مراقبت از مروارید
مروارید یک نوع سنگ باارزش است و به مراقبت زیادی احتیاج دارد، اگر میخواهید برای همیشه مروارید های تمیز و درخشان داشته باشید باید نحوه تمیز کردنشان را بدانید.

روش های طبیعی برای مراقبت و تمیز کردن مروارید

مروارید یکی از باارزش‌ترین سنگ‌های قیمتی به‌شمار آورد که توسط جانور نرم‌تنی به نام صدف تولید می‌شود. در صنعت جواهرسازی از دو نوع مروارید اصل و پرورشی استفاده می شود. برای نگهداری از مروارید اصل، باید قواعد خاصی را رعایت نمود تا این گوهر گرانبها آسیب نبیند. اگر می خواهید با نحوه نگهداری و تمیز کردن مروارید آشنا شوید، این بخش از نمناک را مطالعه کنید.

نحوه تمیز کردن مروارید اصل

برای تمیز کردن مروارید بهتر است:

مروارید اصل

مرواریدها را بررسی کنید

قبل از هر تمیزکاری، بررسی کنید که مروارید ها سالم هستند. به گردنبند و دستبند و نخ ابریشمی که داخل مرواریدها قرار دارد، دقت کنید و مطمئن شوید سالم هستند و بند به درستی باز و بسته می شود.

یک پارچه را با آب صابون مرطوب کنید

محلول آب ولرم و چند قطره مواد شوینده ملایم یا صابون را با هم مخلوط کنید. آب خیلی گرم یا خیلی سرد ممکن است به سطح مروارید آسیب برساند، بنابراین قبل از استفاده روی مرواریدها، دمای آن را دوباره بررسی کنید. یک پارچه نرم و تمیز را درمحلول آب و مایع شوینده فرو ببرید و به آرامی مرواریدها را پاک کنید. کل گردنبند را داخل آب قرار ندهید زیرا می تواند نخ را ضعیف کند.

نگهداری از مروارید

مرواریدها را با پارچه تمیز پاک کنید

یک پارچه نرم و تمیز دیگر را با آب خیس و سپس مرواریدها را پاک کنید تا باقیمانده صابون پاک شود.

اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند

مرواریدها را روی یک حوله نرم قرار دهید و قبل از اینکه به جعبه خود برگردانید، بگذارید کاملاً در هوا خشک شوند. این امر به حفظ خاصیت ارتجاعی نخ ابریشم که مرواریدها را روی آن می‌بندند، کمک می‌کند.

چگونگی نگهداری از مروارید

نکاتی برای تمیز نگه داشتن مرواریدها

  1. پس از آماده شدن و درست قبل از اینکه از خانه خارج شوید، مرواریدهای خود را بیندازید. انداختن مرواریدها زمانیکه در حال آماده شدن هستید، آنها را در معرض لوازم آرایشی، عطرها و سایر مواد شیمیایی آسیب رسان قرار می دهد.
  2. هنگامی که مرواریدها را درآورید، آنها را با یک پارچه نرم پاک کنید.
  3. مرواریدهای واقعی ارگانیک هستند به این معنی که رنگ آنها در معرض تغییر است پس باید برای جلوگیری از زرد شدن، مرواریدها را در یک کیسه پارچه ای غیر ساینده یا یک جعبه جواهرات با آستر پارچه نگهداری کنید.
  4. مرواریدهای خود را با جواهرات دیگر نگهداری نکنید زیرا مرواریدها در صورت ساییده شدن فلز یا سنگهای قیمتی به راحتی خراشیده می شوند. جای مخصوصی در جعبه جواهرات برای مرواریدها پیدا کنید یا آنها را در یک کیسه نرم و غیر ساینده دیگر قرار دهید.
  5. مرواریدها را صاف نگه دارید تا نخ ابریشم به آنها آسیب نرساند.
  6. از نگه داری مرواریدها در دماهای بالا اجتناب کنید.
  7. اگر در معرض نور مستقیم خورشید هستید، از بکار بردن مرواریدها خودداری نمایید زیرا اگر مرواریدها برای مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار گیرند، خشک شده و تغییر رنگ داده و درخشندگی خود را از دست خواهند داد پس اگر قصد دارید جواهرات مورد علاقه خود را در یک روز آفتابی کنار ساحل استفاده کنید در این مورد تجدید نظر کنید.
  8. مرواریدها را دور از مواد شیمیایی نگه دارید.
  9. زمان استفاده از مروارید هرگز از محصولات آرایشی مانند عطر، کرم و اسپری مو استفاده نکنید زیرا این محصولات ممکن است کمی اسیدی باشند و به مروارید آسیب بزنند.

مراقبت و تمیز کردن مروارید اصلی+ نبایدها

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن/ن.ح
برچسب : زیور آلات
وبگردی