سیستم ایمنی بدن
برخی رفتار ها و کار ها در زندگی برای بدن به شدت مضر هستند درحالی که این رفتار ها بخشی از عادت روزمره ی ماهستند و ما ازآسیب آنها بر بدن بی اطلاع هستیم.

عاداتی که به سیستم ایمنی آسیب وارد می کند

حفظ سلامت و توان سیستم ایمنی بدن یکی از مهم ترین عوامل در جلوگیری از ابتلا به بیماری هاست، مسئله ی حیاتی که پیش از این بارها و کامل در بخش بهداشت و سلامت نمناک در موردش گفتم و حالا به چند عادت رایج روزانه ای خواهیم پرداخت که موجب آسیب جدی به این سیستم مهم خواهند شد.

به اندازه کافی نمی خوابید

هنگامی که شما می خوابید بخشی از سیستم ایمنی تقویت می شود و یاد می گیرد که چگونه به باکتری، ویروس و دیگر محرک های جدید حمله کند. اگر به اندازه کافی نخوابید، بدن فرصت مبارزه با بیماری ها به طور موثر را ندارد.
اگر فقط شش روز خواب ناکافی داشته باشید، بدن حتی در صورت تزریق واکسن هم نمی تواند عملکرد خوبی از خودش نشان دهد. کمبود خواب وضعیت بیماری های مختلف حتی سرماخوردگی را برای شما سخت تر می کند ؛ پس برای داشتن سیستم ایمنی سالم هر شب بین 7 الی 8 ساعت بخوابید.
بیخوابی

کل روز می نشینید

کمبود ورزش و فعالیت بدنی باعث می شود که بیماری شما طولانی تر شود. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی 42% در افرادی که کم تر از یک بار در هفته ورزش می کنند طولانی می شود اما این موضوع برای کسانی که در طول هفته چند بار ورزش می کنند ، کاملاً متفاوت است و بیماری آن ها سریع تر تمام خواهد شد.

احساس تنهایی می کنید

تنهایی باعث می شود که بدن مدام در حالت مبارزه باشد. حتی یک مطالعه پنج ساله روی افرادی که احساس تنهایی داشتند انجام شد و دیدند که هورمون نوراپی نفرین در آن ها بیشتر است که در دوران بحران، تولید گلبول های سفید مبارزه کننده با زخم ها افزایش پیدا می کند اما افرادی که احساس تنهایی دارند، مدام این گلبول ها در بدن شان تولید می شود و سیستم ایمنی آن ها را خسته می کند.
احساس تنهایی

همیشه استرس دارید

فشار و استرس روانی دلیل اصلی کاهش عملکرد مثبت سیستم ایمنی است و باعث بیماری های مختلف می شود. استرس سیستم ایمنی را بیش از هر جای دیگری درگیر می کند و باعث می شود که بیماری های خفیفی مثل سرماخوردگی هم برای شما سخت تر شوند .

چربی های اشتباع می خورید

چربی های اشباع سیستم ایمنی را بیش از حد تحریک می کنند و باعث التهاب می شوند. از طرفی اسید چرب امگا 3 غیر اشباع یک ماده ضد التهاب است و به بعضی از پروتئین ها کمک می کند تا پاتوژن ها را زودتر تشخیص دهند. پس سعی کنید که از چربی های سالم حاوی امگا 3 استفاده کنید و چربی های غلط و مضر را کنار بگذارید.
خورن فست فود

با اولین علامت در گلو، آنتی بیوتیک مصرف می کنید

آنتی بیوتیک تعادل بین باکتری و سیستم ایمنی ( باکتری بد و باکتری خوب ) را به هم می زند. مطالعات نشان می دهد که مصرف زودهنگام آنتی بیوتیک، گلبول های سفید را از بین می برد و در نتیجه سیستم ایمنی دیگر مانند قبل قدرتی ندارد و ضعیف می گردد.

سیستم ایمنی همسرتان ضعیف است

اگر همسر شما سیستم ایمنی خوبی نداشته باشد، شما هم به این مشکل دچار می شوید. مطالعات نشان می دهد زوج ها سیستم ایمنی بسیار مشابهی دارند و تفاوت سیستم ایمنی آن ها خیلی کم است و شاید کمتر از 50 درصد باشد. بنابراین اگر سیستم ایمنی همسرتان ضعیف است ، احتمالا برای شما هم همین گونه خواهد بود.
زوج

اضافه وزن دارید

وزن سالم نه تنها به شما حس خوب می دهد، بلکه شما را در برابر بیماری ها هم حفظ می کند. چاقی یک نوع سوء تغذیه زیاد از حد است و تعداد گلبول های سفید را در بدن زیاد می کند. چربی شکم و چربی اطراف اعضای بدن سیستم ایمنی را درگیر کرده و باعث تضعیف آن خواهد شد.

باور میکنی این کارها سیستم ایمنی بدنت را نابود کنن؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی