ارتودنسی
ارتودنسی یکی از زیرشاخه ها و تخصص های دندانپزشکی است که به اصلاح روابط نادرست دندان ها و فک می پردازد. کسی که به اصلاح این مشکلات بیماران کمک میکند متخصص ارتودنسی است.

آشنایی با ارتودنسی ثابت و متحرک ، مزایا و معایب آنها

ارتودنسی ثابت و متحرک هر کدام چه تعریفی دارند؟ برای حل چه مشکلاتی مورد استفاده قرار میگیرند؟ چرا به  آن ها ثابت و متحرک میگویند؟ چه شباهت ها و چه تفاوت هایی دارند؟ برای حل مشکل ارتودنسی من، کدامیک از این روش ها مناسب هستند؟ با ما همراه باشید تا به طور کامل این دو درمان ارتودنسی را با هم مقایسه کنیم و ببینیم که کدامشان برای شما مناسب هستند.

درمان ارتودنسی چیست؟   

ارتودنسی یکی از زیرشاخه ها و تخصص های دندانپزشکی است که به اصلاح روابط نادرست دندان ها و فک می پردازد. کسی که به اصلاح این مشکلات بیماران کمک میکند متخصص ارتودنسی است. اگر شما هم دندان هایی کج دارید یا یکی از فک های شما بیش از حد جلو یا عقب است نیاز به دیدن این متخصص دارید.

درمان ارتودنسی چگونه انجام میشود؟

متخصص ارتودنسی دانش و مهارت بالایی دارد اما این دانش به تنهایی برای حل مشکلات ارتودنسی بیماران کافی نیست. او باید از دستگاه ها، ابزار ها و وسیله های خاصی برای صاف کردن دندان های شما کمک بگیرد. این وسیله ها متفاوت هستند و برای اینکه مشکل شما را حل کنند باید برای یک بازه زمانی مشخص به دندان هایتان متصل شوند.

ارتودنسی ثابت چیست؟

اگر وسیله مورد نیاز برای صاف کردن دندان های شما لازم باشد که از لحظه شروع تا پایان درمان ارتودنسی به دندان های شما متصل باشد، به آن وسیله دستگاه ارتودنسی ثابت میگوییم. و به روش بکار رفته برای صاف کردن دندان هایتان با این دستگاه ها نیز ارتودنسی ثابت میگویند. برخی از رایج ترین ارتودنسی های ثابت عبارتند از:
ارتودنسی لینگوال
 •  ارتودنسی دیمون
 • ارتودنسی با بریس سرامیکی
 •  ارتودنسی با بریس فلزی

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک چیست؟

اگر دستگاه هایی بکار رفته برای صاف کردن دندان های شما لازم نباشد که تا پایان دوره درمان به دندان متصل باشند می گوییم که برای شما ازارتودنسی متحرکاستفاده شده است. شما هر وقت که بخواهید میتوانید این دستگاه ها را به راحتی برداشته و دوباره روی دندان های خود قرار دهید. برخی از دستگاه های ارتودنسی متحرک عبارتند از:
 • ارتودنسی متحرک با اینویزیلاین (به درمان با این مورد نیز ارتودنسی نامرئی گفته میشود.)
 • ارتودنسی با الاینترها
 • ارتودنسی با ریتینرها

ارتودنسی متحرک

کدام درمان برای من مناسب است؟

اگر شما کسی هستید که شرایط زیر را دارید باید انتظار داشته باشید که متخصص ارتودنسی برای شما ارتودنسی ثابت را توصیه کند:
 • اگر مشکل دندان های شما جدی است برای مثال بسیار کج هستند
 • اگر فراموش میکنید دستگاه ها را به موقع بعد از خوردن و آشامیدن روی دندان ها قرار دهید. (زیرا اگر در گذاشتن دستگاه ها تعهد نداشته باشید و کمتر از مدت زمان توصیه شده آن ها را استفاده کنید طول درمان بیشتر و حتی بی ثمر میشود)
 • و اگر مشکلی با ظاهر دستگاه های ثابت ندارید (چون اکثر قابل مشاهده هستند)
 • اگر نوجوان یا جوان هستید

اما اگر شما یکی از موارد زیر را دارید احتمالا ارتودنسی متحرک برای شما درخواست داده شود:

 • اگر مشکل شما جدی نباشد
 • اگر در استفاده از دستگاه های متحرک متعهد نباشید
 • و اگر دوست ندارید کسی دستگاه شما را ببیند یا متوجه درمان ارتودنسی شما شود. (در این صورت نوع درمان اصطلاحا متحرک و یا ارتودنسی نامرئی خواهد بود.)
 • اگر بزرگسال هستید

هزینه ارتودنسی ثابت و متحرک چقدر است؟

هر کدام از درمان های ارتودنسی قیمت ها و هزینه های مختلفی دارند. هزینه ارتودنسی ثابت با توجه به مدت زمان زیاد درمان و همچنین استفاده از دستگاه های مختلف بیشتر از ارتودنسی متحرک است. ما در ارتودنسی متحرک معمولا از بریس ها و یا دستگاه هایی استفاده میکنیم که معمولا از جنس پلاستیک هستند. به طور کلی قیمت دستگاه های متحرک چندان تفاوتی با هم ندارند و کم است.

اما قیمت ارتودنسی دندان ثابت بسته به نوع دستگاه های مورد استفاده متغیر است. برای مثال ما در ارتودنسی لینگوال مجبوریم دستگاه ها را به پشت دندان ها متصل کنیم که این کار هزینه بیشتری دارد. یا برای ارتودنسی سرامیکی چون از براکت هایی با جنس سرامیک سروکار داریم هزینه ها بیشتر از براکت های فلزی خواهند بود. در ارتودنسی دیمون که به ارتودنسی خودتنظیم مشهور است نیز هزینه ها متفاوت  و بیشتر باشد.

از کجا یک متخصص خوب پیدا کنم؟

اگر با دندان های خودتان مشکل دارید و برای مثال بسیار کج هستند حتما نیاز به یک متخصص ارتودنسی یا یک کلینیک ارتودنسی خوب پیدا میکنید. راه های زیادی برای پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی وجود دارد اما اولین راه مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی عمومی است. دندانپزشک میتواند شما را معاینه کرده و نوع مشکل دندان هایتان را به شما بگوید. او سرانجام شما را به یک متخصص ارتودنسی خوب معرفی خواهد کرد.
اگر هم نمی خواهید از طریق یک دندانپزشک خوب به یک متخصص ارجاع داه شوید میتوانید از روش های زیر اینکار را انجام دهید:
 • جستجوی عبارت " بهترین متخصص ارتودنسی " در گوگل و اینترنت
 • پیدا کردن مشخصات متخصصان از دفترچه های تبلیغاتی
 • مراجعه به کلینیک ها و مراکز دانشگاه علوم پزشکی برای پیدا کردن بهترین متخصصان ارتودنسی شهرتان
 • پرس وجو از دوستان و آشنایان
 • طرح پرسش در شبکه های اجتماعی از کسانی که درمان ارتودنسی داشته اند
 • و ...

چطوری بهترین متخصص ارتودنسی تهران را پیدا کنم؟

اگر در تهران زندگی میکنید و به دنبال بهترین متخصص این شهر هستید میتوانید روی این لینک کلیک کنید و از تمام خدمات ارتودنسی این متخصص در بهترین شرایط و با بهترین امکانات استفاده کنید.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی