یخ زدایی گوشت
نگهداری و پختن گوشت یخ زده به طبع راحت تر است، امادر صورتی که شما روش های صحیح یخ زدایی راآموزش دیده باشید تا میکروب واردمواد غذایی نشودوآنهارا مسموم نکند.

اشتباه و باورهای نادرست ما در باز کردن یخ گوشت

گوشت یکی از اصلی ترین منایع پروتئنی می باشد که به مدت 1 تا 2 روز در یخچال می توان از آن نگهداری نمود اما برای نگهداری طولانی لازم است گوشت را فریز نمود. با فریز نمودن گوشت می توان زمان تهیه غذا این ماده غذایی را از فریزر خارج و یخ زدایی نمود و در تهیه غذا از آن استفاده کرد.

بسیاری از خانم ها هنگام یخ زدایی گوشت اشتباهات فراوانی را مرتکب می شوند، اشتباهاتی که برخی از آنها ممکن است سلامت خانواده را تهدید نمایند. در این مطلب از خانه داری نمناک رایج ترین اشتباهاتی که در یخ زدایی گوشت انجام می دهیم را بررسی می کنیم.

یخ زدایی گوشت در آب گرم

باور کنید یا نه، یخ زدایی گوشت در آب گرم می تواند به عنوان محلی برای رشد باکتری های خطرناک عمل کند در عوض، گوشت های بسته بندی شده خود را در یک ظرف آب سرد قرار دهید تا با خیال راحت روند ذوب را تسریع کنید.

یخ زدایی همراه با ادویجات

اگر به گوشت در حال ذوب ادویجات اضافه کنید، می تواند عامل بیماری شود. بنابرین همیشه مراقب باشید و از اضافه کردن هر چیزی به گوشت یخ زده قبل از ذوب شدن یخ آن بپرهیزید.

گوشت قرمز

قرار دادن گوشت روی پیشخوان

همیشه از اینکه این اشتباه را می بینیم شوکه می شویم. بسیاری از افراد نمی دانند که ذوب شدن گوشت در دمای اتاق باعث ایجاد بسیاری از باکتری های خطرناک روی گوشت می شود در عوض، داخل یخچال یا آب سرد قرار دهید تا ذوب شود یا اگر عجله دارید، مایکروویو نیز خوب عمل می کند.

شستن گوشت یخ زده

هیچ دلیلی برای شستن بسته بندی گوشت یخ زده یا حتی ذوب شده وجود ندارد زیرا با انجام این کار تنها باکتری ها را به سینک، میز و اسفنج منتقل می کنید.

فریز مجدد گوشت مانده در فضا

بدانید که هرگز نباید در دمای اتاق چیزی را ذوب کنید و قطعاً منطقی نیست که آن را دوباره فریز نکنید، این کار می تواند شما را بیمار کند.

یخ زدایی باسشوار

برخی افراد گوشت یا مرغ یخ زده را با سشوار یخ زدایی می کنند اما لطفاً این کار را انجام ندهید. این روش ذوب نه تنها زمان بر است، بلکه گوشت را به طور یکنواخت یخ زدایی نمی کند که می تواند باعث افزایش تولید باکتری شود.

یخ زدایی با بخار کتری

با قرار دادن گوشت روی بخار کتری یخ زدایی صورت می گیرد اما ممکن است موجب پخته شدن گوشت شود.

گوشت

استفاده از مایکروویو

بحث بر سر استفاده یا عدم استفاده از مایکروویو برای یخ زدایی گوشت وجود دارد. اگر مایکروویوی دارید که به طور خاص عملکردی برای یخ زدایی گوشت دارد، خوب است این کار را به این طریق انجام دهید اما اگر چنین عملکردی ندارد روش متفاوتی را برای یخ زدایی گوشت انتخاب کنید.

کار با دست های آلوده

شستن مرتب دستها به طور کلی یک عادت خوب است، نه فقط برای دست زدن به غذا بلکه داشتن دستهای تمیز هنگام کار با هر نوع غذا بسیار اهمیت دارد زیرا ما نمی دانیم که چقدر سطوحی را که آلوده به باکتری اند را لمس و در نهایت این باکتری ها را هر جا که می رویم منتقل می کنیم.

آلودگی متقابل

یک قانون ساده وجود دارد که باید به آن عمل کنیدهرگز اجازه ندهید گوشت پخته (یا سایر محصولات غذایی که مانند برگ سالاد پخته نمی شوند) در بشقابی که گوشت خام روی آن بود قرار داده شود زیرا این منجر به انتقال آلودگی متقابل می شود و می تواند عواقب مهلکی داشته باشد بنابراین، مطمئن شوید که محصولات گوشتی خام و تمام وسایلی که با آن تماس پیدا کرده اند را از محصولاتی که پخته نمی شوند یا قبلاً پخته شده اند جدا کنید.

هرگز به این روش گوشت را یخ زدایی نکنید

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی