سریال مختارنامه

مختارنامه پرتکرارترین سریال تلویزیون

تاریخ انتشار : 26 مرداد 1399کد مطلب : 71521زمان مطالعه : 3 دقیقه
سریال مختارنامه به کارگردانی داوود میرباقری پرتکرارترین سریال محرمی تلویزیون است که امسال هم روی آنتن شبکه آی فیلم میرود.

پخش مجدد سریال مختارنامه از شبکه آی فیلم

سریال مختارنامه به کارگردانی داوود میرباقری یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تلویزیون است که اولین بار مهرماه سال 89 از شبکه یک سیما پخش شد.

سریال مختارنامه پرتکرارترین سریال محرمی تلویزیون است که به رسم هر ساله شبکه آی فیلم امسال هم روی آنتن میرود. این سریال از دوشنبه 27 مردادماه هر شب به جز پنجشنبه ها ساعت 23 از این شبکه پخش میشود و تکرار آن روز بعد ساعت 7:00 و 15:00 خواهد بود.

داستان و بازیگران سریال مختارنامه

به بهانه پخش مجدد سریال مختارنامه برای چندمین بار متوالی از شبکه آی فیلم مروری بر این سریال پرتکرار محرمی داشته ایم که توصیه میکنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

فریبرز عرب نیا

با کمرنگ تر شدن ساخت سریال های مناسبتی جدید، پای تکرار سریال های قدیمی به تلویزیون باز شد و شبکه های مختلف پخش مجدد این سریال ها را برعهده گرفته اند. یکی از پرتکرارترین سریال های مناسبتی تلویزیون سریال مختارنامه است که اولین بار از شبکه یک سیما در سال 1389 و 1390 پخش شد.

نسرین مقانلو

با گذشت چیزی حدود 10 سال از اولین پخش سریال مختارنامه، شبکه آی فیلم برای چندمین بار متوالی با آغاز ماه محرم 99 باز هم تصمیم به پخش مجدد این سریال گرفته است.

فریبرز عرب نیا

بازیگران سریال مختارنامه عبارتند از :

فریبرز عرب نیا در نقش مختار ثقفی، امین زندگانی در نقش مسلم‏بن عقیل، رضا رویگری در نقش کیان ایرانی، الهام حمیدی در نقش زن کیان ایرانی، عنایت شفیعی در نقش ابن‎کامل، ژاله علو در نقش مادر مختار، فریبا کوثری در نقش عمره همسر مختار، نسرین مقانلو در نقش همسر دیگر مختار، محمد فیلی در نقش شمر، رضا کیانیان در نقش حاکم مکه، محمدرضا شریفی نیا در نقش محمدبن حنفیه، حسن پورشیرازی در نقش بهرام رنگرز، ویشکا آسایش در نقش جعده، داوود رشیدی در نقش حاکم کوفه، کریم اکبری مبارکه در نقش احمربن شمیط، فرهاد اصلانی در نقش عبیدالله‏بن زیاد، انوشیروان ارجمند در نقش رفاعةبن شداد، جعفر دهقان در نقش مصعب‎بن زبیر، بهرام شاه محمدلو و محمد صادقی در نقش حاکمان کوفه، پرویز پورحسینی در نقش میثم تمار و بازیگرانی دیگری که در این سریال ایفای نقش کردند.

بهناز جعفری

داستان سریال مختارنامه :

مختارنامه سریالی تاریخی پیرامون زندگی و قیام مختار ثقفی و خونخواهی از امام حسین (ع) است.

داستان سریال مختارنامه از زخمی شدن امام حسن(ع) به دست کوفیان و پناهنده شدن امام به حاکم مدائن که عموی مختار است شروع می شود. مختار که سیاست و جنگ را کنار گذاشته و در مدائن و در جنوب کوفه گندم کاری می کند از طرف عمو فرا خواند می شود تا از امام حسن(ع) محافظت کند. بعد از شهادت امام توسط همسرش جعده که در سال 41 هجری اتفاق افتاد، در ادامه، داستان به وقایع سال 60 هجری و مرگ معاویه و حکومت یزید و جریان بیعت گرفتن از امام حسین(ع) رفته و در نهایت پنج سال بعد از حادثه عاشورا، مختار به عنوان رهبر چهارمین قیام پس از عاشورا با متحد کردن شیعیان و همکاری ابراهیم فرزند مالک اشتر در کوفه علیه حکومت یزید قیام می کند و با شعار «یا لثارات الحسین» به خونخواهی امام حسین (ع) و شهدای کربلا، از قاتلان آنها انتقام می گیرد و سپس در کوفه به مدت 18 ماه حکومت تشکیل می دهد. وی در این مدت سه جنگ بزرگ با ابن زیاد، سپاه شام و آل زبیر را پشت سر می گذارد که در نهایت، قیام به دست مصعب بن زبیر در هم شکسته و مختار کشته می شود.

رضا رویگری

فیلمبرداری سریال مختارنامه در شهرهای مختلف انجام شد و از سال 1383 تا 1388 طول کشید و در زمان پخش از شبکه یک سیما با استقبال و انتقادهای زیادی روبرو شد.

امین زندگانی

پخش سریال مختارنامه برای چندمین سال متوالی از آی فیلم

511
این مطلب مفید بود ؟110
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
وبگردی