علت بی خوابی
داشتن خواب خوب و کافی به سلامت جسمی و روحی بدن کمک می کند بنابراین اگر مشکل بی خوابی دارید با تشخیص علت باید سریع تر آن را درمان کنید.

علت بی خوابی؛ اشتباهاتی که در خواب تداخل ایجاد می کنند

خواب؛ بخش مهمی از روتین زندگی است که به اندازه کافی به ما قدرت و انرژی می‌ دهد. کیفیت خواب نیز اهمیت بسیار زیادی در زندگی دارد و عواملی است که باعث می‌ شود خواب خوبی نداشته باشیم و دقیقاً شبیه به یک فنجان قهوه قبل از خواب عمل می‌ کند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک این کارها را به شما معرفی می کنیم که قبل از خواب باید به آن ها دقت کنید.

بالش قدیمی و کهنه

بالش ها را باید هر یک و نیم سال؛ یک بار به طور کامل عوض کنید. تاثیر بالش روی حافظه بسیار زیاد است. اگر بالش شما قدیمی است؛ یعنی در 5 الی 6 سال گذشته از یک بالش استفاده کرده اید؛ احتمال این که وضعیت سر و بدن تان هنگام خواب راحت نباشد، خیلی زیاد است.‌ حواس تان به بالش ها باشد؛ همچنین اگر عرق، پارگی، بوی بد یا وجود سلول‌ های مرده پوست را روی بالش تان دیدید، سریع تر آن را عوض کنید.

بالش قدیمی و کهنه

استفاده از تشک نامناسب

اگر جزو افرادی هستید که به پهلو می خوابید، بسیار مهم است که از تشک فومی استفاده کنید که پوزیشن بدن تان را بهبود می بخشد و باعث می شود تا شانه ها، گردن و لگن حالت مناسبی داشته باشند، از تشک های قدیمی و بی کیفیت هرگز استفاده نکنید.

ملحفه های جنس نامناسب

معمولاً برای روبالشی؛ نخ بهتر از همه جنس های دیگر می باشد، زیرا راحت شسته می شود و حس بهتری هنگام خواب به شما خواهد داد.

رایحه های نامناسب

اتاقی که قرار است در آن بخوابید، اهمیت زیادی روی سلامت سیستم عصبی و کیفیت خواب تان دارد. اگر احساس می کنید که بوی خوبی داخل اتاق خواب وجود ندارد، بدانید که خوابتان به هم می‌ ریزد؛ پس مراقب باشید که خیلی از رایحه های تند داخل اتاق خواب استفاده نکنید.

بوی بد

استفاده زیاد از گیاهان

اگر می خواهید داخل اتاق تان گیاه بگذارید، این کار را انجام دهید اما مراقب باشید که تعداد گیاهان را خیلی افزایش ندهید، زیرا تاثیر برعکس خواهد داشت. یک یا دو عدد گیاه برای اتاق خواب کافی است.

استفاده از ساعت مکانیکی

منظور از ساعت مکانیکی ساعت هایی است که عقربه های آنها هنگام شب خیلی زیاد صدا می دهند و ممکن است اعصاب تان را به هم بریزند. ساعتی انتخاب کنید که صدای عقربه نداشته باشد.

ارتفاع نادرست بالش

استفاده از بالش مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. بالشی که انتخاب می کنید، نباید نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد تا گردن شما دچار مشکل نشود.

ارتفاع بالش

بی‌ نظمی داخل اتاق

اگر داخل اتاقی بخوابید که خیلی بی نظم و شلوغ است، ذهن تان به طور ناخودآگاه استرس می گیرد و کلافه می شود و کیفیت خواب تان به هم می‌ ریزد. همیشه اتاق خواب را تمیز و مرتب نگه دارید تا خواب راحتی داشته باشید.

استفاده از لوازم الکترونیکی

پیشنهاد ما این است تا یک ساعت قبل از خواب گوشی موبایل، لپ تاپ و تلویزیون را خاموش کنید، زیرا تاثیر منفی روی خواب تان خواهد گذاشت.

نگهداری لوازم زیاد داخل اتاق خواب

اگر اتاق خواب، محل کارتان هم باشد و تعداد زیادی لوازم داخل آن قرار بگیرد، به طور ناخودآگاه آرامش را از خواب تان می رباید.

استفاده از لوازم با رنگ خیلی روشن

منظور ما این نیست که به سراغ لوازم تیره بروید اما لوازم خیلی روشن هم برای داخل اتاق خواب توصیه نمی‌ شود. از رنگ های معمولی و متعادل از لحاظ روشنی و تیرگی استفاده کنید.

نمیتونی راحت بخوابی، احتمالا به این علت

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : بی خوابی
وبگردی