کبد چرب
مصرف داروهای شیمیایی خاص مخصوصاً آنتی بیوتیک ها و چرک خشک کن ها بدون تجویز متخصص کبد چرب را به دنبال دارد.

سرطان در کمین مبتلایان به کبد چرب

کبد چرب واژه کلی برای اشاره به جمع شدن چربی در کبد است. وجود چربی در کبد، طبیعی می باشد، اما اگر این میزان از چربی بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است. کبد چرب یک بیماری درمان پذیر است ولی بعضی اوقات می تواند باعث اثرات و عوراض خطرناکی شود. کبد چرب معمولا نشانه و علامتی نداشته و باعث آسیبی همیشگی و برگشت پذیر نمی شود.

وظیفه کبد بررسی هر غذایی که می خوریم و هر نوشیدنی که می نوشیم برای تصفیه مواد خطرناک است. اگر میزان زیادی چربی در کبد وجود داشته باشد، این فرآیند دچار مشکل می شود. در بعضی از مواقع کبد چرب باعث التهاب و یا زخم های کبدی می شود. در شدیدترین حالت کبد چرب فرد دچار نارسایی کبدی می شود.

انواع کبد چرب

کبد چرب به سه دسته کلی، کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب الکلی و کبد چرب حاد بارداری تقسیم می شود.

کبد چرب غیرالکلی

این بیماری زمانی رخ می دهد، که کبد در شکستن چربی ها دچار مشکل می شود و با جمع شدن چربی در بافت های کبد، فرد دچار کبد چرب می گردد. این بیماری با مصرف الکل مرتبط نبوده و زمانی مشخص می شود که 10 درصد و یا بیشتر وزن کبد حاوی چربی باشد. این بیماری خود نیز به چند دسته تقسیم شده و در شدیدترین مراحل باعث سیروز کبدی و یا زخم و سپس نارسایی کبدی می گردد.

کبد چرب الکلی

این بیماری جزء اولین مرحله های بیماری های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست. اگر فرد از مصرف الکل خودداری نماید، این نوع کبدچرب کم کم درمان می گردد، اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد.

کبد چرب بارداری

هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر بوده، با اینحال جمع شدن چربی در هنگام بارداری می تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین داشته باشد. این بیماری می تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خونریزی شود. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند این بیماری با هورمون های این دوران در ارتباط است. علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی گردد. زنان باردار باید آزمایش های لازم را برای اطلاع از این بیماری انجام دهند، اکثر زنان پس از زایمان شروع به بهبود می نمایند.

کبد چرب

میوه ها و سبزیجات تاثیر زیادی در درمان کبد چرب دارند

متخصص تغذیه گفت:کبد به عنوان فیلتر و صافی بسیار موثر بدن برای جذب مواد مضر غذایی و تبدیل آنها به مواد قابل هضم و مفید نقش بسزایی در سیستم گوارش ما ایفا می کند، لذا در حفظ آن باید کوشا بود.

کبد چرب و باز هم صدای پای سرطان

وی ادامه داد:کبد چرب نشانه ای از سندروم متابولیسم به معنای اختلال سوخت و ساز چربی و قند در سلول های بدن است که در نهایت منجر به انباشته شدن این مواد در کبد شده و آن را به کبد چرب تبدیل می کند.

وی با بیان اینکه درصد کمی از کبدهای چرب سرطانی می شوند، اظهار داشـت:رسوب چربی در سلول های کبدی می تواند منجر به التهاب و سرطان شود.

کبد چرب

مصرف دارو بدون تجویز پزشک موجب کبد چرب میشود

آیا کبد شما هم مستعد چرب شدن است؟

افرادی که دیابت و بیماری قند نوع یک یا دو دارند اما بدنشان انسولین را پس می زند حتی اگر انسولین تزریقی باشد، دچار کبد چرب می شوند. وی تصریح کرد:مصرف داروهای شیمیایی خاص مخصوصاً آنتی بیوتیک ها و چرک خشک کن ها بدون تجویز متخصص، اثر سوء بر روی کبد دارد. امکان ابتلا به کبد چرب در افرادی که مقدار زیادی تخم مرغ نیمرو و یا آب پز می خورند، بسیار زیاد است.

نکاتی که نباید فراموش شود

وی اظهار داشت:کاهش مصرف گوشت چربی و مواد قندی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات تاثیر بسزایی در درمان کبد چرب ایفا می کند. به گفته این متخصص تغذیه، جایگزینی گوشت با سویا جایگزینی شام با سالادی شامل هویج، کلم، کاهو، ترب، تربچه، سرکه، سیب، پرهیز از آب خوردن بین غذا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، لیموترش و سیب در رژیم غذایی روزانه بسیار مفید است.

وی تصریح کرد:نوشیدن دم کرده گل مریم، کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به درمان کبد چرب کمک کند. وی عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی را از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب خواند و یادآور شد:این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که دارای طبع سرد هستند، موجب کاهش میزان کلسترول خون شده و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد کمک می کنند.

درمان کبد چرب

درحال حاضر درمان خاصی برای کبدچرب وجود ندارد. برای درمان کبد چرب می بایست سایر مشکلات از جمله دیابت و یا کلسترول درمان گردد.

درمان های معمول این بیماری شامل:

  • ترک مصرف الکل
  • مدیریت کلسترول
  • کاهش وزن
  • کنترل قندخون

برای دریافت دارو و توصیه در مورد کنترل و مدیریت سایر بیماری ها و مشکلات که منجر به کبد چرب می شوند، باید به پزشک مراجعه نمود. 

کبد چرب با مصرف خودسرانه چرک خشک کن

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از 24 آنلاین / م.ف
وبگردی