تولد
بهترین خمیردندان کودک
همیشه برای خرید کودکان حساسیت های خاصی وجود دارد یکی از موارد مهمی که در خرید کودکان باید دقت زیادی کرد خرید خمیردندان است.

بهترین و بدترین خمیر دندان برای کودکان چیست؟

امروزه شاهد شمار روز افزون انواع خمیر دندان ها و برندها برای کودکان هستیم اما چگونه بهترین و مناسب ترین خمیر دندان را برای سلامت کودک انتخاب کنیم و از انواع نامناسب آن اجتناب کنیم. پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری در کودکان است و سالانه بیش از 16 میلیون کودک از آن رنج می برند. بنابراین چگونه می توان از ایجاد این مشکل در کودکان جلوگیری کرد؟ شما می توانید با خرید خمیردندانی مناسب که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم دندان های کودک خود را محافظت کنید.

خمیر دندان

باید ها و نباید های استفاده از خمیر دندان برای کودکان 

خمیر دندان هایی که فلوراید زیاد از حدنرمال هستند، انتخاب نکنید :

والدین برای خرید خمیر دندان و ترغیب کودکان به مسواک زدن تنها به شکل و طعم خمیر دندان توجه نکنند، بلکه باید توجه داشته باشند که خمیر دندان هایی که فلوراید زیادی دارند یعنی بیش از حد مجاز و استاندارد می توانند برای کودکان مضر باشند، پس از خرید این نوع خمیر دندان ها صرف نظر کنند.

از خمیردندان حاوی مواد ساینده استفاده نکنید:

ساینده های خفیف می توانند مواد باقی مانده و لکه های سطحی غذا را از دندان پاکسازی کنند اما از طرفی می توانند مینای دندان را ازبین ببرند. از خمیر دندان های ساینده برای کودکان که حاوی مواد سفید کننده چون کربنات کلسیم، ژل های سلیس کم آب، اکسید های آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیم و سیلیکات ها هستند خودداری کنید.

به دنبال خمیردندانی دارای مهر تأییدیه باشید:

هنگام خرید محصولات مراقبت از دهان و دندان به دنبال تأییدیه انجمن دندان پزشکی باشید زیرا این اطمینان را به شما می دهد تا کالای معتبر و مفیدی خریداری کنید.

خمیر دندان تاییدیه

خمیر دندانی حاوی فلوراید:

بیش از نیم قرن است که استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای جلوگیری از سوراخ شدن دندان توصیه می شود. خمیر دندان حاوی فلوراید در تمیز کردن دندان بسیار موثر عمل می کند اما باید توجه داشت تا دهان کودک را پس از مسواک زدن به خوبی شستشو دهید زیرا اگر کودک بطور مدام فلوراید را ببلعد دچار مشکلی به نام فلوئوروزیس دندانی می شود. 

خمیردندان حاوی طعم های دلپذیر:

هدف از مسواک زدن آن است که کودک به مدت دو دقیقه و دوبار در روز مسواک بزند. بسیاری از کودکان طعم تند نعنا را نمی پسندند. خمیر دندان کودکان اغلب با طعم های توت فرنگی و موز همراه بوده و گاهی از برخی شخصیت های کارتونی مورد علاقه یا ابر قهرمانان نمایش داده می شود.

مسواک زدن در کودک نوپا بدون خمیر دندان :

برای تمیز کردن دهان کودکان نوپا کوتاهی نکنید و لثه های کودک را با پارچه ای نرم و مرطوب یا مسواک انگشتی تمیز کنید. از 6 ماهگی با درآمدن نخستین دندان های شیری نوزادان مسواک زدن را باید برای آن ها آغاز کنند و دندان های کودک را با مسواک و تنها با آب تا 18 ماهگی بشویند و بعد از 18 ماهگی از خمیر دندان برای کودک استفاده نمایند.

مسواک کودکان

آیا کودک شما روزانه دوبار مسواک می زند ؟

برای جلوگیری از سوراخ شدگی و پوسیدگی دندان، کودک باید دوبار در روز به مدت دو دقیقه مسواک و سپس روزانه یکبار از نخ دندان استفاده کند. اگر کودکتان از دندانی حساس و دردناک برخوردار است او را برای ارزیابی بیشتر به دندان پزشکی ببرید.

بدترین و بهترین نوع خمیردندان برای کودکان

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : خمیر دندان
وبگردی