متخصص ارتودنسی
زمانی که دندان های شما به طور کامل شکل درست نداشته باشند دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد.

متخصص ارتودنسی یا همان ارتودنتیست کیست؟

دندانپزشک، پزشکی است که با چندین قسمت از بدن مانند دهان، فک، دندان ها، لثه ها و اعصاب کار می کند. ارتودنتیست ها در بخش تخصصی تر این رشته فعالیت می کنند. اولویت آنها صاف کردن دندان ها است. به عبارت ساده تر، همه ارتودنتیست ها دندانپزشک هستند اما تعداد کمی از دندانپزشکان ارتودنتیست هستند.
یک متخصص ارتودنسی ،جرم گرفتگی، انسداد دندان ها و شکل نادرست فک و دندان های نا مرتب را تشخیص می دهد و سعی می کند هر مشکلی که کشف کرده را حل کند. در صورت عدم درمان ناهنجاری های مختلف دندان ها، با گذشت زمان بدتر می شوند. 

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می دهد؟ 

یک متخصص ارتودنسی برای درمان دندان های نادرست، دوره های ویژه ای را آموزش می بیند. اگر دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهد،یعنی دندان های شما کاملاً شکل درست ندارند، ارتودنتیست کسی است که به احتمال زیاد توصیه ای برای تنظیم کردن دندان ها به شما خواهد کرد . 
مهمترین کار متخصص ارتودنسی، شناسایی مسائل مربوط به دندان و دهان است. با گذشت زمان ، فاصله میان دندان های شما به نام دیاستما بیشتر می شود و دندان های شما آسیب می بینند، زیرا ساختار دهان و لثه نیاز به تراز محکم دارد. متخصص ارتودنتیست برای حل این مسئله ،دندان های شما را به هم نزدیک میکند. همچنین داشتن دندان های خیلی زیاد و فشرده به ویژه برای کودکان اصلا مناسب نیست. یک متخصص ارتودنسی احتمالاً دندان های اضافی را برای ایجاد فاصله بهتر، خارج می کند. 
متخصص ارتودنسی برای حل این مشکلات از وسایل مختلفی استفاده می کند.سیم معروف ترین راه حل است. این سیمها، باندهایی هستند که دندان ها را محاصره می کنند. متخصص ارتودنسی سپس براکت هایی را در قسمت جلوی دندان ها به هم می چسباند و نوارها از طریق سیم به آنها متصل می شوند. این ابزار ، دندان ها را به سمت راست می کشانند و به مرور زمان آنها را صاف می کنند.این روش درمانی ، سریع نمی باشد ، اما با گذشت چند ماه ، تاثیر شگرف آن به خوبی قابل مشاهده می باشد . 
ارتودنتیست می تواند به جای ارتودنسی سیمی از تراز کننده ( ارتودنسی نامرئی) استفاده کند. ارتودنسی Invisalign از فاصله دور قابل رویت نیست و لبخند شما را جذاب تر می کند. عدم استفاده از سیم فلزی یا براکت و قابلیت جدا شدن از روی دندانها در این مدل ارتودنسی ، از دلایل محبوبیت در میان بیماران می باشد . 
متخصص ارتودنسی ، بیماران مبتلا به شکاف کام را درمان می کند. با باز کردن قوس فک بالا ، فضای بیشتری به این ناحیه می دهد. 
یکی از روشهای موثر برای دندان های بد فرم ،ارتودنسی فانکشنال است . تغییر شکل دادن و جابجا کردن فک بالا و فک پایین وهماهنگی دندان ها در این ارتودنسی انجام می شود . درمان ارتودنسی فانکشنال پیچیده تر و دشوار تر می باشد. . این دستگاه ارتودنسی فانکشنال ، قسمت پشت سر را به یک سیم در قسمت جلوی دهان متصل می کند. هدف آن عقب کشیدن دندان های جلویی و تحریک رشد در فک بالا و فک پایین است .
 کار متخصص ارتودنسی

ارتودنتیست چقدر به آموزش نیاز دارد؟

ارتودنتیست ابتدا باید آموزش منظم دندانپزشکی را دریافت کند. یک دانشکده دندانپزشکی به طور کلی برای فارغ التحصیلی چهار سال کلاس نیاز دارد. بیشتر دندانپزشکان در این مرحله متوقف شده و شروع به فعالیت پزشکی خود می کنند. اما ارتودنتیست ها نمی توانند در این مرحله فعالیت خود را آغاز کنند . 
برای به دست آوردن مجوز طبابت به عنوان ارتودنتیست، فرد باید کلاس های بیشتری را طی کند. بیشتر دانشکده های دندانپزشکی قبل از اینکه دانشجو واجد شرایط ارتودنتیستی شود، دو تا سه سال دیگر به او آموزش می دهند. به طور کلی، یک ارتودنتیست دندانپزشکی است که تقریباً دو برابر دندانپزشکان آموزش را دریافت می کند، که بیشتر آن در زمینه صاف کردن دندان ها می باشد . 

تفاوت بین ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟ 

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک باید توضیح دهیم که ارتودنتیست ها و دندانپزشکان شباهت های زیادی دارند آنها با هم کار می کنند تا به شما در بهبود سلامت کلی دهان کمک کنند اما در واقع به روش های بسیار متفاوتی کار می کنند. 
دندانپزشکان طیف گسترده ای از مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان را پوشش می دهند. از طرف دیگر ارتودنسی یک تخصص در دندانپزشکی است که به موضوعاتی از قبیل صاف کردن دندان ها و اصلاح الگوهای نادرست دندان نیش نیز می پردازد. 
برای اینکه بیماران درمورد درمان تصمیم گیری آگاهانه ای داشته باشند، لازم است از چند تفاوت اساسی بین ارتودنتیست و دندانپزشکان آگاه شوند: 
دندانپزشکان 
یک دندانپزشک عمومی مشابه پزشک عمومی خانواده شماست آنها پزشک عمومی ماهری هستند که می توانند مشکلات و بیماری های شایع را که روی دندان ها، دهان و لثه شما تأثیر می گذارد، تشخیص داده و درمان کنند. دندانپزشکان یک دوره عمومی دندانپزشکی را تکمیل می کنند. آنها متخصص در مراقبت و تثبیت عمومی برای همه سنین هستند.
برخلاف ارتودنتیست ها ، دندانپزشکان در دانشگاه برای قرار دادن بریس و انجام سایر روش های ارتودنسی آموزش نمی بینند و بیشتر دندانپزشکان عمومی ،بیماران نیازمند به درمان ارتودنسی را به متخصصان ارتودنسی ارجاع می دهند.
ارتودنتیست 
ارتودنتیست ها 
ارتودنتیست ها متخصصان دندانپزشکی هستند که سه سال دیگر آموزش کامل دانشگاه را در زمینه ارتودنسی، رشد و نمو صورت، بیولوژی و بیومکانیک به اتمام رسانده اند (آنها دارای یک مدرک دندانپزشکی عمومی + درجه تخصصی ارتودنسی) هستند. ارتودنتیست ها متخصصان رشد صورت و رشد دندان هستند. آنها دندان های کج، دندان های نیش های بد شکل و آرواره های ضعیف را تشخیص داده و درمان می کنند. ارتودنتیست ها ،متخصص در تمام گزینه ها و فناوری های ارتودنسی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستند. 
چه گزینه های درمانی ارتودنسی موجود است؟ 
متخصص ارتودنسی با استفاده از دانش و تخصص خود در بی نظمی های صورت و حرکات دندان می تواند به شما کمک کند تا یکی از گزینه های درمانی مناسب را برای خود و یا فرزندتان انتخاب کنید. 
بین صفحات ثابت و جداشونده، پرانتزهای فلزی، پرانتزهای سرامیکی، بریسهای زبانی (نامرئی) و ترازهای شفاف، روش های درمانی متناسب با هر نیاز و شیوه زندگی وجود دارد. بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد گزینه درمانی مورد نظر خود، با متخصص ارتودنسی خود ملاقات کنید زیرا هر مورد متفاوت است و ممکن است به یک مورد خاص برای ارتودنسی نیاز داشته باشید. 

کار اصلی متخصص ارتودنسی و تفاوت آن با دندان پزشک

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : stateuniversity / smilesmadebeautiful / orthodonticsaustralia / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی