم به هضم پروتئین و تشکیل لخته خون کمک می کند. آناناس یک ماده غذایی ضد التهابی فوق العاده است که برای داشتن شکمی صاف و کاهش تورم بسیار مفید می باشد.

آناناس

چای سبز سرد :

چای سبز سرد، قند بدن را تنظیم می کند .بر اساس مطالعات انجام شده ، چای سبز حاوی ترکیبی به نام اپی گالوکتشین 3- گالات است که با افزایش سوخت و ساز چربی، کنترل اشتها و کاهش وزن ارتباط دارد.

خربزه :

این میوه در بهبود گوارش و قند خون مفید است .. برای کاهش وزن ، حفظ قند خون یکی از فاکتورهای مهم است . با کنترل قند خون ، احتمال ذخیره سازی کالری به صورت چربی کاهش پیدا می کند.

هویج :

هویج سرشار از آنتی اکسیدانها ی قوی و آنتوسیانین ها است که برای محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از اکسیداسیون رادیکال های آزاد کمک می کند.

گشنیز :

این سبزی خوش عطر مواد مغذی مانند ، ویتامین کا ، فسفر ، آهن فیبر ، روی، فولات، تیامین و ... دارد همچنین علاوه بر خواص بهداشتی متعدد ، موجب کاهش اسیرهای دستگاه گوارش می شود .این اسیدها با تحریک روده برای افزایش حذف مواد زاید دستگاه گوارش مفید عمل می کنند .برای کاهش وزن ، سلامت دستگاه گوارش بسیار مهم است.

توت ها :

محققان کشف کرده اند که انواع توت ها به دلیل داشتن میزان کم بار گلیسمی ( گلوکز کم ) که قند کمتری برای رفع گرسنگی وارد خون می کنند موجب پیشگیری از افزایش وزن می شوند.

انواع توت ها فیبر دارای فیبر هستند و انواع تمشک ها ، 8گرم فیبر در یک پیمانه دارند که موجب احساس سیری طولانی مدت و کاهش وزن می شوند . بنابراین برای دستیابی به شکم صاف تر و تناسب اندام از مصرف توت غافل نشوید.

فلفل شیرین :

فلفل شیرین علاوه بر ویتامین ث فراوان دارای کپسایسین است که یک تقویت کننده سوخت و ساز طبیعی بدن است و مصرف آن منجر به کاهش وزن می شود.

دو روش دیگر برای کاهش وزن در فصل بهار

استفاده از نوشیدنی های بهاری

مانند همیشه از نوشیدن نوشابه های گازدار و صنعتی خودداری نمائید و نوشیدنی های طبیعی را جایگزین آنها کنید. آب و هوای خوب فصل بهار فرصت مناسبی است تا با نوشیدن آبمیوه های طبیعی مکانسیم بدن را در مسیر کاهش چربی و کلسترول قرار دهیم.

حذف نکردن هیچ وعده غذایی

در هیچ کدام از فصول سال نباید وعده غذایی را حذف کنید .ساعات روز در فصل بهار طولانی تر است بنابراین به دلیل فعالیت های بیشتر ، بدن نیاز به مصرف مواد غذایی در دفعات بیشتر دارد اما مراقب اضافه وزن باشید و تا حد ممکن با مصرف وعده های غذایی سبک، رژیم غذایی و سلامت خود را حفظ کنید.

بهترین فصل و گزینه های غذایی برای کاهش وزن در بهار

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
وبگردی