تپش قلب
تپش قلب در خواب از علل مختلفی مثل کم خونی، مصرف کافئین، رژیم غذایی، کابوس، فلج خواب، آپنه خواب،و غیره سر چشمه می گیرد.

چرا هنگام خواب دچار تپش قلب می شویم ؟

بیدار شدن با تپش قلب می تواند برای بسیاری از افراد ترسناک باشد. بسیاری از مردم به دنبال علت آن می گردند اما معمولاً جای نگرانی نخواهد بود. بسیاری از عوامل هستند که می توانند روی تپش قلب هنگام خوابیدن اثر گذار باشند، مثل رژیم غذایی، استرس، آشفتگی در خواب و بی نظمی ها.

گاهی اوقات تپش قلب آن چنان شدید می شود که قفسه سینه فرد درد می گیرد و همچنین ممکن است احساس لرزش یا اضطراب به وجود بیاید. تپش قلب در خواب شبیه به ضربان نامنظم قلب می باشد. این اتفاق کمی نگران کننده است اما معمولاً کوتاه مدت می باشد.

همچنین ممکن است که بعضی از افراد با تپش قلب از خواب بیدار شوند که علت آن مصرف برخی از داروها و مشکلاتی مثل دیابت، اختلال خواب و یا کم خونی می باشد. افرادی که این اتفاق را مداوم تجربه می کنند ، باید تحت چکاپ پزشکی قرار بگیرند تا بتوانند درمان موثر را در پیش بگیرند. در این قسمت از سلامت نمناک به دلایل تپش قلب هنگام خواب خواهیم پرداخت پس برای کسب اطلاعات مفید با دقت ما را همراهی کنید.

تپش قلب 

علل اصلی تپش قلب در هنگام خواب

 استرس یا تشویش

فاکتورهای زیادی هستند که می توانند عامل تپش قلب هنگام خواب باشند. افزایش تشویش یا سطح استرس می تواند باعث آزاد شدن هورمون هایی در خون شوند که ضربان قلب را افزایش می دهند.

استرس یکی از علت های رایج تپش قلب می باشند. در حقیقت 31 درصد از مشکلات ضربان قلب به علت عوامل ذهنی مثل استرس، عصبانیت یا آشفتگی های درونی رخ می دهد. افرادی که سبک زندگی آن ها با استرس همراه می باشد و اختلالات مربوط به تشویش دارند، در چنین شرایطی هنگام بیدار شدن از خواب با تپش قلب مواجه می شوند که معمولاً در شرایط استرس این اتفاق بد تر می شود و ممکن است که حتی خواب فرد را نیز به هم بریزد. 

افرادی که در خواب با تپش قلب مواجه می شوند ، معمولا علائم زیر را نیز دارند:

 •  نگرانی مداوم
 •  استراحت سخت
 •  تنگی نفس
 •  تنفس کم عمق و تند 

 رژیم غذایی

رژیم غذایی می تواند تاثیر قابل توجهی روی کیفیت خواب داشته باشد . افرادی که دیر وقت شام می خورند ، معمولاً بیش از بقیه در خطر ابتلا به تپش قلب هنگام خواب می باشند.

برای کاهش استرس و اضطراب و داشتن خوابی راحت بهتر است از روش تمدد اعصاب مانند ؛ تمرینات نفس عمیق ، یوگا و مدیتیشن استفاده کنید. 

 مصرف قند قبل از خواب

مصرف غذاهای شیرین قبل از چرت یا قبل از خواب ، ممکن است که تپش قلب در خواب را به وجود بیاورد. بدن در این شرایط به آسانی قند و شکر را جذب می کند. مصرف چنین غذاهایی می تواند باعث افزایش قند خون گردد. قند اضافی در خون ممکن است عاملی برای آزاد شدن هورمون های استرس باشد.

علت تپش قلب 

مصرف کافئین

مصرف کافئین همچنین ممکن است عاملی برای ضربان قلب نامنظم و تپش قلب در بعضی از افراد باشد. کافئین یک ماده تحریک کننده در چای، قهوه و نوشابه است و عاملی برای تپش قلب محسوب می شود.

همچنین ممکن است که علائم زیر را در فرد به وجود بیاورد : 

* سعی کنید عادت مصرف کافئین در شب را تغییر دهید. 

کم آبی

کم آبی بدن همچنین عاملی برای ضربان قلب نامنظم می باشد. کم آبی خفیف می تواند نشانه هایی مثل تشنگی، خشکی دهان و کاهش ادرار را به همراه داشته باشد. اگر این کم آبی بدتر شود، علائمی مثل تپش قلب، نفس نفس زدن یا کاهش فشار خون ایجاد می گردد. 

 کم خونی

افراد مبتلا به کم خونی به اندازه کافی سلول های خونی قرمز در خون خود ندارند و در نتیجه بدن آن ها با مشکلاتی مثل ضربان نامنظم قلب رو به رو می شود.

که علائم دیگر آن شامل موارد زیر است : 

 •  سردرد
 •  خستگی عمومی بدن
 •  تنگی نفس
 •  تمرکز سخت 

کابوس

کابوس یک خواب آشفته می باشد. کابوس ها عاملی برای علائم فیزیکی در بدن هستند و گاهی اوقات باعث می شوند که فرد با تپش قلب از خواب بلند شود.

همچنین با عرق کردن و لرزش بدن همراه می باشد. کابوس باعث می شود که تبش قلب افزایش پیدا کند و همچنین در کودکان بیشتر از جوانان می باشد. معمولا افراد بعد از کابوس نمی توانند جزئیات را به یاد بیاورند.

کابوس

 فلج خواب

فلج خواب نیز می تواند عاملی برای تپش قلب باشد. در طول این دوران ، فرد بعد از بیدار شدن نمی تواند تکان بخورد و در نتیجه با ترس شدید روبرو می شود. همچنین ممکن است فشار را در قفسه سینه خود احساس کند. اگر این کابوس ها علت تپش قلب باشند، معمولاً مدت کوتاهی بعد از بیدار شدن کم کم از بین می رود. 

 بی خوابی

بی خوابی می تواند عاملی برای مشکلات مختلف باشد. کمبود خواب همچنین باعث تپش قلب گردد. اگر شب قبل خوب نخوابیده باشید، با مشکلاتی مثل ضربان قلب مواجه خواهید شد. 

برخی علائم دیگر بی خوابی شامل موارد زیر می باشد :

 آپنه خواب

آپنه خواب علائم زیادی دارد که یکی از آن ها تپش قلب هنگام خواب می باشد. آپنه خواب معمولاً زمانی رخ می دهد که ضربان قلب فرد در شب به طور مداوم متوقف می گردد. تپش قلب ناگهانی به طور مداوم در تنفس و اکسیژن رسانی مشکل ایجاد می کند و استرس زیادی به ما وارد خواهد کرد. 

علائم دیگر آپنه خواب شامل موارد زیر است : 

 •  صدای بالای خروپف که عاملی برای بیدار شدن دیگران می شود.
 •  تنگی نفس هنگام خواب.
 •  خشکی دهان هنگام بیداری.
 •  از بین نرفتن خستگی حتی بعد از استراحت. 

درمان آپنه خواب بسیار مهم است زیرا اکسیژن رسانی را به مغز کاهش می دهد و به بدن آسیب وارد می کند.

 فیبریلاسیون دهلیزی

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که سیگنال های الکتریکی در قلب به درستی کار نمی کند و برای ضربان قلب مشکل ایجاد می کند و باعث ضربان قلب غیر طبیعی می گردند. 

علائم دیگر آن شامل موارد زیر است :

 •  تشویش
 •  تنگی نفس
 •  درد در قفسه سینه
 • ضعف و خستگی
 •  سرگیجه 

فیبریلاسیون دهلیزی یک وضعیت پزشکی جدی محسوب نمی شود اما می تواند خطر ابتلا به مشکلات دیگر مثل نارسایی قلبی یا سکته را افزایش دهد.

اضطراب

 دیابت

دیابت وضعیتی است که روی قند خون افراد تاثیر گذار است. زمانی که قند خون کم باشد ، شخص با اضافه وزن و همچنین اضطراب رو به رو می شود. علت آن هم کاهش آزادسازی اپینفرین در بدن می باشد. اپی نفرین هورمونی است که برای پاسخ ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاهش آزادسازی همچنین با عوامل زیر همراه خواهد بود:

 •  اضطراب
 •  سوزش
 •  عرق 

کاهش قند خون همچنین ممکن است خستگی ، سردرگمی ، گرسنگی و حالت تهوع را نیز همراه داشته باشد. پس حتماً باید دیابت خود را کنترل کنید تا از خطرات قلبی عروقی جلوگیری شود.

 هورمون های جنسی زنانه

بیدار شدن با ضربان قلب بالا ممکن است که به علت مشکلات قاعدگی به وجود بیاید. همچنین عاملی برای تغییر سطح هورمون های بدن می باشد. تغییرات قابل توجه در سطح استروژن و پروژسترون در بدن عاملی برای تپش قلب در بعضی از خانم ها است.

زمانی که زنان به دوران یائسگی خود نزدیک می شوند، سطح استروژن آن ها به طور طبیعی کاهش پیدا می کند و ضربان قلب را افزایش می دهد که معمولاً با تپش قلب و گرگرفتگی همراه خواهد بود. 

تب

تغییرات دمای بدن مانند تب داشتن نیز عاملی برای تغییرات ضربان قلب است و همچنین ممکن است نشانه های زیر را نیز به همراه داشته باشد :

 •  خستگی عمومی
 •  سوزش
 •  درد عضلانی

 مصرف برخی از داروهای خاص

ممکن است داروهای خاص مخصوصاً محرک ها عاملی برای تپش قلب در خواب باشند.

ضربان قلب نامنظم می تواند از عوارض جانبی یکی از داروهای زیر باشد : 

 حتماً باید از پزشک داروخانه سوال کنید و یا برچسب روی داروها را بررسی کنید و عوارض جانبی آن ها را مطالعه کنید. 

برای کاهش تپش قلب :

در طول شب بهتر است که حواس خود را با المان هایی مانند ؛ روشن کردن تلویزیون یا رادیو ، خواندن کتاب ، استفاده از یک دستگاه پخش کننده نویز سفید و تماشای فیلم و غیره پرت کنید.

کتاب خواندن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر علائم جدی همراه با تپش قلب مثل درد قفسه سینه یا سرگیجه احساس کردید، حتما باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است به حمله قلبی مربوط باشد که نیاز به درمان اورژانسی دارد.

همانطور که گفتیم تپش قلب به مدت چند ثانیه بعد از بیدار شدن از چرت مشکل خاصی نمی باشد اما اگر این اتفاق به طور مداوم رخ دهد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص گردد زیرا گاهی اوقات ضربان قلب نامنظم به طور مداوم می تواند نشانه مشکلی در بدن فرد باشد.

در صورت سابقه ابتلا به بیماری های قلبی و تجربه تپش قلب نیز حتما به پزشک مراجعه کنید. تشخیص صحیح علت تپش قلب به زمان نیاز دارد. پزشکان ممکن است که آزمایش ها و معاینات را از شما بگیرند و همچنین در مورد داروهای مصرفی از شما سوال کنند و احتمالا آزمایش هایی مثل الکتروکاردیوگرام برای نمایش وضعیت قلب نیز در این شرایط به کار می رود. همچنین وضعیت کلی فعالیت قلب مورد بررسی قرار می گیرد.

چرا هنگام خواب دچار تپش قلب می شویم ؟

4.5246
این مطلب مفید بود ؟22125
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی