بازیگرانی که فوت شدند
سال 1401 یکی از غم انگیز ترین سال ها برای هنرمندان بود و هنرمندان زیادی در این سال از بینمان رفتند.

بازیگران فوت شده در سال 1401 و هنرمندانی که امسال درگذشتند

شاید یکی از غم انگیز ترین مطالبی که روزهای آخر هر سال منتشر میشود، لیست بازیگران و چهره هایی است که در آن سال از دنیا رفته اند. سال 1401 هم مثل تمام سالهای گذشته، در حالی به پایان میرسد که خاطره پرکشیدن برخی از چهره های مشهور را برایمان به جای گذاشت؛ چهره هایی که در ادامه این بخش از نمناک لیست شده اند.

امین تارخ

زنده یاد امین تارخ متولد 21 مردادماه سال 1332، در تاریخ 2 مهر ماه 1401 و در سن 69 سالگی بر اثر بیماری قلبی دار فانی را وداع گفت. امین تارخ، داماد پری امیر حمزه و باجناق مسعود کرامتی بازیگر بود که هنرپیشگی را در سال 1360 با فیلم سینمایی مرگ یزد گرد آغاز کرد. امین تارخ مدرس و صاحب یکی از موفق ترین موسسات بازیگری بود.

امین تارخ

مرحوم امین تارخ عکس آزاده امیرخان

شهرام عبدلی

شاید یکی از شوکه کننده ترین اخبار درگذشت بازیگران در سالی که گذشت، فوت شهرام عبدلی بازیگر سریال خط قرمز و کار ناتمامی به نام آسوده باش بود که در بهمن 1401 به دلیل عارضه خونریزی مغزی در بیمارستان بستری و چند روز بعد، در 6 اسفند دار فانی را وداع گفت.

زنده یاد شهرام عبدلی برای بازی در سریال آسوده باش به کارگردانی حسن حج‌گذار در مشهد حضور داشت که در هتل محل استراحتش دچار خونریزی مغزی شد.

شهرام عبدلی

مرحوم شهرام عبدلی 

شهلا ناظریان

صدای ماندگاری که در سال 1401 از دست دادیمش، شهلا ناظریان، دوبلور باسابقه و همسر حسین عرفانی بود که سابقه بازیگری در سریال این خانه دور است و داستان یک شهر و چندین فیلم سینمایی را در کارنامه خود داشت، اردیبهشت ماه امسال بر اثر ایست قلبی درگذشت.

محمدجواد نظری گلپایگانی

محمدجواد نظری گلپایگانی که بیشتر ما او را با عنوان آتقی سریال آینه عبرت می شناسیم، در تاریخ 14 اسفند 1401، در خواب و براثر سکته قلبی از دنیا رفت. آقا تقی معروف که در سال 1329 متولد شده بود، علاوه بر سریال آینه عبرت، در فیلم هایی همچون عصیانگران، شجاعان ایستاده می‌میرند،‌ آقای شانس، نقطه ضعف و زرخرید نیز بازی کرده بود.

محمدجواد نظری گلپایگانی

مرحوم محمدجواد نظری گلپایگانی

روح الله مفیدی

روح الله مفیدی بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون که بازی فراموش نشدنی او در سریال گل پامچال، در خاطره ها ثبت شده است، دیگر بازیگر فوت شده امسال است. روح الله مفیدی متولد 1308 بود و در تاریخ 24 تیر ماه 1401 براثر بیماری دردناک سرطان درگذشت.

روح الله مفیدی

 مرحوم روح الله مفیدی

اسماعیل شنگله

اسماعیل شنگله دیگر بازیگر فقیدی است که سال 1401، آخرین سال عمرش بود. اسماعیل شنگله در تاریخ 13 خرداد 1315 در تهران متولد و در 25 تیر ماه 1401، به دلیل ابتلا به بیماری سرطان ریه و کرونا دار فانی را وداع گفت.

اسماعیل شنگله

 مرحوم اسماعیل شنگله 

چهره های درگذشته سال 1401

علاوه بر بازیگران فوت شده در سال 1401، چند چهره معروف دنیای هنر را نیز در این لیست جای داده ایم تا یادی کنیم از ستاره های بی چون و چرایی که فراموش نشدنی هستند.

پرویز فیروزکار

پرویز فیروزکار دوبلور معروف ایرانی، در اردیبهشت 1318 در تهران متولد شد و در سن 83 سالگی در تاریخ 28 تیر 1401 به دلیل ابتلا به بیماری ALS از دنیا رفت.

پرویر فیروزکار

مرحوم پرویز فیروزکار

هوشنگ ابتهاج

هوشنگ ابتهاج شاعر و پژوهشگر ادبی ایرانی مشهور به "سایه"، متولد6 اسفند 1306 در تاریخ 19 مردادماه 1401 در سن 94 سالگی چشم از جهان فرو بست و نامش در لیست چهره های درگذشته امسال ثبت شد.

هوشنگ ابتهاج

 مرحوم هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه

جلال مقامی

جلال مقامی که لقب والا مقام دوبله ایران را به او داده بودند، جزو چهره هایی است که در سالی که گذشت فوت کرد. جلال مقامی مجری برنامه دیدنی ها که با صدای بینظیرش، در میان دوبلورهای معروف ایرانی همیشگی خواهد ماند، در تاریخ 5 آبان بر اثر ایست قلبی و در سن 81 سالگی درگذشت.

جلال مقامی

 مرحوم جلال مقامی در برنامه دورهمی

بازیگرانی که در سال 1401 از دنیا رفتند؛ بازیگران تازه فوت شده

4.942
این مطلب مفید بود ؟411
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ن.ح/عکس: شهپر آرمات /
1 نظر به ثبت رسیده است
جمشیدی نسب1401-12-21
روحشون شاد.خدا بیامرزه
51
وبگردی