نفرولوژی
نفرولوژی مربوط به بیماری های کلیوی می شود و در واقع یک نفرولوژیست بر روی بیماری ها و اختلالاتی که بر روی کلیه تاثیر می گذارند تمرکز می کند.

با نفرولوژی و متخصص نفرولوژیست بیشتر آشنا شوید

نفرولوژیست متخصصی است که درباره نفرولوژی به مطالعه می پردازد. نفرولوژی مطالعه درباره کلیه بزرگسالان و کودکان و بیماری های مرتبط با آن است. نفرولوژیست با تشخیص و مدیریت بیماری کلیوی در ارتباط است و کلیه ها برای حفظ تعادل نرمال مایعات و الکترولیت بدن حیاتی هستند.

نفرولوژی

بیماری های موثر بر روی کلیه ها

بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا به شدت کلیه را تحت تاثیر قرار می دهند و این نفرولوژیست است که با جلوگیری و درمان آسیب های کلیوی ناشی از این بیماری ها؛ در ارتباط است.

نفرولوژیست ها با این بیماری های کلیوی مرتبط هستند؛

 • اختلالات مایعات و الکترولیت ها
 • اختلال اسید - قلیای بدن
 • سنگ کلیه
 • بیماری گلومرول
 • بیماری توبولوتریستی
 • متابولیسم مواد معدنی
 • بیماری حاد کلیوی
 • نارسایی حاد کلیوی
 • بیماری مزمن کلیه
 • نارسایی مزمن کلیه
 • دیالیز

افرادی که به این بیماری ها دچار هستند باید نسبت به دارو ها و آزمایشات بالینی، مدیریت فشار خون بالا و دیابت، اپیدمیولوژی بیماری ها عفونت ها، مدیریت تغذیه و درمان بیماری های کلیوی؛ آگاهی داشته باشند.

درمان کلیه درد

آموزش نفرولوژی

در برخی از کشورها، بعد از اتمام دانشکده پزشکی عمومی، یک نفرولوژیست نیاز دارد تا دوره رزیدنتی را طی سه سال در یک دانشکده پزشکی داخلی بگذراند که این فرآیند با گذراندن دوسال یا بیشتر به دوره فلوشیپ نفرولوژی متصل می شود. گذراندن دوره داخلی سه ساله جهت گرفتن مدرک و نفرولوژیست شدن الزامی است.

همچنین نفرولوژیست ها باید توسط گروه آموزشی دانشکده پذیرفته شوند. جهت منطبق شدن با استانداردهای گروه آموزشی، آموزش و تربیت نیرو باید متناسب باشد.

علاوه بر آن نفرولوژیست نیاز خواهد داشت تا در آزمون گروه آموزشی شرکت کند. اگر یک متخصص آزمون را قبول شد، سپس او می تواند متخصص نورولوژی شود. نفرولوژیست ها به دو یا سه سال آموزش نیاز دارند تا فلوشیپ خود را در نفرولوژی دریافت کنند.

نفرولوژیست همچنین آموزش هایی را در این فرآیند را دریافت می کنند مانند بافت کلیوی، آسیب شناسی کلیه، سونوگرافی بافت کلیه، الحاق و جابه جایی موقت سوند شریان کلیه، جاگذاری سوند دیالیز و جاگذاری سوند دیالیز صفاق.

این افراد همچنین فرآیندهای تعویض پلاسمای خون را یاد می گیرند. آنها می توانند به عنوان نفرولوژیست عمومی، دیالیتیک یا پیوند آموزش ببینند. بعد از اتمام دوره آموزش آنها باید در آزمون تخصصی شرکت کنند.

آموزش نفرولوژی کودکان

پزشکانی که به عنوان پزشکان اطفال به مدت سه سال در حوزه پزشکی داخلی اطفال آموزش دیده اند می توانند برای نفرولوژی نیز آموزش ببینند. پزشکانی که در حوزه عمومی و کودکان آموزش می بینند ممکن است آموزش های اضافی نیز در زمینه نفرولوژی کودکان و بزرگسالان ببینند.

نفرولوژی کودکان

تست ها و فرآیندهایی که یک نفرولوژیست باید انجام یا سفارش دهد

اگر نفرولوژیست شما را ویزیت کند، ممکن است چندین تست و روش های تشخیصی مختلفی را جهت مقایسه نتایج انجام دهند.

تست های آزمایشگاهی

دامنه ی گسترده ای از تست ها می تواند برای ارزیابی عملکرد کلیه های شما انجام شود. این تست ها به طور معمول یا میتواند بر روی نمونه خون یا اینکه بر روی نمونه ادرار انجام شود.

آزمایش خون

نرخ فیلتراسیون گلومرول

این تست چگونگی اندازه تصفیه کنندگی خون توسط کلیه را اندازه می گیرد. این معیار در افراد مبتلا به بیماری کلیوی کاهش می یابد.

سرم کراتینین

کراتینین یک ماده دفع شدنی در بدن است و به مقدار زیادی در خون افرادی که دچار سو عملکرد کلیه هستند وجود دارد.

نیتروژن اوره خون

این ماده نیز مانند کراتینین یک ماده دفعی است که در صورت وجود مقدار زیاد آن در خون نشانه عدم عملکرد صحیح کلیه می باشد.

آزمایش خون

آزمایش های ادرار

آنالیز ادرار

این نمونه ادرار می تواند با یک سنجش، PH و همچنین وجود مقادیر غیر عادی خون، گلوکز، پروتئین یا باکتری آزمایش شود.

