تولد
پیاده روی اربعین
شاید حضور بچه‌ در سفر و پیاده‌روی اربعین در نگاه اول مشکل به نظر برسد اما بسیاری از خانواده ها با رعایت نکات مهم این مسافرت را برای خود و کودکشان راحت میکنند.

نکات مهم پیاده‌روی اربعین با کودکان

این روزها خانواده‌های زیادی همراه کودکانشان در پیاده‌روی اربعین شرکت می کنند. گرچه در واقعیت سفر به کربلا و همراه شدن با بچه ها در پیاده‌روی اربعین سختی‌های خودش را دارد اما اگر نکاتی که در ادامه این بخش از نمناک آورده ایم را رعایت نمایید، شیرینی حضور کودکان در سفر وصف نشدنی است.

چگونه با آرامش در کنار کودکان به سفر اربعین برویم؟

اگر با بچه هایتان به سفر اربعین می روید، نکات زیر را رعایت کنید:

سبک سفر کنید

اگر می خواهید با فرزندتان به پیاده‌روی کربلا بروید، سعی کنید سبک سفر کنید و وسایل کمتر و کم حجم تری با خود همراه نمایید زیرا شما باید وسیله های بیشتری برای کودکتان بردارید.

کالسکه خوب همراه خود ببرید

کسانی که تجربه سفر به کربلا را دارند، توصیه می کنند که برای کودکان زیر 7 سال کالسکه خوب و اگر دارای دو کودک هستید، حتما با خود ویلچر ببرید زیرا این امکان را می دهد که دو بچه روی آن بنشینند.

پیاده روی اربعین

لباس سبک فراموشتان نشود

توصیه می شود برای خود دو دست لباس سبک بردارید اما برای کودک خود لباس های سبک و راحت بیشتری بردارید. کلاه، عینک آفتابی، خشک کن بچه، دمپایی، کفش بدون بند و راحت، چفیه برای استفاده از آن به عنوان سایه بان، یک لباس گرم و... یادتان نرود.

اسباب بازی کوچک همراه خود ببرید

در صورت رفتن به پیاده‌روی با کودکان، برای سرگرم شدن آنها حتما اسباب بازی سبک و کوچک، دفتر نقاشی، بادکنک و... را با خود ببرید و در گوشی یا تبلت خود چند فیلم و انمیشن برای سرگرم شدن او داشته باشید.

پتو مسافرتی لازمتان خواهد شد

لازم نیست که پتو های سنگین را همراه خود ببرید، معمولا درون موکب ها همه چیز فراهم است پس تنها یک یا دو پتو مسافرتی سبک، روبالشی و ملافه سبک بردارید که به شدت به دردتان می خورد.

شیرخشک و پوشک کافی به همراه ببرید

اگر با کودک زیر دوسال خود به پیاده‌روی اربعین می روید، حتما شیرخشک و پوشک کافی همراه خود ببرید. در عراق ممکن است مارک شیرخشک مورد نظرتان را نیابید و دچار مشکل شوید. اگر کودک از شیرمادر تغذیه می کند، مادر باید رژیم غذایی خود را رعایت نموده و غذاهای چرب و پرادویه و نفاخ استفاده نکند تا کودک اذیت نشود.

شیر خشک

خوراکی و آب نیاز دارید

در مدت پیاده‌روی اربعین موکب های زیادی وجود دارند که وعده های غذایی زائرین را تامین می کنند اما اگر برای پیاده‌روی اربعین کودک همراه خود دارید، حتما خوراکی های سبک و سالمی مانند بیسکویت، چوب شور، مغزیجات، شکلات، برگه زردآلوو... و یک بطری آب و ظرف درب دار همراه خود ببرید تا در طول مسیر غذاهایی که بچه ها دوست دارند را برایشان ذخیره کنیم. حتما برای سلامت کودک خود از آب های بسته بندی به جای آب های کلمن و... استفاده نمایید.

وسایل بهداشتی یادتان نرود

برای سفر اربعین وسایل بهداشتی مانند دستمال کاغذی، دستمال مرطوب، ماسک برای مواقع گرد و غبار، مسواک، شانه و برس، صابون و شامپو، ناخن گیر و... را فراموش نکنید.

کارت اطلاعات درست کنید

یک کارت تهیه نمایید و روی آن اسم و فامیل کودک و شماره تلفن و آدرس خود را در عراق و ایران بنویسید و در لباس کودک جاساز نمایید تا در مواقع ضروری دچار مشکل نشوید.

دارو همراه داشته باشید

اگر به سفر پیاده‌روی اربعین با خانواده می روید، داروهای مورد نیازتان را با خود همراه ببرید و حتما داروهایی که کودکتان مصرف می کند، قطره تب بر، شربت سرما خوردگی، شربت درمان دل درد و... را همراه خود ببرید. پماد سوختگی و کرم ضد آفتاب نیز فراموشتان نشود.

داروهای سفر

نکات مهم پیاده‌روی اربعین با بچه

 1. اگر سفرتان فشرده و با برنامه سخت باشد، بچه‌ها آزار می‌بینند و برای خودتان هم سخت می‌شود و سفر شیرینی برای خودتان نخواهد بود.
 2. قبل از سفر چندین مرتبه مانور پیاده‌روی خانوادگی برگزار کنید و اگر کالسکه ای دارید با خود همراه کنید تا به مشکل آن پی ببرید.
 3. برای اینکه پوست پایتان ضخیم‌تر شود،کف پاهای خودتان و بچه‌ها را حنا بگذارید.
 4. بهتر است شارژر و یک پاوربانک هم همراهتان باشد.
 5. برای بچه های دو سال به بالا خمیربازی یا یک بطری گلاب یا تفنگ آب بازی یا اسپری کوچیک بردارید.
 6. هنگام پیاده‌روی زمان هایی که خلوت است بدو بدو با بچه‌ها دنبال بازی کنید و یا با کالسکه دنبال هم کنید.
 7. آب‌نبات چوبی یک غافلگیری شیرین برای زمان‌های گریه کردن کودکان زیر سه سال است.
 8. نبات خرد شده و یک ظرف کوچک عسل را می‌توانید برای استفاده از چای و دم‌نوش‌ها ببرید.
 9. یک لباس برای آب و هوای خنک و یک لباس برای آب و هوای آفتابی داشته باشید.
 10. به جای لباس‌‌های بیرونی، برای بچه‌ها لباس‌های راحت و خانگی بردارید.
 11. در صورت شستن لباس‌های بچه‌ها آن‌ها را روی دسته کالسکه پهن کنید تا حین راه رفتن خشک شوند.
 12. قبل از اذان مغرب به فکر جای خواب باشید.
 13. بهترین مکان برای اسکان کسانی که با کودکان‌شان به سفر اربعین می‌روند، مَبیت‌ها هستند. مبیت خانه‌های مردم عراق هستند که برای پذیرایی از مهمانان آماده شده‌اند و حمام دارند و می‌توانید لباس‌هایتان را هم به راحتی بشویید.
 14. برای جمع کردن پوشک و دستمال کثیف چند کیسه بردارید.
 15. همیشه دستمال‌های ضدعفونی، پدهای الکلی و ژل‌های شستشوی بدون نیاز به آب همراهتان داشته باشید و هرازگاهی دست‌های کودک را ضدعفونی کنید.
 16. بهتر است همزمان با کودک بخوابید و بیدار باشید تا در کنار هم لذت بیشتری از سفر ببرید.

پیاده روی اربعین با بچه و نکاتی که حتما باید بدانید

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی