خشکی چشم

چرا صبح ها چشمام خشک و چسبنده است؟

تاریخ انتشار : 3 آذر 1401کد مطلب : 89149زمان مطالعه : 2 دقیقه
کثیف شدن چشم ها در هنگام بیدار شدن یک امر کاملا طبیعی است، اما اگر این مشکل با خشکی و قی همراه باشد میتواند نشانه ای از یک بیماری جدی برای چشمانتان باشد.

بیدار شدن با چشمانی خشک و قی کرده

کثیف شدن چشم ها هنگام صبح یک اتفاق کاملا طبیعی است و انگار که خارج از کنترل ماست؛ اما جالب است بدانید که این موضوع دلایلی هم دارد. در واقع کثیفی چشم در طول خواب به خاطر این است که ما پلک نمی زنیم؛ این دلیل را پزشکان و متخصصان چشم بیان کرده ‌اند. وقتی که چشم ها مدت زمان طولانی بسته می‌ مانند، ترشحات طبیعی که حاوی آب، روغن چربی و مخاط هستند، در اطراف گوشه های چشم و خط مژه تجمع پیدا می کنند و در نتیجه وقتی که چشم ها را باز می کنید حالت چسبنده، کثیف و اشک مانند دارند. وضعیت و اتفاقات مختلفی می تواند عامل ایجاد ترشحات بیشتر از حد طبیعی باشد که در این قسمت از نمناک معرفی خواهیم کرد.

خشک بودن چشم ها

وقتی که چشم به اندازه کافی آب و چربی تولید نکند و از طرفی؛ کمبود رطوبت باعث تحریک چشم شود؛ منجر به مشکلاتی مانند حساسیت، سوزش، قرمزی و ترشحات مخاطی می شود. در طول شب، ممکن است که این ترشحات خشک شوند و پوسته هایی در اطراف چشم ایجاد کنند.

خشکی چشم

آلرژی فصلی

مواد حساسیت زا و آلوده و گرد و غبار باعث می شود که چشم ها قرمز، خارش زا و اشکی شوند و مخاط داخل چشم تجمع پیدا کند. وقتی که این ترشحات شب تا صبح داخل چشم باشند، چشم حالت چسبنده و کثیف پیدا می کند.

ابتلا به چشم صورتی

این عفونت رایج چشمی باعث می‌ شود که چشمان تان مخاط و ترشحات بیشتری تولید کند که باعث قرمزی، خارش و حساسیت به نور نیز خواهد شد؛ انگار که چیزی داخل چشمان تان گیر کرده است. در واقع این ترشحات اضافی در چنین حالتی بیشتر از حد طبیعی هستند و ممکن است روی خط مژه یا گوشه های چشم هم جمع شوند.

ابتلا به بلفاریت

بلفاریت شرایطی است که در آن باکتری روی پلک تجمع پیدا می کند و کثیفی های چشم را زیاد می کند که هنگام صبح بیشتر این اتفاق می افتد؛ همچنین باعث سوزش و حساسیت به نور یا اشک چشم خواهد شد.

حساسیت چشم

گل مژه

گل مژه ها برآمدگی های قرمز رنگ و جوش مانندی هستند که با مسدود شدن و عفونی شدن غده چربی اطراف پلک ایجاد می شوند. در واقع چشم برای مبارزه با عفونت؛ اشک، مخاط و چربی بیشتری تولید می کند که در اطراف چشم هم جمع شده و باعث ایجاد پوسته پوسته می شود.

بسته شدن غدد اشکی

بسته شدن غدد اشکی باعث می شود که چشم ملتهب شود و مخاطی ایجاد گردد که معمولاً در نوزادان بیشتر این اتفاق می افتد. گاهی اوقات هم به خاطر تغییرات وضعیت چشم، عفونت یا تروما رخ می دهد.

ابتلا به عفونت چشم

چشم صورتی یا گل مژه تنها عفونت هایی نیستند که روی چشم تاثیر می گذارند. عفونت های دیگر که به خاطر مشکلات مختلف مثل نیش حشره اتفاق می افتد هم می تواند عاملی برای افزایش مخاط و کثیفی های چشم باشد.

چرا صبح ها چشمام خشک و چسبنده است؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
برچسب : خشکی چشم
وبگردی