جینکو
“جینکو” درختی خزان دار و دو پایه می باشد که رشد بسیار کندی دارد و بیشتر در مناطق جنوب چین و شرق آسیا می روید.

گیاه جینکو

مشخصات گیاه شناسی

جینکو درختی دو پایه بوده و خزان دار بوده و رشد آن بسیار کند است. منشا این گیاه جنوب چین و شرق آسیا (کره و ژاپن) گزارش شده است. بعضی، قدمت وجود آن را بیش از 200 میلیون سال و بعضی منابع بیش تر از 250 و حتی 270 میلیون سال می دانند.
ارتفاع این درخت به 40 متر می رسد. قطر تنه آن بین سه تا چهار متر است که با افزایش سن گیاه به 8 تا 10 متر می رسد. رنگ چوست درخت خاکستری روشن تا قهوه ای روشن است. گستردگی تاج این درخت در حدود چهار متر است و در درختان مسن به 8 تا 10 متر هم می رسد.
تاج درخت های جوان هرمی شکل با شاخه های رو به بالا بوده و از قابلیت رشد مرکزی برخوردار است. شاخه های جانبی به صورت مارپیچ و مورب روی تنه اصلی رشد می کنند. شکل درخت با افزایش سن از حالت هرمی خارج و کم و بیش گسترده می شود. درخت جینکو دو نوع شاخساره تولید می کند. شاخساره های بلند که دارای برگ های پهن همراه جوانه های جانبی هستند و شاخسار های کوتاه با برگ های خوشه ای که بدون میانگره بوده و فاقد جوانه های جانبی هستند.
شاخساره های بلند ساختار چوبی درخت را تشکیل داده و مسئول تولید نقاط رشد جدید روی درخت می باشند. در حالی که شاخساره های کوتاه وظیفه تولید برگ ها را به عهده دارند این شاخساره ها در شرایط اقلیمی و فیزیولوژیکی خاص به یکدیگر تبدیل می شوند. درخت جینکو در سن 25 تا 30 سالگی دارای ساختار زایشی می شود. درخت جینکو دارای برگ های ویژه بادبزنی شکل با یک یا چند لوب و رگ بندی دو شاخه ای مکرر بوده و دارای دمبرگ طویل می باشد. لبه برگ ها بر روی شاخساره های کوتاه و در محل قاعده شاخساره های بلند، کامل یا در تکه انتهایی دو قسمتی است، در حالی که برگ های قسمت های بالای شاخساره های بلند همیشه دارای لبه دو قسمتی بوده و با بریدگی عمیقی به دو لوب تقسیم شده اند (عبارت بی لوبا به همین علت است). طول برگ ها 8 تا 13 و عرض آنها 5 تا 8 سانتی متر است.
 
کاشت درخت جینکو

درخت و گیاه جینکو

 
گل های نر به صورت خوشه ای سه تا شش تایی و به طور آویزان بر رو شاخه قرار می گیرند. طول آنها 2/1 تا 2/2 سانتی متر بوده و دارای پرچم های منعددی است. دانه های گرده به شکل قایق با یک دهانه پهن و باز بوده و گرده افشانی آن توسط باد انجام می شود. مدت زمان گرده افشانی متفاوت و بستگی به شرایط اقلیمی محل رویش داشته و از اواسط زمستان تا اواسط بهار انجام می گیرد.
اندام های ماده به طول 1 تا 5/1 سانتی متر بر روی یک پایه به طول تقریبی 5 سانتی متر قرار گرفته و اغلب دو شاخه می باشند. هنگام گرده افشانی از انتهای تخمک ها مایع لزجی ترشح می شود که نقش موثری در جذب دانه های گرده که توسط باد جابجا می شوند، دارند.
 
مرحله نمو گامتوفیت نر در درون تخمک طی یک دوره سه تا پنج ماهه صورت می گیرد و با تولید یک جفت اسپرماتوزوئید به اوج خود می رسد. در زمان مناسب یکی از آنها رها شده و با حرکت به سمت سلول تخم (تخمک) رفته و آن را بارور می کند. عمل باروری در طول تابستان صورت می گیرد. مدتی پس از لقاح، رشد جنین آغاز شده و تخمک های بارور شده، میوه را تشکیل می دهند. میوه شفت مانند بوده و دارای یک پوشش خارجی آبدار و گوشتی به رنگ قهوه ای مایل به نارنجی است. که به حالت آویزان روی شاخه مشاهده می شوند.
 
لایه خارجی در میوه کاملا رسیده سبز رنگ یا مایل به ارغوانی می شود. میوه ها معمولا در فصل پاییز رسیده، از گیاه جدا شده و به اطراف پراکنده می شوند.
میانبر میوه های رسیده حاوی مقادیر زیادی اسید بوتانوئیک و اسید هگزانوئیک می باشد که سبب ایجاد بوی نامطبوع، متعفن و تهوع آور در میوه می گردند. به همین دلیل توصیه می شود برای کشت این گیاه در پارک ها و باغ ها از درختان نر که روی پایه بذری پیوند شده اند استفاده شود. میوه هایی که روی جاده ها و پیاده روها می افتند به علت لزج بودن می توانند سبب تصادف اتومبیل ها گردند. دانه های جینکو باریک و بیضی شکل به طول 5/2 تا 5/3 و ضخامت 6/1 تا 2/2 سانتی متر بوده و زرد رنگ می باشند. این گیاه دیپلوئید (4=n2) می باشد.
 
میوه ی جینکو دارای قسمت گوشتی آب دار با بوی بد بوده و دانه ای در وسط آن است. این دانه شبیه دانه ی بادام می باشد و در بعضی از مناطق آسیا به عنوان خوراکی به فروش می رسد. این درخت، بومی چین بوده و در ژاپن نیز گسترش دارد. کشت جینکو در سال های اخیر در مناطق مختلفی از جهان از جمله در ایران معمول گشته است. این درخت دارای رشد بسیار کند و آرامی می باشد.

ترکیبات موثر جینکو

قسمت مورد استفاده جینکو برگ های آن می باشد که ترکیبات آن به شدت تحت تأثیر فصل برداشت آن است. بیش ترین درصد مواد و تغییرات آن، مربوط به فصل پاییز می باشد. به طور خلاصه ترکیبات مهم آن شامل موارد زیر است:
• فلاونوئیدها:بیش از 40 فلاونوئید مختلف تاکنون در برگ های درخت جینگو شناخته شده اند که شامل بیلوبتین، جینکتین، ایزوجینکتین، سیادوپیتی زین، کورستین، کامفرول و ایزورامنتین می باشند.
• ترپنوئیدها:که بیش تردی ترین هستند شامل بیلوبالید، و جینگولیدهای A، B، C،J و M می باشند.
• اسیدهای آلی:که از جمله اسید شیکمیک، اسید وانیلیک، اسید آسکوربیک، اسید پاراکوماریک و مشتقات اسید بنزوئیک هستند.
• ترکیبات دیگر:از جمله کربوهیدرات ها، الکل ها، کربورهای خطی و کتون های دانه که دارای حدود 38 درصد کربوهیدرات، 4 درصد پروتئین، 2 درصد چربی، آلکالوئیدها، اسید آمینه، گلوکزیدهای سیانوژنیک و فنول ها است.
اصولا عصاره جینکو را بر حسب وجود 24 درصد فلاونویید گلوکوزیدها استاندارد می نمایند.

تاریخچه

با توجه به قدمت درخت که مربوط به بیش از 200 میلیون سال پیش می باشد، آن را به نام فسیل زنده یاد می کنند و از آن جا که فسیل های به جا مانده از این درخت در نواحی جنوب شرقی چین و هندوچین پیدا شده است، احتمال رویشگاه اصلی آن در این نواحی به یقین مبدل شده است. به نظر می رسد که تمام جینکوهای موجود در آمریکای شمالی، اروپا و نقاط دیگر کره ی زمین در عصر یخبندان دوره ی اول از بین رفته و فقط در چین از این خطر نجات یافته اند. این گیاه در سال 1710 به وسیله ی اگلبرت کمپفر به اروپا برده شد و در سال 1771 توسط گیاه شناس مشهور، لینه مورد مطالعه و نام گذاری علمی شد.
جینکو در چین به نام پنجه اردک گفته می شود؛ چرا که شباهت زیادی به آن دارد. این گیاه از قدیم به عنوان یکی از گیاهان با اهمیت چین محسوب می شده و برای آن آثار تقویت کننده ی قلب و ریه قایل بوده اند. در اسناد باقی مانده از طب چین قدیم این گونه استنباط می شود که پودر برگ های آن را به منظور درمان آسم به طریقه ی استنشاقی استفاده می کرده اند. در دست نوشته های سانسکریت از اثرات عصاره ی این گیاه به عنوان اکسیر طولانی کننده عمر یاد شده است.

تکثیر جینکو

روشهای معمول ازدیاد این درخت از طریق بذر، پیوند و قلمه است. ازدیاد از طریق بذر در خاک سبک شنی، در شاسی سرد در پاییز و زمستان صورت می گیرد. ازدیاد این درخت بوسیله پیوند و کوپیوند نیز می تواند صورت گیرد. روش قلمه زدن برای تولید گیاهانی با جنسیت مشخص استفاده می شود. استفاده از هورمون IBA و سیستم مه پاشی، ریشه زایی را تسهیل می کند. از ریزازدیادی نیز برای تکثیر کهن دار استفاده می شود.
روشهای معمول ازدیاد این درخت از طریق بذر، پیوند و قلمه و کشت بافت است. ازدیاد از طریق بذر در خاک سبک شنی، در شاسی سرد در پاییز و زمستان صورت می گیرد. ازدیاد این درخت بوسیله پیوند و کوپیوند نیزمی تواند صورت گیرد. روش قلمه زدن برای تولید گیاهانی با جنسیت مشخص استفاده می شود. استفاده از هورمون IBA و سیستم مه پاشی، ریشه زایی را تسهیل می کند. از ریزازدیادی نیز برای تکثیر ژینکو استفاده می شود.
مهمترین منطقه تولید بذر ژینکو در چین است در این نهالستان ،کو ددهی و آبیاری زیاد ،سرزنی ،حلقه برداری ،هرس ، بازجوانی درختان مسن ،گرده افشانی مصنوعی و پیوند شاخه های گل دهنده نر روی درخت ماده سبب ازدیاد بذر دهی می گردد.

پرورش ژینکو به منظور تولید بذر

مهمترین منطقه تولید بذر ژینکو در چین است. در این نهالستانها، آبیاری زیاد، کوددهی، سرزنی، حلقه برداری، هرس، بازجوان سازی درختان مسن، گرده افشانی مصنوعی، پیوند شاخه های گل دهنده نر روی درخت ماده، سبب ازدیاد بذردهی می شود.

پرورش کهن دار به منظور تولید برگ

ژینکو به طوراختصاصی به منظور تولید برگ، برای استخراج مواد مؤثر از سال 1980 کشت می شود. نهالستانها برای برداشت برگ ژینکو ابتدا در فرانسه تأسیس شدند و بعد در سومتر، جنوب کارولینا کشت وسیعی انجام گرفت. در سومتر 25000 درخت درهر هکتار وجود دارد که به فاصله 40 سانتیمتری از هم در ردیفهایی به فاصله یک متر کشت شده اند. برای 400 هکتار نهالستان در سومتر، این مقدار به ده میلیون درخت در هکتار می رسد. از سال 1990 پرورش دهندگان چینی به سرعت افزایش یافتند. وسعت کل کشت در چین در حدود 5000 هکتار است.

نگهداری گیاه جینکو

نگهداری این درخت به علت مقاوم بودنش ساده می باشد.
ژینکو در برابر برف و باران مقاوم می باشد و حتی در سایه نیز رشد می کند ولی بهتر است در جای آفتابی قرار گیرد.
خاک خوب زهکشی شده و مرطوب نیاز دارد. تا دمای -28 درجه را تحمل کرده و به نور آفتاب کامل احتیاج دارد به خاکی سبک با زهکشی خوب نیاز داشته و باید خاک آن بین دو آبیاری حدودا مرطوب باشد.
در برابر بیماری ها مقاوم می باشد.

خواص دارویی جینکو

بذرهای آن هزاران سال است که در طب سنتی چین به عنوان داروی قابض برای ریه استفاده می شود تا آسم و سرفه را درمان کند. همچنین آن را تصفیه کننده خون، کمک کننده هاضمه، ضد کرم، تب بر و آنتی بیوتیک می دانند. اولین کاربرد برگ ها در چین، در سال 1436 برای درمان بیماری های پوست و زخم های سر گزارش شده است.
عصاره برگ ژینکو، فعالیت بیولوژیکی وسیعی دارد. عصاره خالص برگ گیاه، دارای عمل بازکنندگی عروق شریانی و فعال کننده گردش خون در شرائین است که خود موجب رساندن خون بیشتر به بافت ها می شود. عصاره برگ آن جریان خون را به مغز افزایش می دهد و در نتیجه حافظه و توانایی فکری بهبود می یابد.
عصاره های استاندارد شده آن برای انواع بیماری ها و نارسایی های ذهنی و فیزیکی مرتبط با سن، درمان آلزایمر، اسکیزوفرنی، پارکینسون، نقص حافظه مرتبط با سن، ناتوانی مغزی، افسردگی و اضطراب، درمان طنین مزمن گوش یا زنگ گوش، لنگی متناوب، سرگیجه مزمن، نارسایی های جنسی، درد معده، بیماری های پوستی، ایجاد لخته در رگ و سایر اختلالات قلبی، عروقی و اعصاب مرکزی مؤثر است.
فرآورده های ژینکو از برگ طبیعی آن یا از عصاره برگش بدست می آید و به شکل دارویی قرص، کپسول و عصاره مایع، انواع خوردنی ها و لوازم آرایش، کرم های پوست و شامپو و صابون در دسترس هستند.

جینکو ضد آلزایمر است

نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که جینکو قادر است جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را بگیرد و علائم آن را کمتر کنند. البته نتایج پژوهش ها گاهاً متضاد از آب در آمده است. به عنوان مثال در سال 2008 محققان آمریکایی روی 3000 داوطلب بررسی هایی انجام دادند و هیچ تأثیر مشهودی از این گیاه برای مقابله با زوال قدرت عقل مشاهده نکردند. اما بر عکس نتایج پژوهش های سال 2010 نشان می دهد که جینکو روی عملکرد قدرت درک ذهنی انسان تأثیر مثبتی می گذارد.

روش مصرف

جینکو به صورت کپسول در داروخانه ها و عطاری ها موجود است. داروهای دیگری نیز وجود دارد که از این گیاه درست شده اند. با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم از خواص این گیاه بهره مند شوید.
جینکو برای تقویت قدرت جنسی آقایان
از آن جایی که جینکو باعث بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به بافت ها می شود می تواند باعث نعوظ بهتر آقایان شده و به این ترتیب لذت جنسی آن ها را بالا ببرد. نتایج یک پژوهش آلمانی که روی 60 مرد انجام شد نشان می دهد مصرف روزانه 60 میلی گرم جینکو بعد از دو ماه مشکل زود انزالی آن ها را بهبود داده است.
نتایج پژوهش دیگری که در سال 1998 منتشر شد نشان می دهد که این گیاه برای رفع ناتوانی جنسی ناشی از مصرف داروهای ضدافسردگی مفید است.

روش مصرف

برای مقابله با مشکلات جنسی می توانید از کپسول های موجود در داروخانه ها یا عطاری ها استفاده کنید. توصیه می کنیم اول با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
جینکو جریان خون در مویرگ ها را تحریک می کند و به این ترتیب می تواند باعث تسکین وز وز گوش شود
جینکو برای جلوگیری از سکته ی قلبی و مغزی
جینکو برای سلامت رگ ها مفید است. اول به این دلیل که این گیاه حاوی ترکیباتی است که به افزایش قطر رگ ها کمک کرده و باعث گردش خون بهتری می شود. دوم به این دلیل که ترکیبات موجود در این گیاه از انباشته شدن چربی ها و جرم ها در رگ ها که در نهایت به تصلب شرایین منجر می شود پیشگیری می کند. نتیجه این می شود که این گیاه خطر تشکیل لخته و در نهایت سکته ی قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

روش مصرف

می توانید با پزشک یا داروساز مشورت کرده و از کپسول های این گیاه استفاده کنید.
جینکو وز وز گوش را تسکین می دهد
وز وز گوش یک حالت آزار دهنده است که معمولاً درمان معجزه آسایی هم ندارد. با این حال یک راه حل ساده دارد:گیاه جینکو.
جینکو جریان خون در مویرگ ها را تحریک می کند و به این ترتیب می تواند باعث تسکین وز وز گوش شود. با وجود اینکه نتیجه ی برخی از پژوهش ها از بی تأثیر بودن این گیاه حکایت می کنند در عوض نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهد که جینکو برای تسکین وز وز گوش به خصوص اگر کمتر از یک سال از شروع آن گذشته باشد موثر است.

روش مصرف

اگر شما هم از مشکل وز وز گوش رنج می برید می توانید این گیاه را امتحان کنید. می توانید با نظر پزشک، عطار یا داروساز از کپسول های جینکو استفاده کنید.
جینکو حافظه را تقویت می کند
جینکو جریان خون رگ ها و حتی مویرگ های مغز را تحریک می کند و باعث بهبود عملکرد مغز شده و حافظه را تقویت می کند. نتایج پژوهشی که روی 35 داوطلب بین 30 تا 59 ساله انجام شد نشان می دهد که مصرف جینکو به ویژه حافظه ی کوتاه مدت را تقویت می کند.

روش مصرف

یک قاشق چای خوری برگ خشک گیاه جینکو را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده و میل کنید. هر روز 3 فنجان از این جوشانده بنوشید. اگر دو به شک هستید نظر پزشک یا عطار را جویا شوید.
جینکو برای مقابله با بیماری رینود
آیا در فصل سرما انگشتانتان سفید، سرد و بی حس می شوند؟ احتمال دارد که دچار اختلالی در گردش خون شده باشید که به آن بیماری رینود می گویند. در 90 درصد موارد مسئله ی مهمی نیست. اما با این حال بیماری یا پدیده رینود آزار دهند و دردناک است. در این مورد نیز جینکو می تواند راه گشا باشد. سازمان جهانی سلامت تأثیر مثبت این گیاه را برای درمان بیماری رینود تایید کرده است.
 
maidenhair tree

جینکو چه عوارضی دارد ؟

روش مصرف

برای درمان این پدیده از داروهایی که از جینکو تهیه می شود مثل قرص تاناکان استفاده کنید. بهتر است اول با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی

از این گیاه به عنوان یک مکمل بی خطر یاد می شود؛ مگر در شرایط نادر که ممکن است به سبب وجود تضاد با دیگر دارو ها موجب بروز عوارض جانبی در بدن شود. مصرف جینکو ممکن است منجر به بیماری های گوارشی از جمله اسهال و استفراغ شود. همچنین بروز سردرد و حالت تهوع در برخی از موارد نیز دیده شده است. این دارو ممکن است منجر به به وجود آمدن جوش و ضعف در ماهیچه ها نیز بشود. خونریزی یکی از عوارض جانبی خطرناک و در عین حال نادر این گیاه است. بهتر است افرادی که مشکلات خونی دارند و یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، از مصرف آن خودداری نمایند. بیماران دیابتی نیز بهتر است تحت مراقبت پزشک خودشان جینکو را مصرف کنند. بهتر است برای مصرف این گیاه قبل از هر چیز، با دکتر خود نسبت به میزان و نحوه مصرف آن مشورت کنید.
در نهایت جینکو یک گیاه بسیار مفید است و اکثر ما می توانیم از فواید مصرف آن بهره ببریم و به سلامت مغز و چشم خود کمک کنیم و راندمان آن ها را بهبود بخشیم. میلیون ها نفر در سراسر دنیا این گیاه را مصرف می کنند. پزشکان نیز مصرف آن را برای بهبود سلامت مغز نیز توصیه می کنند.

معرفی و راهنمایی کاشت و نگهداری گیاه جینکو

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
منبع : نمناک - / ک.ک
وبگردی