نسبت آلبومین/کراتینین

این آزمایش ادرار مقدار پروتئین آلبومین را در ادرار شما اندازه می گیرد. وجود آلبومین در ادرار به معنای عدم عملکرد صحیح کلیه است.

جمع آوری 24 ساعته ادرار

این روش از محتوای خاصی برای جمع آوری ادرار در مدت 24 ساعت استفاده می کند. آزمایشات بیشتری می تواند بر روی این نمونه انجام شود.

آزمایش های ادرار

صافی کراتینین

این روش مقدار کراتین را در دو نمونه خون و ادرار جمع آوری شده 24 ساعته اندازه می گیرد که به منظور محاسبه مقدار کراتینینی که از خون به ادرار می رود، استفاده می شود. 

رویه ها

علاوه بر بازدید و مقایسه نتایج تست های آزمایشی، یک نفرولوژیست ممکن است با دیگر متخصصین طی رویه های ذیل همکاری کند:

 • تصویربرداری از کلیه ها مانند، سونوگرافی، سی تی اسکن، یا آنالیز اشعه X شامل جاگذاری سوند دیالیز
 • بافت برداری کلیوی
 • پیوند کلیه

بیماری کلیه

تفاوت های بین نفرولوژی و اورولوژی

در پاسخ به سوالی که کاربری ار بخش سلامت نمناک داشت باید بگوییم که رشته های نفرولوژی و اورولوژی هم پوشانی هایی را به اشتراک می گذارند که می تواند شامل کلیه ها شود.

در حالیکه یک نفرولوژیست بر روی بیماری ها و اختلالاتی که بر روی کلیه تاثیر می گذارند تمرکز می کند، یک اورولوژیست بر روی بیماری هایی که ممکن است دستگاه دفع ادرار زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد؛ تمرکز می کنند.

دستگاه دفع ادرار شامل کلیه و چندین قسمت دیگر مانند حالب ها، مثانه و مجاری ادراری است ، یک اورولوژیست همچنین با اندام های تناسلی مردان نیز کار می کند.

شرایطی که اورولوژیست ها می توانند درمان کنند شامل؛

سنگ کلیه

چه زمانی یک نفرولوژیست را ببینیم؟

پزشک شخصی شما می تواند به جلوگیری و درمان مراحل اولیه بیماری کلیه کمک کند. گرچه گاهی اوقات این مراحل اولیه ممکن است علائم خاصی نداشته باشد، مانند خستگی، مشکلات خواب و تغییرات در حجم ادرار.

آزمایش دادن منظم می تواند بر عملکرد کلیه شما نظارت داشته باشد، به خصوص اگر در ریسک ابتلا به بیماری کلیوی باشید. این گروه از مردم در این ریسک قرار می گیرند:

 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • مشکلات قلبی

آزمایش دادن یک خانواده ای که سابقه مشکلات کلیوی داشته می تواند علائم کاهش عملکرد کلیه را نمایان کند مانند کاهش مقدار درجه فیلتراسیون گلومرول یا افزایش سطح آلبومین در ادرار شما.

اگر نتایج آزمایش شما نشان دهنده بدتر شدن سریع یا دائم عملکرد کلیه باشد، ممکن است پزشکتان شما را به یک نفرولوژیست ارجاع دهد اگر علائم فوق را دارا باشید.

وجود سنگ کلیه نیز ممکن است به یک اورولوژیست ارجاع داده شود.

نفرولوژیست کیست

چگونه یک نفرولوژیست بیابیم؟

اگر نیاز دارید تا یک نفرولوژیست را ببینید، پزشک شخصی شما باید قادر باشد تا شما را به یکی از آنها ارجاع دهد. در بعضی موارد، شرکتی که شما را بیمه کرده است ممکن است نیاز داشته باشد تا یک نامه ارجاع از پزشک شخصی شما دریافت کند قبل از آن که یک متخصص را ببینید.

اگر نامه ارجاع را دریافت نکردید، با شرکت بیمه خود لیستی از متخصصین منطقه خود را که در پوشش بیمه تان هستند، چک کنید.

نفرولوژیست

وظایف و پاسخگویی ها

در میان تعریفی که از نفرولوژی شد، این پزشکان در واقع بیماری های مختلف مرتبط با کلیه را تشخیص، درمان و مدیریت می کنند. کلیه های شما مسئول چندین عملکرد مهم در بدن تان هستند، از جمله تصفیه خون برای دفع مواد زائد و ارسال این مواد به مثانه در قالب ادرار. اگر چیزی اشتباهی منتقل شود ممکن است مشکل کلیوی باشد. اینجا دقیقا جایی که است که یک نفرولوژیست وارد می شود.

همانطور هر پزشکی در تخصص خود متمرکز می شود، نفرولوژیست ها نیز آموزش دیده اند تا مشکلات و عوارض جانبی کلیوی را شناسایی کنند. برای مثال فشار خون مزمن می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در عملکرد کلیوی باشد.

نفرولوژیست ها آزمایشاتی را انجام می دهند تا چگونگی خوب بودن کلیه و عملکردش را چک کنند اما دست به جراحی نمی زنند. این متخصصین با خدمات تشخیصی و درمان هایی مانند دیالیز در ارتباط هستند.

معنی نفرولوژی چیست و نفرولوژیست چه کسانی را درمان میکند؟

4.653
این مطلب مفید بود ؟494
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / news-medical / topmastersinhealthcare / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ز.ت
وبگردی