نکات عدس پلو
عدس پلو یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی به شمار می‌آید که به نکات کلیدی برای پخت انواع عدس پلو و رازهای خوشمزه شدن عدس پلو می‌پردازیم.

نکات و ترفند های جذاب برای پخت عدس پلو

عدس پلو یکی ازغذاهای خوشمزه و سنتی است که در مناسبت های خاص به عنوان نذری پخش می شود. برای تهیه عدس پلو مجلسی، عدس پلو نذری و...نکات و ترفندهایی را باید رعایت نمایید که در این بخش از آشپزخانه نمناک آورده ایم. اگر شما هم به این غذا علاقمندید، با توجه به نکات زیر یک عدس پلو خوشمزه تهیه کرده و در وعده ناهار، شام یا افطار نوش جان نمایید.

پخت عدس پلو

عدس پلو با گوشت تکه ای

برای تهیه عدس پلو هم می توانید از گوشت چرخ کرده و هم از گوشت تکه ای استفاده کنید. برای تهیه عدس پلو با گوشت تکه ای ابتدا گوشت را همراه با سیر و پیازوادویه که در روغن تفت خورده و سبک شده‌اند،خوب تفت دهید و بعد مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید و بگذارید با مقداری آب خوب بپزد. پس از پخت گوشت، مقداری زعفران دم کرده روی آن‌ها بریزید و بگذارید آب اضافه کامل گرفته شود بعد گوشت را در روغن تفت دهید و به عدس پلو بیافزایید.

عدس پلو با مرغ

برای تهیه عدس پلو با مرغ شما باید مرغتان را با پیاز و مقدار کمی زردچوبه، آب و زعفران دم کرده، نمک، فلفل بپزید و مرغ پخته را ریش‌ریش کنید و در مقداری روغن تفت دهید و کمی زعفران به رویش بریزید تا رنگ طلایی به خود بگیرد، سپس برنج و عدس را پخته و یک لایه برنج بریزید و یک لایه عدس و مرغ ریش‌ریش شده درون قابلمه بریزید تا دم بکشد.

عدس پلو ساده بدون گوشت

شما می توانید عدس پلو را بدون گوشت نیز تهیه کنید. برای این کاربرنج را آبکش کنید و عدس را بپزید و درون یک قابلمه مخلوط عدس و برنج رابریزید تا دم بکشد، برای تهیه عدس پلو ساده می توانید از سویا استفاده نمایید و یا تنها عدس پلو خود را با کمی زعفران، کشمش و پیازداغ تزئین نمایید.

عدس پلو ساده

عدس پلو با گوشت قلقلی

می توانید گوشت چرخ کرده را به صورت قلقلی تهیه کنید. برای تهیه عدس پلو با گوشت قلقلی، مایه گوشت را به قلقلی های کوچک به اندازه فندق تبدیل کرده و یک تابه مناسب روی حرارت قرار دهید و قلقلی ها را در روغن به خوبی تفت دهید تا کاملا سرخ شوند. گوشت قلقلی، کشمش و پیاز داغ را روی عدس پلو بچینید و این غذا را میل کنید.

عدس پلو با زرشک

شما می توانید برای تهیه عدس پلو به گوشت چرخ کرده تان زرشک نیز اضافه کنید. عدس همراه با گوشت سرد و خشک است ولی کشمش دارای طبع گرم و تر است که آن را معتدل می کند. البته بعضی ها به جای کشمش برای روی عدس پلو از زرشک و یا هر دو استفاده می کنند که می تواند در جای خود متنوع باشد.

عدس پلو با خرما

استفاده از خرما در تهیه عدس پلو دلخواه است. برای تهیه عدس پلو با خرما، یک تابه را با کمی روغن و کره روی حرارت قرار دهید تا داغ شود، سپس خرما ها را درسته یا هسته گرفته درون کره و روغن تفت داده و در نهایت عدس پلو را درون دیس ریخته و روی آن را با خرمای تفت داده شده تزیین کنید.

عدس پلو با خرما

راز خوشمزه شدن عدس پلو

برای تهیه یک عدس پلو خوشمزه، عدس با کیفیت، عدس‌هایی با دانه‌های کوچک و رنگ یکنواخت انتخاب کنید زیرا عدس‌های تازه معمولا طعم بهتری دارند. برای خوشمزگی به میزان عدس به برنج توجه کنید، میزان عدس را بر طبق ذائقه تان میتوانید کم و یا زیاد کنید اما معمولا میزان عدس را نصف برنج در نظر می‌گیرند.

ادویه عدس پلو

دارچین، پودر گل سرخ، هل، تخم گشنیز، زیره و زعفران استفاده از پودر تخم گشنیز و پودر زیره سبز به گوشت بوی زهم آن را می گیرد و عدس پلو را خوشمزه تر می کند. اگر مزه تندی در غذا را دوست دارید می توانید از فلفل قرمز استفاده کنید.اگر دوست داشته باشید می توانید از پودر سیر در تهیه این غذا استفاده کنید یا می توانید یک یا دو حبه سیر را ریز رنده کنید و به پیاز اضافه کنید و تفت دهید.

چاشنی عدس پلو

شما می توانید هنگام افزودن ادویه ها مقدار آب لیمو تازه نیز به گوشت چرخ کرده اضافه کنید.

آبلیمو

راز خوش رنگ شدن عدس پلو

از زعفران به اندازه کافی استفاده کنید تا عدس پلو شما خوشرنگ و خوشمزه شود.

تزیین عدس پلو

عدس پلو از آن دسته غذاهایی است که به خاطر داشتن کشمش، خرما و حتی پیاز داغ به خوبی می‌توانید آن را تزیین کنید. برای تزیین عدس پلو می توانید از خلال پسته و خلال بادام نیز استفاده کنید.

نکات عدس پلویی واسه خوشمزه تر شدن غذاتون

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش آشپزخونه نمناک/ن/ا.ن
برچسب : عدس پلو و چلو
وبگردی