گریه نوزاد قبل خواب

دلیل گریه نوزاد قبل خواب و راه حل آن

کد مطلب : 82389زمان مطالعه : 4 دقیقه
گریه نوزاد تازه متولد شده، یک اتفاق متداول و عادی است اما اگر این میزان گریه در حالات مختلف، حتی قبل از خواب بیشتر شود، گویای چه مشکلی در نوزاد است؟

بررسی دلایل اصلی گریه نوزاد قبل خواب

وقتی والدین ساعتها قبل از خواب با گریه کودکشان روبرو می شوند، بیشتر آنها درمورد دلیل و راه حل این گریه ها اطلاعاتی ندارند. نوزادان تا پیش از تولد، تمام وقت خود را در رحم گذرانده اند، جایی که همه چیز به طور خودکار برای آنها فراهم و راحت بود بنابراین، حالا در دنیای خارج از رحم هر مسئله ای که خلاف آرامش قبلی شان باشد موجب گریه آنها می شود برای همین ما به عنوان والدین تمام تلاش خود را برای فراهم کردن محیطی امن و راحت برای نوزاد، می کنیم ولی گاهی با تمام تلاش ما، نوزاد بازهم به گریه ی خود ادامه می دهد.

گریه نوزاد

در بخش های قبلی نمناک به طور گسترده به تمامی علل گریه های نوزاد پرداخته و راه حلی برایشان گفته ایم. در ادامه همان مطالب این بار به علل گریه قبل از خواب نوزاد خواهیم پرداخت که شامل:

1. ناتوانی در خواب شبانه

گریه به سادگی واکنشی است که بدن نوزاد در جریان عادت به چرخه خواب نشان می دهد، زیرا این امر یعنی خوابیدن در ساعتی مشخص مثل شب در ابتدا برای او غیر معمول است و عادت کردن به این چرخه نیاز به زمان دارد. به نظر نمی رسد خواب برای بسیاری از نوزادان کار مشکلی باشد با این حال، آنها هر وقت شب قرار به خواب باشد گریه می کنند چراکه بدنشان احتمالا به خواب در این ساعت از شبانه روز عادت ندارد.

نوزاد

انواع فرایندها و اندام های بدن، درست از قلب تا مثانه و دستگاه گوارش نوزاد ، همه نیاز به همخوانی با سیستم خواب بدن دارند و تا زمانی که این همخوانی ایجاد نشده نوزاد احساس آرامش نخواهد کرد. این اتفاق معمولاً پس از گذشت 3 ماه رفع می شود چراکه بدن به تدریج شروع به سازگاری چرخه خواب می کند.

2. وجود هرگونه ناراحتی جسمی

گریه تقریباً تنها راه ارتباطی نوزادان است، به همین دلیل آنها هر وقت نیاز به انتقال چیزی دارند، گریه می کنند. بیشتر اوقات، علت چیزی است که باعث تحریک آنها می شود یا آنها را ناراحت می کند و باعث فریاد می شود. این شرایط می تواند در هنگام خواب نیز اتفاق بیفتد بخصوص اگر محیط به اندازه کافی مساعد نباشد. به عنوان مثال نوزادانی که از سرما رنج می برند یا در یک اتاق گرم هستند می توانند احساس ناراحتی و در نتیجه پیش از خواب گریه کنند. علاوه بر این عوامل، وجود هرگونه بیماری یا گرسنگی می تواند نوزاد را بیدار نگه دارد یا به سادگی نیاز به مدتی بازی قبل از خوابیدن می تواند علت دیگری برای گریه ی قبل خواب فرزندتان باشد.

گریه کردن نوزاد

3. تلاش برای برقراری ارتباط اجتماعی

دلیل دیگر اینکه چرا کودک می تواند درست در زمان خواب شروع به گریه کند، بیش از هر چیز با رفتار او ارتباط دارد. نیاز او به توجه و احتمال تمایل به تماس اجتماعی ممکن است باعث شود او با گریه بلند با شما ارتباط برقرار کند. برخی از نوزادان می دانند که زمان خواب به معنای این است که آنها مادر خود را نمی بینند و این می تواند باعث گریه آنها نیز شود. نوزادانی که پس از یک روز طولانی خسته شده اند و یا با تحریکات یا سرو صدای زیادی روبرو شده اند می توانند سکوت شب را امری خسته کننده بدانند  برای همین به محص ساکت شدن محیط گریه می کنند. 

راه حل گریه نوزاد قبل خواب

گرفتن یک کودک کوچک برای آرامش، به خصوص در زمان خواب می تواند برای والدین بسیار طاقت فرسا باشد. در اینجا چند نکته آورده شده است که بیشتر اوقات در مورد انواع نوزادان موثر است.

1. ایجاد یک محیط مساعد

برای اینکه کودک به راحتی بخوابد، دمای اتاق او باید در حد مطلوب باشد. با بررسی دمای بدن کودک در اطراف معده یا پشت او می توان این مسئله را به خوبی آزمایش کرد. لباس را بر اساس آب و هوا انتخاب کنید و متناسب با آن لایه لایه کنید.از پوشاندن بیش از حد نوزاد در پتو حتی در زمستان خودداری کنید زیرا میتواند باعث خفگی و حتی مرگ ناگهانی او شود. 

خواب نوزاد

2. نوزاد را قنداق کنید

کودک شما حتی در خواب نیز باید احساس امنیت و آرامش کند ، مانند نحوه آغوش گرفتن و نگه داشتن مادر توسط او. این امر معمولاً با پیچاندن کودک در پتوی سبک حاصل می شود. این امر همچنین به کنترل حرکات تصادفی اندام، که می تواند به اشتباه او را از خواب بیدار کند، کمک می کند.

برای قنداق کردن نوزادتان سراغ پارچه های مناسب و سبک بروید و او را به گونه ای بپیچید که چانه، گوش و سرش پوشانده نشود. برخی از نوزادان به طور کلی علاقه به قنداق ندارند پس بهتر است اگر با بستن قنداق گریه نوزادتان بدتر شد از این روش صرف نظر کنید.

قنداق نوزاد

3. انتخاب لباس مناسب برای خوابیدن

نوزادان نسبت به کوچکترین انتخاب نسبت به خود بسیار حساس هستند. حتی کوچکترین آشفتگی در این موارد می تواند خوابیدن برای او را دشوار کند. لباس های او از این نظر نقش حیاتی دارند و انتخاب مناسب آنها نمی تواند از اهمیت کمی برخوردار باشد.

اگرچه ممکن است لباس مناسب روز نوزاد را متناسب با سلیقه و ملاک های خاص و حتی کمی جذب تنش انتخاب کنید، اما بهتر است هنگام خواب کودک با یک لباس آزاد برای آرامش کامل آماده کنید.

دلیل گریه نوزاد قبل خواب و راه حل آن

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
برچسب : گریه نوزاد
وبگردی