گیاه هیپوستس
گیاه هیپوستس نوعی درختچه همیشه سبز است و برگ های به رنگ سفید یا صورتی دارد و برای تصفیه هوای محیط اطراف بسیار مفید است.

گیاه هیپوستس یا گل سنگ خال صورتی

گیاه هیپوستیس متعلق به آفریقای جنوبی ، آسیای شرقی و ماداگاسکار است و می‎تواند تا حدود 1 متر رشد کند . این گیاه نوعی درختچه همیشه سبز است و دارای برگ هایی است که بسته به نوع گونه گیاه ، دارای لکه هایی به رنگ سفید یا صورتی می ‎باشد . این گیاه که دارای بیش از 100 گونه مختلف است ، در خارج از محیط منزل می ‎تواند تا چندین و چند سال عمر کند . با این حال می ‎توانید این گیاه را در محیط منزل خود و در اندازه ای کوچکتر پرورش دهید و همچنین در صورتی که تمایل به کاشت این گیاه در کنار گیاهان دیگر دارید ، بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که نیازمند شرایط رشد مشابه ای با گیاه هیپوستس باشند . یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد گیاه هیپوستس این است که این گیاه به تصفیه هوای محیط اطراف خود کمک می ‎کند و بنابراین اگر به دنبال گیاهی مفید برای پاکیزگی هوای منزل خود هستید ، این گیاه را پرورش دهید . 

شرایط رشد و نگهداری

آبیاری

گیاه هیپوستس به خاک مرطوب نیازمند است اما رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه خواهد شد . قبل از آبیاری مجدد گیاه اجازه دهید که سطح بالایی خاک کاملا خشک شود که کمبود آب نیز باعث پژمرده شدن و خشک شدن برگ های آن می ‎شود . برای آبیاری گیاه هیپوستس همیشه آب را بر روی خاک گیاه بریزید و از آبیاری برگ های آن خودداری کنید زیرا این امر باعث بروز برخی لکه ها بر روی برگ های گیاه می ‎شود و لازم به ذکر است که گونه های کوچک این گیاه در مقایسه با گونه های بالغ از رشد سریع تری برخوردار هستند .

 گیاه هیپوستس

نور

گیاه هیپوستس نیازمند نور زیاد اما غیر مستقیم آفتاب است بنابراین از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید که در غیراین صورت، گیاه خواهد سوخت و همچنین در صورت نگهداری آن در محیط های کم نور، رنگ گلبرگ های گیاه کمرنگ و کمرنگ تر خواهد شد و ممکن است بر روی آن لکه هایی ایجاد شود . نور مناسب باعث پر رنگ تر شدن گلبرگ های گیاه می ‎شود. بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه قرار دادن آن در کنار پنجره پوشیده شده با پرده است . این گیاهان همچنین با استفاده از نور مصنوعی لامپ های فلورسنت نیز به رشد خود ادامه خواهند داد . 

دما

دمای مورد نیاز برای پروش گیاه خال خالی دمای 21 تا 23 درجه سانتی گراد است که در این بازه دمایی ، گیاه از رشد بسیار مناسبی برخوردار خواهد بود . از نگهداری این گیاه در مناطق دارای دمای پایین تر از 15 درجه سانتی گراد خودداری کنید . 

خاک

گیاه خال خالی نیازمند خاک غنی و مملوء از مواد آلی است و برای غنی سازی خاک این گیاه قبل از کاشت مقداری مواد کمپوست به خاک مورد نظر اضافه کنید . 

کوددهی

چنانچه در این بخش از نمناک اشاره کرده ایم گیاه هیپوستس نیازمند کوددهی در دفعات و مقادیر بالا است . بهتر است این گیاه را ماهی یک بار با استفاده از کود آلی که برای گیاهان خانگی طراحی شده است ، تغذیه کنید.

گیاه آپارتمانی

 تکثیر

برای پرورش این گیاه هم می ‎توانید از کاشت بذر استفاده کنید و هم قلمه زنی . برای انجام قلمه زنی ابتدا یکی از ساقه های گیاه را برش داده و از آن جدا کنید . شما می ‎توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید که البته نیازی به انجام این کار نیست زیرا گیاه هیپوستس با قرار گرفتن در آب به مدت چند روز به راحتی ریشه زایی خواهد کرد . بعد از این که ریشه های جدید ایجاد شدند ، قلمه ها را درون خاک غنی و مرطوب بکارید و آن را در محیطی با شرایط دمایی و نور مناسب نگهداری کنید . 

گونه های مختلف گیاه هیپوستس / خال خالی

همانطور که گفته شد ، گیاه هیپوستس دارای بیش از 100 گونه مختلف است . در این قسمت به ارائه چند مورد از گونه های مختلف این گیاه خواهیم پرداخت .

کارمینا :

این گونه از گیاهان خال خالی دارای برگ های به رنگ سبز و قرمز می ‎باشند .

کافتی :

این گونه از گیاهان هیپوستس دارای اندازه کوچک تری به نسبت سایر این گونه گیاهان اند و تا 20 سانتی متر رشد می ‎کنند . این گیاهان بسیار نیرومندند و از رشد سریعی برخوردارند . تنوع رنگی در این گیاهان بالا بوده و شامل رنگ های سفید ، قرمز، صورتی و . .. می‎ باشد و این گیاهان به صورت عمده به فروش می ‎رسند .

بروکاد صورتی :

این گیاهان دارای برگ های سبز همراه با لکه هایی به رنگ صورتی هستند .

لکه صورتی :

این گونه گیاهان نیز همانند گونه قبلی دارای برگ هایی به رنگ سبز و لکه های صورتی می ‎باشند .

پرپاریانا :

این گیاهان دارای برگ های سبز مایل به بنفشند .

سپلش سریز :

این گیاهان دارای گل هایی متنوع به رنگ سفید و قرمز می ‎باشند .

ویت :این گونه منحصر به فرد از گیاهان هیپوستس دارای برگ هایی به رنگ سفید می ‎باشند .

گونه های مختلف این گیاهان دارای تنوع رنگی بالایی از قبیل بنفش ، قرمز، سفید و ... هستند و می ‎توان آن ها را به راحتی با هر رنگ دکوراسیونی تطبیق داد . 

 هیپوستس

آفات و بیماری ها

این گیاهان مستعد در معرض قرار گرفتن حشرات سفید ، شته ها و بیماری های مرتبط با اشکالات غذایی هستند . برای از بین بردن این آفات استفاده از محلول آب و صابون بر روی برگ های گیاه ، مثمر ثمر واقع خواهد شد و همچنین آبیاری بیش از حد گیاه احتمال بروز کپک های پودری در نواحی مختلف آن را افزایش خواهد داد ، در صورت مشاهده این بیماری در گیاه خود آبیاری آن را برای مدتی به تعویق بیندازید .

 سمی بودن

خوشبختانه این گیاه برای حیوانات و انسان ها غیر سمی است و نیازی به نگرانی در این زمینه وجود نخواهد داشت . 

برخی سوالات متداول

آیا می‎ توان این گیاه را در فصول گرم سال در خارج از فضای منزل نگهداری کر د؟

بله ، همانند سایر گیاهان می ‎توانید این گیاه را در فصول گرم سال در خارج از محیط منزل و در نقاط سایه دار و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید اما باید به خاطر داشته باشید که قبل از سرد شدن هوا گیاه را به منزل منتقل کرده و در محیطی دارای شرایط مناسب دمایی نگهداری کنید .

 آیا می ‎توان این گیاه را در باغ و باغچه پرورش داد ؟

بله ، می ‎توانید این گیاه را در فضای باز پرورش دهید اما باید توجه داشته باشید که این گیاه در فضای باز تا 1 متر رشد خواهد کرد. به صورت یک قاعده کلی گیاه هیپوستس با محیط اطراف خود سازگاری پیدا خواهد کرد و در صورت نگهداری در منزل ، از رشد کم تری برخوردار خواهد بود . 

آیا گیاه هیپوستس نیازمند مراقبت خاصی است ؟

گیاه هیپوستس معمولا نیازمند مراقبت خاصی نمی ‎باشد و در صورت تامین نیاز های دمایی ، آبیاری و نوری، از رشد مناسبی برخوردار خواهد بود .

در صورت تامین مراقبت های لازم گیاه هیپوستس شما دارای شاخ و برگ های پرپشتی خواهد شد و زیبایی خیره کننده ای خواهد داشت که این امر همچنین برای شما امکان تکثیر گیاه را نیز فراهم خواهد کرد . این گیاه هرچه بالغ تر شود ، نرم تر و تمیز تر خواهد شد .

روش مراقبت و پرورش گیاه هیپوستس یا گل سنگ خال صورتی

4.426
این مطلب مفید بود ؟233
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی