نمناک سبک زندگیخانه داری گیاهان آپارتمانی مقاوم با نگهداری آسان
گیاهان آپارتمانی ، گیاهان مقاوم آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی با خصوصیاتی که دارند در برابر شرایطی مثل کم نوری، آبیاری های نامنظم و با فاصله زیاد و رطوبت کم برخی اقلیم ها به خوبی مقاومت کرده و با اکثر مشکلاتی که در فضاهای بسته آپارتمانی وجود دارد، کنار می آیند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم و زیبا در دکوراسیون منزل

اگر به گل و گیاه و حضور سبز آن ها در فضای منزل تان علاقه دارید، باید هرطور شده انجامش دهید! نبود فضای کافی، کم نور بودن آپارتمان، نداشتن وقت برای نگهداری و بهانه های دیگری که در این رابطه می تراشید در مورد گیاهانی که قرار است به شما معرفی کنم، جواب نخواهد داد. گیاهان زینتی آپارتمانی در بدترین شرایط هم قادر به زندگی هستند و این شرایط، وضع زندگی شما و مشکلاتی که در این رابطه دارید را هم دربرمی گیرد. بنابراین، اگر یک زندگی سبز می خواهید، دست به کار شوید.

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم و در عین حال زیبا

پتوس

اگر شما از آن دسته افراد تازه کار هستید و به دنبال یک گیاه مقاوم و در عین حال زیبا برای محیط خانه و یا محل کارتان می گردید، «پتوس» بهترین گزینه پیشنهادی ما برای شماست. این گیاه زینتی نسبت به دیگر گیاهان مقاومت بیشتری در مقابل گرما و سرما از خود نشان می دهد و خبر خوب اینکه در محیط هایی که نور به اندازه کافی وجود ندارد هم می تواند رشد و تکثیر پیداکند. پتوس جزو گیاهان سریع الرشد است و مزیت آن از نقطه نظر زیبایی این است که شاخه های بالارونده آن گاه تا 5 متر هم رشد کرده و می تواند زیبایی دوچندانی به محیط زندگی تان بدهد.

 گیاهان آپارتمانی

اما مراقب باشید که گیاه را به صورت مستقیم در معرض نور آفتاب قرار ندهید. در تابستان هر 5 روز و زمستان و فصل سرما هر یک هفته گیاه را آبیاری کنید. اگر در منزل کودک کم سن و سال و یا حیوان خانگی مانند گربه دارید حتما کمی بیشتر مراقب باشید چون پتوس سمی است و اگر خورده شود باعث تحریک دستگاه گوارش و در نتیجه استفراغ خواهدشد. البته این گیاه به هیچ وجه کشنده نیست اما در صورت بلعیدن آثار مریضی و بدحالی نمایان خواهدشد. بنابراین توصیه ما به شما این است که با وجود کودک و یا حیوان خانگی بهتر است سراغ گزینه کم خطرتری باشید.

با این گیاه نگران سفر نباشید

هرچقدر هم در زمینه نگهداری از گیاهان ماهر و باتجربه باشید اما باز هم اوقاتی وجود دارد که به خاطر سفر و یا دلایل دیگر امکان حضور در محیط منزل یا محل کارتان را ندارید و در این شرایط ممکن است گیاه شما به خاطر عدم رسیدگی پژمرده شود. بنابراین اگر به دنبال یک گیاه مقاومت هستید که بتوانید برای یک هفته یا بیشتر آن را با کمترین مراقبت رها کنید، «سانسوریا» یا «معجزه سبز» می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. برگ های این گیاه، سبز رنگ و شمشیری است و جزو گیاهان کم توقع و مقاوم در برابر خشکی به حساب می آید.

جدا از تمام اینها سانسوریا هوای آلوده اطراف را به بهترین صورت تصفیه می کند و می توانید به عنوان یک تصفیه کننده قوی در منزل و یا محیط کارتان از آن نگهداری کنید. سانسوریا نور غیرمستقیم یا همان سایه را بیشتر ترجیح می دهد. از آبپاشی مستقیم روی سایه های این گیاه جدا خودداری کنید. در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان هر دو هفته سانسوریا را آّبیاری کنید. این گیاه به خاطر داشتن بافت پرآب، توانایی بالایی در مقابل بی آبی و خشکی دارد و به همین دلیل می توانید با خیال راحت به سفر بروید.

