گیتار زدن
در این مطلب، تجربیات Thom Koester در دوران قرنطینه ناشی از همه گیری ویروس کرونا را به فارسی برگردانده ایم. امید که با مطالعه این مطلب بتوانید صدای گیتارتان را به بهترین شکل ممکن ضبط کنید.

ضبط صدای گیتار آکوستیک در خانه

من هم مثل شما، برای این که وظیفه خودم را در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به خوبی انجام داده باشم، بیشترِ سال 2020 را در خانه ام در شهر Fort Wayne ایالت Indiana گذراندم. در ابتدای دوران قرنطینه، فکر می کردم اوقات فراغت زیادی نداشته باشم اما با گذر زمان متوجه شدم زمانی که در خانه ام هستم، بسیار بیشتر از چیزی است که فکرش را می کردم و علاوه بر این که تمام کارهایم را انجام می دادم، باز هم وقت زیادی برایم باقی می ماند و من نمی دانستم باید چه کنم. تا این که بالاخره یک روز تصمیم گرفتم مانند بسیاری از موزیسین هایی که می شناختم، آهنگ هایی که نوشته ام را برای گیتار آن هم از نوع اکوستیک تنظیم کرده و آن ها را در آپارتمانم ضبط کنم. خیلی زود فهمیدم ضبط استودیویی با ضبط خانگی کاملا متفاوت است و برای ضبط یک صدای خوب و باکیفیت در خانه، باید کارهای بیشتری انجام دهم. 

من تجربه زیادی در نوازندگی گیتار آکوستیک ندارم و می توانم بگویم تازه کار هستم، مانند خیلی از افراد که با خرید گیتار شروع به کار می کنند. بنابراین وقتی نوبت به ضبط گیتار آکوستیک می رسید، چون وسواس زیادی نسبت به کیفیت ضبط اصوات داشتم، آن قسمت ها را با گیتار الکتریک و آمپ ضبط می کردم. اما من خوش شانس بودم و توانستم با راهنمایی های ارزنده همکارانم، اصوات را با کیفیتی که اصلا فکرش را نمی کردم ضبط کنم. در نتیجه سعی کردم در این مقاله، کارهایی که برای ضبط یک صدای عالی انجام دادم را به صورت یک راهنمای گام به گام آماده کنم. پس با مطالعه این مطلب می توانید در یک محیط کوچک مانند آپارتمان یا اتاق خواب، بهترین صدای ممکن را از گیتار آکوستیک تان ضبط کنید. با من همراه باشید...

برای ضبط صدا، بهترین اتاق خانه تان را انتخاب کنید. 

اگر شما هم مثل من ساکن آپارتمان باشید، حتما با آکوستیک بد اتاق ها مواجه شده اید. اما نگران نباشید؛ با کمی وقت گذاشتن می توانید بهترین و «مناسب ترین» نقطه آپارتمان تان را پیدا کنید و با خیال راحت به اجرای موسیقی مشغول شوید. این کار شاید کمی وقت تان را بگیرد اما صبور باشید. بگذارید من تجربیات خودم را با شما در میان بگذارم و بگویم که چگونه به این نقطه 'رویایی' دست یافتم :) اول از همه، من گیتارم(Yamaha AC5R) را برداشتم و هم زمان با نواختن آن، در تمام نقاط خانه قدم زدم و تفاوت های صوتی هر نقطه را بادقت گوش کردم. از آن جا که اتاق نشیمن و اتاق خواب من زیر شیروانی هستند و سقف کوتاهی دارند، صدای گیتارم در آن ها به شدت می پیچید و آزاردهنده بود. صدای گیتارم در آشپزخانه بسیار ضعیف و در حمام بسیار قوی و گوش نواز بود اما من باید صدای گیتارم را به شکل خالص(بدون افکت) ضبط می کردم. به همین دلیل، کمدم را برای این کار انتخاب کردم چون صدای گیتارم در آن بسیار تمیز، شفاف و خالص شنیده می شد. 

انتخاب میکروفن

وقتی صحبت از انتخاب میکروفن به میان می آید، این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد. برای مثال، بسیاری از موزیسین ها ترجیح می دهند از قدرت میکروفن های کاندنسر دیافراگم بزرگ استفاده کنند حال آن که طیف وسیعی از موزیسین ها شیفته گرما و طنین میکروفن های ریبون هستند. ناگفته نماند که میکروفن های داینامیک هم عملکرد خوبی در ضبط صدای سازها دارند. به طور کلی اگر در مورد انتخاب میکروفن دچار شک و تردید شده اید، می توانید از مقالات سودمندی که در رابطه با نقد، بررسی و مقایسه محصولات در سایت قرار داده ایم استفاده کنید. بسیاری از این مقالات در زمان همه گیری ویروس کرونا نگاشته شده اند. بنابراین با مطالعه آن ها می توانید با میکروفن هایی که برای ضبط خانگی مناسب هستند آشنا شوید. 

من در حال حاضر از میکروفن کاندنسر دیافراگم بزرگ قدیمی و دوست داشتنی ام یعنی MXL 770 ، کارت صدای یواس بی iConnectivity iConnectAUDIO2+ و ورک استیشن پیشرفته PreSonus Studio One 5 استفاده می کنم. من عاشق تجهیزاتم هستم و حس می کنم همیشه با استفاده از آن ها می توانم بهترین صداها را ضبط کنم اما اگر به هر دلیل به این تجهیزات دسترسی ندارید، رنگ و شخصیت صوتی میکروفن Audio-Technica AT2035 هم شباهت زیادی به MXL 770 من دارد. 

از سیم های باکیفیت، مناسب و استاندارد استفاده کنید. 

صدای بد سیم ها همیشه یکی از بدترین بخش های ضبط موسیقی من بوده اند و من هر بار بیشتر وقتم را صرف جلوگیری از آن می کنم. خوش بختانه امروزه راه های ساده تری برای کاهش صدای جیرجیر سیم ها وجود دارد. من به تازگی متوجه شده ام که سیم های فسفر برنز نانو-وب Elixir Strings نقش به سزایی در کاهش این اصوات مزاحم ایفا می کنند. بعضی گیتاریست ها به تمیزکننده های سیم GHS Fast Fret یا Music Nomad String Fuel قسم می خورند؛ دلیل این امر، مرغوب بودن این محصولات و توانایی آن ها در نرم و تمیز کردن سیم هاست. البته یکی از تکنیک ها و ترفندهای رایج استودیویی، استفاده از کرم یا آب برای مرطوب نگه داشتن انگشتان است. این روش تا حدودی صدای بد و ناخوشایند سیم ها را کاهش می دهد. 

چگونه در خانه مان صدای گیتار آکوستیک را عالی ضبط کنیم؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی