حرم امام رضا
آقای عنبرانی سومین نسل از ساعت سازانی است که مسئول ساعت حرم امام رضا شده است و الآن سال هاست چشمش به عقربه های ساعت حرم است.

ساعت حرم امام رضا (ع)

گنبد طلا، پنجره فولاد، سقاخانه، صدای نقاره، کبوترهایی که دور گنبد می چرخند و ساعتی که هرازچندگاهی دنگ دنگ صدا می دهد؛ همه و همه نوستالژی های ما از مشهدالرضا را می سازند. نوستالوژی هایی که هرکدام برای خود مسئولی دارند که عاشقانه و گاهی پشت درپشت مسئولیت اداره این بخش ها را بر عهده داشته اند. بین همه خاطره های دوست داشتنی حرم رضوی سراغ صدایی آشنا می رویم که با تعداد ضربات آهنگش ساعت را به اطلاع زائران می رساند و سراغ کسی که مراقب است عقربه های ساعت همیشه بچرخند و صدایشان همیشه به گوش برسد یا به موقع کوک شوند. آقای عنبرانی کارشناس ساعت یا به قول خودش خادم حرم است که 28 سالی می شود به طور اختصاصی به امور ساعت های صحن حرم امام رضا (ع) رسیدگی می کند.

 

حرم امام رضا

خادم حرم امام رضا (ع)


قدیمی ترین ساعت حرم 140 ساله است


آقای عنبرانی یکی از خادمان سن وسال دار حرم رضوی است که سال هاست به عنوان متخصص ساعت در حرم امام رضا خادمی می کند. آقای عنبرانی 68 سال دارد که 35 سال این عمر در صحن و رواق حضرت ثامن گذشته است. « حدوداً 35 سال است که فراش حرم هستم؛ یعنی 35 سال است که به زائران امام رضا خدمت رسانی می کنم و 28 سالی هم می شود که کارشناس ساعت حرم هستم و کلیه ساعت های حرم در اختیار من است. الآن دو ساعت مرکزی داریم که بالای گلدسته ها هستند. یکی از این ساعت ها 140 سال دارد و آن یکی هم 55 ساله است. حدود 200 ساعت هم در حرم و اتاق ها وجود دارد که رسیدگی به آنها بر عهده من است.»

 

حرم امام رضا

خادم حرم امام رضا (ع)

 
هر یک ربع؛ یک زنگ
یکی از این ساعت ها بالای ایوان غربی صحن انقلاب اسلامی و دیگری بر فراز ایوان جنوبی صحن آزادی جای گرفته به طوری که از مسافت دور قابل مشاهده است. « ساعتی که در صحن آزادی قرار دارد، قدیمی تر است و حدود 140 سال عمر دارد. هردوی این ساعت ها آلمانی هستند؛ البته درباره این موضوع شک و تردید وجود دارد که بعضی معتقدند که این انگلیسی و برخی هم می گویند سوئیسی هستند. یک ساعت دیگر هم ساعتی است که به اسم ساعت معاون معروف شده و عمر کمتری و حدودا نیم قرن دارد. این نام گذاری به خاطر آن است که کارشناس ساعت حرم آن روزها فردی به نام معاون بود. بعضی می گویند که این ساعت را از بودجه آستان قدس خریده و بعضی هم معتقدند که از جیب داده و برای همین نامش روی ساعت مانده است. این ساعت سه دستگاه کوک، دستگاه زنگ ربع زن و دستگاه زنگ ساعت زن داشت و این همان ساعتی است که زنگ می زند و شما با صدای آن آشنایی دارید. هر یک ربع یک بار این ساعت زنگ می زند. ربع اول یک زنگ، نیم ساعت دو زنگ، 45 دقیقه سه زنگ و با عوض شدن ساعت چهار زنگ به صدا درمی آید.»

 

حرم امام رضا

خادم حرم امام رضا (ع)

 
وزن کوک های ساعت سه تن بود!

آقای عنبرانی سومین نسل از ساعت سازانی است که مسئول ساعت حرم شده است. خودش قبلاً بیرون از حرم مغازه ساعت سازی داشته؛ اما الآن سال هاست چشمش به عقربه های ساعت حرم است. «قبل از من دو نفر به صورت تخصصی ساعت ساز در حرم بودند که اول نفر آقای معاون و بعدی آقای داروگر بودند. قبل از آقای معاون ساعت ساز رسمی در حرم نبود. ما همیشه به این ساعت ها رسیدگی می کنیم. آن ها روغن کاری می کنیم، چرخش را عوض می کنیم و خرابی هایشان را می گیریم. خلاصه اگر سایه ما بالای سر آن ها نباشد این ساعت ها کار درست کار نمی کنند. دو بار این ساعت ها کاملاً خراب شدند که مجبور شدیم کل ساعت را پیاده و دوباره سوار کنیم و برای همین یک هفته ساعت کلاً تعطیل بود. ساعت حرم عقربه های یک متری دارد و قبلاً کوکی بود و باید روزی دو بار آن را کوک می کردیم. آن زمان خیلی سنگین بود و فقط وزن کوک هایش سه تن بود؛ اما الآن آن را برقی کردیم و خودش خودکار با برق کوک می شود؛ اما هنوز به رسیدگی ما احتیاج دارد.»

 

حرم امام رضا

خادم حرم امام رضا (ع)

ساعت حرم امام رضا (ع) را چه کسی کوک می کند؟

4.628
این مطلب مفید بود ؟262
برگرفته از مهر/ی
برچسب : امام رضا
وبگردی