مقاوم ترین گیاه آپارتمانی

«برگ عبایی» یا «گل آسپیدیسترا» لقب مقاوم ترین گیاه آپارتمانی را در بین گیاهان مقاومی که برایتان نام برده ایم از آن خود کرده و حتی به گیاه «فولادی» نیز مشهور است. این گیاه چندان به نور و دما حساس نیست اما آبیاری آن خصوصا در فصل گرما باید متناسب باشد. برگ عبایی از خانواده سوسن است و نسبت به شرایط آب و هوایی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. در طول سال یک و یا دو بار به این گیاه آب بدهید و اگر می خواهید گیاه بزرگ تری داشته باشید هر سال برگ عبایی را به گلدان بزرگ تر انتقال دهید.

گیاهان آپارتمانی

«اکسالیس» یا گیاه عشق به خاطر داشتن برگ های زیبایش یک گل زینتی است که در بین دوستداران گل و گیاه طرفداران زیادی دارد. گیاه عشق جزو گیاهان مقاوم محسوب می شود که اگر نکات مراقبتی از گیاه را به درستی رعایت کنید می توانید تا 5 و یا 10 سال از وجود این گیاه در محیط خانه و یا محل کارتان لذت ببرید. اکسالیس در جای مرطوب و نیم سایه به خوبی رشد کرده و ارتفاعی بین 15 تا 30 سانتیمتر و گستردگی بین 30 تا 40 سانتیمتر دارد. گل های این گیاه سفید، صورتی و یا بنفش است و شاخ و برگ آن در طول روز باز و بسته می شوند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم استنوکارپوس

استنوکارپوس از گیاهان آپارتمانی مقاوم و بسیار زیباست که در برابر شرایط نامساعد محیط، بخصوص تغییرات زیاد دما مقاومت بسیار خوبی دارد. این گیاه که یک گیاه استرالیایی است، در فضای آن جا رشد زیادی می کند و سر به فلک می کشد، اما در محیط آپارتمان ها و با توجه به شرایطی که هست، نباید انتظار رشد بیش از دو متر از آن داشته باشید. استنوکارپوس، برگ های زیبایی دارد که بریدگی های جذابی رو سطح آن ها به چشم می خورد. گلهای این گیاه، قرمز رنگ و خوشه ای هستند و تنها در گیاهانی دیده می شوند که به بلوغ کامل رسیده باشند. این گیاه در زمان رشد خود به قیم نیاز دارد، ولی با رشد ساقه و قوی تر شدن آن می تواند به تنهایی بایستد. لازم است بدانید که استنوکارپوس هم مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی مقاوم دیگر به آبیاری بیش از حد حساس است، پس باید در آب دادن به آن دقت داشته باشید.

 گیاهان آپارتمانی

بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه، کنار پنجره است؛ به طوری که بتواند نور کافی دریافت کند. البته باید توجه داشته باشید که گلدان را در معرض نور مستقیم و شدید قرار ندهید.

دمای مورد نیاز این گیاه، حداقل چهار درجه سانتی گراد در فصول سرد و حداکثر بیست و چهار درجه سانتی گراد در فصول گرم می باشد. میزان اکسیژن هوا نیز باید کافی باشد.

خاکی که استنوکارپوس در آن قرار می گیرد، باید همیشه مرطوب باشد. برای آبیاری این گیاه توجه داشته باشید که سطح خاک خشک شده باشد. در تابستان ها هفته ای دو بار و در زمستان ها یک بار آب دادن به این گیاه کفایت می کند. رطوبت خاک در دمای خیلی پایین می تواند کم تر باشد، اما بهتر است هر هفته دو بار رطوبت گیاه را تمدید کنید.

مقاومترین گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها

برگرفته از ایران آذین - پویانو -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 12 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف