بلیط لحظه آخری
اینکه بلیط لحظه آخری ارزان تر است یک باور اشتباه است و معمولا 7 تا 11 روز قبل از پرواز بهترین زمان خرید بلیط هواپیما است و کمترین قیمت را دارد.

بلیط لحظه آخری تحت عنوان بلیط ارزان

همه شما در طول زندگی با باورهایی سر و کار داشتید که بعدها متوجه نادرست بودن آنها شدید. اینکه چطور ذهن انسان بدون تحلیل و جستجو یک باور را می پذیرد و این باور بین اعضای جامعه رایج می شود، دلایل زیادی دارد. اما خوشبختانه الان در عصری هستید که با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی و دسترسی آسان به مقالات علمی، راحت تر می توانید غلط بودن برخی باورها را بپذیرید. باورهایی مثل:تیغ زدن مو باعث ضخیم شدن آن می شود، خوردن هویج قدرت بینایی را تقویت می کند، بلبط لحظه آخری ارزان است و غیره. بله درست متوجه شدید " بلیط لحظه آخری ارزان است"  باور نادرستی است که بین مردم رایج شده است. شاید یکی از دلایل رایج شدن این باور این باشد که اغلب آژانس ها و سایت های فروش بلیط هواپیما نیز از بلیط لحظه آخری تحت عنوان بلیط ارزان هواپیما یاد می کنند و مسافران را تشویق به خرید بلیط هواپیما در لحظات آخر می کنند.

 خوب است بدانید به طور کلی نحوه قیمت گذاری بلیط هواپیما جدا از فاکتورهایی مثل:ایرلاین، کلاس پروازی و ... بر اساس میزان عرضه و تقاضا تغییر می کند. یعنی ایرلاین ابتدا با یک قیمت مشخص بلیط هواپیما در یک مسیر پروازی را ارائه می کند و پس از آن بالا و پایین رفتن این قیمت رفتار مشتری بستگی دارد. اگر بلیط های موجود برای یک مسیر پروازی در همان روزهای ابتدایی به خوبی به فروش برسد ( مانند ایام عید و فصول پر گردشگر) معمولا ایرلاین یا تغییری در قیمت ها ایجاد نمی کند یا قیمت ها را بالا می برد اما اگر بلیط ها تا روزهای نزدیک به پرواز به فروش نرسد ممکن است ایرلاین تصمیم به کاهش قیمت بلیط هواپیما بگیرد. حالا به نمودار زیر نگاه کنید. 

نمودار میانگین قیمت بلیط هواپیما

در این نمودار میانگین قیمت بلیط هواپیما از 15 روز قبل از پرواز تا روز پرواز را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید اغلب بلیط هواپیما با یک قیمت نسبتا بالا عرضه می شود و تا یک هفته قبل از پرواز روند کاهشی دارد. پس از آن دوباره روند تغییر قیمت صعودی می شود و هر چه به لحظات پایانی نزدیک می شویم قیمت بلیط هواپیما افزایش پیدا می کند. در موارد محدودی نیز ممکن است روز آخر قیمت بلیط نسبت به روز قبل کاهش پیدا کند. متاسفانه پذیرش این باور که بلیط لحظه آخری ارزان است باعث شده تا  70 درصد مسافران برای خرید بلیط هواپیما تا 3 روز مانده به پرواز صبر کنند به این امید که قیمت بلیط، کاهش پیدا کند در حالی که همانطور که در نمودار نیز مشخص است اگر بین 7 تا 11 روز قبل از پرواز بلیط  خود را خریداری کنند به طور متوسط 15 تا 20 درصد هزینه کمتری نسبت به روزهای پایانی پرداخت خواهند کرد. در ادامه می خواهیم دلایلی را مطرح کنیم که متوجه شوید چرا نباید بلیط لحظه آخری بخرید:

1) بلیط لحظه آخری گران است

همانطور که در بالا اشاره کردیم در بیشتر مواقع بلیط لحظه آخری گران است تنها زمانی که  بلیط ها تا روزهای نزدیک به پرواز به فروش نرسد ممکن است ایرلاین تصمیم به کاهش قیمت بلیط هواپیما بگیرد که در این مواقع بلیط لحظه آخری می تواند ارزانتر از روزهای قبل پرواز باشد. اما جالب است بدانید طبق آمار حتی در این شرایط نیز به ندرت پیش می آید که بلیط لحظه آخری ارزانتر از 7 تا 11 روز قبل از پرواز باشد. یعنی شما در بازه 7 تا 11 روز قبل از پرواز نسبت به لحظات آخر شانس بیشتری برای خرید بلیط ارزان هواپیما دارید.

2) بلیط لحظه آخری محدودیت زیادی دارد

 زمانی که تا لحظات آخر برای خرید بلیط هواپیما صبر می کنید انتخاب های شما محدود تر می شوند. و باید آمادگی پذیرش هر شرایطی را داشته باشید. یعنی شما گزینه چندانی برای انتخاب کلاس پروازی، زمان پرواز و دیگر فاکتورها نخواهید داشت و مجبورید برای از دست ندادن بلیط در لحظات باقی مانده تا پرواز به گزینه های موجود اکتفا کنید .

3) بلیط لحظه آخری پر ریسک است

در ساعات پایانی پرواز احتمال تکمیل ظرفیت و جا ماندن از پرواز خیلی زیاد است. شما باید هر لحظه برای سفر آماده باشید و نمی توانید برای زمان آن از قبل  برنامه ریزی انجام دهید. بنابراین ریسک اینکه تا لحظات آخر برای خرید بلیط هواپیما صبر کنید زیاد است و ممکن است پرواز را از دست بدهید.

4) بلیط لحظه آخری غیر قابل استرداد است

با اینکه قوانین کنسلی و استرداد بلیط لحظه آخری مطابق قوانین استرداد بلیط های چارتر است اما به خاطر نزدیک بودن به زمان پرواز، اغلب غیر قابل استرداد است یا درصد جریمه بیشتری نسبت به بلیط های دیگر شامل آن می شود. چرا که در قوانین مربوط به استرداد بلیط ایرلاین های مختلف هرچه به زمان پرواز نزدیک شویم درصد جریمه بیشتر می شود.

 5) بلیط لحظه آخری پر دردسر تر است

از آنجایی که نوسانات قیمت تا لحظات آخر پرواز زیاد است و ظرفیت پرواز محدودتر می شود و زمان کمی تا شروع پرواز باقی مانده پیگیری مسائل مربوط به بلیط لحظه آخری نیز دشوار تر و پردردسر تر است. 

سخن نهایی

وب سایت چمدون
با این وجود نه تنها خرید بلیط لحظه آخری به نفع شما نیست بلکه می تواند به ضررتان نیز تمام شود. برای خرید بلیط ارزان هواپیما به جای اینکه تا لحظات آخر صبر کنید می توانید از ویژگی های پیش بینی و رزرو اتوماتیک سایت چمدون استفاده کنید.

5 دلیل که نباید بلیط لحظه آخری بخرید!

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی