تولد
کالری سوزی
برخی افراد تنبل هستند و اراده ای برای رژیم گرفتن یا ورزش کردن برای لاغری ندارند، ترفندهای مناسب و ساده ای برای کالری سوزی و لاغری افراد تنبل وجود دارد.

ترفند کالری سوزی به سبک افراد تنبل

اگر جز دسته افرادی بشمار می روید که بطور کلی فعالیتی ندارید و حتی خرید های خود را بصورت اینترنتی انجام می دهید فرد تنبلی هستید. اگر چه انجام کارهای روزمره ساده به نظر می رسد اما نقش مهمی در کالری سوزی ایفا می کند. در این بخش از تناسب اندام نمناک ترفند های کالری سوزی به سبک افراد تنبل را به شما معرفی می کنیم.

قدم زدن 

بسیار خوب، پیاده روی تکنیکی، یک ورزش است، به سادگی با پیاده روی به مقصد خود برسید و حتی از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید. با انجام این کار روزانه کالری زیادی را می سوزانید. پیاده روی، یک تمرین ساده و آسان است که عملا هر کس می تواند این کار را انجام دهد.

بلند خندیدن

بدن انسان در زمانی که هیچ فعالیتی انجام نمی دهد نیز کالری می سوزاند. پمپاژ قلب و نفس کشیدن و اصلا زنده ماندن به انرژی و سوختن کالری نیاز دارد. اما خندیدن چگونه موجب سوزاندن کالری می شود؟ اگر فردی 68 کیلوگرمی را در نظر بگیرید؛ این فرد موقع انجام دادن کارهای مختلف، کالری می سوزاند، کارهایی مانند باغبانی، دویدن آهسته، رانندگی و اسکی، باغبانی.

البته خندیدن مانند این کارها کالری نمی سوزاند اما باعث افزایش 10 تا 20 درصد ضربان قلب می شود، در نتیجه سوخت و ساز بدن بیشتر می شود. علاوه بر این با توقف خنده، بدن همچنان به کالری سوزی ادامه می دهد. 15 دقیقه خندیدن در طول روز تقریبا 10 تا 40 کیلوکالری می سوزاند. این مدت زمان در یکسال موجب کاهش وزن در حدود 1/8 کیلوگرم می شود. طبق مطالعات مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت، میانگین سوزاندن کالری در افراد بالغ که با صدای بلند می خندند 1.3 کالری در دقیقه می باشد بنابراین خنده از عمق دل یک نوع ورزش محسوب می شود.

بلند خندیدن

بالا بردن مصرف ادویه 

تحقیقات نشان می دهد که فلفل چیلی می تواند میزان متابولیک شما را بالا ببرد، باعث شود بدن حدود 50 کالری بیشتر روزانه بسوزاند و 23 درصد متابولیسم افزایش یابد. به همین دلیل وقتی غذاهای پر ادویه می خورید، عرق می کنید.

جویدن 

همیشه به جای آب میوه یا کالری مایع غذاهای کامل مصرف کنید، به این ترتیب احساس سیری بیشتری خواهید کرد و در نتیجه کمتر غذا می خورید. یک سیب متوسط حدود 60 کالری دارد و بهتر از نوشیدن 60 کالری آب سیب است زیرا بدن کالری بیشتری را در جویدن و سوختن فیبر می سوزاند. علاوه بر این، یک وعده آب سیب نسبت به یک سیب واحد ، قند و کالری بیشتری دارد.

نوشیدن آب 

نوشیدن هشت لیوان آب یخ روزانه باعث خواهد شد که بدن 123 کالری بیشتر بسوزاند. هر چه آب دمای کمتری داشته و سردتر باشد، موجب سوختن کالری بیشتری می شود زیرا بدن انرژی بیشتری برای گرم کردن خود صرف می کند. این اصل درباره هر نوع نوشیدنی بدون کالری صدق می کند. البته ممکن است برای همین دلیل کالری سوزی، قهوه و چای را نیز سرد بنوشید.

نوشیدن آب

خرید کردن 

خرید کردن آسان ترین راه برای سوزاندن کالری است زیرا ساعت های طولانی قدم می زنید تا مورد مطلوب خود را بیابید. یک خرید معمولی در هر ساعت 156 کالری می سوزاند و اگر کیسه های سنگینی را حمل کنید، کالری بیشتری خواهید سوزاند.

استفاده از توپ به جای صندلی 

با استفاده از یک توپ ثابت به جای صندلی 260 کالری بیشتر در طول روز خواهد سوزاند، زیرا نشستن بر روی یک توپ بادی باعث می شود که ماهیچه های مرکزی شما تمام روز درگیر ثابت نگهداشتن شما شوند.

تفکر عمیق و اندیشیدن 

در حالی که اندیشیدن عمل فیزیکی نیست، اما می تواند به سوزاندن کالری کمک کند. افراد استرسی کالری کمتری نسبت به افراد خونسرد می سوزانند، بنابراین زمانی را برای مدیتیشن صرف کنید، تنفس عمیق به کاهش استرس و میزان کورتیزول کمک می کند تا هورمون را بطور برابر توزیع کند، این کار بدن را به یک ماشین سوزاندن کالری تبدیل می کند. هر یک ساعت فکر کردن 64 کیلوکالری می سوزاند.

تفکر عمیق

نفس کشیدن 

نفس کشیدن بدون اینکه شما متوجه شوید باعث سوختن کالری می شود. برای دانستن اینکه تنفس شما چقدر کالری می سوزاند، وزن بدن خود را در 0.02 ضرب کرده و حاصل را در زمان مورد نظر ضرب کنید. با این روش تعدد کالری های سوزانده شده در زمان مشخص با تنفس را بدست می آورید. به طور مثال شخصی با 68 کیلوگرم وزن در 15 دقیقه تقریبا 21 کیلوکالری را فقط با نفس کشیدن، می سوزاند.

ایستادن

زمانی که ایستاده اید، قلب در هر دقیقه به طور متوسط 10 بار یا بیشتر می زند و موجب سوزاندن 7/0 درصد کالری بیشتر می شود. هر ساعت ایستادن حدود 50 کیلوکالری می سوزاند؛ مثلا اگر به مدت 4 روز و روزی 3 ساعت سرپا بایستید، تقریبا 600 کیلوکالری می سوزانید. 4 ساعت ایستادن در طول روز با شرکت در 10 دوی مارتن در سال برابر است. مثلا اگر فرصت کافی برای ایستادن ندازید هنگام صحبت با تلفن، بایستید و زمان صحبت با همکارانتان به کنار میز آنها رفته و ایستاده صحبت کنید. ایستادن 50 درصد بیشتر از نشستن، کالری می سوزاند.

خوب خوابیدن 

بارها در بخش های مختلف سلامت و تناسب اندام نمناک گفته ایم که خواب کم تر از 4 ساعت در یک دوره زمانی طولانی متابولیسم شما را کاهش می دهد، در واقع کاهش میزان کالری به ساعت خواب بستگی دارد. کمبود خواب هم چنین می تواند میزان کورتیزول را تحت تاثیر قرار دهد و به بدن پیام می دهد چربی را ذخیره کنند.

متخصصان توصیه می کنند که هر شب بین هفت تا نه ساعت بخوابید. زمانی که خسته از فعالیت های روزانه هستید بدن برای انجام فعالیت های معمولی دچار کمبود انرژی می باشد که شامل سوزاندن کالری نیز می شود. بنابراین برای برای سوخت و ساز مداوم و یکنواخت بدن، خوابیدن منظم و حداکثر 9 ساعت اهمیت دارد. هر یک ساعت خواب، 60 کیلوکالری می سوزاند؛ یعنی خواب 8 ساعته تقریبا 480 کیلوکالری می سوزاند.

خوابیدن خوب

ریلکسیشن

مطالعات نشان می دهد که استرس موجب تشکیل چربی های شکمی می شود. زمانی که فرد دچار استرس می شود هورمون هایی مانند کورتیزول می توانند باعث تحریک اشتها، کاهش سوخت و ساز بدن، و ذخیره چربی در ناحیه شکمی شوند. بنابراین باید به دنبال فعالیتی بود که استرس را کاهش می دهد. گوش کردن به یک موسیقی آرام یا نرمش های آرام بخش علاوه بر ریلکس کردن بدن موجب کاهش پرخوری عصبی می شود.

مصرف نکردن کربوهیدرات ها 

اگر واقعا تمایل به کاهش وزن خود دارید، یک راه عالی برای انجام این کار، اجتناب از مصرف کربوهیدرات است. اما برای بسیاری از افراد کاهش کربوهیدرات ها و نان به طور کامل خیلی دشوار است. بنابراین مصرف کربوهیدرات را به 3 تا 4 روز در هفته کاهش دهید.

نوشیدن قهوه

قهوه به کاهش وزن کمک می کند. با مصرف کافئین می توانید کالری ذخیره در بدن را درطول 3 ساعت بسوزانید. بنابراین قهوه روشی عالی برای کاهش وزن و سوزاندن کالری های اضافی است. اگر قهوه دوست ندارید، می توانید نوشیدن چای را امتحان کنید. اما از نوشیدنی های انرژی زا که کالری بیشتری دارند اجتناب کنید.

نوشیدن قهوه

جویدن آدامس

جویدن آدامس راهی آسان برای کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهد که جویدن آدامس می تواند تمایل افراد به میان وعده و مصرف کالری را تا 10 درصد کاهش دهد زیرا ذهن را فریب می دهد و موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. یک ساعت جویدن آدامس برابر است با سوزاندن 11 کیلوکالری.

کاهش دما

شاید شگفت زده شوید اما دمای پایین به معنای سوزاندن کالری بیشتر است. به این دلیل که وقتی دما پایین است بدن شما باید کالری بیشتری بسوزاند تا خود را گرم نگه دارد. به خصوص اگر سرما در حدی باشد که باعث لرزیدن شود، مصرف انرژی و سوختن کالری بیشتر می شود. البته میزان چربی و لباس افراد در احساس سرما و لرزیدن موثر است. همچنین قدم زدن در برف عمیق یا پوشیدن لباس های سنگین در دمای سرد 3 تا 7 درصد کالری بیشتری می سوازند. بدن به ازای هر یک ساعت لرزیدن، تقریبا 400 کیلوکالری می سوزاند تا خود را گرم کند و دمای بدن را افزایش دهد. دمای ایده آل برای سوزاندن کالری 64 درجه است.

اضافه کردن زمان استراحت

به روزهای روتین استراحت خود، بیفزایید، حتی اگر فکر می کنید به آن نیاز ندارید. با انجام این کار ماهیچه بیشتری خواهید داشت که به بدن کمک می کند تا به طور طبیعی کالری بیشتری بسوزاند.

استراحت کردن

تکان دادن دست و پا

پژوهش ها نشان می دهد که افراد لاغر نسبت به افراد چاق در طول روز حدود 150 دقیقه بیشتر بی قرار هستند. البته این بی قراری به معنای انجام کارهای سنگین نمی باشد. برخی از کارهای کم اهمیت مانند تکان دادن دست و پا، تکان دادن دست و پا و بدن موقع صحبت کردن، پیچاندن و بازی کردن با موها و ضربه زدن با پا و انگشتان دست تقریبا 350 کیلوکالری در روز می سوزانند.

انجام روزانه این کارها در طی سال حدود پنج تا 15 کیلوگرم از وزن فرد را کم می کند. به این موارد غیر ورزشی، فعالیت های گرمازای بدون حرکت می گویند که با انجام آنها در هر ساعت می توانید حدود 100 تا 150 کالری بسوزانید.

کاهش استرس

استرس به طور کلی برای بدن شما بد است. استرس علاوه بر آسیب رساندن به بدن در طول زمان، واقعا می تواند تعداد کالری که می سوزد را مهار کند و باعث اضافه وزن بیشتر شود. بنابراین اگر استرس را از زندگی تان دور کنید، خیلی شادتر و سبک تر خواهید بود. زنان آرام بیش از 100 کالری نسبت به زنان می سوزانند.

استفاده از بشقاب های کوچک 

از نظر روانشناسی برای جلوگیری از پر خوری، غذا را داخل بشقاب های کوچک بریزید تا مجبور به خوردن غذای کمتر شوید، این طور معده شما واکنش سیری نشان می دهد.

راه کالری سوزی

اجتناب از مصرف شکر 

مصرف شکر نه تنها موجب قند خون می شود بلکه یکی از علل افزایش وزن است بنابراین باید از خوردن آن اجتناب کنید.

مسواک زدن 

بعد از اتمام غذا حتما مسواک بزنید این کار به کاهش میل غذا کمک می کند زیرا هیچ کس طعم غذا بعد از مسواک زدن را دوست ندارد. این تغییر سبک زندگی زمانی که می خواهید یک وعده غذای اضافی و یا دسر بخورید، به شما کمک می کند.

ترفند کالری سوزی و لاغری به سبک افراد تنبل

4.360
این مطلب مفید بود ؟519
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ح.ب/ن
برچسب : کاهش وزن
وبگردی