لاغری با دانه چیا

لاغری با دانه چیا، شب بخوریم یا روز؟

تاریخ انتشار : 6 مهر 1400کد مطلب : 83857زمان مطالعه : 3 دقیقه
اغلب از این موضوع مطلع هستیم که دانه های چیا برای لاغری مفید هستند، اما نکته حائز اهمیت این است که دانه چیا را با روش درست و در بهترین زمان مصرف کنیم.

دانه چیا، دانه ای مفید برای لاغری و کاهش وزن

دانه چیا برای کاهش وزن مناسب است و سرشار از فیبر رژیمی است. دو قاشق غذاخوری یعنی تقریباً 30 گرم دانه چیا حاوی 8 گرم فیبر و 30 درصد ارزش غذایی است و اکثر افراد حداقل به 28 گرم فیبر در طول روز نیاز دارند.

رژیم غذایی با فیبر بالا باعث کاهش خطر چاقی می شود. خوردن فیبر به اندازه کافی برای وضعیت توده بدنی نیاز است و چربی بدن را کاهش می دهد. فیبر در بدن پخش می شود و فرایند گوارش را به تأخیر می اندازد و باعث می شود که شما ساعت ها احساس سیری کنید و اشتهایتان تنظیم شود بنابراین کالری کمتری مصرف می کنید.

برای شناخت بیشتر خواص و فواید دانه چیا، میتوانید سری به مطلب " خواصی که متخصصان طب سنتی از دانه چیا میدانند " بزنید، همچنین در ادامه ی این بخش از نمناک خواهید خواند که برای کاهش وزن چه زمان از روز این دانه های پرفایده را باید میل کنید.

برای لاغری و کاهش وزن، دانه چیا را صبح بخورید

بهترین زمان برای خوردن دانه چیا به منظور کاهش وزن در صبحانه است. فیبر و پروتئین موجود در آن می تواند باعث تنظیم اشتها شود. امگا 3 موجود در دانه چیا کاهش وزن را نیز تسریع می کند.

دانه چیا همچنین سرشار از پروتئین گیاهی است. دو قاشق غذاخوری دانه چیا حاوی 3.7 گرم پروتئین است و تقریباً پروتئین کامل محسوب می شود. مصرف همه 9 آمینو اسید موجود از طریق غذا برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند، ضروری است و باعث افزایش توده عضلانی می شود و برای افزایش سوخت و ساز اهمیت زیادی دارد.

غذا هایی که حاوی فیبر و پروتئین هستند، مانند دانه چیا مواد مغذی حداکثری را به شما می رساند بنابراین بهترین زمان برای خوردن آن ها هنگام صبحانه است که شما را ساعت ها سیر نگه می دارد و باعث می شود که کمبود کالری نداشته باشید. مصرف آن ها هنگام صبح، هورمون گرسنگی را در طول روز سرکوب می کند و باعث می شود که کالری کمتری نسبت به چیزی که می سوزانید بخورید.

لاغری با دانه چیا

اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید

دانه چیا کالری بالایی دارد. 2 قاشق غذاخوری از آن 160 کالری دارد. همچنین حاوی چربی هم هست. یک گرم چربی 9 کالری به بدن می رساند و در نتیجه باید دو کف دست دانه ترکیب شده با آجیل را در طول روز برای کاهش وزن استفاده کنید. مصرف مقدار بیشتر، باعث افزایش وزن می شود زیرا کالری زیادی دارد. همچنین باید دانه چیا را شب تا صبح داخل آب خیس کنید تا جذب بالاتری داشته باشد و مواد مغذی آن بهتر به بدن تان برسد. می توانید آن را به جودوسر هم اضافه کنید که برای صبحانه هم به کاهش وزن کمک می کند.

دانه چیا و لاغری

بعد از ورزش برای ساخت توده عضلانی دانه چیا بخورید

یکی دیگر از راهکار های عالی برای کاهش وزن، مصرف دانه چیا بعد از ورزش است که حاوی اسید چرب امگا 3 بوده و 2 قاشق غذاخوری از آن حاوی 6.8 گرم امگا 3 است . امگا 3 باعث ساخت توده عضلانی و بهبود وضعیت شما هنگام ورزش، بهبود ریکاوری عضلات و از بین بردن درد شانه و زانو می شود.

توده عضلانی نیاز به کالری زیاد دارد اما شما می توانید با دانه چیا کالری مورد نظر را به آن برسانید. امگا 3 یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و همچنین دانه حاوی پلی فنول و آنتی اکسیدان هایی مثل کافئیک اسید و رزمارینیک اسید است. این آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از فشار اکسیداتیو جلوگیری می کنند. اگر فشار اکسیداتیو زیاد باشد، باعث بیماری های مزمن و چاقی می شود. ورزش خیلی کم و رژیم غذایی ضعیف، آلودگی هوا، سیگار و اشعه های نور خورشید، دلیلی برای ایجاد رادیکال آزاد در بدن هستند اما دانه چیا این رادیکال های آزاد را از بین می برد و به کاهش وزن کمک می کند.

دانه چیا را هنگام شب مصرف نکنید

بدترین زمان در طول روز برای خوردن دانه چیا برای کاهش وزن شب هنگام است زیرا کالری زیادی به بدن شما می رساند. مصرف غذاها در انتهای شب کالری بالایی دارد و باعث افزایش وزن می شوند. دانه چیا بسیار سالم است اما کالری بالا نباید در آخر شب مصرف شود و بهتر است که چیزهایی مثل سالاد یا پاپکورن بخورید که کالری کمی دارند. به عنوان مثال یک فنجان پاپ کورن فقط 31 کالری دارد؛ در حالی که دو قاشق دانه چیا 160 کالری دارد.

لاغری با دانه چیا، شب بخوریم یا روز؟

4.782
این مطلب مفید بود ؟775
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ح.ب/ن
وبگردی