خواص سبزی پلو با ماهی

خواص سبزی پلو با ماهی شب عید

کد مطلب : 12680زمان مطالعه : 2 دقیقه
خواص سبزی پلو با ماهی شب عید را به عنوان یک غذای سنتی و اصیل ایرانی از زبان یک متخصص تغذیه می خوانید. به گفته ی متخصصان تغذیه سبزی پلو ماهی شب عید 3 واحد از هرم غذایی را پر می کند.

فواید بینظیر سبزی پلو با ماهی در شب عید : 

 

تا حالا به خواص سبزی پلو با ماهی این غذای سنتی و لذیذی ایرانی فکر کرده اید؟ اصلا می داندی چرا شب عید و ایام شادی این غذای مقوی سرو می شود؟ از فلسفه ی سبزی پلو و ماهی شب عید که بگذریم این غذای سنتی ایرانی خواص بسیاری دارد که در این بخش با انها آشنا می شوید

یک متخصص تغذیه گفت:یک وعده غذایی کامل، غذایی است که 2 تا 3 گروه از اجزای هرم غذایی درست خواری را در بر می گیرد.

سبزی پلو و ماهی غذایی است اغلب در اعیاد طبخ شده و میل می گردد که بسیار مفید و مغذی است این غذا به دلیل داشتن برنج که در گروه نان و غلات، سبزی موجود در برنج که در گروه سبزیجات و ماهی که در گروه گوشت ها قرار می گیرد، می تواند 3 گروه از اجزای هرم غذایی را پوشش دهد.

 نکاتی راجع به این غذا وجود دارد که به اختصار به توضیح آن ها می پردازیم. ماهی موجود در این وعده غذایی باید از گروه ماهی هایی که چربی مفید یعنی امگا 3 دارند انتخاب شود، از جمله ماهی های چرب می توان به سالمون، خالخالی، آزاد، تند و ساردین اشاره کرد که بالاترین میزان امگا 3 را دارا هستند.

 سبزی پلو و ماهی شب عید

خواص بینظیر این غذا برای بدن

 نکته قابل توجه برنج این غذا می باشد برنج ها به دو گروه سفید و قهوه ای تقسیم می شوند برنج سفید همان برنج مصرفی اغلب افراد است برنج قهوه ای نیز دارای سبوس بیشتری نسبت به برنج سفید است و به همین دلیل برای افراد مبتلا به قند خون یا افرادی که با معضل اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند بسیار مفید است.

 نکته آخر راجع به سبزیجات می باشد که در صورت امکان باید تازه استفاده شوند. ضمنا باید توجه داشت که سبزی در طی خرد شدن، سرخ شدن و پخته شدن مقداری از ویتامین ها و املاح خود را از دست می دهد.

 لازم به ذکر است که سبزی ها منبع مناسبی برای تامین املاح معدنی و ویتامین مورد نیاز بدن هستند پس به طور کلی این فرهنگ و سنت بسیار خوب است و توصیه می شود افراد به جز شب عید در طول هفته یک یا دو وعده از این غذا میل کنند. 

خواص سبزی پلو با ماهی شب عید

4.129
این مطلب مفید بود ؟245
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران /ن
وبگردی