درمان بیماری پسوریازیس
پسوریازیس از یک کلمه یونانی به معنای خارش مشتق شده است، این بیماری خود ایمنی ظاهر نا زیبایی به پوست می دهد و مشکلاتی برای مبتلایان به وجود می آورد.

با بیماری پسوریازیس یا همان صدفک آشنا شوید

پسوریازیس از یک کلمه یونانی گرفته شده است که معنای آن خارش پوست می باشد. این بیماری ظاهر زشتی به پوست می دهد و سختی هایی برای مبتلایان به این بیماری به وجود خواهد آورد.

پسوریازیس چه نوع بیماری است ؟

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که سلول های پوستی را تحت تاثیر قرار می دهد ، این بیماری باعث افزایش ساخت سلول بر روی پوست و به وجود آمدن تکه های قرمز خواهد شد که گاهی این تکه ها نقره ای هستند و بسیار دردناک می باشند. درمان های مربوط به پسوریازیس شامل کرم های دارویی ، استروئید ها ، مصرف قرص ، شربت و داروهای بیولوژیک است که سیستم ایمنی را هدف قرار می دهد. اگر فرد در طول درمان در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد ، ممکن است که درمانش بهتر پیش برود. به همین دلیل باید در کنار مصرف دارو، خود مراقبتی داشته باشد که در این قسمت از نمناک به طور کامل در این باره توضیح خواهیم داد :

نور آفتاب چگونه به درمان پسوریازیس کمک می کند ؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند تاثیر مثبتی روی علائم پسوریازیس داشته باشد. زیرا سطح ویتامین D را افزایش می دهد که گاهی اوقات نقش مهمی را در پسوریازیس ایفا می کند. اشعه های UVخورشید ، اشعه های فرابنفش را حذف می کند. تفاوت بین این دو اشعه یو وی در طول موج آن ها است. اشعه UVA معمولاً به سطح عمیق تری از پوست نفوذ می کنند اما اشعه UVB معمولا روی سطح پوست قرار می گیرند.

تحقیقات نشان می دهد که اشعه های یو وی روی سیستم ایمنی تأثیرگذار هستند و می توانند علائم پسوریازیس را کاهش دهد. اشعه های طبیعی UVA به تنهایی برای علائم پسوریازیس موثر نیستند اما UVB نقش موثری در این زمینه دارد.

قرار گرفتن در معرض اشعه UVB می تواند سرعت رشد سلول های پوستی که عاملی برای پسوریازیس هستند را کاهش دهد. این پروسه باعث بهبودی التهابات و کاهش علائم این بیماری می شود.

بیماری پسوریازیس

ویتامین D

نور خورشید باعث ایجاد ویتامین D در بدن می شود که عملکرد مهمی در بدن ما دارد. ویتامین D به صورت طبیعی در مواد غذایی نیز وجود دارد اما بخش عظیمی از آن از طریق نور خورشید به بدن ما می رسد. کمبود ویتامین D معمولا در بین افراد مبتلا به پسوریازیس شایع است.

البته هنوز به طور قطع مشخص نشده است که آیا افزایش ویتامین D به بهبود علائم پسوریازیس کمک می کند و یا نور خورشید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

متخصصان پوست معمولاً پیشنهاد می کنند که افراد مبتلا به پسوریازیس از کرم های موضعی استفاده کنند که حاوی ویتامین D هستند. این کرم ها ظاهر بد این بیماری بر روی پوست را از بین می برند.

درمان بیماری پسوریازیس

اما سوال اینجاست که دقیقا چه مقدار نور خورشید مورد نیاز است ؟

همان طور که گفتیم نور خورشید می تواند در درمان این بیماری موثر باشد اما باید به طور تدریجی ، قرار گرفتن در معرض آن را افزایش داد. همچنین باید محدودیت هایی را نیز در نظر بگیرید تا از آسیب هایی که حساسیت پوستی شما را افزایش می دهند ، جلوگیری کنید.

قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از موارد زیر اطمینان حاصل کنید :

- همه نواحی پوست شما که دچار پسوریازیس شده است ، باید به اندازه مساوی در معرض نور خورشید قرار بگیرد.

- همچنین باید از ضد آفتاب برای کل پوست خود استفاده کرده باشید.

- هر روز در یک زمان مشخص به مدت 5 الی 10 دقیقه نواحی پسوریازیس را در معرض نور خورشید قرار دهید که با این کار بدن شما به طور موثر نور خورشید را جذب می کند و خطرات احتمالی نیز کاهش می یابد.

البته قرار گرفتن در معرض نور خورشید به همه توصیه نمی شود. پزشکان درمان هایی مثل PUVA را نیز برای فرد در نظر می گیرند که یک نور درمانی است و ترکیبی از اشعه های UVA و یا دارو را به بدن فرد می رساند. بهتر است که این درمان حتما زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام شود زیرا تعیین میزان قرار گرفتن در معرض نور بسیار حیاتی و لازم می باشد.

بیماری پسوریازیس

مراقبت از خود در برابر نور خورشید

همانطور که افراد مبتلا به پسوریازیس نیز باید از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنند.

- ضد آفتاب

انواع مختلفی از ضدآفتاب ها وجود دارند که معمولاً انتخاب مناسب ترینشان کار سختی می باشد. افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند، باید ضد آفتابی را انتخاب کنند که ویژگی های زیر را داشته باشد :

- اس.پی.اف ضد آفتاب باید حداقل 30 باشد.

- دقت کنید که روی آن از عبارت. “broad-spectrum” استفاده شده باشد که نشان دهنده محافظت در برابر اشعه یو وی است.

- ضد آفتاب شما باید مقاوم در برابر آب باشد که حتی موقع شنا کردن و یا عرق کردن زیر نور خورشید ، اثر خودش را حفظ کند.

- ضد آفتاب های آلرژنیک استفاده کنید که مخصوص پوست های حساس می باشد و هیچ اثری ندارد.

- بعضی از مواد شیمیایی در ضد آفتاب ها ممکن است که عاملی برای حساسیت شوند. به همین دلیل باید از پزشک خود بخواهید که موارد ممنوعه را به شما اطلاع دهد.

درمان بیماری پسوریازیس

سایر نکات در صورت ابتلا به بیماری پسوریازیس

در صورت ابتلا به این بیماری ، راهکارهای زیر را در پیش بگیرید :

- همیشه از کلاه ، شلوار های بلند و بلوزهای آستین بلند استفاده کنید تا پوست شما بیش از حد در در معرض نور خورشید قرار نگیرند.

- بعضی از لباس ها و کلاه ها داخل خود ضدافتاب دارند که معمولاً متخصصان پوست در چنین شرایطی آن ها را پیشنهاد می کنند.

- از عینک آفتابی برای جلوگیری از حساسیت چشم در برابر آفتاب استفاده کنید.

- حتما در مکان هایی قرار بگیرید که سایه می باشد.

- سعی کنید که مدت زمان بیشتری را در داخل خانه سپری کنید.

- اگر بیمار هستید ، زیر چتر یا درخت قرار بگیرید.

- حتماً به یاد داشته باشید که قرار گرفتن در معرض بالای نور خورشید برای شما آسیب زننده است.

- نور خورشید در روزهای بارانی و برفی نیز نباید بیش از حد به پوست شما برسد.

راه ساده درمان بیماری پسوریازیس (صدفک )

3.4118
این مطلب مفید بود ؟8137
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی